Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Turcia - cea mai apropiata statiune de Cluj-Napoca

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Salut, ma gandesc sa merg in Turcia la vara in concediu cu familia cu masina si am facut o simulare de mers cu masina in Antalya (ca am tot auzit de ea) si ne-ar da vreo 2000km dus doar. Anul trecut am mers in Croatia si cam tot drumul a fost 2000Km, ceea ce inseamna ca acum am petrece dublu pe masina cu sanse mai mari sa se intample ceva in acesti 4000km. Adica stau putin sa ma gandesc daca e rentabil de mers cu masina.

Anyways, revenind. Nu am fost niciodata in Turcia, stiam dintotdeauna ca e foarte asemanatoare cu Grecia dar mai ieftina si cu servicii mai bune. Nu stiu daca am fost informat gresit sau daca am fost informat corect, nu stiu daca mai este cazul sau au crescut preturile si aici, astept parerile voastre.

Ma intereseaza sa mergem un all inclusive cu familia cu masina, sa nu parcurgem toata Turcia cu masina, deci ideal cat mai aproape de noi, sa fie un complex hotelier pe plaja, adica cu acces la mare, sa fie all inclusive si ideal sa ai ce vedea in jur din punct de vedere istoric. Adica sa nu fie doar o Mamaia noastra in care stai toata ziua cu burta pe plaja, sa fie mai ca in Croatia sau Grecia unde gasesti cetati, castele la tot pasul, orase vechi cu traditii cu stradute pietruite, etc.

Astept recomandarile voastre, si orice sfaturi legate de costuri, securitate, daca asigurarea la masina acopera, chiar recomandari si de hoteluri, orice e binevenit.

PS. Merita oprit in Istambul pt vreo 2 zile daca tot trecem prin el oricum ?

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
poți să faci plajă la canakkale la hotelurile iris sau tusan sau poți merge la kușadasi.
astea sînt cele mai apropiate plaje turcești de românia

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Incearca in Marmaris, doar 1,300 KM din Curtea de Arges, de la tine cred ca vreo 1600 - 1700 KM. La intoarcere facem o oprire de 2 nopti in Istanbul.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Ar mai fi Insula Gokceada (2200 km dus-intors). A fost o cunostinta acolo (familie cu doi copii, plecare din Bucuresti) si i-a placut foarte mult.
Pentru statiunile din partea de est (Kusadasi, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Oludeniz, etc) nu se trece prin Istanbul.
Din ce vad pe net si Insula Bozcaada (un pic mai jos de Gokceada) este foarte frumoasa.

Edited by florinbad, 29 February 2024 - 07:43.


#5
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 06:16, said:

Adica sa nu fie doar o Mamaia noastra in care stai toata ziua cu burta pe plaja, sa fie mai ca in Croatia sau Grecia unde gasesti cetati, castele la tot pasul, orase vechi cu traditii cu stradute pietruite, etc.

Ultima data cand am fost in Mamaia nu ne-a obligat nimeni sa stam pe plaja si ni s-a dat voie sa parasim statiunea. Am fost pe la Histria, pe la Enisala, capul Dolosman, ni s-a permis accesul si in Constanta si chiar am iesit cu o ambarcatiune cu vele a unui prieten pana spre Navodari si inapoi. Am inchiriat si biciclete de undeva de langa parc si ne-am plimbat o zi intreaga din Constanta pana in Mamaia Nord si inapoi. N-am avut all inclusive insa nu mananc mult, apartamentul avea bucatarie si era chiar langa Mega Image, iar sa mananci o salata  pe balcon privind lacul si practicantii de kitesurfing mi se pare incomparabil mai placut decat intr-un restaurant plin de oameni galagiosi si de mirosuri.

Daca vrei Turcia iti faci usor o parere urmarind pe Google Maps, citind pareri, apoi facut acelasi lucru cu Bookingul. Turcia are locuri foarte frumoase, intretinute, are si locuri sarace, are si obiective turistice bine amenajate. Are si aglomeratie dar si sosele bune si peisaj frumos. Are si resorturi all inclusive din care nu prea ai unde iesi si ce vedea, are si plaje frumoase dar si plaje urate. Cel mai bine cauta cu Maps si apoi pe Booking, citeste parerile altora si iti faci o idee de ce poti gasi acolo si in ce perioada e bine sa te duci.

#6
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Posted Image @Florin ... s-a intamplat ceva cu pamantul ???????Posted Image  Cataclism ??? Posted Image Noroc ca noi romaniiPosted Image  suntem cu 100 ani in urma !!!! Soarele rasare din partea cealalta .... (Posted Image Posted Image Posted Image)
@El_marino ..... cel ma bine dai pe Booking cautare dupa "riviera turciei" si asa ai toate hotelurile de la tarm. Iti alegi ca si criterii: pe plaja, AI, scor sau stele .....

#7
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postflorinbad, on 29 februarie 2024 - 07:34, said:

Ar mai fi Insula Gokceada (2200 km dus-intors). A fost o cunostinta acolo (familie cu doi copii, plecare din Bucuresti) si i-a placut foarte mult.
Pentru statiunile din partea de est (Kusadasi, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Oludeniz, etc) nu se trece prin Istanbul.
Din ce vad pe net si Insula Bozcaada (un pic mai jos de Gokceada) este foarte frumoasa.

Interesant. Da dar asta ar presupun sa trebuiasca sa merg cu ceva vapor cu masina nu ? Si mie mi frica si de mare si nici n am mai facut asa ceva, adica nu stiu ce presupune, ca si costuri ca si orar, daca pierd vaporul, etc.

View Postmarian.bazavan, on 29 februarie 2024 - 07:58, said:

Posted Image @Florin ... s-a intamplat ceva cu pamantul ???????Posted Image  Cataclism ??? Posted Image Noroc ca noi romaniiPosted Image  suntem cu 100 ani in urma !!!! Soarele rasare din partea cealalta .... (Posted Image Posted Image Posted Image)
@El_marino ..... cel ma bine dai pe Booking cautare dupa "riviera turciei" si asa ai toate hotelurile de la tarm. Iti alegi ca si criterii: pe plaja, AI, scor sau stele .....

Am cautat dupa Antalya ca mi-a tot aparut ca sugestii, am gasit cu 15000 de lei all inclusive pe plaja, statiunea pare safie foarte faina, asemanatoare cu Basca croatilor, adica inconjurata de munti cu paduri si cu plaja lunga si am mai vazut ca sunt si obiective turistice in zona cum ar fi Side unde e ceva amfiteatru. Dar nu stiu cat e de fezabil de mers cu masina?

Eu ma gandeam la ceva gen:
- prima zi cluj-ruse si cazare in ruse
- ziua 2 ruse-istambul cazare acolo 2 zile vizitat oras
- ziua 3 istambul-antalya

toate pana in 8:30 ore de mers pe drum. Adica vreau ca daca tot merg pana in turcia, sa nu merg degeaba, sa aleg ceva ce merita.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmarian.bazavan, on 29 februarie 2024 - 07:58, said:

Posted Image @Florin ... s-a intamplat ceva cu pamantul ???????Posted Image  Cataclism ??? Posted Image Noroc ca noi romaniiPosted Image  suntem cu 100 ani in urma !!!! Soarele rasare din partea cealalta .... (Posted Image Posted Image Posted Image)
@El_marino ..... cel ma bine dai pe Booking cautare dupa "riviera turciei" si asa ai toate hotelurile de la tarm. Iti alegi ca si criterii: pe plaja, AI, scor sau stele .....
Scuze, am gresit, sunt foarte stresat, debusolat si trist.Posted Image  Pamantul si-a inceput rotatia in sens invers. Peste o luna schimb prefixul la 60 de ani... Inca mai am 59 de ani (ce frumos suna acest 5 in fata varstei) timp de o luna de zile, intre timp am iesit la pensie, am fost reangajat in 5 minute (sunt 15 tipizate de completat pentru reangajare), matusa mea continua sa traiasca (deci tot Bulgaria ma paste si in viitorii ani), asa ca trebuie sa intelegi un om in varsta.Posted Image

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:18, said:

Interesant. Da dar asta ar presupun sa trebuiasca sa merg cu ceva vapor cu masina nu ? Si mie mi frica si de mare si nici n am mai facut asa ceva, adica nu stiu ce presupune, ca si costuri ca si orar, daca pierd vaporul, etc.
Este feribot.

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:18, said:

Am cautat dupa Antalya ca mi-a tot aparut ca sugestii, am gasit cu 15000 de lei all inclusive pe plaja, statiunea pare safie foarte faina, asemanatoare cu Basca croatilor, adica inconjurata de munti cu paduri si cu plaja lunga si am mai vazut ca sunt si obiective turistice in zona cum ar fi Side unde e ceva amfiteatru. Dar nu stiu cat e de fezabil de mers cu masina?
Atunci asuma-ti 4000 km dus-intors si cel putin 12 zile de concediu.

Edited by florinbad, 29 February 2024 - 08:35.


#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:18, said:

Interesant. Da dar asta ar presupun sa trebuiasca sa merg cu ceva vapor cu masina nu ? Si mie mi frica si de mare si nici n am mai facut asa ceva, adica nu stiu ce presupune, ca si costuri ca si orar, daca pierd vaporul, etc.



Am cautat dupa Antalya ca mi-a tot aparut ca sugestii, am gasit cu 15000 de lei all inclusive pe plaja, statiunea pare safie foarte faina, asemanatoare cu Basca croatilor, adica inconjurata de munti cu paduri si cu plaja lunga si am mai vazut ca sunt si obiective turistice in zona cum ar fi Side unde e ceva amfiteatru. Dar nu stiu cat e de fezabil de mers cu masina?

Eu ma gandeam la ceva gen:
- prima zi cluj-ruse si cazare in ruse
- ziua 2 ruse-istambul cazare acolo 2 zile vizitat oras
- ziua 3 istambul-antalya

toate pana in 8:30 ore de mers pe drum. Adica vreau ca daca tot merg pana in turcia, sa nu merg degeaba, sa aleg ceva ce merita.

Mi se pare un risc mai mare sa megi cu masina 3-4000km, decat sa folosesti avion si vapor, daca e cazul. Si costurile cu transportul sunt sensibil egale, dar timpul mai scurt cu avionul. Trebuie sa iei in calcul risul cu amenzi, defectarea masinii, accidente, costuri cu parcarea masinii personale, versus cealalta varianta.

#10
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postflorinbad, on 29 februarie 2024 - 08:29, said:

Scuze, am gresit, sunt foarte stresat, debusolat si trist.Posted Image  Pamantul si-a inceput rotatia in sens invers. Peste o luna schimb prefixul la 60 de ani... Inca mai am 59 de ani (ce frumos suna acest 5 in fata varstei) timp de o luna de zile, intre timp am iesit la pensie, am fost reangajat in 5 minute (sunt 15 tipizate de completat pentru reangajare), matusa mea continua sa traiasca (deci tot Bulgaria ma paste si in viitorii ani), asa ca trebuie sa intelegi un om in varsta.Posted Image


Este feribot.


Atunci asuma-ti 4000 km dus-intors si cel putin 12 zile de concediu.

Dar e diferenta majora intre ce mi-ai recomandat tu si gen Antalya ? Intreb pt ca nu stiu nu pt ca stiu.
In Istambul e ok sa stau 2 zile ? E aglomerat ? La dus sau la intors ? Pot vizita ceva pe acolo?  Trebe masina sa ma deplasez la obiectivele centrale sau ma descurc cu mijloace de transport in comun ? Cu ce bani platesc? Stiu engleza aia ?

View Postwertyck, on 29 februarie 2024 - 08:51, said:


Mi se pare un risc mai mare sa megi cu masina 3-4000km, decat sa folosesti avion si vapor, daca e cazul. Si costurile cu transportul sunt sensibil egale, dar timpul mai scurt cu avionul. Trebuie sa iei in calcul risul cu amenzi, defectarea masinii, accidente, costuri cu parcarea masinii personale, versus cealalta varianta.

Pai cu masina poti sa te deplasezi la obiective apropiate sa le vizitezi, altfel ar trebui inchiriata o masina. Cu masina iti poti duce/aduce ce vrei, nu stai prin aeroporturi etc. Iti faci concediul exact cum vrei. Dar inteleg ideea de a merge 4k cu masina probabil o sa fie mult mai multi pt ca mai vin si deplasari.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:56, said:

Dar e diferenta majora intre ce mi-ai recomandat tu si gen Antalya ? Intreb pt ca nu stiu nu pt ca stiu.
In Istambul e ok sa stau 2 zile ? E aglomerat ? La dus sau la intors ? Pot vizita ceva pe acolo?  Trebe masina sa ma deplasez la obiectivele centrale sau ma descurc cu mijloace de transport in comun ? Cu ce bani platesc? Stiu engleza aia ?



Pai cu masina poti sa te deplasezi la obiective apropiate sa le vizitezi, altfel ar trebui inchiriata o masina. Cu masina iti poti duce/aduce ce vrei, nu stai prin aeroporturi etc. Iti faci concediul exact cum vrei. Dar inteleg ideea de a merge 4k cu masina probabil o sa fie mult mai multi pt ca mai vin si deplasari.

In Istanbul stiu sa vorbeasca orice limba, doar bani sa ai. In Istanbul poti folosi atat transportul in comun cat si la pas, acum, bine ar fi sa te focusezi din timp, pe ce Obiective Turistice vrei sa vizitezi. Ca sa vizitezi cam tot ce inseamna Istorie, ai nevoie de multe zile. Eventual cauta pe internet Obiective Turstice in Istanbul si astfel, iti faci o lista.

#12
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 06:16, said:


PS. Merita oprit in Istambul pt vreo 2 zile daca tot trecem prin el oricum ?
Merita din plin câteva nopți cu cazare in orașul vechi, zona istorica

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 29 februarie 2024 - 08:56, a scris:

Dar e diferenta majora intre ce mi-ai recomandat tu si gen Antalya ? Intreb pt ca nu stiu nu pt ca stiu.
In Istambul e ok sa stau 2 zile ? E aglomerat ? La dus sau la intors ? Pot vizita ceva pe acolo?  Trebe masina sa ma deplasez la obiectivele centrale sau ma descurc cu mijloace de transport in comun ? Cu ce bani platesc? Stiu engleza aia ?
Pai cu masina poti sa te deplasezi la obiective apropiate sa le vizitezi, altfel ar trebui inchiriata o masina. Cu masina iti poti duce/aduce ce vrei, nu stai prin aeroporturi etc. Iti faci concediul exact cum vrei. Dar inteleg ideea de a merge 4k cu masina probabil o sa fie mult mai multi pt ca mai vin si deplasari.
Ca drum sunt 2200 km versus peste 4000 km.
Cam peste tot in Turcia gasesti all-inclusive, dar nu gasesti hotelurile uriase din statiunile aflate in jurul Antalyei. Ambele insule (Gokceada si Bozcaada) au sistem all-inclusive. Cauta recenzii despre insule pe alte site-uri romanesti. Daca nu, cum a zis si Rott, Kusadasi ar fi cel mai potrivit pentru tine.
Se vorbeste engleza peste tot. Te vei obisnui usor cu "my friend, Marino" sau "my friend, alexandersch" Posted image

Edited by florinbad, 29 February 2024 - 09:08.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 29 februarie 2024 - 06:16, a scris:

Adica stau putin sa ma gandesc daca e rentabil de mers cu masina.
Nu prea este. Se acumuleaza multa oboseala. Eventual sa faceti vacanta in 2 saptamani si sa aveti timp berechet de pauze.

#15
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012

View Postvis_constructiv, on 29 februarie 2024 - 09:01, said:

Merita din plin câteva nopți cu cazare in orașul vechi, zona istorica
Si o plimbare cu vaporașul pe Bosfor. De neuitat Posted Image

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
din cluj nu e o idee buna masina. pur si simplul nu are niciun sens cat timp ai 100000 chartere. cauta charter din cluj in zona side/manavgat si ai si all inclusive si faleza sa te plimbi seara si magazine si de vizitat.

#17
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View PostBursul, on 29 februarie 2024 - 09:14, said:

Nu prea este. Se acumuleaza multa oboseala. Eventual sa faceti vacanta in 2 saptamani si sa aveti timp berechet de pauze.

Pai cam pe 2 sapt planuim sa o si facem, o sapt doar la hotelul principal si alte 3 zile dus si 3 zile intors cu cazare si vizitat cat mai ramane din ziua aia locatia respectiva.

Apropo, cand e mai ok ca vreme de mers ?

fiicamea mi a zis ca vrea sa avem multe cazari. adica le-a placut cum obisnuiam sa facem traseu si sa vizitam multe is sa ne cazam in multe locuri pana la cazarea principala. adica erau multe experienta fata de un zbor in turcia cazat si zobr acasa.

Deci din Ruse - Antalya sunt 15 ore sau 1300km. Km facuti in tara nu ma deranjeaza pt ca in tara ma simt in siguranta. Sa nu ma lase in exterior, asta inseamna ca undeval a 2600km voi face in exterior. Cu avionul mie ca e scurt concediul, zbor stai 7 zile si ma intorc acasa, iar daca vreau sa mai vizitez ceva pe acolo trebe sa inchiriez oricum masina deci alte costuri. Drumul cu masina nu mi displace,  8 ore pe zi nu mi se pare obositor daca facem opriri si mai vedem  pur si simplu descopar locuri si observ mai bine tara decat cu avionul. Dar e tentant si cu avionul din anumite pcte de vedere.

#18
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 09:30, said:

Pai cam pe 2 sapt planuim sa o si facem, o sapt doar la hotelul principal si alte 3 zile dus si 3 zile intors cu cazare si vizitat cat mai ramane din ziua aia locatia respectiva.

Apropo, cand e mai ok ca vreme de mers ?

fiicamea mi a zis ca vrea sa avem multe cazari. adica le-a placut cum obisnuiam sa facem traseu si sa vizitam multe is sa ne cazam in multe locuri pana la cazarea principala. adica erau multe experienta fata de un zbor in turcia cazat si zobr acasa.

In Bulgaria, iti recomand Veliko Tarnovo, ca si cazare de 1 zi / noapte. In Istanbul pe langa Bosfor / Moschea Albatra / Sfanta Sofia sunt destule Hoteluri ieftine care iti ofera si Mic Dejun. Intra pe Directbooking si vei gasi la pret super OK, cazari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate