Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Turcia - cea mai apropiata statiune de Cluj-Napoca

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#37
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postdanaciu, on 29 februarie 2024 - 12:47, said:

Eu intotdeauna i-au separat. Cele mai bune oferte de avion sunt direct pe situl companiei aeriene.
Pt cazare imi place sa-mi aleg eu conform dorintelor, cerintelor si bugetului.
E putina munca e drept, dar o faci de acasa din fata calculatorului.

Asta cu admiratul e relativ. Depinde de varsta mai ales, apoi de companie.
La 25 de ani nu simti ca ai condus 12 ore si te bucuri sa te opresti sa "bei un suc" cu prietena pe undeva pitoresc.
Dar la 40-50-60 incepi sa simti fiecare ora de stat la volan, iar daca ai copii care urla de foame, sete, pipi sau doar pt ca s-au saturat sa stea nemiscati in masina 12 ore sigur nu mai chef de nici o oprire sau priveliste.

Cu masina nu calcula doar costul carburantului. Cel putin o noapte de cazare pe parcurs, mancare, bautura, diverse, taxe si amenzi!
Cu diferenta de la avion poti inchiria acolo o masina 2-3 zile, timp suficient sa vizitezi sa te saturi.
Plus ca n-ai stres cu asigurarea, cu accidente, defectiuni sau furt.

Si gasesc si chartere pe siteul companiei sau ?

View Postgushpi, on 29 februarie 2024 - 12:51, said:

ontopic: kusadasi bifează tot ce-ți dorești: mare/AI/istorie
ia cel mai nordic resort și... gata!

kusadasi , marmaris sau antalya ? pt ca de la ruse la cea mai aproape dintre astea imi ia 12 ore ceea ce nu o voi face intr o zi. asta inseamna ca mi voi impartii zilele la fel

prima zi cluj ruse a doua zi ruse si o locatie intermediara in turcia si a treia zi de la acea locatie la una din astea 3  kusadasi , marmaris sau antalya...

M-am uitat acum pe site momondo. M-am uitat la zboruri cluj-antalya prin iulie si imi iasa 285 euro biletul dus intors cu o escala. deci pt 4 persoane ne iese peste 1000 euro. avionul de la agentie am dedus ca costa vreo 3000  de lei pt noi 4 scazand din pretul total pretul separat al hotelului pe care l am gasit pe booking si e si direct fara escala. Deci nu era ca pe siteul lor gasesc mai ieftin ?

#38
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:56, said:

Dar e diferenta majora intre ce mi-ai recomandat tu si gen Antalya ? Intreb pt ca nu stiu nu pt ca stiu.
In Istambul e ok sa stau 2 zile ? E aglomerat ? La dus sau la intors ? Pot vizita ceva pe acolo?  Trebe masina sa ma deplasez la obiectivele centrale sau ma descurc cu mijloace de transport in comun ? Cu ce bani platesc? Stiu engleza aia ?

Pai cu masina poti sa te deplasezi la obiective apropiate sa le vizitezi, altfel ar trebui inchiriata o masina. Cu masina iti poti duce/aduce ce vrei, nu stai prin aeroporturi etc. Iti faci concediul exact cum vrei. Dar inteleg ideea de a merge 4k cu masina probabil o sa fie mult mai multi pt ca mai vin si deplasari.


Stimabile, eu zic sa te razgandesti privind sejurul in Turqie..... nu de alta dar se pare ca ii subestimezi grav!

Auzi doua zile in Istambul! OMG.... Mie mi-au trebuit niste ani sa in parcurg cap/cap... Istanbul population in 2024 is estimated to be 15.89 million, and the urban area is 2,576 sq.km (994.93 sq mi).  https://www.populati...nbul-population

Da, este MEGAaglomerat, mergi pe centura cu 160 km /h ...timp de 90 minute, ce zici e aglomerat?  Ambuteajele sunt de minim 2 ore, o fi bine...o fi rau

Depinde ce doresti, la dus ca sa iti faci o parere despre: cultura, oameni, locuri, etc. La intors numai pentru tranzit/shoping.

Cu ce bani.... c(t)u de care ai... vrei cu lei nu este problema, vrei cu euro/dolari, la fel iar nu este problema... daca stiu Engleza nu e cazu'...o sa te intrebe in Romana ce doresti

Lasa autoturismul in parcare, si achizitioneaza Istanbul Kart cel mai bun sfat privitor la transport (maritim, terestru, subteran)  https://ro.istanbule...anbul-kart.html


Referitor la superba Antalya eu zic sa te documentezi temeinic asupra statiunilor ..... nu fac reclama site-urilor ca sa se inteleaga de catre toti userii

https://www.tez-tour...antalya.ro.html

https://www.directbo...statiuni&id=130

https://ancapavel.ro...ticedinantalya/


Last edit...

Lasa avionul daca doresti sa vizitezi tara.....avionul este doar pentru urgente/tarc...daca sunteti 4 persoane ADULTE, calatoria cu autoturismul este mai rentabila

Daca doresti SERVICII onorabile alege totusi Antalya, restul nu conteaza.


LLE Nea (ca esti mai mare ca mine ' 66) Florine, multumesc de info, de mare ajutor. Sarutmana!

Edited by Povestitorul, 29 February 2024 - 14:15.


#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
prima zi: cluj-sofia
a 2-a zi: sofia-kusadasi
Posted Image

lasă naibii intermediarele, că n-ai timp ele (nici cu sufletu-n rai, nici cu sula-n fund Posted Image )
anul ista mergi la țintă, iar în timpul sejurului fugi la obiectivele din jur
dacă alegi 10-12 zile, ai timp de tot de primprejur

așa cum zise colegu': istanbulul nu-i pt alergat 2 zile
ca să-ți rămână și ceva-n suflet, nu numai pe obiectivul foto, trebe >7 zile

Edited by gushpi, 29 February 2024 - 14:16.


#40
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
La Istanbul poti merge alta data, separat, cu avionul. Mai ales ca atunci cand e vreme buna de facut baie in mare probabil ca e foarte cald de plimbat prin Istanbul.

#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 13:50, said:

Si gasesc si chartere pe siteul companiei sau ?


Nu, ca charterele sunt gestionate de agentia de turism care a semnat contractul de inchiriere pentru acele zboruri pe acele rute.

De la agentia de turism poti cumpara doar zborul sau intregul pachet (cazare hotel, preluarea de la aeroport la hotel si retur, zborul charter).

#42
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
@el_marino_loko,

Avion vs Auto (4 adulti)
-Transport rapid vs Transport lent
-Transport scump vs Transport ieftin
-Data de intoarcere prestabilita vs Modificabila dupa bunul plac
-Prima zi ajungi seara / ultima zi pleci cu noaptea in cap. vs poti ajunge si inainte de pranz / poti pleca si seara (doar predai camera la timp)
-Vizitezi tarcul/aeroportul vs Vizitezi Turcia
-Vizitezi obiective din timpul sejurului platit "la greu" vs Vizitezi obiectiva inainte/dupa sejurul platit "la greu"
-Cumparaturi mai scumpe zona ultra turistica vs Cumparaturi in "Turcia"
-Bagaj cantitate limitata vs Cantitate de cumparaturi dupa bunul plac.

Edited by w140, 29 February 2024 - 15:25.


#43
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View PostPovestitorul, on 29 februarie 2024 - 14:01, said:

Stimabile, eu zic sa te razgandesti privind sejurul in Turqie..... nu de alta dar se pare ca ii subestimezi grav!

Auzi doua zile in Istambul! OMG.... Mie mi-au trebuit niste ani sa in parcurg cap/cap... Istanbul population in 2024 is estimated to be 15.89 million, and the urban area is 2,576 sq.km (994.93 sq mi).  https://www.populati...nbul-population

Da, este MEGAaglomerat, mergi pe centura cu 160 km /h ...timp de 90 minute, ce zici e aglomerat?  Ambuteajele sunt de minim 2 ore, o fi bine...o fi rau

Depinde ce doresti, la dus ca sa iti faci o parere despre: cultura, oameni, locuri, etc. La intors numai pentru tranzit/shoping.

Cu ce bani.... c(t)u de care ai... vrei cu lei nu este problema, vrei cu euro/dolari, la fel iar nu este problema... daca stiu Engleza nu e cazu'...o sa te intrebe in Romana ce doresti

Lasa autoturismul in parcare, si achizitioneaza Istanbul Kart cel mai bun sfat privitor la transport (maritim, terestru, subteran)  https://ro.istanbule...anbul-kart.html


Referitor la superba Antalya eu zic sa te documentezi temeinic asupra statiunilor ..... nu fac reclama site-urilor ca sa se inteleaga de catre toti userii

https://www.tez-tour...antalya.ro.html

https://www.directbo...statiuni&id=130

https://ancapavel.ro...ticedinantalya/


Last edit...

Lasa avionul daca doresti sa vizitezi tara.....avionul este doar pentru urgente/tarc...daca sunteti 4 persoane ADULTE, calatoria cu autoturismul este mai rentabila

Daca doresti SERVICII onorabile alege totusi Antalya, restul nu conteaza.


LLE Nea (ca esti mai mare ca mine ' 66) Florine, multumesc de info, de mare ajutor. Sarutmana!

Suntem 2 adulti si 2 copii. Da, ne place sa vizitam dar nu mergem in istambul sa vizitam, ci pt tranzit, dar poate sa stam 2 zile pe acolo, dar daca zici ca e aglomerat, eu as lua un hotel in istambul, cu parcare si gata. vazut 2-3 obiective mai importante si plimbat la liber ca sa mi fac o idee. Ma gandeam si la avion si inchiriat o masina in antalya ca sa vizitam putin zona. Apropo, antalia e mai tare ca marmaris ? ca parca se zicea ca marmaris e cea mai tare statiune a lor.

#44
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 15:37, said:

...eu as lua un hotel in istambul, cu parcare si gata. vazut 2-3 obiective mai importante ...
....antalia e mai tare ca marmaris ? ...

...poate 20-30 obiective mai importante Posted Image

(Riviera) Antalya este pentru sejur de "tarc-lux" cu Allinclusiv

Edited by w140, 29 February 2024 - 15:49.


#45
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 03.06.2006

View PostOOKY13, on 29 februarie 2024 - 07:49, said:

Ultima data cand am fost in Mamaia ... apartamentul avea bucatarie si era chiar langa Mega Image, iar sa mananci o salata  pe balcon privind lacul si practicantii de kitesurfing mi se pare incomparabil mai placut decat intr-un restaurant plin de oameni galagiosi si de mirosuri.
Si cum ma dadeam cu kite-ul, am observat la un balcon o persoana mancand o salata...asa mi s-a facut o foame si in mintea mea i-am zis "stati-ar in gat"  Posted Image Posted Image Posted Image
Revenind: merita sa te duci cu masina din CJ doar daca ai vreo trei saptamani, minim la dispozitie, sa stai cateva zile in-o locatie, sa vizitezi in tihna...Vreo 4-5 zile la Nessebar, cate doua trei la: Izmir, Kusadasi, Marmaris-Denizli, Nevsehir-Goreme, Ankara si retur Istanbul, relax la Albena/Nicipurile de Aur si acasa....

Attached Files


Edited by gvincentiu, 29 February 2024 - 16:22.


#46
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007
Saracu' om! El voia cat mai aproape de Cluj și noi îl trimitem in inima Anatoliei, la Goreme.
@el-marino-loko: Pentru ce vreti voi, vi s-a dat soluția mai sus (userul gushpi): Kusadasi. Bifează toate cerințele voastre. Mai aproape de atât nu găsiți, doar daca faceți rabat la cerințe. Insulele alea doua pomenite mai sus (Gokcaada și Bozcaada) n-au AI și sunt mici,  sunt doar pentru plaja. Plus ca se ajunge numai cu ferry-ul, cu care nu sunteți prieteni. Noroc ca au terminat ăștia podul de la Gelobolu - Lapseki, ca altfel ocoleați prin Istanbul. Pe care nu vreți să-l vizitați dar vreți sa stați doua zile acolo, suficient pentru Sultanahmet și Galata - Taksim.
Marmaris e pentru viața de noapte, yahturi, lume boema, plimbări. Antalia e mai potrivită pentru plaja și odihna, cum spunea un coleg, "țarc-lux".
Aveti de unde alege, problema e ca opțiunile sunt multe!Posted Image

#47
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postcccbbb_2, on 29 februarie 2024 - 16:56, said:

Saracu' om! El voia cat mai aproape de Cluj și noi îl trimitem in inima Anatoliei, la Goreme.
@el-marino-loko: Pentru ce vreti voi, vi s-a dat soluția mai sus (userul gushpi): Kusadasi. Bifează toate cerințele voastre. Mai aproape de atât nu găsiți, doar daca faceți rabat la cerințe. Insulele alea doua pomenite mai sus (Gokcaada și Bozcaada) n-au AI și sunt mici,  sunt doar pentru plaja. Plus ca se ajunge numai cu ferry-ul, cu care nu sunteți prieteni. Noroc ca au terminat ăștia podul de la Gelobolu - Lapseki, ca altfel ocoleați prin Istanbul. Pe care nu vreți să-l vizitați dar vreți sa stați doua zile acolo, suficient pentru Sultanahmet și Galata - Taksim.
Marmaris e pentru viața de noapte, yahturi, lume boema, plimbări. Antalia e mai potrivită pentru plaja și odihna, cum spunea un coleg, "țarc-lux".
Aveti de unde alege, problema e ca opțiunile sunt multe!Posted Image

La ce pot de referi? Adica ca sa ajung in antalya nu trebe sa trec pe langa istambul ? ca asa ma duce google.
da, insulele le-am exclus ca nu vreau sa merg cu feribot si nu vreau sa mi para rau ca am mers undeva prea retras.

Eu sunt multi-universal. Adica le vreau pe toate. Vreau sa am hote cu facilitati bune pt familie, vreau sa am situri istorice stradute pietruite pt plimbari, dar seara sa fie si plin orasul daca vrem sa iesim la o plimbare de seara , vreau sa am taverne chiar daca stau la AI sa am ce vedea

#48
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Istanbul e ce vrei tu, dar nu cu masina mai ales ca nu ai fost niciodata, cum ziceau colegii ia la pas Istanbul cam 2-3 zile de minim 2 ori, ani, luni diferite si apoi decizi daca e sa mergi cu masina in orasul ala, da se poate sa ocolesti cu masina Istanbul dar pierzi cireasa de pe tortul Turciei. Eu am peste 25 ani de cand merg in TR si am ajus la concluzia ca tot mai bun e avionul chiar daca e mai scump, daca ai copii mici e si mai bine.. eu am nepoti si merg cu avionul Posted Image desi am "tupeul" sa intru in Istanbul cu masina.
PS ginerele meu e sofer de TIR si acum 2 ani a fost in Antalia cu avionul ca avea doi copii, inainte de avea copii a "riscat" si a fost cu masina si nu a mai vrut sa auda..

Edited by mihaiC1, 29 February 2024 - 17:59.


#49
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postcccbbb_2, on 29 februarie 2024 - 16:56, said:

Saracu' om! El voia cat mai aproape de Cluj și noi îl trimitem in inima Anatoliei, la Goreme.
@el-marino-loko: Pentru ce vreti voi, vi s-a dat soluția mai sus (userul gushpi): Kusadasi. Bifează toate cerințele voastre. Mai aproape de atât nu găsiți, doar daca faceți rabat la cerințe. Insulele alea doua pomenite mai sus (Gokcaada și Bozcaada) n-au AI și sunt mici,  sunt doar pentru plaja. Plus ca se ajunge numai cu ferry-ul, cu care nu sunteți prieteni. Noroc ca au terminat ăștia podul de la Gelobolu - Lapseki, ca altfel ocoleați prin Istanbul. Pe care nu vreți să-l vizitați dar vreți sa stați doua zile acolo, suficient pentru Sultanahmet și Galata - Taksim.
Marmaris e pentru viața de noapte, yahturi, lume boema, plimbări. Antalia e mai potrivită pentru plaja și odihna, cum spunea un coleg, "țarc-lux".
Aveti de unde alege, problema e ca opțiunile sunt multe!Posted Image


Bine da ce mi ca merg in antalia sau Kusadasi ? ca nu e mare distanta intre ele. Am gasit intre timp podul de care ziceai. E cu taxa ? Si daca merg in antalia nu pot merge tot pe podul ala sau nu renteaza sa merg pe coasta ?

#50
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 08:56, said:

Dar e diferenta majora intre ce mi-ai recomandat tu si gen Antalya ? Intreb pt ca nu stiu nu pt ca stiu.
In Istambul e ok sa stau 2 zile ? E aglomerat ? La dus sau la intors ? Pot vizita ceva pe acolo?  Trebe masina sa ma deplasez la obiectivele centrale sau ma descurc cu mijloace de transport in comun ? Cu ce bani platesc? Stiu engleza aia ?

parerea mea> lasa Stambulul ptr alta data, poate te organizezi si mergi intr-un city break mai prelungit ...
doua zile si alea cu gandul la mare, mi se pare o rusine ptr un asemenea oras ...
doar ptr Stambul iti trebuie o saptamana pe rapid inainte , daca ma intelegi ce vreau sa zic...
iar sa mergi cu masina in oras, este crima ...foloseste dolmus-ul, foloseste metrou, foloseste autobuz , dar nu masina...
recomand dupa ce ai vizitat toate obiectivele  , seara sa te plimbi pe faleza prin Maltepe (si numai acolo) , mie acolo mi-a placut cel mai mult...
daca ai chef de branduri tipla , dute pe bulevardul Bagdat...
Si cate si mai cate poti face in Stambul...Posted Image

cat de despre concediu, un sfat> ia avionul , ajungi mai repede , lasa-l dreacu de cazan, asta daca nu vrei sa dormi pe plaja ...
si daca esti la all in, nu prea mai ai timp (si chef) de plimbari/vizite la toti bolovanii...Posted Image

#51
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 17:49, said:

Pentru prima iesire cel mai bine e Kusadasi. La intoarcere te opresti 2-3 zile la Istanbul. Nu trebuie să vezi totul anul ăsta, nu intră zilele în sac. Ai timp pentru Istanbul la fiecare intoarcere din vacantele in Turcia. Dacă te iei după unii, trebuie să stai o lună in Istanbul să vizitezi toate muzeele. Eu care nu sunt interesat decât de berea Efes si nu mă interesează să văd sabia lui Stefan si haremul lui Suleyman (care l-am văzut in seriale turcesti) îmi ajung 2 nopti la retur prin Istanbul.

#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Initiator vrea sa se friga cu ceai/ cafea turceasca din Stambul Posted Image, noi ii explicam sa sufle in ayran Posted Image

#53
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 17:49, said:

...Am gasit intre timp podul de care ziceai. E cu taxa ? Si daca merg in antalia nu pot merge tot pe podul ala sau nu renteaza sa merg pe coasta ?
Podurile in cauza sunt cu taxa mai mica sau mai mare, depinde pe care treci, atat spre Antaya, cat si spre Kusadasi.
Diferenta intre traseul spre Antalya via Istanbul si cel via Izmir (pe coasta) cel din urma este mai lung cu aproximativ 50 km.
In cazul in care doriti sa clatiti ochii prin Istanbul, dar sa vedeti si Pamukkale-ul, o puteti face simplu, la dus pe un traseu, iar la intors pe celalalt traseu.

Edited by w140, 29 February 2024 - 19:11.


#54
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,906
  • Înscris: 14.08.2007

View Postw140, on 29 februarie 2024 - 15:11, said:

Avion vs Auto (4 adulti)
-Transport rapid vs Transport lent
-Transport scump vs Transport ieftin
-Data de intoarcere prestabilita vs Modificabila dupa bunul plac
-Prima zi ajungi seara / ultima zi pleci cu noaptea in cap. vs poti ajunge si inainte de pranz / poti pleca si seara (doar predai camera la timp)
-Vizitezi tarcul/aeroportul vs Vizitezi Turcia
-Vizitezi obiective din timpul sejurului platit "la greu" vs Vizitezi obiectiva inainte/dupa sejurul platit "la greu"
-Cumparaturi mai scumpe zona ultra turistica vs Cumparaturi in "Turcia"
-Bagaj cantitate limitata vs Cantitate de cumparaturi dupa bunul plac.
- Te intorci mai odihnit vs te intorci mai obosit
- Faci 2 ore dus si 2 ore intors sau Pierzi 4 zile doar pe drumuri
- Poti inchiria masina daca ai chef de vizitat si in afara "tarcului"

Daca nu iti place cu charter prin agentie, iti poti lua tu avion spre Istanbul cu Turkish, iti faci program de vizite, apoi avion/masina inchiriata spre o destinatie de litoral.

Daca tii neaparat sa mergi cu masina, vad ca si pana in Thassos si pana in Gokceada faci tot cam 15 ore. Adica tot 4 zile pe drumuri fara rost dus-intors din punctul meu de vedere ... dar voi stiti mai bine ce vreti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate