Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Turcia - cea mai apropiata statiune de Cluj-Napoca

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#19
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 06:16, said:

Salut, ma gandesc sa merg in Turcia la vara in concediu cu familia cu masina si am facut o simulare de mers cu masina in Antalya (ca am tot auzit de ea) si ne-ar da vreo 2000km dus doar. Anul trecut am mers in Croatia si cam tot drumul a fost 2000Km, ceea ce inseamna ca acum am petrece dublu pe masina cu sanse mai mari sa se intample ceva in acesti 4000km. Adica stau putin sa ma gandesc daca e rentabil de mers cu masina.

Anyways, revenind. Nu am fost niciodata in Turcia, stiam dintotdeauna ca e foarte asemanatoare cu Grecia dar mai ieftina si cu servicii mai bune. Nu stiu daca am fost informat gresit sau daca am fost informat corect, nu stiu daca mai este cazul sau au crescut preturile si aici, astept parerile voastre.

Ma intereseaza sa mergem un all inclusive cu familia cu masina, sa nu parcurgem toata Turcia cu masina, deci ideal cat mai aproape de noi, sa fie un complex hotelier pe plaja, adica cu acces la mare, sa fie all inclusive si ideal sa ai ce vedea in jur din punct de vedere istoric. Adica sa nu fie doar o Mamaia noastra in care stai toata ziua cu burta pe plaja, sa fie mai ca in Croatia sau Grecia unde gasesti cetati, castele la tot pasul, orase vechi cu traditii cu stradute pietruite, etc.

Astept recomandarile voastre, si orice sfaturi legate de costuri, securitate, daca asigurarea la masina acopera, chiar recomandari si de hoteluri, orice e binevenit.

PS. Merita oprit in Istambul pt vreo 2 zile daca tot trecem prin el oricum ?

Nu merita.
Ia avionul pentru Antalya.

Edited by Moinesti72, 29 February 2024 - 09:52.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,627
  • Înscris: 13.03.2005

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 09:41, said:

Pai cam pe 2 sapt planuim sa o si facem, o sapt doar la hotelul principal si alte 3 zile dus si 3 zile intors cu cazare si vizitat cat mai ramane din ziua aia locatia respectiva.

Apropo, cand e mai ok ca vreme de mers ?

fiicamea mi a zis ca vrea sa avem multe cazari. adica le-a placut cum obisnuiam sa facem traseu si sa vizitam multe is sa ne cazam in multe locuri pana la cazarea principala. adica erau multe experienta fata de un zbor in turcia cazat si zobr acasa.

Deci din Ruse - Antalya sunt 15 ore sau 1300km. Km facuti in tara nu ma deranjeaza pt ca in tara ma simt in siguranta. Sa nu ma lase in exterior, asta inseamna ca undeval a 2600km voi face in exterior. Cu avionul mie ca e scurt concediul, zbor stai 7 zile si ma intorc acasa, iar daca vreau sa mai vizitez ceva pe acolo trebe sa inchiriez oricum masina deci alte costuri. Drumul cu masina nu mi displace,  8 ore pe zi nu mi se pare obositor daca facem opriri si mai vedem  pur si simplu descopar locuri si observ mai bine tara decat cu avionul. Dar e tentant si cu avionul din anumite pcte de vedere.

Nu te obliga nimeni sa sa iei zborul de intoarcere dupa 7 zile, poti lua si la 14 zile sau cauti zbor dus-intors fara pachet de cazare.

#21
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Daca merg cu masina, ce taxe de drumuri poduri roviniete etc as avea ?

#22
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Probabil ca n-ai fost niciodata cu avionul.
in aeroport stai vreo o ora maxim doua daca esti stresat si vrei sa fii cu doua ore inainte de zbor in aeroport.
Prin vamile terestre stai mult mai mult, mai ales in sezon.
Sa ai zboruri, si chiar ieftine, si mai ales chiar de pe Cluj unde ajungi cu un taxi chiar si din Floresti in juma de ora sa iei un zbor in loc de 4 mii de km cu masina e no-brainer.
Plus lipsa de stres, plus ca iesi mai ieftin, bine asta depinde si de cate persoane sunteti ca n-ai spus.

Am o masina noua si confortabila, dar nici nu se pune problema sa ma duc undeva cu masina daca am varianta de avion.
Doar gandeste-te  ca te scoli dimineata in patul tau, bei o cafelutza si dupa-amiaza poti deja sa faci o baie in mare!

Instambulul merita oricand si in orice situatie.
E atat de interesant ca merita un sejur dedicat doar pentru el.
E inca ceva diferit fata de occidentul uniformizat si plictisitor, dar totusi civilizat si modern.
Cred si pt Istambul sunt zboruri directe de pe Cluj.

#23
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Daca vreau sa merg cu avion si cazare , recomandat prin agentie complet? sau sa imi iau singur biletele de undeva si singur cazarea din alta parte ?

View Postdanaciu, on 29 februarie 2024 - 10:51, said:

Probabil ca n-ai fost niciodata cu avionul.
in aeroport stai vreo o ora maxim doua daca esti stresat si vrei sa fii cu doua ore inainte de zbor in aeroport.
Prin vamile terestre stai mult mai mult, mai ales in sezon.
Sa ai zboruri, si chiar ieftine, si mai ales chiar de pe Cluj unde ajungi cu un taxi chiar si din Floresti in juma de ora sa iei un zbor in loc de 4 mii de km cu masina e no-brainer.
Plus lipsa de stres, plus ca iesi mai ieftin, bine asta depinde si de cate persoane sunteti ca n-ai spus.

Am o masina noua si confortabila, dar nici nu se pune problema sa ma duc undeva cu masina daca am varianta de avion.
Doar gandeste-te  ca te scoli dimineata in patul tau, bei o cafelutza si dupa-amiaza poti deja sa faci o baie in mare!

Instambulul merita oricand si in orice situatie.
E atat de interesant ca merita un sejur dedicat doar pentru el.
E inca ceva diferit fata de occidentul uniformizat si plictisitor, dar totusi civilizat si modern.
Cred si pt Istambul sunt zboruri directe de pe Cluj.

Suntem 4, nu stiu cat ne costa avionul. Ideea e ca avionul doar ne transporta. Masina ne permite sa ne oprim unde vrem sa admiram.

#24
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Poti conduce 1 100 km / zi ? Ai curajul sa intri in Istanbul cu masina ?!
PS daca nu ai fost niciodata in TR las-o mai moale cu masina, mai ales Istanbul, ia avionul ca e mai sanatos, poti face escale, sunt bilete de la 50 lei/caciula, eu recomand toamna tarziu Antalia, Bodrum.. exact cand sunt copii la scoala, sau la inceputul de iunie..

Edited by mihaiC1, 29 February 2024 - 11:27.


#25
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostmihaiC1, on 29 februarie 2024 - 11:20, said:

sunt bilete de la 50 lei/caciula,
Link cu caciula?

#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 11:03, said:

Daca vreau sa merg cu avion si cazare , recomandat prin agentie complet?

Ia prin agentie, charter si cazare la hoteluri gen Royal Wings, Antalya.

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 10:49, said:

Daca merg cu masina, ce taxe de drumuri poduri roviniete etc as avea ?

via-michelin in calculeaza taxele pe traseul dorit

Daca vrei sa stai 3 saptamani o luna pe acolo , mergi cu masina

#27
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Glumeam ! Posted Image ce mie un 0 in coada ? Am zis de caciula, nu de persoana Posted Image
1,45 euro/l de benzina sa zicem un cosum de 7% in 2 000 km  140 x 1,45 ~205 euro..  dus si intors 410 euro lejer/ masina, da e mai ieftin dar nu pun stresul si oboseala soferului si al pasagerilor cand faci 3 zile in loc de 6 h, mai avem si vami unde poti sta lejert 3-4 h si sa te caute aia de orice chistoc de tigara.

#28
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostmihaiC1, on 29 februarie 2024 - 11:51, said:


1,45 euro/l de benzina sa zicem un cosum de 7% in 2 000 km  140 x 1,45 ~205 euro..  
Pai tu ai consum de 4%, nu-i duci tu?

#29
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
....vad ca pe aici sunt f multi impotriva masinii. Omul doreste sfaturi pt mers cu masina. Ce, cum, unde ... Eu unul merg de ffff multi ani numai cu masina. Numai in Turcia peste 3500 km pe sezon plus un drum Germani. Cu aceiasi masina. Daca e sa se strice o poate face si in drum spre Sinaia in acea coloana renumita. Deci cu masina in Turcia  ma opresc unde vreau, vizitez ce vreau, admir ce vreau... sunt doar in vacanta. Daca am chef, poate, de lene, da , iau avionul ma bag in tarc in Antalya si gata AI si baie. Dar momentan pot conduce.
@Marino ..... Eu si anul acesta impreuna cu prietenii, cunoscuti aici pe forum, fac urmatorul traseu : Ruse - Canakkale - Bodrum - Pamukkale - Afyon - Istanbul, 15 nopti inclusiv cele 7 nopti cu Ai in Bodrum. 3500 km. Da sunt si cazuri sa ramai in pana, dar turcul e saritor, te ajuta. Oricum pt aceasta deplasare trebuie sa ai buget pt : carburant plecare Ro, vigneta BG, carburant TR, ferry/pod Canakkale, HGS, cazare, taverne, cumparaturi, obiective turistice .... si o rezerva in caz de .... Toti de pe forum asa avem. Tu intai sa iti faci un traseu care sa te "coafeze"  si pe urma noi te ajutam cu sfaturi.

#30
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostmihaiC1, on 29 februarie 2024 - 11:51, said:

Glumeam !
Posted Image

Tu-i spui gluma, eu altfel. Intelegi tu, sper.

View Postmarian.bazavan, on 29 februarie 2024 - 11:53, said:

....vad ca pe aici sunt f multi impotriva masinii.
Eu sunt pentru masina, in functie de distanta si costuri/pasager.
Anul trecut am ajuns cu electrica pana in Alsacia, anul asta doar pana in Lefkada dar cu termica.

#31
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

View PostmihaiC1, on 29 februarie 2024 - 11:51, said:

Glumeam ! Posted Image ce mie un 0 in coada ? Am zis de caciula, nu de persoana Posted Image
1,45 euro/l de benzina sa zicem un cosum de 7% in 2 000 km  140 x 1,45 ~205 euro..  dus si intors 410 euro lejer/ masina, da e mai ieftin dar nu pun stresul si oboseala soferului si al pasagerilor cand faci 3 zile in loc de 6 h, mai avem si vami unde poti sta lejert 3-4 h si sa te caute aia de orice chistoc de tigara.

Motorina este 1,25 euro/litru in Turcia. Pt mine ar fi 35(de sute) x 6.2 (%) x 1,25 = 275 euro ... in vama am stat si 10 minute, dar si 12 ore, depinde de ora de sosire in vama, de schimbul de tura, de "voiosia" vamesului, de ziua din saptamana .... Dar nimic nu se compara cu mersul prin munti, prin sate pe drumuri neumblate dar si pe autostrazi .

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,627
  • Înscris: 13.03.2005

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 11:03, said:

Daca vreau sa merg cu avion si cazare , recomandat prin agentie complet? sau sa imi iau singur biletele de undeva si singur cazarea din alta parte ?



Suntem 4, nu stiu cat ne costa avionul. Ideea e ca avionul doar ne transporta. Masina ne permite sa ne oprim unde vrem sa admiram.
Cauti doar biletele de avion pe motoarele specializate, daca vrei sa nu iei pachetul cu charter de 7 sau 14 zile:
https://www.kiwi.com/ro/
https://www.momondo.ro/

#33
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

View Post2cata, on 29 februarie 2024 - 11:53, said:

Pai tu ai consum de 4%, nu-i duci tu?

Naspa, 5% pe A , in rest 4,4% si ca ideie am fost si cu avionul, autocarul de peste 25 ani , pot sa fiu ghid Posted Image

View Postmarian.bazavan, on 29 februarie 2024 - 12:01, said:

Motorina este 1,25 euro/litru in Turcia. Pt mine ar fi 35(de sute) x 6.2 (%) x 1,25 = 275 euro ... in vama am stat si 10 minute, dar si 12 ore, depinde de ora de sosire in vama, de schimbul de tura, de "voiosia" vamesului, de ziua din saptamana .... Dar nimic nu se compara cu mersul prin munti, prin sate pe drumuri neumblate dar si pe autostrazi .

Sunt satul de vamesi , nimic nu ma streseaza cand vad ca se fac interesanti si tu vii de la mare, acum stai peste 3-4 h chiar daca nu e sezon si indiferent de zi, noapte !

View Post2cata, on 29 februarie 2024 - 11:56, said:

Tu-i spui gluma, eu altfel. Intelegi tu, sper.


Eu sunt pentru masina, in functie de distanta si costuri/pasager.
Anul trecut am ajuns cu electrica pana in Alsacia, anul asta doar pana in Lefkada dar cu termica.

Cati km ai impins EV-ul pana la prima statie de incarcare ?! Eu ma descurc cu un bidonas tu poti sa cari o galeata de curent ?! Posted Image

#34
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 11:03, said:

Daca vreau sa merg cu avion si cazare , recomandat prin agentie complet? sau sa imi iau singur biletele de undeva si singur cazarea din alta parte ?
Suntem 4, nu stiu cat ne costa avionul. Ideea e ca avionul doar ne transporta. Masina ne permite sa ne oprim unde vrem sa admiram.

Eu intotdeauna i-au separat. Cele mai bune oferte de avion sunt direct pe situl companiei aeriene.
Pt cazare imi place sa-mi aleg eu conform dorintelor, cerintelor si bugetului.
E putina munca e drept, dar o faci de acasa din fata calculatorului.

Asta cu admiratul e relativ. Depinde de varsta mai ales, apoi de companie.
La 25 de ani nu simti ca ai condus 12 ore si te bucuri sa te opresti sa "bei un suc" cu prietena pe undeva pitoresc.
Dar la 40-50-60 incepi sa simti fiecare ora de stat la volan, iar daca ai copii care urla de foame, sete, pipi sau doar pt ca s-au saturat sa stea nemiscati in masina 12 ore sigur nu mai chef de nici o oprire sau priveliste.

Cu masina nu calcula doar costul carburantului. Cel putin o noapte de cazare pe parcurs, mancare, bautura, diverse, taxe si amenzi!
Cu diferenta de la avion poti inchiria acolo o masina 2-3 zile, timp suficient sa vizitezi sa te saturi.
Plus ca n-ai stres cu asigurarea, cu accidente, defectiuni sau furt.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postel_marino_loko, on 29 februarie 2024 - 09:41, said:

Apropo, cand e mai ok ca vreme de mers ?

iunie sau sfârșit de septembrie

Drumul cu masina nu mi displace,  8 ore pe zi nu mi se pare obositor daca facem opriri si mai vedem  pur si simplu descopar locuri si observ mai bine tara ...

dă-mi voie să te contrazic: TU, de la volan, nu vei descoperi nimic!
fiind țară străină vei beli ochii doar la șosea și indicatoare
iar autostrăzile trec doar prin locuri neinteresante Posted Image


ontopic: kusadasi bifează tot ce-ți dorești: mare/AI/istorie
ia cel mai nordic resort și... gata!

Edited by gushpi, 29 February 2024 - 12:55.


#36
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
de ce nu iti iei un tur direct de la agentie daca ti-e frica sa pleci cu masina? transport avion, preluare cu masina de la aeroport etc?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate