Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Apartament Grecia - Kavala

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Salutare, vin si cer un sfat legat de achizitionarea unui apartament in Kavala, Grecia. Initial mersesem pe ideea de Bulgaria insa am primit cu totul pe neasteptate o oferta foarte buna pentru apartament din Bucuresti, apartamentul cat si zona imi placeau mult insa n-am putut refuza suma care mi s-a oferit asa ca limita pentru rezidenta secundara la mare a crescut substantial. Cu ocazia asta am primit si un sfat care mi s-a parut foarte bun, Kavala, ca pozitie e foarte bine plasat pe langa Salonic plus recomandarile unui agent imobiliar de incredere.

Nu prea cunosc deloc orasul, l-am vizitat doar o data in trecere pentru un timp foarte scurt. Zona de faleza pare cocheta, nu era nici aglomerata la jumatatea lunii Iunie, si cam in acea zona doresc sa cumpar apartamentul, obligatoriu cu loc de parcare. Legat de oras si de locuinte, daca ati fost vizitatori pentru mai multa vreme in oras poate aveti ceva sfaturi depre zone, aglomeratia din sezon si altele, urmeaza sa stau acolo o saptamana sau doua cat timp caut un apartamentul insa nu strica si alte pareri.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

ca pozitie e foarte bine plasat pe langa Salonic
Sunt vreo suta cinzeci de kilometri...

Noi am petrecut patru zile acolo asta-vara, la sfarsit de iulie. Cazare pe langa Masoutis, pe Ierosolimon.
Blocul si zona linistita, parcare acoperita la parter, vreo treizeci de locuri.
Fara balamuc, fara aglomeratie. Plaja localnicilor la 3 minute de mers pe jos, peste sosea, cu taverna deasupra.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi si topicul asta - https://forum.softpe...i-fara-thassos/
Sunt impresii despre zona, nu numai despre oras, inclusiv poze.

Orasul e destul de ok, l-am vizitat si eu, dar mai mult parte veche si centrul.

#4
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Imi place Kavala, pare oras prietenos, cu oameni empatici: https://commons.wiki...a_Greece_10.jpg

Vad ca au si o padure mai in departare, care filtreaza elitele de sarantoci. Go for it!

#5
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024

View Postcrocko.dilul, on 27 februarie 2024 - 15:10, said:

Sunt vreo suta cinzeci de kilometri...
Autostrada cred ca te ajuta sa ajungi in Salonic aproximativ intr-o ora si jumatate.

View Posteiffel, on 27 februarie 2024 - 15:28, said:

Multumesc, e de citit.

View Postleusteanul, on 27 februarie 2024 - 16:03, said:

Vad ca au si o padure mai in departare, care filtreaza elitele de sarantoci. Go for it!
De data asta rolui de filtru ii va reveni falezei. Apartamentele sunt substantial mai scumpe, ideal ar fi ceva linistit, fara vecini care au copii mici.

#6
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Da' ce ti-au facut copiii mici? Sunt in aceeasi categorie cu non-elitele?

Let me guess, carierista-corporatista spinster?

Chiar ma gandeam unde sa-mi petrec urmatorul concediu. Kavala pare o idee buna. Am 2 copii mici, galagiosi si energici.
Mersi de pont.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E ok ca oras si pozitionare, dar daca vrei plaja e nevoie sa te plimbi cu masina - vezi topicul indicat mai sus.
Plaja aia care e in oras nu merita.

#8
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023

View Postleusteanul, on 27 februarie 2024 - 16:26, said:

Da' ce ti-au facut copiii mici? Sunt in aceeasi categorie cu non-elitele?


copiii mici urlă, plâng.  nu e de dorit așa ceva în vecinătate

când căutam apt. văzusem unu care-mi place, era super, noroc că am ajuns în orele de prânz și era o grădiniță lângă, zbierau ăia mici ca maimuța la gratii, ceva de speriat
nu-ți mai auzeai gândurile

#9
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostOOKY13, on 27 februarie 2024 - 14:03, said:

cer un sfat legat de achizitionarea unui apartament in Kavala, Grecia.
Acum 3 ani ma gandeam si eu la ceva in Grecia, continent si insule.

Dupa ce am studiat piata, am ajuns la concluzia ca locatiile foarte bune nu sunt rentabile,
iar cele ”normale” pot ascunde defecte, probleme, pericole marite pentru cutremur, incendiu, etc.

Ia decizia dupa ce te informezi bine.

#10
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017

 flt, on 27 februarie 2024 - 17:06, said:



copiii mici urlă, plâng.  nu e de dorit așa ceva în vecinătate

când căutam apt. văzusem unu care-mi place, era super, noroc că am ajuns în orele de prânz și era o grădiniță lângă, zbierau ăia mici ca maimuța la gratii, ceva de speriat
nu-ți mai auzeai gândurile

Cunoastem parerile tale anti-progenituri.


#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022
Kavala situat intre Salonic si Komotini, doua centre universitare puternice
Da, ai peisaj, ai liniste si rutina zilnica in spatiu redus.
E bine sa-ti faci vacanta si sa pleci.
Dar sa te asezi definiitv, chiar semi definitiv, trebuie sa iei in considerare
populatia greaca, armeana si turca din zona.
Oameni de sat, incapatanati si dificili....

Nu stiu unde stai in Romania dar poate fi o scadere de nivel.

Edited by vio69c, 27 February 2024 - 18:13.


#12
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,550
  • Înscris: 09.09.2017
Faleza va filtra oamenii de sat incapatanati.


Si copiii mici.

#13
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022
In plus sper ca ai avocat grec, caci este imperios necesar.
Trebuie sa deschizi cont la banca in Grecia si dosar la fisc.
Ai 3.1 % impozit din suma vanzare -cumpararea si alte cateva taxe nu tocmai mici.
Onorariul notarului 1%-1.3%, al avocatului 1% si 3% ,cartea funciara 0.5-1%,
agentia imobiliara  2%+TVA de 24%.

Asa ca, stiu eu?
Poate o casuta mica -scuze ca imi permit -, ce poate fi renovata decat un apartament la bloc.....

Edited by vio69c, 27 February 2024 - 20:17.


#14
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postleusteanul, on 27 februarie 2024 - 17:44, said:

Cunoastem parerile tale anti-progenituri.

Pe flat il deranjeaza copiii care urla, pentru ca, sa ne intelegem, sunt si copii care nu urla :)

#15
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 10.01.2023
pai da, vezi

View Postleusteanul, on 27 februarie 2024 - 16:26, said:

Am 2 copii mici, galagiosi si energici.

și plănuiește să distrugă zen-ul oamenilor ducându-se cu ei în vacanță.  asta ca să vezi caracterul unora

o să merg și eu la vară. sper să nu mă nimeresc cu el în același timp

#16
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024

Vizualizare mesajvio69c, pe 27 februarie 2024 - 18:10, a scris:

Kavala situat intre Salonic si Komotini, doua centre universitare puternice

Asta e ideea,  vreau sa fiu aproape si de Alexandroupoli pentru job, dar jobul ma va duce mai des in Salonic. Este autostrada si aproape a venit si masinuta cumparata, tocmai cand incepusem sa regret un pic si sa-mi para rau ca nu am ascultat de sfaturile de genul "o gramada de bani pe o masina veche care la anul face 15 ani". Agentul imobiliar ma va sfatui si ajuta cu inregistrarea proprietatii.

Locuiesc in Bucuresti si nu vad cum poate fi o scadere de nivel mutatul temporar dintr-un oras plin de praf si zgomot intr-un orasel mic de litoral, nu foarte turistic, relativ aproape de colegi, mai ales de cei din mediul de cercetare universitar. Pare un loc bun pentru ce mi-am pus in cap ca hobby, navigatie cu motor si vele, scufundari, poate imi cumpar din nou si o motocicleta. Fara iernile bucurestene cu ploaie si noroi, cand dispar toate culorile.

Nu vreau casa, vreau apartament usor de intretinut, intr-o zona foarte buna, aproape de mare. Am vorbit cu agentul de zona asta, treci strada la plaja. S-a nimerit vanzarea apartamentului din Bucuresti, s-a nimerit si la job sa fie nevoie doar de putina convingere pentru ca era deja in vedere trecerea responsabilitatii pe partea de Romania si jumatatea de nord Bulgariei altei echipe si detasarea mea catre Grecia si sudul Bulgariei. In cel mai rau caz ma mut in Salonic tot un fel de Bucuresti, desi n-as mai vrea aglomeratie, am cautat un oras decent ca marime, sa nu fie nici la tara, nici destinatie turistica, si la autostrada. Nu prea-mi plac grecii in general, mi se par cam obsedati pe partea religioasa, nu vorbesc de colegii si colaboratorii pe partea de job.

Vizualizare mesajleusteanul, pe 27 februarie 2024 - 16:26, a scris:

Let me guess, carierista-corporatista spinster?

Cariera nu mai e ceva care sa ma preocupe, nu prea am unde sa ma mai duc decat pe partea de management si nu vad in asta nici un avantaj. Corporatia este peste tot, chiar daca nu-i zicem corporatie, tot o corporatie detine firma unde lucrez si tot o corporatie a cumparat si firma fondata de mine si la conducerea careia au numit pe altcineva. Daca aveam copii nu aveam nici firma, nu aveam nici actiuni, nici doctorat intr-un domeniu mai deosebit si nici nu puteam performa in meseria mea. Asa am participat la crearea unui produs pe care unii dintre voi l-ati folosit, unii facand chiar si doua rapeluri. Imi place ceea ce fac si oricand o pot lasa mai moale cu jobul la un nivel foarte confortabil insa la momentul actual este mult de munca, foarte interesant, fara stres, big money.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajvio69c, pe 27 februarie 2024 - 20:10, a scris:

In plus sper ca ai avocat grec, caci este imperios necesar.
E posibil sa gaseasca ceva ajutor de la alti romani stabiliti prin zona.
In Thassos - care nu e departe de Kavala este o organizatie a romanilor stabiliti pe-acolo si ofera suport ptr ciine vrea sa-si cumpere ceva casa pe insula. Chiar s-au inmultit romanii proprietari de case pe insula.

Sunt si site-uri in limba romana cu oferte imobiliare in zona.

#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajOOKY13, pe 27 februarie 2024 - 22:11, a scris:

Asta e ideea,  vreau sa fiu aproape si de Alexandroupoli pentru job, dar jobul ma va duce mai des in Salonic. Este autostrada si aproape a venit si masinuta cumparata, tocmai cand incepusem sa regret un pic si sa-mi para rau ca nu am ascultat de sfaturile de genul "o gramada de bani pe o masina veche care la anul face 15 ani". Agentul imobiliar ma va sfatui si ajuta cu inregistrarea proprietatii.


Iti doresc in modul cel mai sincer succes.
Sunt sigur ca ai cantarit bine lucrurile.
Impedimentul cel mai mare la o schimbare drastica de locatie
nu este limba este mentalitatea....

Eu urmaresc forumurile israelienilor care fac relocation, cu unii ma intalnesc,
sunt mii care investesc in imobiliare in Grecia sau cumpara pentru ei,
Inca odata atentie, sunt multe capcane si pacaleli.
De aceea am zic ca este necesar avocat grec,
care sa verifice proprietatea si sa faca corect actele, dupa cerintele grecesti.
Romanii stiu tot , dar la jumatatea drumului poti constata ca nu prea stiu...

Edited by vio69c, 28 February 2024 - 15:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate