Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

România se află în top 5 cele mai sedentare țări din lume

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
O stire recenta: România, în top 5 cele mai sedentare țări din UE
O stire din 2022: România, „bolnavă“ de sedentarism: Procentul oamenilor care refuză sportul, înfiorător de mare
O stire din 2018: România este pe locul doi în Europa în ceea ce priveşte sedentarismul

Am observat si eu problema asta. De cum treci granita inspre Ungaria si mai departe spre tarile din Vest, se observa imediat o masa critica de oameni care fie fac jogging, hiking, ciclism, skating sau orice alt tip de activitate sportiva in aer liber (pe trotuar, prin parcuri, prin paduri, pe camp). Am observat de exemplu in Austria ca oamenii alearga si fac ciclism pe drumurile dintre lanurile de porumb si grau din afara satelor.

In Romania, oamenii care fac sport sunt specie rara pe cale de disparitie.
La noi, de cele mai multe ori, trotuarele sunt pustii iar carosabilul este plin de masini care stau blocate in trafic bara la bara. Automobilul este fratele romanului in orice situatie de deplasare.

Edited by Hamutovski, 26 February 2024 - 18:42.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu trebuie sa mire, in orasele mari foarte multe masini pe cap de locuitor, biciclisti putini, alergatori nici atat.

Edited by andreic, 26 February 2024 - 20:37.


#3
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
La noi, multe sporturi precum ciclismul, alergarea reprezinta pericol de accidentare/moarte din cauza masinilor (duminica a fost un caz cu fiul unui fost ministru in care a dat masina peste el in timp ce era cu bicicleta).

Edited by Rainwish, 26 February 2024 - 18:56.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
De obicei, aia care fug, au un job bun, fara prea mare stres sau munca fizica. Cum e Flat, de exemplu.

Insa cine vine potcovit, nervos si obosit ca un câne de la lucru, ca l-o alergat seful ca pe un armasar incoace si incolo pentru cateva firimituri, nu prea fuge, ca vrea sa prinda cateva ore de lumina sa mearga la Lidl sa ia ulei si orez la reducere sau mai lucreaza la camerele la care a inceput renovarea anul trecut, dar n-a avut bani sa le termine.

Edited by Phobos, 26 February 2024 - 18:58.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View PostPhobos, on 26 februarie 2024 - 18:54, said:

Insa cine vine potcovit, nervos si obosit ca un câne de la lucru, ca l-o alergat seful ca pe un armasar incoace si incolo pentru cateva firimituri, nu prea fuge. Posted Image
Iar in weekend baga un gratar pentru de-stressare. Si un binge pe Netflix.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Post__Dan__, on 26 februarie 2024 - 18:58, said:

Iar in weekend baga un gratar pentru de-stressare. Si un binge pe Netflix.

Exact.

Chestia e insa ca si ala care acum are jobul bun si fuge, daca printr-o intorsatura a sortii ajunge in situatia celuilalt, o sa vezi ca-i piere la fel cheful de fugit.

Ciudat, nu?

#7
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
In schimb suntem campioni la fuga pentru supravietuire !
Cata vreme cheltuielile de baza cum ar fi mancarea pentru fix aceleasi produse sunt mai mari in Romania fata de tarile alea din vest si salariile cel mult la jumatate iti piere cheful de jogging !
Nu pot spune ca am un job stresant sau prost platit, nu pierd timpul in trafic , am 6 ore din zi pentru mine si as putea rupe lejer 30 de minute pentru asta insa nu am niciodata chef de asta !
Nici nu ma pot gandi la cei care lucreaza 10-12 ore si mai  au si 2-3 copii !
Intre noi fie vorba alergatul are beneficiu zero,dimpotriva poate duce la probleme de sanatate !

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Si in Olanda toti ciclistii au joburi de vis?

#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017
Se aude ca pe acolo umbla cainii cu covrigii in coada.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, avem o mare problema de sanatate si chiar ma gandeam la asta cand dupa escala ma urcam in avionul spre OTP.

Deodata majoritatea oamenilor erau:
- cu burta/obezi
- imbracati prost (fie ieftin si aruncate ca pe gard, fie se vedea strident marca/valoarea).

Sunt doua probleme nationale legate de sanatate:

1. Sedentarismul:
- avem extrem de putine ore de sport la scoala si jumatate de an nu se fac nici alea.
- nu avem unde sa practicam sporturi.

2. Alimentatia
- mancam traditional, mult si prost.
- suntem fani grasimi si zahar. Mult, foarte mult zahar. Zahar in orice aliment.
- mancam prea multa carne, semn ca o ducem bine.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai, na... Comoditate, timpul costa....
Ia lasa-i pe oameni fara masini si sa vezi cum vor merge pe jos. Nu de alta dar pana vine RATB-ul.. Pardon STB-ul...ajungi mai repede pe jos.

Eu mi-am vandut masian acum vreo 25 de ani. De-atunci daca nu am bagaj merg doar pe jos prin Bucuresti - e un oras mic - cam 9km raza..
Din centru fac maxim o ora pana la orice periferie Posted image

Sambata am mers vreo 20 km.

Edited by eiffel, 27 February 2024 - 07:38.


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Englezii sunt mai obezi.

Noi nu ne permitem sport că suntem cu munca unii 10 ore pe zi, alții cu internetul, alții cu bârfele politice, alții cu excursiile.
In școala ore de sport puține că se învață multa matematica necesară în it si programare. Mai sunt apoi și materiile inutile și ocupă ai ăla resurse. Cu sportul mori de foame, te ajută cel mult sacfugi de la locul unei infracțiuni sau sa te lupți cu adversarii.

View Posteiffel, on 26 februarie 2024 - 19:35, said:

Pai, na... Comoditate, timpul costa....
Ia lasa-i pe oameni fara masini si sa vezi cum vor merge pe jos. Nu de alta dar pana vine RATB-ul.. Pardon STB-ul...ajungi mai repede pe
Pai vrei sa aducem comunismul înapoi? Va place Coreea de Nord cu 3 autoturisme pe strada 7 autobuze 10 biciclete și 80 de pietoni?

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAdm, on 26 februarie 2024 - 19:29, said:

- avem extrem de putine ore de sport la scoala si jumatate de an nu se fac nici alea.
Tin sa adaug, chiar daca nu avem ore sport ceva miscare tot se face pe teren,
in general se bate mingea si se alearga bezmetic dintr-o parte in alta, iar asta rezultatele se vede in Liga.

Ne lipseste (si) educatia sportiva, nesurprinzator si complet trecut cu vederea pe langa restul educatiilor: alimentara, sanitara, civica, morala ...

#14
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018

View PostAdm, on 26 februarie 2024 - 19:29, said:

- mancam prea multa carne, semn ca o ducem bine.
Ai scris toate foarte bine cu exceptia frazei citate. Pentru mai multa rigoare, citez si eu dintr un articol:"În 1990, consumul de carne în România per capita a fost de 57 de kilograme. Între anii 1990 şi 1992, consumul de carne a scăzut din cauza recesiunii, iar din 2000 până la criza financiară din 2008 a crescut constant. În 2010, odată cu tăierea salariilor, consumul a scăzut la 60 de kilograme pe cap de locuitor şi din 2013 a crescut odată cu economia şi cu politica guvernelor României de creştere a veniturilor populaţiei. Din 2013 până în 2018, consumul anual de carne pe cap de locuitor a crescut în România de la 54,4 kg la 76,7 kg.
Spre comparaţie un american a mâncat, în medie, în 2018, circa 100 de kilograme de carne, arată datele Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD).

Deci ca sa fie clar, abia incoace s a atins nivelul de consum de carne de pe timpul lui Ceausescu. Americanul mananca cu jumatate mai multa carne decat romanul.

Edited by audiofidell, 26 February 2024 - 20:06.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ma bazez pe statistica, da rin jurul meu nu stiu pe nimeni sa aiba o masa fara carne/zi.

#16
Silviu_B

Silviu_B

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.05.2023
Spre bine nu ne indreptam din pacate. Masina are romanul ,chiar si pe a doua, bicicletele mai nou sunt electrice.
Corpul se mentine tanar si sanatos prin miscare , dar devenim tot mai comozi.

#17
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 13.02.2006

Vizualizare mesajaudiofidell, pe 26 februarie 2024 - 20:03, a scris:



Deci ca sa fie clar, abia incoace s a atins nivelul de consum de carne de pe timpul lui Ceausescu.
Tu ai idee cata carne se gasea pe vremea lui Ceausescu?
Compari poate cu anul 1990 cand s-a adus si importat masiv.

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Noi stam si gandim mult , nu suntem sedentari !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate