Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

România se află în top 5 cele mai sedentare țări din lume

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,596
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdoujdelei, on 27 februarie 2024 - 13:40, said:

asta se intampla cand ai mai multe masini decat ar trebui. Asta se intampla cand ai impozite mici pentru masini, normal ca Gigel o sa ia masina lui, nevestii, copiilor cand plateste 60 lei impozit si asigurare mica ca masinile sunt puse pe bunicul de 80 de ani. Sa bage impozite mari de la a2a masina in sus, asigurari pe conducator auto cat mai mari de la a2a masina in sus
asa se intampla cand Basexu zice ca nu avem nevoie de drumuri, autostrazi, cand trenul opreste in camp la juma de km distanta de sat, ca acolo e halta, transportul in comun este nepractic, si ajungi pe jos mai repede.

Dar imi plac "sportivii" care se duc la sala cu masina sau indivizii care se duc cu cainele in parc, tot cu masina.

#56
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMarianG, on 26 februarie 2024 - 19:56, said:

Tin sa adaug, chiar daca nu avem ore sport ceva miscare tot se face pe teren,
in general se bate mingea si se alearga bezmetic dintr-o parte in alta, iar asta rezultatele se vede in Liga.

Ne lipseste (si) educatia sportiva, nesurprinzator si complet trecut cu vederea pe langa restul educatiilor: alimentara, sanitara, civica, morala ...

Eu zic ca nu e vorba de nicio lipsa a educatiei pentru sanatate etc etc. Pur si simplu oamenilor nu le pasa. Miscarea prelungeste viata, dar e vorba deseori de ultimii 10-15 de ani de viata, oricum tristi si saracaciosi in Romania, cu o pensie de tot r@h@tul. La ce bun, de ce te-ai ingriji sa traiesti 80 de ani in loc de 65, si aia ultimii 5-10 prin spitale, alte azile, ca daca nu te lasa inima, te lasa articulatiile, daca nu te lasa urechile, te lasa prostata etc etc etc?

Si pe urma... ce educatie? Orice stie ca miscarea face bine, sa fim seriosi. :D

Edited by aaaa4567, 29 February 2024 - 01:11.


#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKiloW, on 27 februarie 2024 - 08:38, said:

E un idee prin care oamenii ar putea sa descopere ca orașele fără mașini ar putea fi chiar o idee buna.

Depinde. Eu când merg la pas prin munți, văi, câmpii...e plăcut. Însă, după o săptămână în afara orașului, simt o plăcere orgasmică atunci când reintru în oraș și aud zgomot de mașini multe. Apoi iau și eu mașina și...:)


Mersul pe jos, sportul în general, trebuie să fie o opțiune a fiecăruia, nu un curent în care majoritatea trebuie să se supună ideilor unei minorități. Nici așa nu bine !

#58
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
La 65 iesi la pensie.
Poate de aianl conteaza 15-25 de ani in plus.

Si miscarea aia, daca nu o faci cum trebuie te obosesti.
"încălzirea" este importanta, nu te apuci sa alergi sau sa ridici sute de kg deodata.

Te educi să respecți cațiva pași.

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 utopium, pe 27 februarie 2024 - 09:23, a scris:

Cu ocazia asta mi-am facut rezervare maine la baza sportiva, ca pare suficient de cald Posted image
Am putut juca in tricou, a fost suficient de cald. Gata, am facut rezervare si pe saptamana viitoare :)

#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

 Anonymous1986, pe 27 februarie 2024 - 23:25, a scris:

Eu am facut la munca azi 24k de pași /17km nu mai chef de jogging mai am

La o asemenea activitate nu ai nevoie de alergare.

#61
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
8 ore pe zi-10k pasi ,miscat brate,baut apa de ma inec.  2auto(van si una mica). Catel. Pana si la cumparaturi(800 mt) ma duc cu ceva auto.Daca e sa merg pe jos imi trebuie o tinta,destinatie. Am mers in viata mea de obosesc sa ma gandesc.  Ultima oara cand mi-au ,,ridicat,, pe aia mica si depozitat aiurea de nu stiau nici ei unde.  Din ME7 undeva prin Strood. fml!  Soare,fara o bere,o ,,ceva lichid,,  In schimb sotia tabaceste un scaun 8 ore si alearga.    Nu m-am ingrasat,nu am slabit. Tot acolo sant 84kg/1,8mt.  Noroc ca am un cornershop la 300 mt.  Deci fac miscare si cand nu sant la munca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate