Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

România se află în top 5 cele mai sedentare țări din lume

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postaudiofidell, on 26 februarie 2024 - 20:03, said:

Deci ca sa fie clar, abia incoace s a atins nivelul de consum de carne de pe timpul lui Ceausescu. Americanul mananca cu jumatate mai multa carne decat romanul.
Deci, ca sa fie clar: ASTIA VORBESC PROSTII, iar tu ii crezi.

#20
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 19.07.2022
In ziua de azi foarte putini oameni isi pernit sa lucreze   doar 8 ore pe zi. Cand ajungi seara acasa  tot ce vrei este sa umpli stomacul si sa te uiti la un serial inainte de culcare. Eu incerc sa merg pe jos zilnic 6000 de pasi  si nu ma omor dupa atmosfera inchisa din sala de fitnes.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAdm, on 26 februarie 2024 - 19:29, said:

- mancam prea multa carne, semn ca o ducem bine.

View PostAdm, on 26 februarie 2024 - 20:07, said:

Nu ma bazez pe statistica, da rin jurul meu nu stiu pe nimeni sa aiba o masa fara carne/zi.

N-ai fost in Serbia,  sa vezi câtă carne se mananca acolo. In Serbia s-a nascut (si inca mai traieste) expresia "o friptura cat un capac de WC!".
sa nu mai spun de plescavita, care chiar poate fi cat farfuria!
insa, pe fondul unui spirit de competitie dezvoltat, sarbii stau bine la sport, la toate nivelurile.

Edited by strongsss, 26 February 2024 - 20:42.


#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
O treime din salariații din mediul privat lucrează pe salariul minim pe economie. Las la o parte că în cele mai multe cazuri se lucrează peste 40 ore pe săptămână. Deja e sport extrem, și voi mai vreți jogging!
.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
News flash!
Carnea slaba NU ingrasa, dimpotriva.
Vezi dieta Dukan.

Problema este ca nu place carnea cu grasime, adesea facuta in ulei.
Si da, inca se completeaza enorm cu paine.

#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015
fiecare face ce vrea cu viata lui.
cum s-a spus mai sus, muncesti 8-12 ore pe zi, mai iti arde de alergat?
as petrece timp cu familia, NU alergand de nebun pe campuri de porumb ca asa face neamtu sau austriacu'

care e baiu ca ala de langa tine face infarct sau e obez? il deranjeaza pe austriac cu ceva?

eu prefer 60 ani buni, sa stiu ca am trait viata, decat sa am restrictii alimentare, sa traiesc degeaba.
daca te face fericit alergatul -go for it
pe mine ma face fericit un gratar sambata cu familia.

#25
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 19.07.2022
Cand te gandesti cum sa imparti banii intre facturi ,intretinea la bloc si mancare nu iti mai arde de altceva. Ca tot  sa vorbit de carne aici, era bine daca romani ar manca carne adica friptura .Dar cei mai multi mananca inlocuitori de carne plini  de soia si aditivi cum ar fi crenvurștii. Pentru slabit chiar este indicat sa mananci carne cu salata fara paine sau alti carbohidrati.

#26
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Eu am observat o crestere semnificativa a celor care merg pe munte, in ultimii ani! Multi oameni de peste 40 de ani. La fel, vad multi mai in varsta devat mine la bazinul de inot. Destui de multi ciclisti pe sosele.
E drept ca fata de Austria suntem pistol cu apa, dar e nevoie de educatie de mase, care la noi e zero...

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaudiofidell, on 26 februarie 2024 - 20:03, said:

Ai scris toate foarte bine cu exceptia frazei citate. Pentru mai multa rigoare, citez si eu dintr un articol:"În 1990, consumul de carne în România per capita a fost de 57 de kilograme. Între anii 1990 şi 1992, consumul de carne a scăzut din cauza recesiunii, iar din 2000 până la criza financiară din 2008 a crescut constant. În 2010, odată cu tăierea salariilor, consumul a scăzut la 60 de kilograme pe cap de locuitor şi din 2013 a crescut odată cu economia şi cu politica guvernelor României de creştere a veniturilor populaţiei. Din 2013 până în 2018, consumul anual de carne pe cap de locuitor a crescut în România de la 54,4 kg la 76,7 kg.
Spre comparaţie un american a mâncat, în medie, în 2018, circa 100 de kilograme de carne, arată datele Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD).

Deci ca sa fie clar, abia incoace s a atins nivelul de consum de carne de pe timpul lui Ceausescu. Americanul mananca cu jumatate mai multa carne decat romanul.
   Ca sa fie si mai clar, in 1990 ceausescu deja incepuse sa se strice, nu cred ca a fost inbalsamat! asa ca baga un numar pentru 1989! oricit ar fi in statistica, trebuie impartit la 10 ca sa ne apropiem de adevar! Umbla si la artimetica aia folosita pentru calcule!

View Posttudorel2000, on 26 februarie 2024 - 20:31, said:

In ziua de azi foarte putini oameni isi pernit sa lucreze   doar 8 ore pe zi. Cand ajungi seara acasa  tot ce vrei este sa umpli stomacul si sa te uiti la un serial inainte de culcare. Eu incerc sa merg pe jos zilnic 6000 de pasi  si nu ma omor dupa atmosfera inchisa din sala de fitnes.
De fapt, majoritatea lucreaza 8 ore pe zi! Sigur, se lucreaza si 12/24, dar se asigura acolo timpul de odihna necesar! S-a cam dus haiducia aia de acum 2-3 decenii! nici pe santiere nu se lucreaza mai mult de 8 ore, exceptind poate turnatile de beton la placi!

View Postsanderoalex, on 26 februarie 2024 - 20:52, said:

O treime din salariații din mediul privat lucrează pe salariul minim pe economie. Las la o parte că în cele mai multe cazuri se lucrează peste 40 ore pe săptămână. Deja e sport extrem, și voi mai vreți jogging!
.
NU! sub o forma sau alta, veniturile sint mult mai mari!

#28
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postgogosaru100, on 26 februarie 2024 - 21:02, said:

cum s-a spus mai sus, muncesti 8-12 ore pe zi, mai iti arde de alergat?
as petrece timp cu familia, NU alergand de nebun pe campuri de porumb
Daca muncesti 12 ore pe zi, este alegerea ta.... legal nu ai voie sa muncesti 12 ore pe zi, angajat fiind.
Austriecii care alearga/merg cu bicicleta prin porumb, alearga impreuna cu familia si/sau prietenii, nu singuri de nebuni cum crezi tu.
Daca tie iti place sa petreci timp cu familia stand la coada la MC drive sau la Dristor Kebab iarasi este alegerea ta si nu plange nimeni.

Edited by Hamutovski, 26 February 2024 - 21:54.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAdm, on 26 februarie 2024 - 19:29, said:

Sunt doua probleme nationale legate de sanatate:

1. Sedentarismul:
- avem extrem de putine ore de sport la scoala si jumatate de an nu se fac nici alea.
- nu avem unde sa practicam sporturi.
Probabil de infrastructura e nevoie prima data. Primaria Cluj a facut doua baze sportive cu acces gratuit in doua capete ale orasului (iti faci rezervare online la tenis, baschet, fotbal, ping-pong, squash, popice, sau poti merge fara rezervare cu rolele, cu bicicleta, la aparatele de fitness, la badminton). Si chiar e plin de oameni care fac sport, chiar si acum in februarie am trecut in weekend pe la baza sportiva care e mai aproape de mine si oamenii jucau tenis, baschet, fotbal, se dadeau cu bicicletele chiar daca erau doar vreo 10-12 grade afara. Sunt gramezi de terenuri de tenis, fotbal sau bazine in oras, dar evident ca cele private nu sunt tocmai ieftine si nu toti isi permit ... dar la astea doar trebuie sa-ti faci rezervare din timp si mergi gratuit. Asa ca lumea chiar le foloseste intensiv.

Si pe mine m-au motivat sa fac mai mult sport de cand au aparut (mai ales ca baza de langa mine are si tenis la perete si pot sa merg si singur). Mai am la 500 de metri de casa si un parc nou cu terenuri de baschet/fotbal/mese de ping-pong, si acolo ma mai duc cu fiica-mea la baschet de cand a aparut (si acolo e plin, inclusiv acum in februarie cand nu e prea rece). La alti 500 de metri mai am un parc cu terenuri de baschet/fotbal/mese ping-pong, tot cu acces gratuit. Deci optiuni gratuite am chiar multe in zona. Si lumea (de toate varstele) chiar le foloseste. In weekend era un tip care poate ca avea spre 60 de ani care juca tenis la perete, mi-a facut si mie pofta, eu nici nu ma gandisem ca pot juca deja in februarie :D

Edited by utopium, 26 February 2024 - 22:22.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Fugitul prin pădure e gratis, dacă e și cu diferențe de nivel, cum e la mine, e super!

#31
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 15.04.2019

View Postgogosaru100, on 26 februarie 2024 - 21:02, said:

eu prefer 60 ani buni, sa stiu ca am trait viata, decat sa am restrictii alimentare, sa traiesc degeaba.
Nasol e cand ai ghinionul sa nu te duci rapid cu un infarct sau AVC definitiv si ramai paralizat, pe capul familiei, inca 15 ani. Sau cu punga de colostomie/injectii insulina/greu deplasabil din cauza articulatiilor s.a.m.d.
Nimic nu-i sigur - conteaza genele, cat de procesat mananci, cata miscare faci etc. Insa cam toate studiile recomanda sa mananci ca(t) sa traiesti si nu invers. E bine sa faci o alegere informata.

#32
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 30.11.2017
Daca alergi mult bulesti genunchii și respiri și aer poluat de la gropi de gunoi și inca cu noxe toxice fara miros și fara gust.
Daca mai bagi si un covid bulesti articulațiile si mai tare.
Daca si fumezi ce folos?
Omul e omnivor, trebe și carne. De ce nu se îmbolnăvesc animalele carnivore leul tigrul cum se îmbolnăvesc alea care manca numai chimicale pisica cainele? Că chimicalele e mai toxic.

Oricine are chef de efort suplimentar dupe munca ar trebui sa se angajeze suplimentar la ceva munci fizice, dat cu sapa, încărcat butoaie, mutat dulapuri, transportat colete, învârtit manivele, impns vagoane, adunat recoltele de pe câmpuri, cules fructe și plante pt ceai.

Ai bai, adică se plâng unii si unele de sedentarism dar nici sa stingă becul in camera nu-s capabili si își cumpără telecomanda. Nu-s in stare sa meargă să ia hrana din magazin. Plătesc pe alții să care la masa. Nu curată casa și angajează pe alții să deie cu aspiratorul și șteargă geamurile.
Probabil e si lene

Pe vremea lui Ceaușescu când făceau încurcat oamenii muncii scoteau afara covoare mochete preșuri. Unii duceau la spălat la râuri odată la ceva timp. În locuința dădeau dulapurile canapelele butoaiele aragazurile frigiderele calculatoarele tablourile si ce aveau în camere si curățau și sub dânsele totul. Sa vezi ce sport făceau. Acuma toate alea sunt lipite de ziduri de podea de tavane încrustate in pereți. Ce sport să faci?

Edited by cipri2bau, 26 February 2024 - 23:13.


#33
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Doamne ce mentalitati au unii !

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 26 februarie 2024 - 22:21, said:

Fugitul prin pădure e gratis, dacă e și cu diferențe de nivel, cum e la mine, e super!
Sunt mai multe paduri chiar in oras in Cluj (Faget, Hoia), iar diferente de nivel sunt din plin. Exista destui care se duc cu bicicletele/la alergat/plimbat prin padure, dar asta e totusi o nisa, lumea prefera sa faca sport in zone amenajate pentru asta.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007
Si cand widgetu' de meteo iti zice despre calitatea aerului ca e slaba, ca e praf, polen, poluare.. fix de "jogging" iti arde.. unde, prin gropi sa iti luxezi gleznele? Printre masini? Mersul pe jos este suficient, 30-60 de minute. Mai mult se plimba lumea prin malluri.

Subiectul asta se poate cupla cu celalalt despre "calitatea vietii".

Ce calitate a vietii este in tara asta?
O serie de truisme care ne dau: demografia, satisfactia si calitatea vietii, starea generala de sanatate, speranta de viata, nivelul de cultura, sau mai degraba de incultura, calificarile/scolarizarea.
Paradoxal, inca stam bine la criminalitate.

Mai nou google maps are un layer care afiseaza temperatura si calitatea aerului.

[ https://i.postimg.cc/tTT23BCJ/Screenshot-20240227-021450-Maps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Romania nu sunt date in timp real. In vest sunt.

View Post__Dan__, on 26 februarie 2024 - 22:31, said:


Nasol e cand ai ghinionul sa nu te duci rapid cu un infarct sau AVC definitiv si ramai paralizat, pe capul familiei, inca 15 ani. Sau cu punga de colostomie/injectii insulina/greu deplasabil din cauza articulatiilor s.a.m.d.
Nimic nu-i sigur - conteaza genele, cat de procesat mananci, cata miscare faci etc. Insa cam toate studiile recomanda sa mananci ca(t) sa traiesti si nu invers. E bine sa faci o alegere informata.
eh mancat procesat.. stiu cazuri si macazuri in viata: deces la 18 ani de la osteosarcom.
Mai stiu de vreo 3 cazuri de tumori cerebrale. O cunostinta se chinuie si acum cu chimioterapie, 30 si ceva de ani, altcineva, cu coxartroza la 40 de ani. Face sport cui ii permite sanatatea si simte ca are energia necesara. M-am apucat la 16 ani de culturism.. pe la 24 eram zob, multiple hernii de disc.  Degeaba am gantere si prostii prin pivnita, acolo zac de 20 de ani.
Sportul meu e sapat prin gradina, mers pe jos, tuns iarba, toaletat copaci si ce mai merg cu bicicleta cand nu vreau sa ma enervez cautand parcare in centru.. si da, am aceleasi kg ca la 18 ani, ma incap pantalonii dupa 20 de ani. Mi-e foame la 2 noaptea.. si mi-e lene sa mananc. De aia nu ma ingras, pentru ca nu-mi place sa mananc.

Edited by tfmercedez, 27 February 2024 - 02:31.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcipri2bau, on 26 februarie 2024 - 19:39, said:

Pai vrei sa aducem comunismul înapoi? Va place Coreea de Nord cu 3 autoturisme pe strada 7 autobuze 10 biciclete și 80 de pietoni?
Nu. E o decizie personala. Macar in weekend puteti lasa masina acasa si sa mergeti pe jos.
Eu am renuntat la masina ca nu am considerat ca se mai merita - multi bani bagati in ea si avantaje minime ptr mine.

View Postsanderoalex, on 26 februarie 2024 - 20:52, said:

O treime din salariații din mediul privat lucrează pe salariul minim pe economie. Las la o parte că în cele mai multe cazuri se lucrează peste 40 ore pe săptămână. Deja e sport extrem, și voi mai vreți jogging!
Mda... De-aia isi permit sa-si cumpere toti masini. Aia e in acte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate