Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

România se află în top 5 cele mai sedentare țări din lume

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
E o reactie in lant. Cu cat sunt mai mullte masini sunt, cu atat mai multe masini o sa fie pentru ca daca sunt masini multe nici macar oamenii care vor sa mearga nu mai gasesc placut sau sigur sa mearga pe jos sau cu bcicleta.
Ma plimbam acum o vreme in zona frumoasa a Bucurestiului, intre Roamana si Victoriei. Cu nevasta, cu copilul. Doar ce plouase, era vara, era putin racoare si ar fi fost placut. Zona e frumoasa, ai la ce sa te uit. Numai ca miile de masini faceau un zgomot infenal pe asflatul ud, u puteai sa vorbesti om cu om. Mi s-a acrit repede. Nu mai vorbesc de poluare, miros etc.
Daca scoti masinile descoperi ca de fapt macar unii oameni vor sa mearga pe jos, cu bicicleta, cu trotineta: ii vezi in parcuri sau pe Calea Victoriei, uneori in numar mare.

Edited by vrajitoruldinoz, 27 February 2024 - 08:11.


#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
În București se organizează ziua fără mașini? Sau în alte orașe mari ale României?
E un idee prin care oamenii ar putea sa descopere ca orașele fără mașini ar putea fi chiar o idee buna.

#39
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostMo_su, on 26 februarie 2024 - 19:11, said:

Intre noi fie vorba alergatul are beneficiu zero,dimpotriva poate duce la probleme de sanatate !


Noaptea mintii...

#40
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Romania e perfect reprezentata de celebrul vers al lui Cheloo:

"As da la pedale doar daca mi-ar mai creste plua".

Edited by murdar, 27 February 2024 - 08:45.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKiloW, on 27 februarie 2024 - 08:38, said:

În București se organizează ziua fără mașini? Sau în alte orașe mari ale României?
E un idee prin care oamenii ar putea sa descopere ca orașele fără mașini ar putea fi chiar o idee buna.

Nu. Doar vara in weekend catev strazi cu circulatia inchisa. Gen Calea Victoriei.

View PostKarhu, on 26 februarie 2024 - 22:21, said:

Fugitul prin pădure e gratis, dacă e și cu diferențe de nivel, cum e la mine, e super!

Hmm... Care padure ? Ca la noi nu mai e ca in Finlanda. Trebuei sa te duci cu masina/trenuk pana la prima padure - undeva pe la munte...
Toate padurile din jurul Bucurestiului - si nu numai - sunt acum cartiere.

Edited by eiffel, 27 February 2024 - 09:08.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Cu ocazia asta mi-am facut rezervare maine la baza sportiva, ca pare suficient de cald Posted Image

Edited by utopium, 27 February 2024 - 09:23.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 27 februarie 2024 - 09:07, said:

Hmm... Care padure ? Ca la noi nu mai e ca in Finlanda. Trebuei sa te duci cu masina/trenuk pana la prima padure - undeva pe la munte...
Toate padurile din jurul Bucurestiului - si nu numai - sunt acum cartiere.
Mda, cam asa e...
Fugi pe campurile pline cu balarii, daca mai dai si de o haita de caini ai ocazia sa-ti imbunatatesti substantial recordurile (asta-i un fel de haz de necaz)...

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 27 februarie 2024 - 10:20, said:

Mda, cam asa e...
Sunt destule paduri langa sau chiar in oras, si in Cluj si in Bistrita ai paduri chiar in oras. Cu zone partial amenajate pentru cei care vor sa iasa la plimbare prin padure.

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 27 februarie 2024 - 10:29, said:

Sunt destule paduri...
Colegul se referea la Bucuresti.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Si in Bucuresti sunt ceva paduri chiar langa oras din cate stiu (Padurea Baneasa?) ... stiu ca ceva emisiune auto la care ma uitam era des filmata pe drumurile care treceau prin padure.

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Asa si?
Acest gen de "statistici" manipulatoare apar frecvent, iar Romania este invariabil pe locurile cele mai proaste.
Ce s-a facut de atunci? Ce se va face in continuare? In afara de acelasi gen de comentarii venite de la persoane mai mult sau mai putin manevrate si spalate pe creieri, viata merge inainte. Cine are zile traieste, cine nu, nu. Cu diferenta ca si bogatul si saracul si educatul si ignorantul mananca aceleasi otravuri numite alimente, dar impachetate diferit si cu preturi diferite.


View Postrinaldoparaipan, on 26 februarie 2024 - 20:15, said:

Tu ai idee cata carne se gasea pe vremea lui Ceausescu?

Eu am.
Se gasea atata carne fix cat vroiai. Intr-un timp si prin macelarii, apoi pe piata neagra. Singura problema o reprezenta cantitatea, ca nu puteai sa cumperi un kil sau doua de la "dealer". Trebuia sa cumpari toata halca, care de regula avea peste 5 kile.
La fel si cu salamul. Ori cumparai toata transa ori nimic.
La vremea respectiva doar cine nu dorea nu avea. Un pic de spirit entrepreneurial si gaseai cam de toate.
In schimb, calitatea alimentelor de atunci este fix aia spre care tindem, in van, acum.

#48
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View PostPhobos, on 26 februarie 2024 - 19:00, said:

Exact.

Chestia e insa ca si ala care acum are jobul bun si fuge, daca printr-o intorsatura a sortii ajunge in situatia celuilalt, o sa vezi ca-i piere la fel cheful de fugit.

Ciudat, nu?
Ciudat e ca eram foarte activ cand eram sarac, iar odata ce au inceput sa vina banii si am dedicat timp muncii, am cam ajuns sedentar, adica invers.
Cu alte cuvinte eram bogat cu adevarat inainte, apoi am devenit bogat financiar, si am saracit cu adevarat, iar acum sunt iarasi bogat complet, pentru ca pe langa ca am bani, mi-am adus aminte sa fac miscare, cum faceam si cand eram sarac financiar.

Adica in concluzie, aveti grija... de voi.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postutopium, on 27 februarie 2024 - 10:44, said:

Si in Bucuresti sunt ceva paduri chiar langa oras din cate stiu (Padurea Baneasa?) ... stiu ca ceva emisiune auto la care ma uitam era des filmata pe drumurile care treceau prin padure.

Nu prea mai sunt. Inainte de revolutie, de jur imprejurul orasului - practic de-o parte si de alta a centurii era o perdea de paduri. Dar terenul s-a retrocedat, s-au taiat si s-au facut case si blocuri.
Baneasa, a mai ramas oarecum, dar mai mult cu numele - si acolo s-au facut cartiere de locuit - pana si gradina zoo era in pericol de a fi demolata. Nu stiu ce s-a mai intamplat cu ea, na-m mai trecut de ceva vreme pe-acolo - e cam departe. Dar ultima data mai era doar un drum care mai era oarecum in padure - in rest mai mult case.

#50
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
asta se intampla cand ai mai multe masini decat ar trebui. Asta se intampla cand ai impozite mici pentru masini, normal ca Gigel o sa ia masina lui, nevestii, copiilor cand plateste 60 lei impozit si asigurare mica ca masinile sunt puse pe bunicul de 80 de ani. Sa bage impozite mari de la a2a masina in sus, asigurari pe conducator auto cat mai mari de la a2a masina in sus

#51
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,473
  • Înscris: 06.08.2015

View Postdoujdelei, on 27 februarie 2024 - 13:40, said:

asta se intampla cand ai mai multe masini decat ar trebui. Asta se intampla cand ai impozite mici pentru masini, normal ca Gigel o sa ia masina lui, nevestii, copiilor cand plateste 60 lei impozit si asigurare mica ca masinile sunt puse pe bunicul de 80 de ani. Sa bage impozite mari de la a2a masina in sus, asigurari pe conducator auto cat mai mari de la a2a masina in sus
sa platim de 2-3 ori pretul masinilor prin taxe!! cel mai bine asa

Edited by gogosaru100, 27 February 2024 - 21:17.


#52
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Eu am facut la munca azi 24k de pași /17km nu mai chef de jogging mai am

Attached Files


Edited by Anonymous1986, 27 February 2024 - 23:29.


#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Bp.

Edited by KiloW, 27 February 2024 - 23:29.


#54
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostAnonymous1986, on 27 februarie 2024 - 23:25, said:

Eu am facut la munca azi 24k de pași /17km nu mai chef de jogging mai am

La ce job faci 24k pe zi (in fiecare zi)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate