Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Dacă îmi fac casă cu fosă, cât costă vidanjarea?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View PostGlCA_Contras, on 21 februarie 2024 - 13:18, said:

Ai facut calculul cat te costa toate maruntisurile astea si in cat timp amortizezi investitia?
Da, am facut eu calcul , Pompa + furtun 500 RON , folosita timp de 1.5h, am scos aprox 15m3 din fosa pe un teren la 50m de casa .
Oleaca de efort la strans totul si mai folosim data viitoare . VS calculeaza tu cat costa vidanja ptr fiecare m3.(la 15m3 probabil 2 ture)

Edited by mihai93, 21 February 2024 - 13:49.


#38
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Pompa + furtun +rezervor + remorca + statia de epurare = 500 de lei? Posted Image

nu mai pun munca, timpul, mizeria, mirosul, consumul de combustibil etc...

Edited by GlCA_Contras, 21 February 2024 - 13:55.


#39
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Posibil mai mult de 500 lei dar stiu ca miros din fosa mea nu din canal comun rahatul altuia Posted Image si cum am zis, duci mizeria pe camp e mana cereasca pt. unele zone agricole.
Calculati voi de ce aia de la canalizari le-au facut cu un m mai sus, cate orase au probleme din cauza ca sunt canalizarile prost facute si te inunda la o ploaie mai sanatoasa , la mine pe ulita, in muncipiu', vin cel putin de doua ori/ an echipa si vidanja, posibil sa fie niste "tzarani" mutati la oras ?! De ce sa platesc eu pt. prostia altuia ?! Asa ca imi vad eu de rahatul meu cu fosa septica si nu deranjez pe nimeni orict ar costa deranjul.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 14:10.


#40
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
In mod normal cata apa bagi in fosa tot atata trebuie sa si scoti...

O familie de 2 persoane consuma ~ 10Mc de apa... o Vidanja are intre 5 si 20 mc... deci in concluzie minim odata pe luna ar trebui vidanjat.
Ce faceti voi cei care vidanjati odata la 2 ani sau mai stiu eu cand inseama ca acel bazin nu e etans.

Ca sa poti sa dai apa pe teren sau intr-un emisar trebuie sa respecti NTPA001... nici nu vreti sa stiti cat sunt de drastice limetele... va garantez ca nici aia care zic ca au fosa ecologica nu respecta acest NTPA001... e greu cu o statie de epurare sa respecti acest standard.... dar cu un cacat de fosa ecologica.

Daca cei de la Apele Romane/Garda de Mediu si-ar face treaba ati plati amenzi de nu stiti cum va cheama... dar cum in Romania toate se fac in Dorul Leli...

Sunt in domeniu stiu despre ce vorbesc....

Edited by sgn30, 21 February 2024 - 14:06.


#41
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Sa vad eu statia de epurare in RO care respecta NTPA001 si apoi beau apa dupe' ea Posted Image, cum a facut japonezul ala.. Si canalizari "beton"..
PS am baut apa din Dunare pe la Insula mare a Brailei, ciorba de peste in delta o delicatesa! cam aceiasi apa doara fiarta si nu am crapat nici acum , mai nou acum si apa asa zis plata sau de la robinet o trec prin filtru ca asa vrea muschiul meu.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 14:32.


#42
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

View PostmihaiC1, on 21 februarie 2024 - 14:21, said:

Sa vad eu statia de epurare in RO care respecta NTPA001 si apoi beau apa dupe' ea Posted Image, cum a facut japonezul ala.. Si canalizari "beton"..
PS am baut apa din Dunare pe la Insula mare a Brailei, ciorba de peste in delta o delicatesa! cam aceiasi apa doara fiarta si nu am crapat nici acum , mai nou acum si apa asa zis plata sau de la robinet o trec prin filtru ca asa vrea muschiul meu.

80% din persoanele juridice respecta(bine nu vorbim de pensiuni si HORECA, ca pe aiai ii doare in cur) ... ca deh, sunt controlati de ABA (Administratia Bazinala de Aapa) si de Garda de Mediu... pe persoanele fizice nu ii controleaza nimeni...

#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View PostmihaiC1, on 21 februarie 2024 - 13:59, said:

Posibil mai mult de 500 lei dar stiu ca miros din fosa mea nu din canal comun rahatul altuia Posted Image si cum am zis, duci mizeria pe camp e mana cereasca pt. unele zone agricole.

Posibil, mai ales daca te prind pe terenul meu cu deversatul dejectiilor, sa te umplu de mana cereasca....

#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Da' eu mis prost sa arunc caca pe terenul tau ?! E aur pt. terenul meu Posted Image
Si eu care ma gandeam ca prostul o fabrica deverseaza 10 000 mc/h si 100 000 oameni 10 000 mc/ luna , sunt enorm de multe localitati unde nu sunt 100 de familii, buba e la orase mari cu 250- 500 loc/ kmp si infrastructura varza".

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View PostmihaiC1, on 21 februarie 2024 - 13:59, said:

...

Ceea ce faci tu se cheama in termeni tehnici "dat in prosteala" si prinde tot la oameni cu cap mai mult de forma. Una din marile diferente intre lumea civilizata si tarile de lumea a treia e tratamentul apelor uzate. Cam de-asta nu mai vezi epidemii de diverse boli infectioase. S-a rupt lantul intre musca ce bazaie rahatul si ulterior mancarea de pe masa.

Nu trebuie duse pana in punctul in care sa fie potabile, dar suficient de departe de handelul brut ca sa nu mai existe bacterii periculoase. De restul se ocupa flora spontana din sol/apa.

Tu poti sa degusti apa din fosa si sa-ti faci si ciorba cu ea daca asa poftesti, dar nu mai pretinde ca e normal sau inofensiv sa nu epurezi apele uzate. E o porcarie sinistra, si una care nu se mai intalneste nici macar la noi in orasele mari, unde s-a facut canalizare respectandu-se chiar si normativele vechi. Ce va face voua prin sate primarul cu sase clase ca sa ramana loc de furaciune e problema voastra.

Au mai fost si orase de mana a doua care n-au avut gata statia de epurare cand l-am impuscat pe tamplar si n-au reusit s-o termine nici in 30 de ani dupa. Din nou, problema lor.

Chiar si pe la tara, in partea mai civilizata a trebii s-au sondat fosele septice si aia care nu aveau bazinul etans (fund de pamant) au platit de le-a iesit pe nas.

#46
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
In ce tara zici ca traiesti si e civilizata ?! Eu traiesc in RO in muncipiu' cu peste 120 000 locuitori, sunt peste 70 000 locuinte din care doar 60 000 au baie.. si la vro' 50de blocuri tot li se sparg tzavile, iti dai seama imediat cat de civilizati suntem, din subsol sau de pe strada, ori zama' aia unde se duce ? Scuze in 5 ani au reusit sa inlocuiasca 10 km , da' alea din subsol nu, ca "nu e platite" si ca un gospodar ce sunt, am facut reparatii pe banii mei la o scara de bloc ca na' mirosea si in o zi trebuia sa puna cineva "mana" pe situatie.
PS cum am zis fratemiu' are fosa si nu "pute" cum e canalul de langa bloc. Din ce stiu tuburile canalelor sunt din beton, eu sunt tare curios cate segmente din tubulatura mai sunt etanse dupa un cutremur mic sau multe sunt sub asfalt unde trec zeci de masini.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 15:44.


#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Nu sunt cam mari cuvintele astea cand traiesti intr-o vagauna de-asta de sat cu blocuri care exista doar pentru ca se numara la fel si voturile alea? E problema ta ca iti place acolo, dar nu mai presupune ca mocirla asta e generalizata.

Fii atent, prin resedintele de judet sunt statii de tratarea apelor cam de prin 2010-12, a fost un mare val pe fonduri europene. La fel si in comune, pentru ca fara un terminus la standard european nu puteau primi finantare extinderile de retea de canalizare. E o problema separata ca n-a vrut taranetul sa se branseze pentru ca nu e gratis.
Pana si Bucurestiul, cu toate problemele lui la termoficare are o statie de epurare corecta si mai nou si un incinerator de namol.

La mine undeva prin 2014-16 s-au bucsat toate magistralele de canalizare exact cu metoda pe care o vezi mai jos. Si nu e nici pe departe primul sau singurul oras din Romania care a folosit metoda.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7hi-0jMnEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Bun, am stabilit ca tie iti place sa inoti in handel. Continua sa o faci. Intre timp, toate orasele alea din vest unde au fugit la munca consatenii tai sunt cum sunt pentru ca fac exact chestiile pe care le vezi tu nenecesare. Nu stiu pe nimeni care sa prefere Gangele cu rahat si mortaciuni plutind in defavoarea Dunarii mai in amonte de noi sau a oricaruia din raurile din Europa civilizata.

#48
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Si eu ma miram de ce sunt asa de cautate, scumpe si apreciate produsele noastre pe piata , de aia ca sunt tratate bio. eco cu "handel"/ balegar,/ caca/ urina/guano..
De fapt nu asi sta mai mult de o saptamana in B nici daca ma platesti ! Un oras mai poluat si infect nu prea gasesc in RO . Eu stau bine inca aici in targul nostru dar am in proiect o casa la tzaranoia departe de mizeria din orase Posted Image
PS mi-am adus aminte ca la Letea BC avea statie de epurare speciala si aveau bazine cu niste bacterii care scoteau Drojdie Furajera si mancau animalele din zootehnii pana crapau de placere si era un deliciu Salamul de Sibiu facut din carne cu "mizerii"Posted Image

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 16:25.


#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Esti usurel mult in urma. In orasele mari faza asta s-a consumat la criza economica trecuta. Acum, cam de anul trecut, se renoveaza mai multe locuinte ca oricand in zonele consacrate ale oraselor, iar terenul pentru blocuri noi in zone centrale a explodat in valoare.
Vrajeala cu aerul curat si viata la tara n-o mai cred nici aia care iti umpleau urechile cu ea. Marea majoritate au deja zece ani de taximetrie involuntara la activ si auditii de manele la difuzoare de-alea cat portbagajul.

#50
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Eu zic ca sunt cu un pas inaintea ta Posted Image, am gasit si un loc mai retras la 50 km de un oras  , padure , iarba, boscheti, copaci, agricultura, flori, LINISTE.. si buda in fundul curtii, apa potabila,  buna testata in laborator ca laboranta ma intrebat daca fac misto si i-am adus apa filtrata!Posted Image , nu cu o tona' de clor ! de la fantana care e la 50 m, ghici de ce ? Pamantul se lucreaza ca acum 40 ani ca au ajuns inapoi la balega/caca ca terenul a fost ars' dupa metoda de la agronomie.. Ia si intreaba un mos/baba de ce strangeau mizeria dupa urma animalelor ?! Nici nu am auzit sa se imbolnavesca cineva de la fantana sau ca are wc in curte, zic sa fii atent la tantari, paduchi, pureci, microbi.. in B nu la sobolanii de la tzaranoaia!
PS am rude in B si prefer sa fumez 2 pachete de tigari decat sa stau una 1/2 zi in B!

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 17:09.


#51
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View PostmihaiC1, on 21 februarie 2024 - 15:03, said:

Da' eu mis prost sa arunc caca pe terenul tau ?! E aur pt. terenul meu Posted Image

Nu e aur, e otrava.
Detergentii, clorul si toate celelalte chimicale folosite in baie si bucatarie, care intr-o fosa care lucreaza ar fi degradate in mare parte de bacteriile specifice, in sol se vor degrada mult mai lent si vor ajunge in plantele tale delicioase.

Ce cultivi tu e departe de a fi "bio / eco".

#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Vezi ca am scris mai sus, Intreaba un mos/baba cum se foloseste caca/balega pe camp, cat timp sta sa se "macereze" ...Pai culmea azotatii, fosfati din ingrasaminte "arde".
PS cate TONE de detergenti folosesti ? Acum cica sunt BIODEGRADABILI ! in cel mai scurt timp, parca asa suna reclamele..

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 17:22.


#53
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Vaca nu manaca Ariel...

Tu poti sa manaci ce vrei, dar nu sa vinzi altora care nu stiu cum "ingrasi" tu ardeii.

#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Cine te-a pacalit ca "ariel" ala ajunge imediat in furaje de la o adancime de 2m ? Poate mai coboara 2-4 m?! oare se dizolva aia 1 % care ii folosesti ? Hai ca eu ziceam de zeci de tone pe ora dar vad ca voi va faceti griji pt 100 grame la 2 zile.. deja ma faceti sa rad, se vede ca nu aveti cunostinte minimale in industria chimica. Azotati sau nitrati se folosesc ca ingrasaminte naturale sau sintetice.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 17:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate