Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dacă îmi fac casă cu fosă, cât costă vidanjarea?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ce treaba sa avem noi cu pasiunea voastra de a va caca in fantani? Ca efectiv asta faceti. Dar, daca voua va place gustul spor la treaba.

Atata doar ca de la asta ies copii albastri. Si cu intarziere intelectuala ulterior.

https://www.dhs.wisc...by-syndrome.htm

#20
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Daca ai apa potabila la 2 m adancime in fantana, da e incorect sa faci wc langa, de asta edilii nostri aduc apa de la munte si din foraje de foarte mare adancime! iar caca e vai de capul lui cum e epurat in asa zisele statii, oricum pe vidanjor il costa timp !
La cate chimicale sau deversat, pierdut in pamanturile de sub localitati stai linistit ca o fosa e fix pix.
PS am lucrat in o fabrica ce folosea f. multe chimicale , avea statie de epurare speciala ! Apa contaminata ce crezi ca ajungea sa fie toata epurata ? , mai ceva tzavi' crapate..  10.000 mc/ h ! Nu cred ca 100 000 de fose sunt folosite /h !

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 02:38.


#21
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Asta e pe sistemul "da si altii fac la fel"...

#22
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajcfrtriaj, pe 21 februarie 2024 - 00:00, a scris:

Am un coleg care sta pe Cazanului am să-l intreb maine la servici
cat da pe vitanja si la cat timp o goleste.stiu ca are fosa eco care aduna decat "grosul" dizolvat de pastile.
Lichidele sunt eliberate in pamant prin țevi ramificate.
200 lei la un an si jumatate

#23
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

Vizualizare mesajbogdanlaurentiu, pe 20 februarie 2024 - 23:49, a scris:

800 o singură vidanjare?? Păi cât se adună pe an? 5000-6000? Mai bine mă cazez la Intercontinental.

Am facut-o o data pe an, deci nu e nimic spectaculos. SUnt conectat la canalizare, dar o fosa cu decantare. Dar, ti-ai facut o idee cat e pretul...

#24
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

Vizualizare mesajbogdanlaurentiu, pe 20 februarie 2024 - 22:18, a scris:

Cât costă vidanjarea fosei septice în București/Ilfov, știe cineva? Prețul cel mai bun, de preferință.
2 masini = 300 lei. Pantelimon.

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajAldulescu, pe 20 februarie 2024 - 22:52, a scris:

Nu poti face vidanjarea singur?
Cum faci vidanjarea singur?

#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Iei o pompa de materie murdara (caca..), un furtun tapan si un rezervor pus pe o remorca, 1mc e suficient, te duci cu remorcuta la statia de epurare, scoti banul pe combustibil si pe mc de epurare, mirosul si murdariaPosted image  e "bonus

#27
bogdanlaurentiu

bogdanlaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.01.2011

Vizualizare mesajdon_King, pe 21 februarie 2024 - 09:40, a scris:


2 masini = 300 lei. Pantelimon.
Mulțumesc. Asta ar însemna că mașina ia 5-6 mc odată?

Vizualizare mesajcfrtriaj, pe 21 februarie 2024 - 09:04, a scris:

200 lei la un an si jumatate
Mulțumesc pentru informație.

#28
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View PostWotan, on 21 februarie 2024 - 08:12, said:

Asta e pe sistemul "da si altii fac la fel"...

Sistemul se practica de mii de ani daca ai o casa sa ai wc in fundul curtii si strabunii au trait bine mersi, ECO, BIO, acum dupa "noile" reguli e o "prostie"  sa ai fosa aseptica.. parca langa Bacau e un MUNTE de fosfogips radioactiv sau la Rosia Montana ceva cianuri.. si ar mai fi f. multe exemple..  apa din ploaie se infiltreaza in pamant unde se duce ?! Exact in panzele freatice, pe rauri.. Aici poluare nu 10 000 de fose in 250 kmp. Ca ideie multi cauta rahat, balega.. pe post de ingrasamant BIO si ECO Posted Image nu fosfatul de amoniu de la CiCh Bacau..
PS cea mai scumpa cafea e aia culeasa din caca..Posted Image

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 10:54.


#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajbogdanlaurentiu, pe 20 februarie 2024 - 23:49, a scris:

...800 o singură vidanjare?? Păi cât se adună pe an? 5000-6000? Mai bine mă cazez la Intercontinental.
De cate ori pe luna trebuie sa golesti fosa? La ai mei pentru 6 persoane trebuie sa o goleasca maxim 1 data pe an. Dar nu stiu de care e, si ce capacitate are.

#30
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Depinde, familia mea foloseste cam 3mc de apa / membru, un pensionar 1/2mc.. fratele meu are fosa dubla camera si cam la un an cheama vidanja , bine sta mai la tzara, dar nu sa plans niciodata ca da bani sa o goleasca, altfel trebuia sa faca wc-urile, baile , bucatariile in fundul curtii, nu in casa Posted Image

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 11:13.


#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Problema e la noi ca multi denumesc fosa haznaua aia care e doar o gaura in pamant care faciliteaza circulatia rahatului spre panza freatica.
O sa vina unu' in cinci minute sa abereze ca el are put la a doua panza. Da, sapat de un dorel care habar n-are sa izoleze acviferele si atunci chiar gaura lui pune in contact apa cu handel cu apa de mai jos. Daca nu el, primul vecin gospodar sigur a facut-o deja.

Fosa septica denumita si executata corect e instalatia cu bazin etans de sedimentare si tunel de percolare a apei limpezite in stratul superficial de sol, unde exista activitate microbiologica care sa o descompuna, si distribuita pe suprafata mare.

Si, pentru aia care abereaza de cacastoarea lor de la tara:
Haznaua lu' tactu mare din '60 nu avea asa puternic efect asupra apei pentru ca

1. Era in principal uscata, ca nu aveati doua wc-uri cu bazin de apa in sat in vremea aia. Nu mai vorbim de chiuvete de bucatarie, dusuri si cazi de baie cand va spalati toti la lighean si gateati la pirostrii.
2. Loturile de curte erau mai mari si haznaua era in fundul curtii, fantana mai langa casa.
3. Cand o scoteai din fantana cu tractiune animala nu foloseai asa multa apa ca acum cand ai la dispozitie minim o pompa electrica.

Azi problema e prin rezidensuri de-astea de 4-600mp din care minim jumatate sunt acoperiti cu constructii si nu pot fi folositi la percolare. Plus ca pana si plavanu' de rand are minim o baie cu dus si o chiuveta la bucatarie care varsa apa in aceeasi gaura in pamant care contine rahatul. Si ai cate o gaura de-asta la fiecare 15m pe fiecare parte a unei ulite. Luati de beti.

#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Cam cate fose crezi ca "polueaza" cat polueaza o fabrica care foloseste chimicale in 10 000mc/h ?!
Gata nu mai beu bere Ursus BZ ca doar puturile de la fabrica de bere sunt f. aproape de un cimitir si nu ar fi singura Posted Image
PS si eu ma miram ca nu mai e apa in fantana la soacra desi are 15 m adancime pe tuburi etanse, a mutat cu 5m mai departe buda Posted Image , la tzara si are un vecin la 200m .. Soacra are peste 80 ani si e bine mersi cu wc in curte si fantana, apa la robinet, ca ne era lene sa scoatem cu galeata apa..

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 11:40.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Save it, mate. Nu te opreste nimeni sa continui sa degusti handelul din fantana. Doar nu mai insista ca e normal sau bine. Ma rog, o fi normal la tine, dar nu e civilizat.

#34
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Si eu ma gandeam ca imi ingheata fundul in fundul curtii ca are acolo buda, oare cate case au fosa ?! Un pas mic pt. romani sa ai fosa, mai vezi realitatea de pe teren. O cumnata are case in BV si ghici ? are fosa ca nivelul canalizarii e cam sus , are si pompa de apa murdara ca altfel nu se putea racorda la canalizare. Am zis Brasov nu la tzaranoaia. La ce canalizari avem in orasele din RO o fosa septica e "parfum" de "civilizatie".

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 12:03.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, nu e. Sunt doar solutii de la analfabeti pentru analfabeti. Ca si canalizarile inventate de primari de comune si date ca exemplu.

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostmihaiC1, on 21 februarie 2024 - 10:20, said:

Iei o pompa de materie murdara (caca..), un furtun tapan si un rezervor pus pe o remorca, 1mc e suficient, te duci cu remorcuta la statia de epurare, scoti banul pe combustibil si pe mc de epurare, mirosul si murdariaPosted Image  e "bonus
Ai facut calculul cat te costa toate maruntisurile astea si in cat timp amortizezi investitia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate