Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Dacă îmi fac casă cu fosă, cât costă vidanjarea?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

View Postblue_marlin, on 21 februarie 2024 - 17:22, said:

Tu poti sa manaci ce vrei, dar nu sa vinzi altora care nu stiu cum "ingrasi" tu ardeii.
Am un prieten "bulgar", adica gradinar, are niste fructe si legume cam strambe si viermanoase , cu toata placerea iau de la el, arunca balegar in sera, camp... Ce zici stiu cum se ingrasa ardeii?! sunt saptamanal la el in vizita, eu si familia deabia asteptam rocoltele lui Posted Image Voi puteti maca ce vreti din partea mea.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 17:57.


#56
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Cred ca restul lumii a luat-o razna - se tot agita ca sa reduca consumul de detergenti care polueaza apele in loc sa il foloseasca ca ingrasamant pt legumele bio.

Hai sa o lasam balta, se pare ca nu reusesti sa vezi diferenta dintre balega de vaca si ce scoti tu din hazna.

#57
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
De ce nu le spui tu la guvernanti sa anihileze haldele de la Rosia Montana sau muntele de fosfogips radioctiv de la Bacau si multe alte care nu imi vin acum, saracii, ies cu 2 ani mai devreme la pensie.. daca apuca! Ce panze freatice mai ai sa le protejezi ?! Ca nimeni nu am vasut sa "purifice" panzele!! Doara astia mai filtreaza apa plata la PET, la bere, suc, putin la consum casnic ca mai baga clor la greu !! Tu iti faci griji pt cateva zeci de litrii "biodegradabili"/ an ! Tu iti faci griji la fose pt. B cand are tot solul infestat cam 20- 50 m adancime si 100 inaltime atmosfera ?! Eu nu imi fac nici o grija ca imi fac fosa la curte unde pot sa te duci si pe camp, padure.. linistit, fara fosa Posted Image e bio, eco si detetergentul se degradeaza/neutralizeaza repede mai ales daca ai mancat gras  Posted Image ,putina chimie, va rog.
PS detergentul ala nici macar nu apuca sa ajunga in fosa ca saracul are treba si pe traseu , mai lasati basmele cu ecologia. Se foloseste si rahat de porc, gainat de pasari care din pacate sunt fiinte omnivore, deci rahatul de la oameni e "compatibil" cu compostul de la multe statii "destepte" de epurare di lumea civilizata.

Edited by mihaiC1, 21 February 2024 - 18:55.


#58
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Pai si basinile de la erbivore polueaza , un unchi pe vremea cizmarului a facut o fosa inchisa si acoperita cu un clopot etansat cu apa, avea aragaz fara butelie Posted Image

#59
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postbogdanlaurentiu, on 21 februarie 2024 - 01:50, said:

... nu cred că o să am loc destul pentru drenaj.

Incepusem ieri sa scriu ceva dar m-a distras Mihai cu metoda lui de a face ardeii "grasi".

Daca prima panza freatica e la adancime mai mare poti sa faci in loc de camp de drenare un put de drenare.
Putul asta e o groapa umpluta cu refuz ciur, a carei volum depinde de cat de permeabil e solul tau.
Face acelasi lucru ca un camp de drenare dar e mult mai compact.

Dupa de ai pus piatra, montat teava si protejat totul cu folie pt gradina ca sa tii departe radacinile, poti sa acoperi totul cu pamant si sa cultivi ce vrei peste.

Deci, doar daca panza freatica e la adancime.... Daca ai apa la 2m nu o face, vei deversa direct in panza freatica

#60
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Chestie din asta a făcut un coleg sa scape de apăraia din curte atunci când plouă. Și care nu era atât de la ploaie cat de la burlane. A făcut câte un put din asta în dreptul fiecărui burlan și acum nu mai are probleme.
Eu n-am avut foarte mult loc pentru furtunul de drenare pe lângă casă dar l-au pus șerpuit și încolăcit și pana la urma au încăput 10 m.

#61
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View Postsgn30, on 21 februarie 2024 - 14:05, said:

In mod normal cata apa bagi in fosa tot atata trebuie sa si scoti...

O familie de 2 persoane consuma ~ 10Mc de apa... o Vidanja are intre 5 si 20 mc... deci in concluzie minim odata pe luna ar trebui vidanjat.
Ce faceti voi cei care vidanjati odata la 2 ani sau mai stiu eu cand inseama ca acel bazin nu e etans.
Si uite care e rezultatul in teren al unor astfel de praactici...
https://forum.softpe...v-minimum-70-m/

#62
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postblue_marlin, on 22 februarie 2024 - 09:53, said:

.... poti sa faci in loc de camp de drenare un put de drenare.

Am uitat sa spun: putul, ca si campul de drenare nu trebuie sa il faci chiar lipit de casa. Apa afecteaza solul de sub fundatie, deci du-l la macar cativa metri de talpa fundatiei...

Ce mentioneaza akeem ca a facut colegul lui rezolva o problema (apa pe care solul superficial nu o mai inghite) dar produce altele daca a facut drenarea chiar sub burlan.

#63
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Nu chiar sub burlan. S-a dus cu jgheab din ala de beton (rigola) peste trotuarul din jurul casei undeva la vreo 2m de zid.
Se vede cam urat dar asta e. N-a știut de la început de soluția asta. Acum ar vrea sa spargă trotuarul și sa prelungească burlanele pe sub pământ pana la puțuri dar e prea mare bătaie de cap și nu prea are chef.

#64
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Mi-am adus aminte ca era unu' pe aici apostolul haznalei in curte. Cam asta se intampla cand sunt mai multi racordati la neuronul asta: https://www.g4media....in-fantana.html

Si nu, ala din comentarii bate campii. Nitritii nu se reduc prin fierbere, doar se distileaza problema.

https://www.iqlab.ro...nitriti-azotiti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate