Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Puț apă în comuna Berceni Ilfov - minimum 70 m?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012
Recent am citit pe siteul unei firme importante de foraj că în comuna Berceni nu contează dacă sapi puțul la 15 sau la 40 de m, fiindcă subsolul prea permeabil face ca apa să fie exact la fel de rea și în prima pânză și în a doua (adică e contaminată de sus până jos). Doar acviferul Frățești ar fi diferit, adică între vreo 70 și 80 m.

Are cineva din Berceni un puț de 30-35 m la care făcut analize și poate confirma ce spune firma aia? Fiindcă evident se câștigă mai bine din foraje la 70 m...

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Analizele alea costa cateva sute.Minim 800 acu vreo 2 ani.Tu le vrei moca ?

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Acviferul Fratesti e ok, ai noroc cu 70 m , noi la Otopeni ne-am dus la 240m. Ce era la 70m era borhot.

#4
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

Vizualizare mesajvictord36, pe 21 februarie 2024 - 19:16, a scris:

Analizele alea costa cateva sute.Minim 800 acu vreo 2 ani.Tu le vrei moca ?
Analizele complete sunt și azi tot cam 700-800 (fizice și microbiologice).
Ce mă interesează pe mine e diferența dintre pânze în general. Valorile diferă oricum în funcție de locație. Întrebarea era despre acvifere, nu despre valorile exacte ale analizelor. Eu personal nu am niciun puț, stau deocamdată în sectorul 3.
Deci, pentru cine folosește forumul serios, nu pentru miștouri de 800 de lei: într-adevăr nu e nicio diferență între apa de la 10 m adâncime și cea de la 30?

Edited by deusdat, 21 February 2024 - 19:34.


#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
E o diferenta. Irelevanta, apa oricum nu e buna.

#6
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

Vizualizare mesajmannick, pe 21 februarie 2024 - 19:45, a scris:

E o diferenta. Irelevanta, apa oricum nu e buna.
Te poți spăla cu ea fără probleme? Că pentru băut există osmoza inversă.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Este ok forajul la 80 metri daca apa este cristalina! Posted image
Daca poti sa te combini cu inca 1 vecin sa forezi, te va costa mult mai putin.

Edited by argonaut, 21 February 2024 - 22:02.
renunta la a promova tampenii!


#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Am 2 prieteni care au case in Com Berceni (satul nou). Unul a cumparat-o prin 2016 dar casa a fost facuta prin 2010, unul si-a construit-o in 2022.

Ambii au puturi si fose, puturile fiind forate pana la a doua panza. Ambii au statii de dedurizare si baterii de filtre. Se spala cu apa, au copii mici si pana acum nu au avut probleme. In schimb nu o beau. Unul are contract cu o firma care ii aduce bidoane de 19 litri, altul are o statie de filtrare separata in bucatarie (cred ca e cu osmoza inversa, dar nu bag mana in foc).

Insa cel care si-a facut casa in 2022 a lucrat cu OnDrill si oamenii foarte profi, nu au fost de acord sa foreze fara autorizatie. Ca sa ajungi la Fratesti ai nevoie de autorizatie de la Apele Romane care, in cazul lui, i-au cerut instituirea unei zone de protectie sanitara in jurul putului, imposibil de creat in spatiul ramas in curte. Aparent e vorba de rezerva nationala de apa sau asa ceva.

Daca obtii aprobarea, eu as fora pana la Fratesti. Vezi cat costa in plus fata de a doua panza si ia in calcul ca statia de dedurizare, filtrele si osmoza costa cel putin 2000 eur. Pret la care se adauga mentenanta (filtre, membrane, etc...).

#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Cititi aici.
Apa îmbuteliată de la firmele care o livreaza acasa, este din foraj.
Din spusele mai multor cunoscuti, care au facut analize la apa din put de mica adancime, apa nu este potabila.
(Bragadiru, Militari, Domnesti)

#10
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

 kesarion111, on 21 februarie 2024 - 19:22, said:

Acviferul Fratesti e ok, ai noroc cu 70 m , noi la Otopeni ne-am dus la 240m. Ce era la 70m era borhot.


Salut , cat a costat ? Cu cine si cand ?
Cum este apa ..?
Intentionez in Balotesti sa fac ceva ..

#11
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

Vizualizare mesajblogeranonim, pe 21 februarie 2024 - 23:19, a scris:

Cititi aici.
Apa îmbuteliată de la firmele care o livreaza acasa, este din foraj.
Din spusele mai multor cunoscuti, care au facut analize la apa din put de mica adancime, apa nu este potabila.
(Bragadiru, Militari, Domnesti)
Da, apa din prima pânză sigur nu e potabilă.  Doar că eu am puț la 10 m, încă nu m-am mutat acolo și vreau să știu dacă mi-o pot turna în cap fără să pățesc ceva (după filtrare, evident). Aș pune și o lampă UV de sterilizare în flux, am văzut că există. Dar nu știu dacă ajunge.

Vizualizare mesajbogdan_o, pe 21 februarie 2024 - 22:36, a scris:

Salut

Am 2 prieteni care au case in Com Berceni (satul nou). Unul a cumparat-o prin 2016 dar casa a fost facuta prin 2010, unul si-a construit-o in 2022.

Ambii au puturi si fose, puturile fiind forate pana la a doua panza. Ambii au statii de dedurizare si baterii de filtre. Se spala cu apa, au copii mici si pana acum nu au avut probleme. In schimb nu o beau. Unul are contract cu o firma care ii aduce bidoane de 19 litri, altul are o statie de filtrare separata in bucatarie (cred ca e cu osmoza inversa, dar nu bag mana in foc).

Insa cel care si-a facut casa in 2022 a lucrat cu OnDrill si oamenii foarte profi, nu au fost de acord sa foreze fara autorizatie. Ca sa ajungi la Fratesti ai nevoie de autorizatie de la Apele Romane care, in cazul lui, i-au cerut instituirea unei zone de protectie sanitara in jurul putului, imposibil de creat in spatiul ramas in curte. Aparent e vorba de rezerva nationala de apa sau asa ceva.
Nici eu nu am loc foarte mult în curte.

Ce încerc eu să aflu e dacă merită să fac alt puț mai adânc, adică la pânza a doua, sau e  tot aia și cheltuiesc degeaba.
Apropo, informația despre pânza a doua din Berceni care ar fi la fel de contaminată ca și prima am găsit-o chiar pe siteul Ondrill...

Edited by deusdat, 22 February 2024 - 09:44.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Fa-ti foraj de suprafata pentru apa menajera si adauga o statie de osmoza. Oriunde sapi tu corect va sapa la un moment ulterior un idiot care o sa puna in legatura acviferele. Exact ca la alea mai de suprafata. Plus costurile de pompare care-s cam tot alea cu statia de osmoza.

#13
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

Vizualizare mesajsebulbus, pe 22 februarie 2024 - 10:31, a scris:

Fa-ti foraj de suprafata pentru apa menajera si adauga o statie de osmoza. Oriunde sapi tu corect va sapa la un moment ulterior un idiot care o sa puna in legatura acviferele. Exact ca la alea mai de suprafata. Plus costurile de pompare care-s cam tot alea cu statia de osmoza.
Nu m-am gândit încă la prețul pompării. Eu credeam că se consumă doar câțiva kWh pe lună...

#14
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postdeusdat, on 22 februarie 2024 - 09:38, said:

Aș pune și o lampă UV de sterilizare în flux, am văzut că există. Dar nu știu dacă ajunge.


Nu ajunge. UV-ul functioneaza doar pt microorganisme. Pt nitriti si alte chimicale trebuie alt fel de filtrare.

#15
deusdat

deusdat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.10.2012

Vizualizare mesajblue_marlin, pe 22 februarie 2024 - 10:56, a scris:



Nu ajunge. UV-ul functioneaza doar pt microorganisme. Pt nitriti si alte chimicale trebuie alt fel de filtrare.
Corect. Dar chimicalele astea din apa de puț pot oare să-ți afecteze pielea sau ochii?

#16
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Nu stiu. Doar presupun ca pe termen lung ar putea sa aiba efecte negative daca sunt concentratii mai mari de "ceva"...

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Corect. Dar chimicalele astea din apa de puț pot oare să-ți afecteze pielea sau ochii?
daca apa are nitriti, acestia trec prin piele. pentru oamenii maturi nu e problema, dar la copiii mici poate fi.
apa contaminata biologic nu e buna nici macar pentru spalat. nu te omoara, dar daca inghiti o gura de apa la dus te poti trezi cu o enterocolita de toata frumusetea.
eu am baut de multe ori apa din Dunare si n-am avut nimic. o cunostinta a facut enterocolita doar pentru ca a baut apa de la o robinet nefolosit, iar apa statuta dezvoltase bacterii.
pe scurt, iti trebuie un buletin de analize.

Quote

Recent am citit pe siteul unei firme importante de foraj că în comuna Berceni nu contează dacă sapi puțul la 15 sau la 40 de m, fiindcă subsolul prea permeabil face ca apa să fie exact la fel de rea și în prima pânză și în a doua (adică e contaminată de sus până jos). Doar acviferul Frățești ar fi diferit, adică între vreo 70 și 80 m.
In orice localitate mai mare, primul strat de apa este 100% contaminat (fose septice, canalizari neetanse, ape reziduale toate acestea pot contamina cu usurinta primul strat).
al doilea strat ar trebui sa fie mai OK, insa daca se fac multe foraje, gaurile astfel sapate se transforma in niste canale de legatura intre primul si al doilea strat. si astfel se contamineaza si al doilea strat.
sfatul meu,  sapa cat mai adanc!

Edited by strongsss, 22 February 2024 - 11:24.


#18
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009

View PostLivia2021, on 21 februarie 2024 - 23:48, said:

Salut , cat a costat ? Cu cine si cand ?
Cum este apa ..?
Intentionez in Balotesti sa fac ceva ..
-17-18 ani, 40 000euro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate