Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Amenda pt stationare neregulamentara cu numar de inmatriculare trecut gresit

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
@initiator
Deja o dai in bălării.
Plătește amenda și aia e
Desigur că nu Cartea de identitate a mașinii trebuie sa o ai la tine. Doar certificatul de înmatriculare. Și nu foto. Ci în original.
Daca nu știi asta, meriti și amenda pt lipsa documente.
Te mai controla și la stingător omologat. Și la triunghiuri omologate. Și la trusa medicala omologata.

#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Poti sa contesti orice.
Fapta e fapta si a fost constatata, s-a intocmit PV, nu ai avut obiectiuni, din cate inteleg nici nu aveai ce sa obiectezi.
Eroarea materiala cu privire la nr. de inmatriculare nu e relevanta la judacata, nu atrage nulitatea PV, asa cum ti s-a spus.
Te dui la judecatorie si te intreaba ala ce vrei. Te intreaba daca e adevarat ca ai stationat aiurea.
Succes

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxmanyacs77, on 19 februarie 2024 - 20:58, said:

Trebuia sa nu semnezi PV de constatare/contraventie daca numarul autovehicului nu corespunde cu cel din PV.Posted Image

Daca ai semnat ai recunoscut greseala...
Asta e cel mai prost sfat și esti într-o mare eroare. Semnezi pt primirea pv, nu pt recunoaștere fapta
Și semnez și pt mențiuni. Atât

#22
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postcrocko.dilul, on 19 februarie 2024 - 20:59, said:

Faci deosebirea intre cartea de identitate si talon? Macar acum?

Da scuze, m am grabit. de talon era vorba. Macar e asa cum zice el ca nu il pot prezenta digital ? Sau si cu aia a incercat doar sa isi pompeze muschii in fata mea ?

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 21:03, said:

@initiator
Deja o dai in bălării.
Plătește amenda și aia e
Desigur că nu Cartea de identitate a mașinii trebuie sa o ai la tine. Doar certificatul de înmatriculare. Și nu foto. Ci în original.
Daca nu știi asta, meriti și amenda pt lipsa documente.
Te mai controla și la stingător omologat. Și la triunghiuri omologate. Și la trusa medicala omologata.

Stingator triunghiuri si celelalte am omologate luate recent. Am gresit cu cartea de identitate bre, repede sari sa dai in cap la om. Ca asa e romanu, iute se aprinde, repede sari cu amenda ca am scris gresit, tu sigur erai bun acolo ca produceai multi bani la bugetul local la cate amenzi imparteai si ce aspru judecai.

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 21:19, said:

Da scuze, m am grabit. de talon era vorba. Macar e asa cum zice el ca nu il pot prezenta digital ? Sau si cu aia a incercat doar sa isi pompeze muschii in fata mea ?
du-te inapoi la scoala de soferi si cere-le banii inapoi, ca n-ai inteles nimic… talonul este si a fost intotdeauna obligatoriu in original.

doar de curiozitate, e prima data cand se intampla asta? sau opresti zilnic pe interzis ca sa astepti copilul? intreb sa stiu daca merita efortul unei conversatii    :)

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 20:46, said:

Si daca scria in loc de 92 alt numar gen 44 erau sanse mai mari ? Nu e tot aceeasi greseala ?

Vezi ca treaba asta NU atrage nulitatea PV. Au mai fost cazuri cand s-a facut contestatie pt ca politistul constatator a scris "Popsecu Ion" in loc de "Popescu Ion". Evident ca judecatorul a respins iar ala a pierdut. Daca vrei o greseala majora care sa atraga nulitatea porcesului, ar fi un nume/numar de masina total diferit, nu inversarea a doua caractere.
Sau politistul a scris un an din viitor, adica in loc de 2024 el a scris 2025 (sau in loc de 2024 a scris 2224 sau ceva in genul). Evident ca judecatorul a respins contestatia.

Sanse de castig: 0 (zero)

Faci contestatie degeaba, o sa pierzi. In plus o sa mai pierzi si timp si bani. Daca nu platesti acum jumatate, vei plati suma intreaga Posted Image Treaba ta. Intereseaza-te mai bine daca doua caractere fac PV nul.

Edited by alex342, 19 February 2024 - 21:31.


#25
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postborn2lose, on 19 februarie 2024 - 21:24, said:

du-te inapoi la scoala de soferi si cere-le banii inapoi, ca n-ai inteles nimic… talonul este si a fost intotdeauna obligatoriu in original.

doar de curiozitate, e prima data cand se intampla asta? sau opresti zilnic pe interzis ca sa astepti copilul? intreb sa stiu daca merita efortul unei conversatii Posted Image

Nu opresc zilnic ca la scoala avem banda dedicata de unde ii scoate portarul din masina, s-a intamplat duminica pentru 30 de secunde intr-un loc in care nu deranja pe nimeni pt ca toti oamenii obisnuiesc sa faca asta acolo, motiv pt care nu primesti nici un clancson nici nu te injura nimeni, pentru ca oamenii care frecventeaza zona inteleg situatia, inteleg ca si ei au facut-o si uneori e o necesitate, dar bine ca e politia deranjata de ceea ce nu deranjeaza pe participantii la trafic.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Plătești 20 lei taxa de timbru, depui plângere împotriva PV și aia e.
Însă după 15 zile nu mai poți plăti jumate din minim.
Acum cat ți-a dat? 165 lei?

#27
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postalex342, on 19 februarie 2024 - 21:26, said:

Vezi ca treaba asta NU atrage nulitatea PV. Au mai fost cazuri cand s-a facut contestatie pt ca politistul constatator a scris "Popsecu Ion" in loc de "Popescu Ion". Evident ca judecatorul a respins iar ala a pierdut. Daca vrei o greseala majora care sa atraga nulitatea porcesului, ar fi un nume/numar de masina total diferit, nu inversarea a doua caractere.

Sanse de castig: 0 (zero)

Faci contestatie degeaba, o sa pierzi. In plus o sa mai pierzi si timp si bani. Daca nu platesti acum jumatate, vei plati suma intreaga Posted Image Treaba ta. Intereseaza-te mai bine daca doua caractere fac PV nul.
Unde sa ma interesezz? Cine poate zice cu siguranta pentru ca aici clar fiecare are parerea lui ? Popescu Ioan sau Ioan Popescu e acelasi lucru,  XX-29-XXX nu e XX-92-XXX, numarul ala e detinut de alt proprietar. numa zic. Dar nu ma pot pronunta legat de nulitatea procesului. Sincer nu mi-ar fi sa dau 150 lei in plus pe amenda cat ar fi dublu doar ca sa incerc partea cu instanta ca sa invat, educativ vorbind, sa stiu o treaba pe viitor. Dar intrebarea e: cum fac contestatie? Ce trebuie sa fac concret ? Pot mentiona ca am gresit ca in zona am si facut filmari cu masinile parcate ilegal toate de care nu s-a legat nimeni inclusiv masina politiei care au lasat-o acolo ca sa mearga sa isi cumpere de mancare. Cand i-am interbat de celelalte masini de ce nu se leaga au zis "ne vom ocupa si de aceastea" dar evident ca nu au facut-o. In fine, cum fac contestatie te rog ?

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 21:29, said:

Plătești 20 lei taxa de timbru, depui plângere împotriva PV și aia e.
Însă după 15 zile nu mai poți plăti jumate din minim.
Acum cat ți-a dat? 165 lei?

da 165 lei, nu ma intereseaza de banii aia. dar as baga o fisa ca sa invat doar..si sa va spun si voua rezultatul ca sa stiti sa indrumti corect si pe altii pe viitor. dar la ce institutie merg? depun ceva dosar sau vorbesc cu ceva persoana ?

#28
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 21:32, said:

Unde sa ma interesezz? Cine poate zice cu siguranta pentru ca aici clar fiecare are parerea lui ? Popescu Ioan sau Ioan Popescu e acelasi lucru,  XX-29-XXX nu e XX-92-XXX, numarul ala e detinut de alt proprietar. numa zic. Dar nu ma pot pronunta legat de nulitatea procesului.

Vezi ca PV trebuie privit ca un intreg, in el este trecut si numele tau care este corect, marca masinii care este corecta etc. Greselile astea tip typo nu reprezinta motiv pt nulitatea PV. Iti spun sigur ca o sa pierzi, mai grav este ca o sa platesti suma intreaga.

edit: vezi ca eu am scris altceva legat de nume, greseala politistului a fost alta "Popsecu Ion" in loc de "Popescu Ion"

Edited by alex342, 19 February 2024 - 21:38.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Rezultatul îl știu deja.
După ce depui toate cele pt plângere, te uiți pe portalul just.ro când ai termenul de judecată.
La final rezoluția va fi: "se respinge plângerea petentului ca nefondată".
Vezi că aia 165 îs juma din minim in 15 zile.
Cate e scris mai sus? 495?

#30
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 20:43, said:

In ce situatie mi-ar putea cauza vatamare ceva de pe proces? A trecut un numar de masina gresit. Daca nu as fi semnat procesul nu l-as fi avut ca sa mi dau seama ca e trecut gresit presupun.
Ma rog, parerile sunt impartite iar eu am ramas tot confuz.

Intrebarea urmatoare este: cum contest ? Si voi primi raspuns in 15 zile ? Pentru ca daca nu o platesc in 15 zile se dubleaza. Cum se abordeaza o astfel de situatie in mod optim ? (excluzand plata daca se poate anula)
Cand o sa intelegeti ca  semnarea procesului verbal nu inseamna recunoasterea vinei, ci inseamna ca ai luat la cunostinta de intocmirea procesului verbal, si ca ai primit un exemplar!

#31
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 21:37, said:

Rezultatul îl știu deja.
După ce depui toate cele pt plângere, te uiți pe portalul just.ro când ai termenul de judecată.
La final rezoluția va fi: "se respinge plângerea petentului ca nefondată".
Vezi că aia 165 îs juma din minim in 15 zile.
Cate e scris mai sus? 495?
330 si jumate 165

#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Ma scuzati, mai era un cantec: "si l-a dat in judecata ca nu i-a bagat-o toata"
Pe-aici se incadreaza discutia :P

#33
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
@el_marino_loko, plateste jumatate din minim si incearca-ti norocul cu o contestatie, asta te mai costa 20 lei. daca pierzi, aia e, amenda e deja platita la jumatate. daca castigi, ceea ce e mai putin probabil, vezi tu cum iti recuperezi banii din amenda.

#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Nr de inmatriculare trecut gresit in PV este unul din cinci elemente pe care daca le gresesti PV-ul devine nul. Contesta-l.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 21:40, said:

330 si jumate 165
Minim ai primit 2 puncte
Putea să îți dea și maxim. La tine 2-3 puncte amenda. Ți-a dat minim. Daca nu plătești in 15 zile, îți vine la DTIL 330 lei

Nu te lasa!. Plângere împotriva PV. Mergi și cu avocat. Minim 1000 lei. Ceri și daune.
Pe final o sa fii pe minus cel puțin 3000 lei.
Bafta.
Ai drepturi. ;)

View PostBombalurina, on 19 februarie 2024 - 22:28, said:

Nr de inmatriculare trecut gresit in PV este unul din cinci elemente pe care daca le gresesti PV-ul devine nul. Contesta-l.
Restul 4 care îs? Porecla?

#36
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 22:31, said:

Restul 4 care îs? Porecla?
N-o sa stau sa ti le enumar tie aici dar sunt cinci greseli care atrag nulitatea PV-ului. Asta e una dintre ele. Crezi ce vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate