Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Amenda pt stationare neregulamentara cu numar de inmatriculare trecut gresit

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Un astfel de proces dureaza mult.
2. Daca politia are si poza, pierzi.
3. Recomand sa platesti amenda si sa mergi mai departe.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBombalurina, on 19 februarie 2024 - 22:36, said:

N-o sa stau sa ti le enumar tie aici dar sunt cinci greseli care atrag nulitatea PV-ului. Asta e una dintre ele. Crezi ce vrei.
Cat ai dat acest răspuns putea sa scrii restul 4.

Șapcă sau chipul lipsa intra la excepții? Sau daca e nebărbierit? Tatuajele? (Vizibile). Sau îs excluși la angajare la rutieră daca are tatuaje vizibile în ținută de vara? ;) de polițist vb.

#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Eu astept link la portal just.
Doamne ajuta sa fie bine.

#40
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 22:40, said:

Sau îs excluși la angajare la rutieră daca are tatuaje vizibile în ținută de vara? Posted Image de polițist vb.

Da, sunt exclusi la angajare dar isi pot face ulterior cate vor ei.

#41
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Conform unei judecãți echitabile, initiatorul este vinovat, inversarea a 2 cifre nu i modificã vinovãția.

Tu si initiatorul nu vreți sa uzati de sistemul de drept, vreți sa l manipulați, dar vi se va da flit.

Ce e greșit in a plãti cheltuielile de judecatã daca pierzi procesul ?

#42
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Nimeni nu a spus ca nu se va judeca ; doar ca daca motivele invocate in contestatia depusa nu au acoperire legala evident ca aceasta e nefondata .
Sunt atatia care depun contestatii stiind de la bun inceput ca nu au nici o sansa de castig doar cu scopul de a amana efectele/consecintele contraventiilor constatate (ca vezi dom'le au nevoie ei de permis in momentu' ala ce conteaza ca au trecut pe rosu ).
In astfel de cazuri ar fi normal ca sa existe si o metoda de a recupera costul resurselor risipite cu buna stiinta .

#43
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 20:46, said:

Chiar daca am semnat procesul ? Ar trebui sa merg in instanta sa zic ca nu nu e semnatura mea ?

daca n-ai habar "de ce" ai semnat procesul verbal...las-o balta sau ia-ti avocat.
daca nu esti in stare sa citesti ce scrie in casuta in care ai semnat....cu siguranta nu te vei descurca sa citesti niste legi sau sa compui o contestatie.

FYI : semnatura de pe "amenda" e in casuta unde scrie " AM LUAT LA CUNOSTINTA SI AM PRIMIT PV...".in traducere, semnezi ca ai primit o copie dupa hartie si ca stii si ai inteles ce scrie pe hartia aia.

View Postalex342, on 19 februarie 2024 - 23:51, said:

Tu nu intelegi ca initiatorul si-a recunoscut vina?
Problema este doar ca politistul a inversat doua cifre, ceea ce nu reprezinta motiv de nulitate al PV.

problema apare cand eu conduc un daihatsu verde cu numar de inmatriculare B101GHJ  iar politia scrie intr-un act oficial ca am condus un daihatsu verde B100GHJ.  Deodata fapta descrisa in pv nu mai corespunde cu realitatea.
ce se poate face, in caz de contestatie, e sa fie anulat pv-ul original de catre instanta pe motiv de eroare materiala iar politia ...in descurs de 6 luni - ca atat e termenul legal...sa faca un nou pv, in care, de data asta, sa scrie descrierea faptei in mod corect.

dar, pana nu are un avocat, initiatorul nu va afla rezultatul unei posibile contestatii.

#44
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View PostAdm, on 19 februarie 2024 - 22:36, said:


2. Daca politia are si poza, pierzi.


prima data, referitor la pct.1  - am primit o amenda in faimosul cluj(de fapt 2 pentru aceeasi fapta in decurs de cateva ore) si fara exagerare, totul a durat vreo 2 luni.

faptul ca politia are poze demonstreaza exact faptul ca fapta descrisa in pv e fictiune. are politia poza cu ato B54CVB dar pe pv scrie B45CVB...deci pv mincinos.
cu amenda pentru parcare la cluj, pe mine m-a ajutat foarte mult ca politia a avut poze...poze doar cu numarul si foarte putin din portbagaj Posted Image. in loc sa aibe o poza wide cu toata masina si numarul locului de parcare. depinde si ce poza au militistii.

cat de curand erorile astea de scriere vor fi istorie. am vazut ca i-au dotat cu tablete si imprimante mobile. 2 bife si iti scoate pv-ul la imprimanta. gata cu scrisul ilizibil anulat in instanta. pacat, 90 % din ei scriu cu picioarele.

#45
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,622
  • Înscris: 16.08.2010

View Postalex342, on 19 februarie 2024 - 23:51, said:

Problema este doar ca politistul a inversat doua cifre, ceea ce nu reprezinta motiv de nulitate al PV.

Așa poate să scrie Ion în loc de Vasile, strada X în loc de Y, localitatea Z în loc de W etc.

Eu aș contesta PV-ul. Nu din cauză că aș avea dreptate, ci doar așa, să învețe Garcea să scrie corect data viitoare.

Am pățit o chestie asemănătoare acum vreo 20 de ani. Am ieșit de pe o străduță care avea accesul interzis cu excepția riveranilor. Problema e că eu chiar eram riveran dar nu am putut să-i demonstrez lui Garcea deoarece pe talon era trecut sediul social al SRL-ului (care era acasă) nu punctul de lucru care era pe acea străduță.
Chestia e ca respectivul a scris în PV strada Y în loc de X. Am contestat și mi s-a admis contestația, a fost ușor de dovedit că pe strada Y nu era nici un indicator de accesul interzis,  cu hârtie de la primărie.

#46
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View PostFreeThinker, on 20 februarie 2024 - 00:47, said:

Așa poate să scrie Ion în loc de Vasile, strada X în loc de Y, localitatea Z în loc de W etc

Daca este un nume intreg, de exemplu locul faptei este altul fata de cel real, ok, are castig de cauza. Dar daca sunt inversate doua caractere, nici nu se pune probleme sa castige in isntanta. Am vazut nenumarate astfel de spete cu ani in urma. Judecatorul nu da castig de cauza unora care contesta ca in loc de Ion Vasile a scris politistul Ioan Vasile. Am vazut PV cu CNP gresit, in loc de 5 a scris 6. Niciun PV nu a fost anulat pe astfel de erori. Cand se trecea alta strada sau intreg numele era altul.. da, PV anulate. In caz contrar nu.

#47
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 19:49, said:

Adica poate fi contestat procesul? Am vreo sansa sa anulez amenda ?
pe mine ma da pe spate atitutinea asta de paduche, adica esti constient c-ai comis o greseala si incerci din rasputeri sa te fofilesti de la suportat consecintele, parca schimba cu ceva datele problemei c-a incurcat ala locul doiului in numarul masinii

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdenicexx, on 19 februarie 2024 - 23:23, said:

Na poftim aici gandire tipica de securist !
Au murit oameni in 89 sa aveti dreptul la o judecata echitabila care e vaishamar de capul ei dar macar ai o sansa !

Sansa sa scapi nepenalizat pentru o contraventie. Asta da libertate

Pentru asta am iesit pe strada in 89, :lol:

#49
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu recomand sa intrebi cetateani al lumii libere germani sau americani daca ar actiona in justitie la asemenea caz.Vei avea un soc la reactia acestora.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFC72, on 20 februarie 2024 - 07:07, said:

Eu recomand sa intrebi cetateani al lumii libere germani sau americani daca ar actiona in justitie la asemenea caz.Vei avea un soc la reactia acestora.

Un avocat in speta...

#51
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
O sa ajunga sa dea sute/mii de lei unui avocat si rezultatul va fi acelasi: va pierde procesul.

Ma repet: nu va mai uitati la filme americane unde se anuleaza lucrurile pentru orice mica chichitza!

In practica este dificil de demonstrat ca o gresala intr-un proces verbal ti-a lezat un drept sau ti-a adus o vatamare! Cu ce este lezat sau vatamat initiatorul pentru o inversare de cifre in PV? Raspuns: cu nimic! Atunci instanta o sa ii spuna "hai pa" si il pune sa plateasca si cheltuielile de judecata.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se plătesc cheltuieli de judecata pt plângere împotriva PV. :(

#53
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 21:27, said:

Nu opresc zilnic ca la scoala avem banda dedicata de unde ii scoate portarul din masina, s-a intamplat duminica pentru 30 de secunde intr-un loc in care nu deranja pe nimeni pt ca toti oamenii obisnuiesc sa faca asta acolo, motiv pt care nu primesti nici un clancson nici nu te injura nimeni, pentru ca oamenii care frecventeaza zona inteleg situatia, inteleg ca si ei au facut-o si uneori e o necesitate, dar bine ca e politia deranjata de ceea ce nu deranjeaza pe participantii la trafic.


De ce este stationare interzisa daca nu deranjeaza pe nimeni ca se opresc masini acolo?
Ai trimis o sesizare primarului?

#54
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.02.2024

View Postcrocko.dilul, on 19 februarie 2024 - 20:48, said:

eu nu cred asta

Este clara legea in privinta actelor obligatoriu de prezentat la control:

Art. 147. -
Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1. să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate