Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Amenda pt stationare neregulamentara cu numar de inmatriculare trecut gresit

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Unde se ocupa primarul de instalarea indicatoarelor rutiere? :)
Nici măcar în Las Fierbinți.

#56
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
eu zic sa facem sondaj sa vedem adevarul... eu zic ca nu se ia in considerare PV.

#57
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Daca amenda ar fi fost data in absenta poate avea sanse de castig ( asta daca nu exista si proba foto ) . In conditiile date in care prezenta la locul faptei este consfiintita de semnatura pe PV ( care intr-adevar semnifica doar ca ai luat cunostiinta de PV nu ca neaparat esti si de acord cu ce sustine acesta ) exista practic 0 sanse ca judecatorul sa invalideze fapta constatata de agent fara vreo dovada incontestabila ca nu el e faptasul contraventiei (ceva gen o inregistrare video cu masina in cauza in celalat capat al orasului la ora respectiva ) .
Nu neg ca exista situatii in care intr-adevar are sens contestatia si departe de mine sa apar politia (locala sau rutiera) pt. ca status quo-ul de pe soselele natiei sunt rezultatul direct al lipsei acestor autoritati de actiune dar daca in cazuri de acest tip ( fapta pedepsita s-a intamplat in realitate si autorul clar nu cunoaste cel putin partial dintre cele mai elementare obligatii ca si conducator auto >> obligatia de a avea talonul in original ) autorul scapa chiar nu mai avem sperante ca si natie .
Daca problema lui era intr-adevar agentul care l-a deranjat ca vezi dom'le l-ar fi discriminat prin faptul ca doar pe el l-a amendat pentru stationare interzisa desi aparent multi altii s-ar fi facut vinovati de aceeasi fapta atunci  ar fi intrebat cum sa depuna o plangere impotriva acestui agent ca nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu corect ( si cu aceasta optiune nu cred ca ar fi avut nimeni nimic de reprosat pt. ca intr-adevar legea ar trebui sa fie aceeasi pentru toti )  nu cum sa anuleze PV-ul pe care l-a primit corect .

#58
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu va zic patania unui cunoscut: luat carnet pentru depasire pe linie continua, pe proces verbal a fost scris ceva gresit la nume, cred ca. A depus contestatie ca nu e corect scris PV-ul, ca sa-l anuleze. Dar judecatorul nu a anulat PV-ul, a constatat greseala, dar a spus clar ca asta nu face ca fapta sa nu existe. Asadar, a decis ca dreptul la conducere sa fie in continuare suspendat.
Nu spun ca in cazul de fata o sa dea acelasi verdict, doar ca o greseala in PV nu inseamna neaparat anularea lui.

Edited by bai3tzash, 20 February 2024 - 12:20.


#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 20 februarie 2024 - 11:51, a scris:

eu zic sa facem sondaj sa vedem adevarul... eu zic ca nu se ia in considerare PV.
Sondaj pt adevăr? Adevărul se știe. A staționat unde nu trebuie și a primit amenda.
Va plăti 165 lei in 15 zile sau 330 după ziua 16.
Plângere împotriva PV nu va face singur. Doar cu avocat. Și ăla trebuie platit. Și nu are rost să plătească +1000 lei pt asta. Că fapta a făcut-o.
Nu ii anulează PV pt 2 cifre inversate in număr.

#60
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Strict din punct de vedere al legii, datele obligatorii dintr-un PV sunt stabilite in Ordonanat 2/2001, art 16 iar motivele de nulitate la art 17.

Articolul 16
(1)  Procesul-verbal de constatare a contravenției va cuprinde în mod obligatoriu:
data și locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea și instituția din care face parte agentul constatator;
numele, prenumele, domiciliul și codul numeric personal ale contravenientului,
descrierea faptei contravenționale cu indicarea datei, orei și locului în care a fost săvârșită, precum și arătarea împrejurărilor care pot servi la aprecierea gravității faptei și la evaluarea eventualelor pagube pricinuite;
indicarea actului normativ prin care se stabilește și se sancționează contravenția;
indicarea societății de asigurări, în situația în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulație;
posibilitatea achitării, în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ;
termenul de exercitare a căii de atac și instanța la care se depune plângerea.

Articolul 17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind
  • numele și prenumele agentului constatator,

  • numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice,

  • lipsa denumirii și a sediului acesteia,

  • a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia

  • sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal.
Nulitatea se constată și din oficiu.

Numarul de masina trecut gresit nu e motiv de nulitate, e o eroare materiala.
acum, tu poti cere anularea PV, dar e putin probabil sa castigi.
mai repede poti contesta cuantumul amenzii (si sa obtii avertisment in loc de amenda), aratand ca nu ai impiedicat circulatia.

Edited by strongsss, 20 February 2024 - 13:37.


#61
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdorin_2k, on 20 februarie 2024 - 08:30, said:

Nu se plătesc cheltuieli de judecata pt plângere împotriva PV.
n-are rost, doar plateste poporul

#62
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Am decis ce o sa fac:

- voi plati amenda la jumatate ca sa ma asigur ca daca e sa platesc ceva sa platesc cea mai mica parte
- voi depune contestatie la judecatorie pentru ca taxele de judecata sunt doar 20 lei si pentru 20 lei merita sa imi incerc norocul

Acum pe partea de anulare sau reducere pedeapsa trebuie sa vad cum e mai bine. Am 2 parghii:

1) anulare pentru ca eu nu am condus niciodata o masina cu acel numar de inmatriculare mentionat in pv
2) sau sa imi inlature cuantumul si voi atasa poza aratand ca clar acea zona in care alte 8 masini stationeaza langa semnul de nepermis inclusiv masina politiei fara sa fie sancctionate in nici un fel, 2 dintre ele stand fix in locul in care am fost taxat eu fara ca sa primeasca nici o pedeapsa incercand sa arat ca in zona aceea toata lumea face asta, nu deranjeaza pe nimeni dovada ca n au mai penalizat pe nimeni facand exces de zel cu mine luand-o personal.

Nu stiu daca va tine vreuna din ele, Daca domnul ar fi fost corect, cinstit si ne-ar fi tratat pe toti la fel nu m-as fi legat ca a scris numarul gresit. Dar asa imi incerc sansa. Daca castig imi recuperez banii si gata inclusiv taxele de judecata de 20 de lei. Platiti voi cetatenii taxele pentru ca omu nu stie sa scrie. Dar voi reveni cu rezultatul dupa finalizare.

#63
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,622
  • Înscris: 16.08.2010
1. Poate-poate

2. Nu poți să-i zici lu Garcea "pe ăla de ce nu-l amendați?", pur și simplu ăsta nu e un argument.

#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu îți recuperezi aia 20 lei. Nu îs taxe de judecată. E taxa de timbru judiciar.

Dar ...știi ce tre sa faci in continuare? ;)
Ia citește ce și cum tre sa procedezi.
Că nu e doar chitanța de 20 lei.

#65
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View PostFreeThinker, on 20 februarie 2024 - 21:27, said:

1. Poate-poate

2. Nu poți să-i zici lu Garcea "pe ăla de ce nu-l amendați?", pur și simplu ăsta nu e un argument.

Il intrebam ca sa priceapa ca el de fapt nu are interesul de a pune orasul in ordine ci de a si satisface un orgoliu personal, si cam atat. Iar eu nu incurajez abuzul de acest fel. Daca esti bine intentionat si vrei sa iti faci treaba, o faci dar nu pe sarite. E ca si cum ar merge pe o strada si ar da amanenda doar la numele pare sau impare, ar sari cate una la fiecare amenda. Pai ce facem aici ? Sau mai rau, sa ii ia doar pe aia care is in masina ca sa aiba de cine sa se lege. Normal, cand legea e de partea ta, poti face abuz de genu ca esti aparat de lege nu ? Dar sa nu ne mai miram ca imaginea institutiei are de suferit si cum ziceai si tu "garcea" a ramas prezent in folclorul acestui popor pentru un motiv nu degeaba.

#66
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Si daca 29 de la numar se vedea pe copia ta de PV ca fiind 23, ce faceai? Tot te ........ pt o amenda? Gata, n-o mai platesc ca acolo scrie 23.

https://www.avocatne...are-gresit.html

Edited by crazyalex86, 20 February 2024 - 21:58.


#67
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postdorin_2k, on 20 februarie 2024 - 21:53, said:

Nu îți recuperezi aia 20 lei. Nu îs taxe de judecată. E taxa de timbru judiciar.

Dar ...știi ce tre sa faci in continuare? Posted Image
Ia citește ce și cum tre sa procedezi.
Că nu e doar chitanța de 20 lei.

Orice a fi, daca trebe sa platesc ca sa restaurez greseala lui, el sa fie bun de plata. Ma rog, voi, ca el nu plateste din banii lui ci din ai institutiei care traieste din banii vostrii.

#68
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 20:46, said:

Chiar daca am semnat procesul ? Ar trebui sa merg in instanta sa zic ca nu nu e semnatura mea ?

Posted Image

#69
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postcrazyalex86, on 20 februarie 2024 - 21:55, said:

Si daca 29 de la numar se vedea pe copia ta de PV ca fiind 23, ce faceai? Tot te ........ pt o amenda? Gata, n-o mai platesc ca acolo scrie 23.

Daca citeai de la inceput, numarul e doar ceva de ce ma leg pentru ca omul si-a incordat muschii inutil in fata mea fiind excesiv de agresiv si total tolerant fata de toate celelalte masini de langa noi. Face sens acum? Altfel cand omul a fost civilizat mi-am platit amenzile mereu fara probleme si nu m-as lega de chitibusuri de genu. Pt mine e mai complicat sa depun contestatie decat sa platesc suma aia minima, dar sti vorba aia, pentru ca raul sa se desfasoare este indeajuns ca binele sa nu faca nimic...trebuie sa faca si cineva ceva pt tara asta ca lucrurile sa se mai indrepte si sa se mai stabilizeze. Daca azi isi incoarda muschii la mine inutil, maine vine la tine, apoi la celalalt poimaine la copilu tau si tot asa.

Daca ma intrebi ce tip de om sunt, sunt acel tip de om care e deranjat de faptul ca acolo unde trebuie sa isi faca treaba cu adevarat nu o fac, spre exemplu la cei care dau liniute, la cei care trec pe rosu cu nesimtire, al cei care au obligatoriu in fata si fac la stanga unde e trecere de pietoni de care nu poate trece si blocheaza toata coloana, la cei care nu dau prioritate la trecerea de pietoni si asa mai departe. Dar unde nu e necesar cu adevarat, adica unde oamenii nu incalca legea din obraznicie, ci poate din lipsa oricarei alte solutii, spre exemplu cand stationezi 1 min intr-un loc in care nu deranjezi pe nimeni intr-o zi in care strada e goala ca sa iti astepti copilul si agentul vine si zice mai da o tura de complex pana se intoarce copilul atunci scuza-ma. Sunt impotriva la agentii aceia care stai frumos si cand e de colectat pt buget merg la gineala ca sa arda amenzi, in cel fel ajuta ei orasul ? Rolul lor nu e sa colecteze bani si sa friga oameni, ci in primul rand sa ii detecteze in trafic pe cei cu adevarat infractori, cei care se urca beti la volan, care merg cu 100 prin oras sau ce exemple ti-am mai dat mai sus, nu pe un parinte care incearca sa isi scoata copilul de la scoala intr-un oras aglomerat.Sapt trecuta a ridicat o masina a unui parinte, iar cand a venit a ramas cu copilu in strada, deci chiar in halu asta am ajuns ? Ca in politica, il baga la parnaie pe ala care a furat o gaina sa aiba ce sa dea de mancare la copiii si ii lasa in pace pe aia ce dau daune la stat de miliarde de euro, si apoi vin dinastia ca tine care zic ca ala ce a furat gaina e obraznic ca a comis o ilegalitate si are pretentii sa fie iertat.

Deci sunt scarbit de oameni de genul acesta, pt ca acestia nu sunt oameni, pentru ca ei nu pot sa inteleaga oamenii.Atunci nu va mirati ca traiti intr-o tara de cacao. Una e sa il intelegi pe omul ce are o nevoie si care face tot posibilul sa nu incurce pe nimeni si alta e cand vine unu obraznic fara nici o necesitate si face pe smardoiul in trafic. Voi ii puneti pe toti in aceeasi oala desi nu e acelasi lucru. Hai sa fim oameni inainte sa fim judecatori, politisti sau comentatori.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 19 februarie 2024 - 19:49, a scris:

am luat o amenda in trafic fiind stationat undeva unde era semn de stationarea interzisa

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 20 februarie 2024 - 22:05, a scris:

nu va mirati ca traiti intr-o tara de cacao.

Cam asta e chintesenta postului tau.
"Am facut o contraventie si m-a prins, tara e de cacao!"

Ti-am recomandat sa faci contestatie daca vrei. Eu ma bucur cand se dau amenzi pentru contgraventii premeditate.
De ce nu?
La proces, te-as intreba, "Tu ai fost cel care a incalcat legea?"
Si gata

Nu inteleg ce atata logoree

Vrei o tara mai curata?
De cate ori ai incercat sa indrepti ceva?
Cate adrese ai facut la primarie sau politie?

Atunci ce vrei? Esti tsupalat ca te-a prins?
Ia sa faceti si tu si altii ca tine sa nu va mai prinda, si atunci poate o sa avem o tara mai curata

#71
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 20 februarie 2024 - 21:56, a scris:

Orice a fi, daca trebe sa platesc ca sa restaurez greseala lui, el sa fie bun de plata. Ma rog, voi, ca el nu plateste din banii lui ci din ai institutiei care traieste din banii vostrii.
Tu nu român? Nimeni nu plătește cheltuieli de judecată.

#72
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajFreeThinker, pe 20 februarie 2024 - 21:27, a scris:

2. Nu poți să-i zici lu Garcea "pe ăla de ce nu-l amendați?", pur și simplu ăsta nu e un argument.

intr-o tara normala ar trebui sa fie cel mai puternic argument. mai ales ca in legea suprema a tarii, constitutia, scrie negru pe alb ca "Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari."
la o adica, daca ar fi sa se respecte constitutia, ar trebui sa mai aduca politisti din import la cate contraventii si infractiuni exista in Romania.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate