Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Amenda pt stationare neregulamentara cu numar de inmatriculare trecut gresit

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Salut, daca am luat o amenda in trafic fiind stationat undeva unde era semn de stationarea interzisa dar pe proces acum vad ca mi-au trecut numar de inmatriculat gresit gen din XX-29-XXX la transformat in XX-92-XXX oare are vreo relevanta ? Adica poate fi contestat procesul? Am vreo sansa sa anulez amenda ? Intreb pentru ca agentul a facut putin exces de zel luand-o personal desi am vorbit foarte politicos cu el dar s-a aratat foarte deranjat si s-a comportat destul de agresiv cu mine. Mentionez ca am semnat procesul la fata locului si mi-a dat o copie in mana. Mersi

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,733
  • Înscris: 01.12.2018
Esti bun de plata.
Politicos iti spun.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006
Esti bun de plata.
Sper sa nu vina ceilalti.

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Sunt doar cateva aspected care duc la nulitatea PV:

art. 17 din OG nr. 2/2001: Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.

Decizia nr. 22/19.03.2007, ICCJ:
Situațiile în care nerespectarea anumitor cerințe atrage întotdeauna nulitatea actului întocmit de agentul constatator al contravenției sunt strict determinate prin reglementarea cuprinsă la art. 17 din OG nr. 2/2001. În raport cu acest caracter imperativ-limitativ al cazurilor în care nulitatea procesului-verbal de contravenție se ia în considerare și din oficiu, se impune ca, în toate celelalte cazuri de nerespectare a cerințelor pe care trebuie să le întrunească un asemenea act, nulitatea procesului-verbal de constatare a contravenției să nu poate fi invocată decât dacă s-a pricinuit părții o vătămare ce nu se poate înlătura altfel decât prin anularea acelui act.

Prin urmare daca poti face dovada ca acea greseala ti-a cauzat o vatamare sau te-a pus in imposibilitatea de a te apara, poti cere anularea PV.

Altfel singura sansa sa scapi e sa contesti fapta.

Tu poti desigur face contestatie. Insa in conditiile date sansele de castig sunt minime.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.avocat-p...e-proces-verbal

asta zice aici si de date gresite....

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Daca numarul de inmatriculare al autovehicului nu corespunde cu cel scris in PV, atrage nulitatea actului...

Asa pot trece orice numar vor ei si noi sa platim...

Edited by xmanyacs77, 19 February 2024 - 20:43.


#7
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postbogdan_o, on 19 februarie 2024 - 20:30, said:

Salut

Sunt doar cateva aspected care duc la nulitatea PV:

art. 17 din OG nr. 2/2001: Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.

Decizia nr. 22/19.03.2007, ICCJ:
Situațiile în care nerespectarea anumitor cerințe atrage întotdeauna nulitatea actului întocmit de agentul constatator al contravenției sunt strict determinate prin reglementarea cuprinsă la art. 17 din OG nr. 2/2001. În raport cu acest caracter imperativ-limitativ al cazurilor în care nulitatea procesului-verbal de contravenție se ia în considerare și din oficiu, se impune ca, în toate celelalte cazuri de nerespectare a cerințelor pe care trebuie să le întrunească un asemenea act, nulitatea procesului-verbal de constatare a contravenției să nu poate fi invocată decât dacă s-a pricinuit părții o vătămare ce nu se poate înlătura altfel decât prin anularea acelui act.

Prin urmare daca poti face dovada ca acea greseala ti-a cauzat o vatamare sau te-a pus in imposibilitatea de a te apara, poti cere anularea PV.

Altfel singura sansa sa scapi e sa contesti fapta.

Tu poti desigur face contestatie. Insa in conditiile date sansele de castig sunt minime.

In ce situatie mi-ar putea cauza vatamare ceva de pe proces? A trecut un numar de masina gresit. Daca nu as fi semnat procesul nu l-as fi avut ca sa mi dau seama ca e trecut gresit presupun.
Ma rog, parerile sunt impartite iar eu am ramas tot confuz.

Intrebarea urmatoare este: cum contest ? Si voi primi raspuns in 15 zile ? Pentru ca daca nu o platesc in 15 zile se dubleaza. Cum se abordeaza o astfel de situatie in mod optim ? (excluzand plata daca se poate anula)

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Militianul a facut si el o poza?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur că poți face plângere împotriva PV. Dar nu cred că ai șanse de anulare pt inversarea 29 in 92.

#10
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postxmanyacs77, on 19 februarie 2024 - 20:40, said:

Daca numarul de inmatriculare al autovehicului nu corespunde cu cel scris in PV, atrage nulitatea actului...

Asa pot trece orice numar vor ei si noi sa platim...

Chiar daca am semnat procesul ? Ar trebui sa merg in instanta sa zic ca nu nu e semnatura mea ? si ca a semnat el in locul meu sau ce ? Sau pur si simplu zic ca am gresit am semnat dar intre timp am constatat ca procesul are trecut numar de inmatriculare gresit si am zis sa imi incerc norocul.

In mod normal mi-as asuma greseala dar in zona respectiva erau vreo 15 masini parcate neregulamentar inclusiv cea a politiei dar doar eu am fost la masina si deci doar pe mine ma abordat, de restul nu s-a atins + ca a fost super agresiv. Ma amenintat ca mi da 900 lei amenda ca nu am cartea de identitate a autovehiculului la mine desi i-am zis ca o am in format digital.

View Postdorin_2k, on 19 februarie 2024 - 20:44, said:

Desigur că poți face plângere împotriva PV. Dar nu cred că ai șanse de anulare pt inversarea 29 in 92.

Si daca scria in loc de 92 alt numar gen 44 erau sanse mai mari ? Nu e tot aceeasi greseala ?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
conform carei legi?

View Postxmanyacs77, on 19 februarie 2024 - 20:40, said:

Daca numarul de inmatriculare al autovehicului nu corespunde cu cel scris in PV, atrage nulitatea actului...

Asa pot trece orice numar vor ei si noi sa platim...


#12
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postabac, on 19 februarie 2024 - 20:43, said:

Militianul a facut si el o poza?

Buna intrebare, nu mai stiu, presupun ca daca legea ii cere o fi facut, habar nu am. Eu nu merg acolo ca sa mint ca nu am gresit, merg sa imi incerc norocul daca e sa se anuleze daca mi-a trecut numarul gresit..nu stiu

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Ma amenintat ca mi da 900 lei amenda ca nu am cartea de identitate a autovehiculului la mine desi i-am zis ca o am in format digital.
eu nu cred asta

#14
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
E amenda atat de mare incat sa merite tot taraboiul? Platesti si dormi linistit noaptea...

#15
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Postcrocko.dilul, on 19 februarie 2024 - 20:48, said:

eu nu cred asta

A zis ca asiguarea pot format digital talonul masinii nu.

View PostLexon, on 19 februarie 2024 - 20:51, said:

E amenda atat de mare incat sa merite tot taraboiul? Platesti si dormi linistit noaptea...

Nu e mare, dar a facut exces de zel si i-as da skip daca se poate. Si cu ocazia asta mai invat si eu ceva. Pt ca mie mi se pare ca a cam abuzat. A zis sa mut masina si nu am zis nu, ci l-am rugat daca pot sa mai stau 10 secunde sa vina fiicamea la masina ca era la 5m si asta la enervat ca nu am "ascultat ordinele" si din acel moment zero flexibilitate.

Deci cum pot contesta ? Ce trebuie sa fac concret ? Cat de repede primesc raspuns? E vreun minus pt mine daca o contest si pierd ?

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postel_marino_loko, on 19 februarie 2024 - 19:49, said:

Salut, daca am luat o amenda in trafic fiind stationat undeva unde era semn de stationarea interzisa dar pe proces acum vad ca mi-au trecut numar de inmatriculat gresit gen din XX-29-XXX la transformat in XX-92-XXX oare are vreo relevanta ? Adica poate fi contestat procesul? Am vreo sansa sa anulez amenda ? Intreb pentru ca agentul a facut putin exces de zel luand-o personal desi am vorbit foarte politicos cu el dar s-a aratat foarte deranjat si s-a comportat destul de agresiv cu mine. Mentionez ca am semnat procesul la fata locului si mi-a dat o copie in mana. Mersi

Trebuia sa nu semnezi PV de constatare/contraventie daca numarul autovehicului nu corespunde cu cel din PV.Posted Image

Daca ai semnat ai recunoscut greseala...

Edited by xmanyacs77, 19 February 2024 - 21:00.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Ma amenintat ca mi da 900 lei amenda ca nu am cartea de identitate a autovehiculului la mine desi i-am zis ca o am in format digital.

Quote

A zis ca asiguarea pot format digital talonul masinii nu.
Faci deosebirea intre cartea de identitate si talon? Macar acum?

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
In principiu orice document care poate fi retinut de politie, e obligatoriu sa fie in original.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate