Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Meditatiile sunt scumpe

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCrmn, on 18 februarie 2024 - 17:50, said:

Cand 9.65 este o medie mică pentru admiterea la liceu, te gândești mai bine daca trebuie meditatii...
e examen tip concurs. daca se dau subiecte mai grele media va fi mai mica, dar tot atatia vor intra la liceul dorit de elev, chit ca notele cu care s-a intrat vor fi mai mici. adica nota aia are relevanta doar in context.

Edited by Fane, 18 February 2024 - 18:10.


#38
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu eram greu de cap, de aia mai făceam meditaţii. La Engleză m-au ajutat cel mai mult.  Posted Image  La Mate aşa şi aşa, la Română nu, că nu pricepeam comentariile şi nu mă atrăgea materia - plictisitoare.
Pe atunci erau aşa aşa şi aşa la preţ, acum sunt scumpe.

Edited by djl, 18 February 2024 - 19:57.


#39
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postdjl, on 18 februarie 2024 - 19:56, said:

Eu eram greu de cap, de aia mai făceam meditaţii. La Engleză m-au ajutat cel mai mult.  Posted Image  La Mate aşa şi aşa, la Română nu, că nu pricepeam comentariile şi nu mă atrăgea materia - plictisitoare.
Pe atunci erau aşa aşa şi aşa la preţ, acum sunt scumpe.
am avut pe scara un inginer care dadea meditatii pe bani mate,fizica

omu era nervos,bataus,ii sarea repede mustarul,certaret din orice
se complica de pe vremea cand facuse el scoala, venea cu chestii mai complicate greoaie decat ce se preda la scoala
nu l-a agreeat astia care s-au dus la el, nu au evoluat in vreun fel
omu facea dupa gazete de matematica,culegeri de probleme vechi =)) grele :D

#40
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,083
  • Înscris: 30.11.2017

View PostFane, on 18 februarie 2024 - 17:45, said:


adica barbologie cat incape…

cine ar mai construi masini agricole, ar scrie cod pr programele care le folosesti tu toata ziua, te-ar trata cand te imbolnavesti, ar construi si ar intretine retelele electrice care-ti fac tie viata usoara, ca-i cam greu de facut barbologie la lumina lumanarii? etc, etc, etc…

exista si acu profil uman la licee si elevul face doar matematica ajutatoare…
aia despre care spui învață totul la locul de munca. Școala nu ii ajuta, doar ii prostește.
Ceva info fac aia la info la profil și ceva electric fac aia la licee energetice.
In rest medicii învață in facultate nu in liceu iar mașini agricole le fac alții decât românii. Codul îl fac și indienii americanii chinezii nu prea as sta in nădejdea conaționalilor nici cu asta.

Îmi pare complet prostesc când toate țările mai ales capitaliste învață altceva in scoli iar Romania e mai șmecheră și face exces de zel băgând materia de facultate la liceu si reusind sa aibă exact opusul adică cele mai slabe rezultate pisa și orice și cei mai mulți analfabeți. Motivul: sa ajungă șomerii și pensionarii la catedra
Exact pe sistemul "nu ne vindem tara". Cred că ăștia nu vor schimba in bine școala și programele decât când diplomele românești nu vor mai fi recunoscute nicăieri așa cum mașinile alea românești nu mai aveau voie sa circule in exterior.

Edited by cipri2bau, 18 February 2024 - 21:06.


#41
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

View PostCrmn, on 18 februarie 2024 - 17:50, said:

Cand 9.65 este o medie mică pentru admiterea la liceu, te gândești mai bine daca trebuie meditatii...

Hai, nene.. da-o dracu' de treaba. Sunt licee bune in toate orasele din patrie de la 8 in sus.. o mare buba la cap au parintii in ecuatia asta.

Edited by a010, 18 February 2024 - 21:01.


#42
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,083
  • Înscris: 30.11.2017
Chiar și domnul Isărescu a spus că inflația și economia slabă are ca si cauza printre altele și faptul că școala nu e corelată cu piata muncii.
Cine trebuie s-o mai zică?  Președinta UE? Nu e evident deja?

Iar dinozaurii și aia din invatamant incep de pe margine sa latre că școala nu e să producă sclaveti ptr patroni ci filozofi. Dar cine va da bai salariile? Nu firmele private și acei patroni și sclaveti?

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcipri2bau, on 18 februarie 2024 - 21:00, said:

aia despre care spui învață totul la locul de munca. Școala nu ii ajuta, doar ii prostește.

corect, scoala nu te pregateste deloc pt realitatea din campul muncii. in ce facultate te invata sa intrebi “doriti si sosuri la cartofi?”?

cunosc din astia care au invatat “la locul de munca” si fac ce fac pt ca “asa se face”, n-au nici o logica, nu stiu nici o explicatie a fenomenelor, in secunda in care ceva nu merge conform planului sunt pierduti in spatiu. trebuie sa vina cei cu pregatire teoretica solida sa-i salveze.

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:40, said:


da, stiu o profesoara din asta care si-a facut ditamai vila si la parter intr-o camera mare a intins ditamai masa si are cate 5-6 elevi la mediatie, dupa cele 2 ore mai vin tot asa 5-6 si e cate 120 lei sedinta. In 4 ore face 1440 lei neimpozitati, nu da bon nu nimic.

Sistemul de invatamant este neperformant insa profesorii ii ard la note si se comporta urat cu acei elevi care nu vin la mediatii din cauza ca nu au bani
Habar n-am unde se intampla grozavia asta, dar nu cred ca e o regula.
De obicei se mediteaza un singur elev cu 60 de lei/sedinta. Deci profit slabut, sa zicem un  maxim 1500 de lei/luna
Vina este a parintilor care accepta sa plateasca atatia bani si sa le bage copilul la gramada cu altii 5.

Edited by DanyHiker, 18 February 2024 - 21:30.


#45
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
daca nu accepta sa trimita copilul la meditatie atunci copilul este vazut altfel de profesoara, se simte exclus oricum cand aproape toata clasa face pregatire cu profesoara de la clasa. Nu toti sunt inteligenti sa prinda orice la clasa si mai ales daca era sa le predea ca lumea. Nici vorba de asta ca profesoara se bazeaza ca o sa invete cand vin la pregatire, e strategie ca sa nu isi faca treaba la orele de la clasa ca sa vina copilul la meditatie

Edited by doujdelei, 18 February 2024 - 21:33.


#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
asta cu meditatul copiilor de la clasa e tras spaga infecta de pe urma elevilor, nu meditatii! ce interes mai ai sa predai ok la clasa si sa dai notele pe dreptate? ce relevanta mai au notele luate de cei care merg la meditatiile astea? si ce relevanta au notele celor care nu vor sa mearga si sa cotizeze?

#47
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Au început să apară cursuri și aplicații pentru unele materii în limba română. Iar dacă știi limba engleză bine, poți găsi resurse online.
Unui părinte nu i-ar lua mult timp să îi facă unui junior o bibliografie.

Am făcut un an de meditații la română într-a 8-a, m-au ajutat, dar la finalul anului nu aș mai fi vrut să reiau experiența. Am învățat, însă cu o motivație și mici idei m-aș fi descurcat singur suficient de bine.

De ce sunt meditațiile scumpe? Pentru că plătești o consultație aproape 1-la-1 cu o persoană înalt calificată, cu multă experiență. Are rolul unui antrenor/coach în sporturi - nu neapărat să te învețe, cât să știe să îți zică pe ce să te axezi, să găsească punctele slabe, și să te ajute să iei niște decizii/alegeri pe care tu, ca elev, ți-ar fi mai greu să le vezi.

Un model de business care mi se pare cu potențial ar fi să fac un site de cursuri/meditații online, la toate materiile. Dar nu 1-la-1, ci cursuri online. Văd potențial în asta.
Nu ai înțeles lecția pe tema cutare? Vezi un video și citește întrebările adresate de cursanți pe subiectul respectiv.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
meditatie eu numesc ceva de genul pregatesti copii pt facultate, ti-ai facut un renume, copii pregatiti de tine au o rata buna de reusita la admitere si asta te recomanda ca profesor meditator. pt genul asta de profesori am tot respectul. cei care dau note mici la clasa ca sa le vina la ore in particular sunt niste jeguri umane!

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAdm, on 18 februarie 2024 - 10:38, said:

1. Meditatiile sunt rezultatul unui sistem prost de invatamant,
Nu trece o saptamana sa nu aflu ca au lipsit dascalii de la ore. Apoi tot ei vin cu pretentii.
Dupa aproape 3 ani de bataie de joc cu scoala online.

[ https://i.postimg.cc/NfLfpnbZ/20240218-215404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 18 February 2024 - 21:54.


#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostOlivian-Breda, on 18 februarie 2024 - 21:47, said:

Au început să apară cursuri și aplicații pentru unele materii în limba română. Iar dacă știi limba engleză bine, poți găsi resurse online.
Unui părinte nu i-ar lua mult timp să îi facă unui junior o bibliografie.
se gaseste foarte mult material in momentul de fata pt cei care vor sa invete singuri. dar daca plodul e demotivat tot degeaba. asa, cu profesorul particular care tine legatura cu parintii si ii aduce explicatiile sub nas plodului, asta invata (cat se prinde de el, ca si sistemul asta are limite) vrea / nu vrea.

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2024 - 21:50, said:

[ https://i.postimg.cc/NfLfpnbZ/20240218-215404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
concurs la religie? cum arata concursul ala?

Edited by Fane, 18 February 2024 - 21:55.


#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Treaba e simpla. Programa o fac geniile din minister, care nu au vreun interes deosebit sa afle care mai e realitatea nevoilor concrete ale societatii, in materie de cunostinte premergatoare.
Mai departe, programa asta o predau putini motivati si interesati de performanta si foarte multi care nu au gasit altceva mai bine platit.
Peste toate astea adauga si unul sau cativa viitori ratati trimisi la scoala doar sa mai poata lucra parintii la urmatorul beneficiar de alocatie, sau din aia care cred ca daca are ma-sa bani vor avea si ei automat si vezi ce se alege din timpul de predare.

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 21:33, said:

daca nu accepta sa trimita copilul la meditatie atunci copilul este vazut altfel de profesoara, se simte exclus oricum cand aproape toata clasa face pregatire cu profesoara de la clasa. Nu toti sunt inteligenti sa prinda orice la clasa si mai ales daca era sa le predea ca lumea. Nici vorba de asta ca profesoara se bazeaza ca o sa invete cand vin la pregatire, e strategie ca sa nu isi faca treaba la orele de la clasa ca sa vina copilul la meditatie
Din cate stiu, lucrurile sunt pe cale sa se schimbe. Profesorii vor da acea declaratie de interese. In speta, nu vor avea voie sa dea meditatii propriilor elevi. E conflict de interese.
Pe de alta parte, m-ar durea la banana de excluderea lor atata timp cat copilul meu are rezultate bune.
Iar astea se pot obtine si de la un un profesor tert, care practica alte metode/sume sau prin alte mijloace.
Ce spui tu pe aici se cheama spaga. Eu l-as reclama pe acel profesor si as incerca prin toate metodele sa-i f.t viata.

Edited by DanyHiker, 18 February 2024 - 22:23.


#53
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,083
  • Înscris: 30.11.2017
Geniile din minister fie șmecheri fie cai cu ochelari care nu au avut unde lucra.
Programele sunt intenționat așa ca sa fie de lucru.
Daca era ceva simplu multi trebuiau evacuați din posturile călduțe.

Vedeți mai sus: concursul de religie. Pe bune?
Proful va pune la dosar hârtie cu activitate anume concurs de religie și va lua salar mai mare. Altul fara concurs de religie sau de altă materie e considerat mai prost și nu va lua salar mărit. Însă dacă e deștept va compensa prin meditații și nu prin rahaturi de concursuri și olimpiade.

Concurs de religie, întărește afirmațiile mele cum că sistemul e de concurențial. Mai lipsesc și meditațiile la religie.

Lafel e la toate materiile concursuri simpozioane palavre rahaturi. Nu contează inutilitatea ci bifatul de activitati. Rezultatele reale se vad la pisa și la randamentul pe piață muncii. Multi fac reconversiei după absolvirea liceului/ facultății ptr că le-au făcut degeaba.

Multe materii inutile au rămas și continuanmai departe sa primească bani și subvenție inclusiv prin concursuri olimpiade simpozioane susținute de dinozauri și bugetari inutili care ar trebuie sa fie șomeri sau la reconversie nu sa tina de materiile inutile care în alte țări nici nu se mai fac.

#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcipri2bau, on 18 februarie 2024 - 22:25, said:

Vedeți mai sus: concursul de religie. Pe bune?
Proful va pune la dosar hârtie cu activitate anume concurs de religie și va lua salar mai mare. Altul fara concurs de religie sau de altă materie e considerat mai prost și nu va lua salar mărit. Însă dacă e deștept va compensa prin meditații și nu prin rahaturi de concursuri și olimpiade.

Povesti de gura sobei. Nu creste niciun salariu in urma unor concursuri de religie.
Se acorda doar punctaje care folosesc la altceva. Salariile sunt dupa o grila si nu sunt conditionate de activitati.

Edited by DanyHiker, 18 February 2024 - 22:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate