Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Meditatiile sunt scumpe

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
Parca au tot crescut tarifele de la an la an, pentru aceleasi "servicii" oferite. Cu exceptia cazurilor fiscalizate (o minoritate) unde meditatorii au o explicatie, ca mai platesc si impozite din banii respectivi, mi se par exagerate preturile cerute in ultima vreme. Mai ales ca se inghesuie cat mai multi elevi pe sedinta, de ajung sa poata castiga din 2 sedinte de meditatii, cat ar castiga intr-o saptamana un angajat cu un salariu mediu. Nici nu mai zic de cei foarte bine cotati care fac online si baga 15-20 de copii in acelasi timp, unde imi imaginez ca se ajunge la un salariu minim castigat in 2-3 ore, fiindca totusi putini profesori ajung la un asemenea nivel.

Nu ar trebui sa existe ceva etica, morala, bun simt, cod deontologic etc. si sa se gandeasca la faptul ca 80% din elevi provin din familii cu venituri modeste pentru 2024 si sa ceara preturi mai permisive pentru un parinte? Pana la urma si cu 50-60 de lei sedinta se fac bani frumosi, nu e necesar sa rupi pielea de pe elevi la 100-120?! lei folosind inflatia drept scuza.

Mi se pare lipsa de bun simt si fata de putinii profesori care isi fac treaba suficient de bine astfel incat elevii lor sa nu mai aiba nevoie de meditatii sau care fac cu ei ore suplimentare gratis (da, inca exista, dar din ce in mai putini) din pura pasiune si vocatie. Practic noi ca societate in loc sa ii rapsplatim pe cei care merita si fac treaba bine, ii rasplatim inzecit pe cei smecheri si cu veleitati de a face bisnita si a-si neglija propriile ore de scoala.

Sa nu mai zic ca nu vezi un bon fiscal de la ei, nu platesc taxe la stat. Fac zeci de sute de lei in fiecare zi

Edited by doujdelei, 18 February 2024 - 10:07.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
care exact e problema?

ca nu iti permiti ? majoritatea nu isi permit un lamborghini si nu se plang pe net
ca altii fac? e treaba lor, meditatiile nu sunt obligatorii, poti sa studiezi acasa singur daca esti interesat
ca nu dau bon? nu e treaba ta, e treaba statului si deja s-au luat masuri din ce am vazut...

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Ar trebui ca sistemul de invatamant sa fie suficient de performant astfel incat sa nu existe nevoia de meditatii.
Dar din meditatii se fac case, am auzit

#4
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postsmoke, on 18 februarie 2024 - 10:23, said:

care exact e problema?

ca nu iti permiti ? majoritatea nu isi permit un lamborghini si nu se plang pe net
ca altii fac? e treaba lor, meditatiile nu sunt obligatorii, poti sa studiezi acasa singur daca esti interesat
ca nu dau bon? nu e treaba ta, e treaba statului si deja s-au luat masuri din ce am vazut...
Ce masuri s-au luat ? Masura la pantofi, masura in talie, masura la camasa, la gat etc. ?
Masuri poti sa spui ca se vor lua cand se va aplica ceea ce s-a adoptat deja: confiscarea a 70% din veniturile care nu pot fi justificate legal. Ar fi vorba sa intre in vigoare de la 1 Iulie 2024. Sa vedem ce se va face concret, nu vorbe.
Si interzicerea meditatiilor cu elevii de la clasa unde preda.
Apoi, acei profesori care fac meditatii la negru ( marea majoritate ), deci nu alimenteaza bugetul cu impozitele aferente, buget din care se platesc salariile lor, se plang ca statul nu le mareste salariul ! Posted Image

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
1. Meditatiile sunt rezultatul unui sistem prost de invatamant, unde exista iluzia gratuitatii, si a unei programe extrem de incarcate, facuta pentru target, nu pentru copii si cunostinte.
2. Cererea e foarte mare la profesorii care "livreaza", deci oamenii s-au adaptat. Noroc cu pandemia, care i-a trecut pe digital si acum f multi fac meditatii la distanta cu mai multi oameni deodata.
3. E economie de piata, iar fiscalizarea ei se traduce simplu intr-un pret final majorat pentru parintele platitor. Nu iti fa iluzii ca va fi altfel ;)
Atunci deodata parintele realizeaza cat de mult taxeaza statul munca lui.

#6
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View PostSef-chenko, on 18 februarie 2024 - 10:33, said:

Ar trebui ca sistemul de invatamant sa fie suficient de performant astfel incat sa nu existe nevoia de meditatii.
Dar din meditatii se fac case, am auzit
da, stiu o profesoara din asta care si-a facut ditamai vila si la parter intr-o camera mare a intins ditamai masa si are cate 5-6 elevi la mediatie, dupa cele 2 ore mai vin tot asa 5-6 si e cate 120 lei sedinta. In 4 ore face 1440 lei neimpozitati, nu da bon nu nimic.

Sistemul de invatamant este neperformant insa profesorii ii ard la note si se comporta urat cu acei elevi care nu vin la mediatii din cauza ca nu au bani

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postvacantamijlocie, on 18 februarie 2024 - 10:35, said:

Masuri poti sa spui ca se vor lua cand se va aplica ceea ce s-a adoptat deja: confiscarea a 70% din veniturile care nu pot fi justificate legal.
Ce tare-i asta cu 70%. Inca un exemplu de masura radicala romaneasca. Adica corect ar fi 100%, dar sa nu-i speriem (mai curand mâniem) prea rau pe evazionisti. Ca-si muta rezidenta fiscala in Bahamas. :)

Sa ma revolt si eu ca stomatologul imi ia 100 lei pentru un periaj profesional - munca de 10 minute? Nici el nu da bon fiscal daca nu-i ceri, nici el nu-si misca fundu' din cabinet.
Initiatorul s-a gandit daca poate face bani online, meditand vreo materie solicitata? Un an-doi inainte investeste in propria pregatire (tot pe net), apoi pune un anunt pe olx si da-i bataie. Ca sa doarma linistit poate plati si impozit. :)

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:40, said:

da, stiu o profesoara din asta care si-a facut ditamai vila si la parter intr-o camera mare a intins ditamai masa si are cate 5-6 elevi la mediatie, dupa cele 2 ore mai vin tot asa 5-6 si e cate 120 lei sedinta. In 4 ore face 1440 lei neimpozitati, nu da bon nu nimic.

Sistemul de invatamant este neperformant insa profesorii ii ard la note si se comporta urat cu acei elevi care nu vin la mediatii din cauza ca nu au bani
Profesorii au ajuns ca ultimii contopisti ciubucari - conditioneaza actul de invatamant de spaga (meditatii). Ar trebui cel putin dati afara din sistem asemenea specimene ca sa nu spun ca daca ar fi dupa mine  le-as deschide chiar dosare penale. NU ai voie sa dai meditatii pe bani copiilor pe care ii ai la clasa!

Edited by GlCA_Contras, 18 February 2024 - 10:56.


#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:07, said:

Parca au tot crescut tarifele de la an la an, pentru aceleasi "servicii" oferite.
...
folosind inflatia drept scuza.
Inflația nu e o scuză. E realitate. La majoritatea lucrurilor prețurile practic s-au dublat.

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:07, said:

Practic noi ca societate in loc sa ii rapsplatim pe cei care merita si fac treaba bine, ii rasplatim inzecit pe cei smecheri si cu veleitati de a face bisnita si a-si neglija propriile ore de scoala.
Așa e. Și ce ai de gînd să faci în acest sens? În afară de a te plînge pe un forum plin de anonimi.

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:07, said:

Sa nu mai zic ca nu vezi un bon fiscal de la ei, nu platesc taxe la stat. Fac zeci de sute de lei in fiecare zi
Ok. Te poți duce la unul care dă bon și să îți îndemni cunoștințele să facă la fel. Sau, dacă ești de părere că ANAF nu mai prididește, să le dai o mînă de ajutor

View PostSef-chenko, on 18 februarie 2024 - 10:33, said:

Ar trebui ca sistemul de invatamant sa fie suficient de performant astfel incat sa nu existe nevoia de meditatii.
Dar din meditatii se fac case, am auzit
A doua provine din prima. Și nu, nu profesorii care dau meditații sînt autorii sistemului. Politica de scădere a calității vine de la nivel de politicieni.

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:40, said:

da, stiu o profesoara din asta care si-a facut ditamai vila si la parter intr-o camera mare a intins ditamai masa si are cate 5-6 elevi la mediatie, dupa cele 2 ore mai vin tot asa 5-6 si e cate 120 lei sedinta. In 4 ore face 1440 lei neimpozitati, nu da bon nu nimic.
Vezi mai sus.

Edited by radunic, 18 February 2024 - 10:57.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am inteles ca  meditatiile au ajuns o industrie pe plan mondial- 91 miliarde de dolari anul trecut.

„Industria meditațiilor a devenit un fenomen toxic, aproape paralel cu sistemul de învățământ”

Ce profesor isi va mai da silinta sa-si faca treaba la catedra  ?

Edited by GlCA_Contras, 18 February 2024 - 11:04.


#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
La meditatii se explica diferit de manuale si clasa sau la fel: aplicam formula si algoritmul de rezolvare a problemei?
Elevul intelege conceptul sau doar stie sa aplice metodele de rezolvare?

Daca va spune: Am stiut dar am uitat, el a stiut dar nu a inteles.

#12
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Sunt scumpe pentru ca elevii sunt complet dezinteresați la ore. În afară de tik-tok, nu-i mai intereseaza nimic.
Sunt "botă"! Asa se zice în termeni tehnici ardelenesti...

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Eu dacă vreau să învăț ceva, o fac singur. Caut în cărți, acum pe net, tutoriale, yt.
Daca chiar nu mă descurc as plati pe cineva să mă îndrume. Cred că o ora ar fi suficienrmt
Așa și la elevi. Daca nu se descurca singuri: să plătească.
Niciodată eu nu am fost la vreo ora de meditații plătită.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAdm, on 18 februarie 2024 - 10:38, said:

1. Meditatiile sunt rezultatul unui sistem prost de invatamant, unde exista iluzia gratuitatii, si a unei programe extrem de incarcate, facuta pentru target, nu pentru copii si cunostinte.
2. Cererea e foarte mare la profesorii care "livreaza", deci oamenii s-au adaptat. Noroc cu pandemia, care i-a trecut pe digital si acum f multi fac meditatii la distanta cu mai multi oameni deodata.
3. E economie de piata, iar fiscalizarea ei se traduce simplu intr-un pret final majorat pentru parintele platitor. Nu iti fa iluzii ca va fi altfel Posted Image
Atunci deodata parintele realizeaza cat de mult taxeaza statul munca lui.
De fapt, domnii si doamnele profesoare isi bat joc de elvi, rasolind la maximum orele de curs, pentru a avea clienti la meditatii! reciproc, desigur, daca nu mai pot face meditatii cu elevii proprii!

#15
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Copiii nu mai au răbdare. Din această cauză are succes tik-tok. Nici macar pe  youtube nu se mai pot uita. 20-30 minute e prea mult...
Telefoanele se folosesc doar pentru whatsapp si tik-tok. Si plati, ca isi comanda mâncare la școală cu Glovo.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostCrmn, on 18 februarie 2024 - 11:27, said:

Sunt scumpe pentru ca elevii sunt complet dezinteresați la ore. În afară de tik-tok, nu-i mai intereseaza nimic.
Sunt "botă"! Asa se zice în termeni tehnici ardelenesti...
Totdeauna elevii sunt dezinteresati daca orele sunt anoste si plictisitoare, iar profesorul nu-si sa silinta sa-l cointereseze pe elev ... Profesorii ar trebui evaluati prin rezultatele elevilor lor si dati afara cei incompetenti. Tampenia asta cu titularizarea pe post a distrus invatamantul romanesc.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCrmn, on 18 februarie 2024 - 11:27, said:

Sunt scumpe pentru ca elevii sunt complet dezinteresați la ore. În afară de tik-tok, nu-i mai intereseaza nimic.
Sunt "botă"! Asa se zice în termeni tehnici ardelenesti...
Si se desteapta rapid la meditatii??? Aiurea!

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdoujdelei, on 18 februarie 2024 - 10:07, said:

Parca au tot crescut tarifele de la an la an, pentru aceleasi "servicii" oferite.
DESI:
Nu te opreste nimeni sa inveti cot la cot cu copilul, sa nu mai aiba nevoie de meditatie.
Nu te opreste nimeni sa faci meditatii cu copii altora.
Nu te opreste nimeni sa iti deschizi o firma care angajeaza profesori care fac meditatii si platesc taxe.

Tu ai ales varianta usoara:
Nu te opreste nimeni sa te plangi!

Edited by strongsss, 18 February 2024 - 11:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate