Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cel mai bun an cinematografic

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBursul, on 19 februarie 2024 - 14:07, said:

In schimb marele nostru cinefil:
Yep, recunosc si mentin (mai putin parte cu cinefilu', la fel judec si cartile, sau oamenii).

#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthellmarvel, on 19 februarie 2024 - 14:16, said:

Feel free sa ma dai pe spate cu mesajul ăla care mi-a scapat mie prin iarba, ca n-am nici un chef sa-l caut.

De ce ti se pare agresivitate cind cuiva nu-i place ce-ti place tie? Nu zic ca nu folosesc cuvinte tari, dar cita vreme nu le folosesc la adresa ta, e doar treaba ta daca te simti vizata. Esti cumva avocatul ălora sau lucrurilor de care ma iau eu?

E vorba despre modul tau de exprimare, de exemplu 'Esti cumva avocatul ălora sau lucrurilor de care ma iau eu?'.
E un forum public, deci mesajele tale se adreseaza oricaror participanti la discutie.

Iar mesajul care ti-a scapat tie se referea la consumerism, cat de departe poate ajunge si ce efect poate avea asupra vietii daca il lasam sa ne copleseasca.

#57
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 19 februarie 2024 - 14:47, said:

E un forum public, deci mesajele tale se adreseaza oricaror participanti la discutie.
Mda, e misto cum eu ma iau tare (cum ziceai) de lucruri, filme oameni IN GENERAL, dar voi n-aveti nici o problema (sau tu nu vezi nici o problema) cind va luati de mine PERSONAL. Tu cind ai fost participant inainte sa intervii (sa te iei de mine)?

View PostAlexEn, on 19 februarie 2024 - 14:47, said:

Iar mesajul care ti-a scapat tie se referea la consumerism, cat de departe poate ajunge si ce efect poate avea asupra vietii daca il lasam sa ne copleseasca.
Yeah? Tare asta, sa-ti inventezi un alter ego care sa ti-o dea peste ochi (la propriu) pentru ca ce, esti prea consumerist? Pe aia cu pragul de sus n-o stiu americanii? Sau asta cu cricketu' Jiminy care vine si-ti da cu capu'n gura e mai de efect, asa?!

Edited by hellmarvel, 19 February 2024 - 15:22.


#58
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Cum ziceam si eu si tu, a trecut mesajul pe langa unii :)

#59
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Pai ce vrei, daca ambalaju' e mai pregnant decit mesaju'?

#60
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
2008  -  There will be blood,  No country for old men, The Wrestler  samd. ( Dark Knight nu-l consider  )    si comedie: 'Burn after reading' -  highly recomended care nu a  vazut ...

#61
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthellmarvel, on 19 februarie 2024 - 15:26, said:

Pai ce vrei, daca ambalaju' e mai pregnant decit mesaju'?

Pentru multi nu a fost asa.
Imi reprosezi ca te discut pe tine dar nu prea am cum sa nu fac asta cata vreme mereu discuti de parca ai detine adevarul absolut si celor care nu sunt de acord cu tine le scapa ceva sau nu sunt suficient de luminati.

#62
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 19 februarie 2024 - 15:39, said:

Pentru multi nu a fost asa.
Stai asa, ca nu înseamnă ca ți-am dat dreptate (ca ala ar fi mesajul). Da, ala și-a inventat un alter egi care sa i-o dea peste ochi, dar nu pentru ca era prea consumerist, ci pentru ca era prea chelea poolii. Cel puțin din ce-mi amintesc eu. Ceea ce oricum e un mesaj de mers la psiholog cu el (ș-așa-vini cîceodatî//sî dau cu cuțîtu-n cheatră) la incorporarea in armata psihologul de-acolo i-a luat la întrebări suplimentare pe cei care au zis ca la nervi arunca cu pixu' prin camera.

View PostAlexEn, on 19 februarie 2024 - 15:39, said:

Imi reprosezi ca te discut pe tine dar nu prea am cum sa nu fac asta cata vreme mereu discuti de parca ai detine adevarul absolut si celor care nu sunt de acord cu tine le scapa ceva sau nu sunt suficient de luminati.
Si care e problema? Eu cu dreptatea mea, tu cu dreptatea ta. Eu nu cred c-o să-ți schimb părerea ta (desi sper, ca de-aia scriu, pierderea mea) tu SIGUR n-o sa mi-o schimbi pe a mea, ca nu am ajuns la părerile astea ieri.

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBursul, on 19 februarie 2024 - 14:07, said:

In schimb marele nostru cinefil:

FILMUL ĂSTA NU E DE VAZUT IN CINEMATOGRAF, daca nu vrei să-ți intre scaunul in cur de lung si de plictisitor
La prima vizionare a Blade Runner 2049 am adormit ... dar, apoi l-am luat pe Bluray si l-am revazut si mi-a placut chiar mult (e fain sa vezi si extras despre cum a fost filmat). Si la Pulp Fiction am adormit la prima vizionare, dar asta pentru ca am obiceiul prost sa ma uit la filme tarziu de multe ori, cand sunt obosit Posted Image Nu pentru ca nu mi-ar placea filmul.

Mie imi place cinematografia din filmele lui Villeneuve si nu ma deranjeaza ritmul lent al filmelor lui. Ce nu am inteles la Dune e doar de ce a lasat asa de mare pauza intre filme. Oricum e o ecranizare care in sfarsit e demna de nivelul cartii.

#64
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
La Dune am inteles ca daca filmul nu scotea profitul asteptat, nu mai faceau si partea a 2-a.

Despre Blade Runner 2049 am zis de la inceput ca-mi place mai mult ca primul, pe care l-am vazut de mic cand nu am inteles o iota din el, deci nu ma impresionase cu nimic. Evident impactul primului Blade Runner a fost mult mai mare la vremea lui, eu l-am ratat.

#65
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View Postutopium, on 19 februarie 2024 - 23:49, said:

La prima vizionare a Blade Runner 2049 am adormit ...
Acolo era vorba de Oppenheimer, cum onor postatorul a uitat sa mentioneze cautind eufemisme pentru yours truly (dar puteai sa-ti dai si singur seama daca citeai cu atentie: You know when I first got the 70mm/5perf print, I showed it to Steven Spielberg,” Nolan said). Parerea mea despre Blade Runner 2049 am spus-o chiar pe threadul ăsta

View Posthellmarvel, on 17 februarie 2024 - 08:18, said:

De exemplu BR2049 a fost un film spre exceptional de bun, chiar mai bun decit ăla din 1982 (l-a stricat taman jocul lui Harrison Ford),


#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Posthellmarvel, on 19 februarie 2024 - 16:06, said:

Si care e problema? Eu cu dreptatea mea, tu cu dreptatea ta. Eu nu cred c-o să-ți schimb părerea ta (desi sper, ca de-aia scriu, pierderea mea) tu SIGUR n-o sa mi-o schimbi pe a mea, ca nu am ajuns la părerile astea ieri.

Sper ca ai inteles ca eu ma refeream mai ales la modul in care alegi sa comunici.

Gusturile sunt ale fiecaruia si nu zic ca sunt bune sau proaste. Fiecare alege ce mesaj vrea. Ti-am spus care se dorea a fi mesajul acelui film (confirmat inclusiv de autorul cartii ecranizate). Daca nu il vezi asa, e treaba ta.
Nu ma uit intotdeauna la filme care au un mesaj profund, mai simt nevoia sa ma si relaxez cateodata, sa ma distrez, sa nu gandesc chiar asa de mult.

#67
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View PostAlexEn, on 20 februarie 2024 - 09:28, said:

Sper ca ai inteles ca eu ma refeream mai ales la modul in care alegi sa comunici.
Ei na-ti-o, sa inteleg ca daca as vorbi cu cuvinte alese ai fi de acord cu ce zic (si daca nu-ti place cum scriu nu-ti place nici CE scriu)? Asta e, poti sari cu veselie peste posturile mele, prin functia ignore. Desi nu prea vad cum te impiedici de mine, nu ma desfasor chiar asa pe forumul ăsta (in afara de unele subiecte, rare si ele).

#68
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, daca ai fi mai neutru si ai intelege ca nu e o competitie, e o dezbatere, un schimb de idei. Nu ne propunem sa convertim pe nimeni.
Nu ma impiedic de tine, doar scoteam in evidenta niste lucruri prin care am putea imbunatati comunicarea.

#69
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Hai ca batem cimpii cu felul cum ma exprim io (deja vad ca am cele mai multe posturi aici, si nici macar nu voiam sa zic multe in legatura cu subiectul, decit ce ma roade de mai mult timp, ca industria asta A CAZUT pur si simplu, si un filmulet ca Barbie a rupt tot si o fandoseala ca Oppenheimer e mare candidat la Oscaruri).

Asa era si inainte, dar tot mai ramineai cu cite ceva pe retina, parca-si dadeau mai mult silinta, acum cind practic nu mai exista obstacole tehnice sa spui TOT CEEA CE VREI (daca ai mult de spus faci serial), de fapt afli ca au tot mai putin de spus.

Over and out.

Edited by hellmarvel, 20 February 2024 - 10:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate