Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cel mai bun an cinematografic

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 16 februarie 2024 - 09:04, a scris:

Din 2010 incoace, trash.
Exact cum spuneam, cum sa scrii un cearceaf ca sa termini cu o balarie de propozitie. In fiecare an apar filme memorabile, daca sunt sau nu pe gustul rumegatorului de popcorn , e altceva.

De Only lovers left alive, de Magnolia, de filmele care castiga la Cannes nu s a auzit?

Sunt in fiecare an o groaza de filme indie de o calitate senzationala dar vorbim numai de purceaua Hollywood care fata cate 20 de purcei.

Care an e mai bun pentru filmul romanesc, ala in care a castigat un premiu la Cannes sau la Berlin sau ala in care a aparut Mirciulica si Teambuilding?

Edited by audiofidell, 16 February 2024 - 09:58.


#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajaudiofidell, pe 16 februarie 2024 - 09:57, a scris:

De Only lovers left alive, de Magnolia, de filmele care castiga la Cannes nu s a auzit?
Dude, tu tocmai ce zisesesi de „arta e subiectiva”, eu am pus acolo din filmele care au facut vilva la vremea respectiva CELE CARE MI-AU PLACUT MIE. Tu n-ai decit sa bagi din lista aia (nu a mea, a filmelor din anii repectivi) doar pe cele cu Oscaruri si Palme d'Or-uri.

In astia 15 ani din urma NU M-A IMPRESIONAT NICI UN FILM. Ocazional, mai sint filme pe care sa vrei sa le vezi de mai multe ori, dar le numeri pe degete.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 16 februarie 2024 - 09:04, a scris:

1993: Jurassic Park, Philadelphia (filmul nu e grozav, dar de-atunci imi place Tom Hanks, pina atunci jucase numai in prostii), mda, cam seceta anul ăla
E ceva sa afirmi ca e seceta, dar sa nu pomenesti de Schindlers list.

#22
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

Vizualizare mesajhellmarvel, pe 16 februarie 2024 - 10:10, a scris:

In astia 15 ani din urma NU M-A IMPRESIONAT NICI UN FILM.
Ai si tu dreptate in felul tau.

#23
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Nu putem arata un an anume ca fiind anul record, asa cum nu putem spune ca cei mai buni actori sunt X, Y
Dar putem avea o lista de preferinte.
De fiecare data spunem ca "asemenea actori nu vor mai fii"
Si de fiecare se ridica un nou val de actori, regizori, scenaristi, muzicieni si operatori de imagine.
La fel de buni sau chiar mai buni decat precedentii...

Edited by vio69c, 16 February 2024 - 11:35.


#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajBursul, pe 16 februarie 2024 - 10:29, a scris:

E ceva sa afirmi ca e seceta, dar sa nu pomenesti de Schindlers list.
Dude, nu ma stîrni, mie filme ca Schindler's List sau The Pianist mi se par gunoaie manipulatoare (de ridicat singele in cap). In cazul primului, LA AUSCHWITZ NU MUREAI DACA ERAI BUN DE MUNCA, si ăstia vin sa faca un film despre cum a salvat unu' evrei PUNINDU-I LA MUNCA???

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Probabil tu iti imaginezi ca evreii erau dusi in lagarele de concentrare cu autocare confort I, erau primiti cu covorul rosu intins la poarta principala si le erau oferite paine si sare.

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

Vizualizare mesajmaccip, pe 15 februarie 2024 - 23:52, a scris:

Mai important pentru mine e 1995 cand Sarmalele Reci si Timpuri noi au lansat fiecare cate un album foarte tare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jcnouuukr0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Wb0cfTv-Rs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizualizare mesajutopium, pe 16 februarie 2024 - 00:56, a scris:

Albume care nu sunt de gasit nicaieri legal ... nici sa le cumperi pe CD, nici sa le asculti pe platforme de streaming. Am avut De regiune superior pe CD si nu il mai gasesc ...
Au reeditat Țara te vrea prost în 2021, numai pe vinil, dar Gașca de la bloc e în versiune nouă, scurtată și fără solo-ul ăla hipnotizant.
Cîrciuma Trei Bețivi s-a apucat și de editat muzică https://treibetivi.r...-te-vrea-prost/

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

Vizualizare mesajabancor, pe 16 februarie 2024 - 13:47, a scris:

Gașca de la bloc e în versiune nouă, scurtată și fără solo-ul ăla hipnotizant.
Pai nu e bine. Nu asa.

#28
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 03.03.2007
Anul meu preferat e 1999.

Ultimul an bun pentru filme e 2014. S-au facut deja 10 ani de atunci.

#29
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011

Vizualizare mesajaudiofidell, pe 16 februarie 2024 - 06:55, a scris:

Initiator, ce varsta ai? Cand te vei maturiza dpdv cultural/intelectual vei intelege ca un asemenea clasament e absolut fara noima. Arta e subiectiva, ce(ti) place acum, nu(ti) place peste nu stiu cati ani si oricum, filmele alea sunt doar niste blockbustere, e discutabil cat cinema e in ele, cu exceptia lui Pulp fiction care a fost un reper indiscutabil.

Pentru altul e prolific un an in care PT Anderson si Jim Jarmusch au scos fiecare cate un film. Pentru cei de 30 de ani ca varsta, filmele aparute in anul nasterii nu reprezinta un cinema foarte relevant.  

"Putin probabil" e nu doar foarte probabil ci o certitudine, aceea ca opinia e doar a ta nu si a altora. Iar opinia altora e la fel de relevanta precum a ta.

      Evident clasamentul este subiectiv.... NU decretez eu acum 1994 ca fiind cel mai bun an din istoria cinematografiei... Spre exemplu pe imdb 1939 este cel mai bun an,  Este doar opinia mea, nu sunt cineast si poate nici mare cinefil.

#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
In opinia mea , anii 60' au fost cei mai prolifici in materie de comedii .
Cele mai bune comedii !

#31
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 13.01.2007
Mie îmi plac și filmele moderne, nu doar cele mai vechi.
Memoria trecutului e foarte subiectivă, oamenii au tendința să țină minte doar părțile bune din trecut.

#32
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.09.2010
Anii 1960-1970 cei mai buni ani ai cinematografiei europene. Deasemeni un an memorabil a fost 1939 cu Pe aripile vântului și Diligența.

#33
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajOlivian-Breda, pe 16 februarie 2024 - 20:01, a scris:

Memoria trecutului e foarte subiectivă, oamenii au tendința să țină minte doar părțile bune din trecut.
Dude, inca n-am vazut ramoliti pe-aici, sa zicem ca un film a fost bun doar pentru ca au jucat țîțele lu' Gina Lollobrigida in el, in schimb sint o gramada azi carora nu le plac filme doar pentru ca nu le place sexul nuanta tenului unui actor , sau mai ales actrite.

Si mie imi plac UNELE filme de azi, si incerc sa fiu cit mai obiectiv (chiar cind am zis ca toate filmele din 2010 incoace sint trash, cine stie sa citeasca un mesaj intelege ce vreau sa spun). De exemplu BR2049 a fost un film spre exceptional de bun, chiar mai bun decit ăla din 1982 (l-a stricat taman jocul lui Harrison Ford), sau Spiderman Across the Spiderverse (e o diferenta intre ăsta si Spiderman Into the Spiderverse, ca de la „anybody can wear the mask” la „you SHOULDN' HAVE BEEN Spiderman”).

Ma deranjeaza (dar nu cit sa-mi pese) cind oamenii posteaza „gusturi alese” aprobate de critici. De exemplu

Vizualizare mesajOvidiu333, pe 16 februarie 2024 - 21:06, a scris:

Anii 1960-1970 cei mai buni ani ai cinematografiei europene. Deasemeni un an memorabil a fost 1939 cu Pe aripile vântului și Diligența.
Ce e de placut la Pe Aripile Vintului, in afara ca a fost primul film de lung metraj color?
Cu Diligenta sint de acord.
Anii '60 si 70 iarasi, ce era de placut la ei, ca au fost „edgy” si „experimentali”? Iarasi, au fost si filme bune (adinci) pe atunci, dar cele mai multe imi amintesc de jocul lui Bud Spencer si Terence Hill.

#34
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

Vizualizare mesajBeiu, pe 15 februarie 2024 - 20:18, a scris:

Cel mai bun an cinematografic

As vrea un top cu cel mai prolific an dpdv al filmelor bune aparute. Incep eu:

1994: Forest Gump - Pulp Fiction - Legendele toamnei - Inchisoarea ingerilor- Interviu cu un vampir - Speed

   Putin probabil sa existe alt an mai prolific.
Eu consider ca nu exista cel mai bun an cinematografic ca sunt filme bune care au fost depasite de alte filme mai noi da exista si opusu, adica unele filme noi nu sant la fel de bune ca filmele vechi si de aici si opinia mea ca:
Eu consider ca nu exista cel mai bun an cinematografic
Q.E.D.  Posted image

#35
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

Vizualizare mesajMareleIntelept, pe 15 februarie 2024 - 22:00, a scris:

De la aparitia lui Pulp Fiction n-a mai existat nimic nici inainte, nici dupa.


Dupa ce am citit postarea, l-am cautat sa-l revad...
Stiu ca prima data mi-a placut .Azi mi s-a parut searbad si fara noima.....
Este ceea ce am patit revazut nenumarate filme ce la vremea lor acum 30-40 de ani m-au impresionat profund
Revazute azi par ....par.....neinteresante este delicat spus.....!!
Asa ca, nu se poate rupe filmul de perioada in care a fost facut,
nu numai ca subiect dar si ca mijloace tehnice care ofera filmului dinamica si credibilitate

-Un clasament pe ani -corect
-un clasament peste ani -dificil

Edited by vio69c, 17 February 2024 - 18:15.


#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

Vizualizare mesajvio69c, pe 17 februarie 2024 - 18:14, a scris:

Azi mi s-a parut searbad si fara noima.....
Este ceea ce am patit revazut nenumarate filme ce la vremea lor acum 30-40 de ani m-au impresionat profund
Revazute azi par ....par.....neinteresante este delicat spus.....!!
Asa ca, nu se poate rupe filmul de perioada in care a fost facut,
Un film cu adevarat bun trece testul timpului, si-l poti vedea si acum (tu sau generatiile de acum) cu placere, pentru ca abordeaza subiecte care nu se perimeaza, iar ca realizare au stiut sa se fereasca de mode si trenduri (de a se imbraca, de a juca) pe care regizorii respectivi au stiut sa le recunoasca drept trecatoare (cum erau mustatile pe oală, perciunii pina-n gura si pantalonii trompeta). De exemplu, filmele lui Steven Spielberg (ma rog, cele de pina in 2010, ca de atunci a inceput sa dea si el chifle). Diligenta (Stagecoach), nu stiu cum ai putea sa-l faci mai bun daca l-ai turna azi (in alb-negru, ca sa fim cinstiti). Citizen Kane, la fel

Filmele din 1990 incoace pot fi vazute CA ACTUALE chiar dpv tehnic SI ASTAZI. Cele dinainte, doar daca-s masterizate si prelucrate digital.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate