Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Unirii 2 camere fantani-tribunal

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Se vede atunci ca nu cunosti realitatea. Cauta, pune alerte de anunturi, mergi la vizionari.

Apartamente cu centrala si sa nu necesite renovare sunt super rare in toata capitala. Poate sa renovezi vrei, dar sa pui centrala unde nu e, este greu. Si un efort inutil mai ales cand iti permiti nou. Bafta

#20
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postthe_blue_raven, on 13 februarie 2024 - 21:33, said:

Se vede atunci ca nu cunosti realitatea. Cauta, pune alerte de anunturi, mergi la vizionari.

Apartamente cu centrala si sa nu necesite renovare sunt super rare in toata capitala. Poate sa renovezi vrei, dar sa pui centrala unde nu e, este greu. Si un efort inutil mai ales cand iti permiti nou. Bafta

Fix primul rezultat:
https://www.imobilia...dviz=4161873457

n-are centrala dar: "2 aparate AC; blocul are teava de gaz pentru montare CT."

Si pare destul de locuibil, singurul minus e ca pare la ultimul etaj, 9 fiind tehnic din ce spune.

#21
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Deci nu are. Iar daca nu e un anunt fals, afli doar sunand.

#22
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View PostMiimii, on 13 februarie 2024 - 21:46, said:

Fix primul rezultat:
https://www.imobilia...dviz=4161873457

n-are centrala dar: "2 aparate AC; blocul are teava de gaz pentru montare CT."



Poți găsi ceva ok cum zice colegul 2 camere și hol mare dar de ce să nu ai tu hol mai mic dar totuși hol dar și două băi și trei camere și zonă mai curată la 5 minute pe jos de bulevardul Unirii la aceiași bani.

Dar oricum nu începi cu apartamentul ăla, nu stau să caut ce e cu el dar cu aerul condiționat extern pus acolo în sufragerie e de la reabilitarea blocului și ce descriu ei acolo 1 minut STB și vedere "spre magazinul unirea" aproape sigur e la Sf. Vineri în singurul bloc de tipul ăsta reabilitat de acolo și vederea e spre circul foamei - acum parcare sau ce mai e azi în clădire și în rest jeg crunt, oamenii din zonă se duc la Carrefour market ăla în cea mai mare silă. Nu e ce trebuie.


Oricum când cauți pe acolo la bani așa mulți doar două camere măcar te uiți să aibă asta ca prima poză dup-aia mai vezi ce și cum

[ https://img3.imonet.ro/XECO/ECO1001LJMI/apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-unirii-201655827.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://img3.imonet.ro/X17L/17L1000DESA/apartament-de-vanzare-3-camere-bucuresti-unirii-205844278.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://img3.imonet.ro/XDUJ/DUJ00NHG9A6/apartament-de-vanzare-2-camere-bucuresti-unirii-205684018.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by MarcoSemedo, 13 February 2024 - 22:44.


#23
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostMarcoSemedo, on 13 februarie 2024 - 22:42, said:

Poți găsi ceva ok cum zice colegul 2 camere și hol mare dar de ce să nu ai tu hol mai mic dar totuși hol dar și două băi și trei camere și zonă mai curată la 5 minute pe jos de bulevardul Unirii la aceiași bani.

Dar oricum nu începi cu apartamentul ăla, nu stau să caut ce e cu el dar cu aerul condiționat extern pus acolo în sufragerie e de la reabilitarea blocului și ce descriu ei acolo 1 minut STB și vedere "spre magazinul unirea" aproape sigur e la Sf. Vineri în singurul bloc de tipul ăsta reabilitat de acolo și vederea e spre circul foamei - acum parcare sau ce mai e azi în clădire și în rest jeg crunt, oamenii din zonă se duc la Carrefour market ăla în cea mai mare silă. Nu e ce trebuie.


Oricum când cauți pe acolo la bani așa mulți doar două camere măcar te uiți să aibă asta ca prima poză dup-aia mai vezi ce și cum


Mersi.

Nu pare din ce vad totusi sa existe cine stie ce oferta in pretul asta, singurul cu centrala pusa, restul sunt fara posibilitate de a pune macar.
https://www.imobilia...dviz=4161873457

Acesta e cu privire interioara la Tribunal.

posibil sa mai fie cateva pe olx/publi24.

Pare ca am de ales intre ceva asemanator sau ceva nou dar obligat sa circul cu masina zilnic peste tot.

#24
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Sau semicentral si circuli cu metroul.

#25
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostMiimii, on 13 februarie 2024 - 15:17, said:

...
Voi ce spuneti? Pot ramane in chirie si sa sper ca actiunile se vor aprecia cu mai mult decat inflatia si tot as fi intr-un minus(plata chiriei) ori pot sa renunt la chirie si sa ma cumpar.
...
Se zice ca ce-i in mana, nu-i minciuna. Fiind actiuni, nu e ca si cum ai plati doua pizza cu 10.000 BTC.
Pe de alta parte nu poti sa stii, nici daca ai fi spus companiile n-as indrazni sa fac o previziune... Peste 50 de ani poate vei spune: daca pastram eu actiunile alea acum luam un bloc intreg. Dar esti dispusa sa stai 50 de ani in chirie? Nu stiu... E complicat, doar tu poti decide.
Brokerul ce zice?

#26
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Nu am broker, sunt compensatie, primesc actiuni la o firma precum Microsoft, e tipic pt firmele din domeniu. Am prins semnarea contractului in perioada cand toate actiunile din tech erau la pamant, la fel ca multi altii.
Dar da, sunt si eu constient cum functioneaza treaba de multa vreme, e doar de noroc, nimeni nu poate prevedea daca vor creste sau scadea, si cele din tech cresc si scad cam toate asemanator.

Edited by Miimii, 14 February 2024 - 11:56.


#27
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postthe_blue_raven, on 13 februarie 2024 - 23:16, said:

Sau semicentral si circuli cu metroul.

semi-central cu metroul doar Tineretului se incadreaza in buget si ca locatie, orice altceva e departe. Iar acolo nu pre sunt oferte si daca sunt ,sunt la acelasi pret pe metru patrat ca la Unirii.

Ar mai si fix langa Marriot, pentru ca in general am treaba in zona Eroii Revolutiei - Tineretului - Unirii, dar am auzit ca nu este o zona buna.

Edited by Miimii, 14 February 2024 - 12:17.


#28
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Toate zonele pe care le ai zis mai sus sunt foarte bune

#29
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Te referi la Marriott? Mi-a sarit in ochi pt ca in zona sunt magazine, worldclass etc… e aproape si de academia militara dar si de unirii/tineretului. Si fix acolo la Cotroceni la acel ansamblu Larocca ar fi okay.

Voi ce spuneti dintre aceste 2 zone si de exemplu acel apartament la Tribunal de mai sus?

Multumesc!

Prin ce spuneti ma refer la viitor apropiat, daca este ceva ce ar trebui luat in considerare. Nu pot edita de pe telefon postarea.

#30
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Eu stau in 13 septembrie deci sa zic... Zona e f buna..

Zona e f curata si esti in centru la Marriot. Ai totul aproape la mers pe jos si ai ceva supermarkete pe raza de 1 km si ceva.

Dar nu ai problema persoanelor fara adapost ca la Unirii la fantani de ex.

Singurul inconvenient pe care il vad este apropierea de Catedrala. Va fi zgomot daca bate clopotul. Plus aglomeratie de sarbatori etc.

#31
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
La Marriott este in jur de 150k la gri din ce vad.

La Cotroceni e acel apartament pus pe pg 1 nou la 187k+tva.

Diferenta e ca apartamentul de la Cotroceni este construit mult mai bine si cu finisaje de lux si este mai central. Probabil doar finisajele l-ar urca la un pret asemanator.

La tribunal, e 190k pozitionat bine, etaj bun, finisat destul de modern, centrala.

In toate cele 3 cazuri bate intre 180-200k.

Ce alte optiuni ar fi? Mai sus de Universitate nu este nimic de vanzare in pretul asta, iar zonele semi-centrale din partile de nord-est, est, vest sau nord-vest, sud-est sunt departate de obiectivele mele.

Edited by Miimii, 15 February 2024 - 00:40.


#32
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
E greu de gasit chiar si cand ai buget. Pot sa iti zic cum as gandi eu.

Sigur vrei sa dai toti banii ? Poate merita pastrat un sfert in bursa ca sa se capitalizeze in continuare. Si iei un nevoi personale sau chiar ipotecar.

Eu as scoate banii din bursa, i as pune in 2 banci in depozite cu capitalizare la 1 luna sau 3 luni.

Apoi as cauta pe un site gen Korter dupa zone ce ansambluri exista in zonele de interes - aici tb sa ai flexibilitate. Mi le as nota.

Pt siguranta eu as cauta un apt construit deja de la proprietar direct ( nu vechi radet, nu nou nefinalizat).

Daca iei de la proprietar, poti vedea cum arata, vorbi cu vecinii, verifici avizierul, vezi daca are contoare, vezi cum arata subsolul daca are, sa nu fie infiltratii. Nu platesti tva ca iei de la persoana fizica. Ceri actele -autorizatie constr, rexeptie, schita de  gaze etc. Ideal si cartea tehnica dar putini o au.

Poti investiga despre ansambluri si in softpedia. Mai citesti recenzii pe google maps.
Penultimul normativ de constructii e valabil din ian 2007 deci orice bloc cu autorizatie de constr dupa 2007 ar tb sa fie construit corect.

Cauti pe publi24, olx, imobiliare, trimbitasu.ro, poate si pe grupuri de fb.

Daca ceva ti se pare ok, mergi la vizionari. Doar sunand afli adresa si daca anuntul nu e fals. Filtreaza -le inca de la telefon.

Unii sunt prin agentie. Din pacate intermediar fiind cer si de la cumparator 2-3 %.

Poti sa extinzi catre imobile vechi cu centrala, reabilitat ( dat in folosire dupa 83 ca primul normativ anti seism a aparut in 81.) M as gandi daca merita renovarea. E f greu de gasit oricum deci vezi la ce criterii mai renunti.

Sa ai pregatit un notar si ideal si un inginer. Eu dupa ce am gasit si am primit de la vanzator actele pe email, a durat 2-3 zile verificarea cu cei doi.

Mie nu imi plac blocurile cu parter flexibil (gol pt parcare sau cu magazine la parter). Daca totusi arata solid, merita verificat.

Dupa vreo 3 luni de cautari vei vedea ce criterii ai vs ce buget/ ce gasesti
..

Bafta

Si seteaza filtre si alerte pe siteuri sa iti vina pe email o data pe zi

Cateva exemple, din pacate nu cred ca sunt decomandate. .. la banii astia e incredibil

https://www.olx.ro/d...rn-IDgLxrS.html

https://www.olx.ro/d...ia-IDhNDVv.html

https://www.olx.ro/d...re-IDdX1aV.html

Edited by the_blue_raven, 15 February 2024 - 07:54.


#33
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
Cumperi actiuni $O si te bucuri restul vietii de dividend, cumprand in fiecare luna cateva .

#34
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Am auzit ca este in plan sa se construiasca Cartierul Justitiei in apropiere. Daca se va concretiza proiectul, asta nu ar insemna o apreciere si imobiliara in zona? ma gandesc la faptul ca in zona Cotroceni sau Marriot nu mai este loc de dezvoltare, mai ales in zona Cotroceni.

#35
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Ceea ce voi scrie in continuare reprezinta strict sfatul pe care l-as oferi (cu mintea de acum, totul bazat pe experienta investitionala din ultimii 20+ ani) lui @sdrc aflat la varsta initiatorului acestui topic.
@initiator: nu am pretentia sa-mi urmati sfatul, cred doar ca ar fi bine sa reflectati putin la ce urmeaza.
Lichiditatile de care puteti deja dispune reprezinta un excelent capital pentru investitii pe termen lung; evident, nu vorbim de "ghicit", "noroc", "intamplare" etc., ci strict de analiza fundamentala si intelegerea mersului economiei romanesti/europene/mondiale.
Despre achizitia unui apartament acum: va fi locuinta dvs. de vis? Va ramane locuinta de vis in urmatoarele decenii? Nicidecum, va fi o suma de compromisuri (amplasament, spatiu disponibil, vecini, impact fonic etc.), urmata de o gramada de alte investitii (renovari/reparatii, mobilier, electrocasnice etc.).
Daca aveti deja un job bine platit (inteleg ca asta e situatia dvs.) si suportati deja plata unei chirii lunare (nu cred sa aveti probleme), atunci aveti varsta si lichiditatile necesare pentru a va construi o viata frumoasa.
Acolo unde vedeti acum 0,15M EUR (inteleg ca valoarea de piata actuala a stocului de actiuni detinut e apropiata de acest nivel), ganditi-va ca puteti sa proiectati 1M EUR pe un orizont de 20-25 de ani, la o toleranta rezonabila la risc.
Desigur, succesul presupune sa cititi presa economica, sa va initiati in analiza fundamentala, sa aveti rabdare, sa reactionati pozitiv atat la succese, cat si la esecuri etc.
Cum se face ca acele actiuni ale dvs. au crescut valoric atat de mult? Cum ar fi daca ati incepe sa intelegeti potentiale evolutii viitoare in varii domenii (tech / farma / oil&gas / transport / banking etc.)?
Este foarte simplu sa obtineti (ca incepator) un randament anual de 10%, ceea ce in valoare absoluta cred ca inseamna mai mult decat valoarea chiriei pe care o platiti in prezent. Pe termen lung, puteti obtine rezultate frumoase (nu e neaparata nevoie sa faceti dvs. toata treaba, exista consultanti care va pot sfatui, fonduri structurate pe diversi indecsi etc.).
Nu pledez pentru a nu avea niciodata propria locuinta, ci pentru achizitie in concordanta cu ciclul de viata al familiei & cost de oportunitate.
Vreti sa aveti acum apartamentul dvs.? Da, il puteti obtine relativ usor, insa:
- veti fi "legat" de aceasta proprietate si e foarte posibil sa ratati multe oferte interesante pentru cariera viitoare
- ce veti face daca survine un eveniment nedorit care necesita alocare imediata de fonduri semnificative? Nu e mai bine sa aveti toate asigurarile posibile + lichiditati?
- daca veti decide sa aveti copii, cum credeti ca ii veti putea sprijini pentru studii? Educatia in mediu privat costa enorm ...
- mentinerea sanatatii costa de asemenea enorm; putina lume investeste din timp strict pentru aspecte legate de sanatate
De ce pledez pentru investitii pe termen lung? Pentru ca asa am obtinut succesiv fonduri pentru vacante, carti, muzica, apartament, investigatii imagistice, educatie copil (gradinita + scoala privata, rezerve pt. scoli de vara si cursuri universitare de nivel inalt), suport pentru sport si terte hobby-uri etc.

Va doresc mult succes in viata!

P.S. Intamplarea face sa fi locuit un timp pe B-dul Unirii, aproape de Tribunal; da, era un bloc foarte solid construit, insa investitia necesara pentru a transforma un apartament duplex intr-o locuinta ergonomica era absolut uriasa ... pe schita erau 6 (sase) balcoane - era bineinteles o gluma de prost-gust (doar mica terasa era intr-adevar utila)

Edited by sdrc, 16 February 2024 - 09:44.


#36
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Nici eu nu as lua central.. as lua ceva relativ nou un 2 camere in cartier si as merge cu metroul ca sa am un rest in portofoliu de actiuni, depozite..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate