Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Unirii 2 camere fantani-tribunal

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Salut,

Momentan locuiesc in chirie pe langa Universitate/Cebtrul vechi de aprox un an pt ca este numitorul comun al zonelor mele de interest(unirii, poli, tineretului, eroii revolutiei).

Am strans o suma de bani care sa mi permita sa achizitionez in mare parte un apt de 2 camere si ma gandesc ca sa ma mut si sa nu mai stau in chirie.

Banii sunt in actiuni de tech care au crescut mult in ultimul an din pur noroc(desi, in ultimele luni au stagnat si chiar scazut).

Zona dintre fantani si Tribunal mi se pare ideala si vad ca preturile sunt pe la 165-180k in functie de etaj, conditie etc… si in jur de 60-75 metri patrati.

Voi ce spuneti? Pot ramane in chirie si sa sper ca actiunile se vor aprecia cu mai mult decat inflatia si tot as fi intr-un minus(plata chiriei) ori pot sa renunt la chirie si sa ma cumpar.

Multumesc!

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Asta nu ti-o poate spune nimeni daca sa mai astepti sau nu. In principiu daca ai deja banii si nu depinzi de ei, ai putea sa-ti cumperi ceva. Cauta si vezi ce gasesti.

Am urmarit si eu ceva in zona aia dar la final am renuntat fiindca pur si simplu pretul e prea mare, iar in zona nu sunt mari puncte de interes. Bine, cu exceptia carcimilor....

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ce actiuni mai ...
Asa cum au crescut in ultimul an din "pur noroc" - asa pot sa scada in urmatorul an din "pur ghinion"

Ai banii ? = ia de cumpara ACUM
N-ai banii ? = ia o bere rece si ... sanatate

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Eu, acum, ai o certitudine asupra banilor. Peste vreme, poate raman doar bani de o pizza.

#5
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Asta am si spus, ca a fost pur noroc faptul ca am primit fix in singura perioada din ultimul deceniu cand erau la pamant, odata trecuta acea revenire nu au mai crescut.

In schimb, imobiliarele cresc constant si eu as sta cu banii in banca si in chirie

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Au mai crescut imobliarele si prin 2009, 2010 ...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... momentul ideal de a cumpara o casa NU EXISTA

Cum scriam mai sus
Ai banii / ai gasit casa visurilor / ai nevoie de ea ? = cumpara ACUM

#8
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019

View PostMiimii, on 13 februarie 2024 - 15:17, said:

numitorul comun al zonelor mele de interest(unirii, poli, tineretului, eroii revolutiei).

Am strans o suma de bani

Zona dintre fantani si Tribunal mi se pare ideala si vad ca preturile sunt pe la 165-180k in functie de etaj, conditie etc… si in jur de 60-75 metri patrati.

Voi ce spuneti? Pot ramane in chirie


Pentru zonele unde ai scris că ai tu treabă merită să te muți ca să nu mai plătești chirie, dar nu la bloc vechi de până în 1996 unde să dai 180.000 euro pe 60-65mp cel mult și să stai să aștepți apa caldă sau să te chinui să faci tu renovare completă, boiler etc.


În funcție de stilul tău de viață și ce ai nevoie poți să îți iei un două camere într-un bloc nou mult mai drăguț

https://www.imobilia...amere-X9V60011G


https://www.imobilia...amere-X5CV1008C



Sau să te duci la bloc vechi dar măcar să ai trei camere mari, și deja renovate, se găsesc în planul doi destule, sau direct la bulevard pe Nerva Traian sau pe Mircea Vodă unde ai tot ce ai și pe Unirii sau chiar mai bine în ultima vreme.


Trebuie să ai un motiv bun ca să dai banii pe doar două camere la fântâni sau între Unirii și Tribunal, adică să ai tu pitici pe creier pe zona aia, pe o vedere anume, sau să fii fix lângă o instituție de acolo că îți faci un birou, altfel nu merită, și în cazul tău pare că nu merită, nu cauți ceva anume din astea.

Edited by MarcoSemedo, 13 February 2024 - 16:27.


#9
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Este departe Timpuri Noi de ce am eu nevoie…

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Daca te intereseaza zona, ia in calcul ca din 2025 vor incepe lucrarile de refacere ale planseului pasajului Unirii care sunt estimate sa dureze 2 ani, dar daca ar fi sa ne uitam la alte proiecte, sansele sunt mari ca durata sa se prelungeasca.

In linii mari, asta insemna ca 2 ani zona va fi santier (cu toate dezavantajele acestui lucru) iar pentru ca circulatia va fi blocata tot ceea ce inseamna strazi secundare/rute ocolitoare vor fi sufocate de masini.

Deci daca nu vrei cativa ani de praf, zgomot si aglomeratie infernala vei plati o perioada chirie.

#11
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Asculta sfatul lui Marco. Nu da banii munciti pe o vechitura cu Radet.

#12
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostMarcoSemedo, on 13 februarie 2024 - 16:18, said:

Pentru zonele unde ai scris că ai tu treabă merită să te muți ca să nu mai plătești chirie, dar nu la bloc vechi de până în 1996 unde să dai 180.000 euro pe 60-65mp cel mult și să stai să aștepți apa caldă sau să te chinui să faci tu renovare completă, boiler etc.


În funcție de stilul tău de viață și ce ai nevoie poți să îți iei un două camere într-un bloc nou mult mai drăguț

https://www.imobilia...amere-X9V60011G


https://www.imobilia...amere-X5CV1008C



Sau să te duci la bloc vechi dar măcar să ai trei camere mari, și deja renovate, se găsesc în planul doi destule, sau direct la bulevard pe Nerva Traian sau pe Mircea Vodă unde ai tot ce ai și pe Unirii sau chiar mai bine în ultima vreme.


Trebuie să ai un motiv bun ca să dai banii pe doar două camere la fântâni sau între Unirii și Tribunal, adică să ai tu pitici pe creier pe zona aia, pe o vedere anume, sau să fii fix lângă o instituție de acolo că îți faci un birou, altfel nu merită, și în cazul tău pare că nu merită, nu cauți ceva anume din astea.

al doilea apt, cel de la Piata Constitutiei pare si el OK, singurul dezavantaj e ca forteaza sa iau masina oriunde merg, pt ca in acea zona nu exista nimic, nici macar supermarket.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Actualizat :)

View Postthe_blue_raven, on 13 februarie 2024 - 18:53, said:

Asculta sfatul lui Marco. Nu da banii NEmunciti pe o vechitura cu Radet.

Edited by sorin147, 13 February 2024 - 19:02.


#14
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Actiunile sunt imprevizibile, ca si pacanelele... mai si castigi uneori, cand castigi, ii bine sa ii scoti.

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMiimii, on 13 februarie 2024 - 18:59, said:


al doilea apt, cel de la Piata Constitutiei pare si el OK, singurul dezavantaj e ca forteaza sa iau masina oriunde merg, pt ca in acea zona nu exista nimic, nici macar supermarket.
Cum să nu? E Mega la 100 m de piață. https://maps.app.goo...r8EQPEB2mcstos6

#16
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
@ initiator

Zic si eu  ca mai stiu apartamentele de la "fantani". Pretul as zice ca e bun, var-miu a luat chiar acolo, langa tribunal , 2 camere, etajul 1, pe varf de bula imobiliara cu fix 180 000. Apoi au scazut preturile, din ce spui tu ca ar fi acelasi pret inseamna ca pretul actual e bun. Apartamentele sunt f. f.  misto, asta de care vorbesc are un hol urias, cat o camera mare, multi si au facut un prim living cu canapea, fotolii. Nu te lua dupa cei care nu stiu ce vorbesc, cine a vazut apartamentele de acolo stie ca sunt si foarte spatioase si foarte zdravene. Am vazut acolo si apartamentele de trei camere si de doua, si sunt foarte ok. Lume buna, liniste, pereti grosi, tot tacamul. Recomand calduros.

Singura chestie care as zice ca ar sta de a curmezisul ar fi incertitudinea referitor la ce urmeaza, in Germania s a prabusit piata imobiliara. Dar in caz de vreo napasta economica nici actiunile tale nu ar sta foarte bine.

Daca ai banii, cumpara fara retineri!

#17
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Si fa baie la lighean !

#18
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postthe_blue_raven, on 13 februarie 2024 - 20:26, said:

Si fa baie la lighean !

Nu inteleg care e faza, sunt multe la vanzare cu centrala trasa. Chiar acum stau intr-o chirie la Unirii si am centrala.

Edited by Miimii, 13 February 2024 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate