Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 

Useri fara carte/educatie pe SP

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

Poll: Useri fara carte/educatie pe SP (79 member(s) have cast votes)

Cum ne purtam cu cei care nu scriu/nu se exprima corect pe forum?

  1. Duca-se invartindu-se de unde au venit. N-am nevoie de ei aici. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  2. Fac bascalie de ei. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  3. Le atrag atentia ca suntem intr-un cerc academic si ar fi bine sa se comporte ca atare. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  4. Ii incurajez sa scrie mai departe pe forum. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  5. Nu ma intereseaza. (39 votes [49.37%] - View)

    Percentage of vote: 49.37%

Vote Guests cannot vote

#91
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007
@Bursul

Scuza-ma de off topic, dar m-a dus cu gandul la subiectul tau cand am dat peste acest clip:

https://youtu.be/RzB...QD3cc-hGdvuw0Wk

Daca prostii se simt bine in pielea lor.. de ce sa se chinuie altii sa ii destupe la cap? Pentru ce sa ii deranjeze, ca nu doare.

Rusii aia batrani sunt convinsi ca au de toate, si ca traiesc foarte bine. Probabil ca se cred si destepti.  Nu-i intereseaza de ce cred altii, ce fac altii. E si normal sub cenzura. Se traieste ca in turma de oi. Traiasca ciobanul.

Edited by tfmercedez, 11 February 2024 - 13:01.


#92
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCosti_68, on 10 februarie 2024 - 11:02, said:

Tentatia de a face bascalie este relativ mare, dar sigur nu rezolva nimic, sigur nu se duce X sau Y (si nici eu) inapoi la manualul de clasa a IV-a sa-si reimprospateze cunostintele de gramatica.

Mult mai importanta este ideea pe care vrea sa o comunice, deci, trebuie vazuta partea plina a paharului!
Chiar crezi ca un individ care scrie agramat, adesea neinteligibil, are ceva folositor de comunicat???

View PostLabargo, on 10 februarie 2024 - 11:37, said:

Eu vreau sa stiu cine a stabilit ca acest forum este cerc academic Posted Image si ca ar trebui sa ramana un cerc academic.
Ca am vazut multe postari/comentarii de bun simt de la instalatori (de exemplu) si multe comentarii/postari lipsite de bun simt de la oameni cu studii superioare.
Plus, oamenii inteligenti nu fac bascalie de oamenii mai putin dotati din punct de vedere intelectual. Tot aia nu foarte dotati din punct de vedere intelectual gasesc de cuviinta sa faca bascalie de unul pe care nu il considera la nivelul lor
Draga, gramatica elementara, nu este la nivel academic!

#93
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 12.08.2020

View Postlexraz, on 10 februarie 2024 - 09:56, said:

Si daca este mic se observa.

Uneori da, alteori nu. Mic se confunda uneori cu mediu, din toleranta. Sapte ani de acasa insa, cam sunt esenta si aia se vad, indiferent daca stii sau nu sa scrii ori sa te exprimi. Sigur, eu nu ma inscriu in totdeauna la nivelul celor 7 ani de-acasa, dar o fac intentionat si constient.

#94
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.02.2008
Din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa fim extrem de critici cu toate greselile gramaticale facute de unii.
Daca analizam putin situatia, abia in ultimii 15-20 de ani s-a liberalizat dreptul la exprimare, cam de cand a aparut internetul. Pana atunci, majoritatea textelor erau scrise pentru ziare sau carti si erau corectate inainte de a fi publicate. Din cate stiu, jurnalistii si redactorii stiau/stiu suficienta gramatica, incat sa nu fie probleme majore(de gramatica).
In prezent, majoritatea dintre noi scriem pe cate o platforma sociala, forum s.a.m.d. Asta inseamna ca, automat, toti vom scrie, iar unii dintre noi nu am fost foarte atenti la scoala, ceea ce rezulta la foarte multe greseli. Practic putem zice ca vedem in mod accelerat, modul cum evolueaza limba romana, pentru ca o greseala daca este suficient de raspandita, va deveni norma si modul corect de a vorbi/scrie. Exemplul cel mai bun cred ca ar fi cand si cum se folosesc "doar" si "decat". In ultimii ani am auzit de mult mai multe ori "decat ceva" in loc de "doar ceva". Sunt destul de sigur ca in 10/20 de ani, va ramane forma "decat" corecta, recunoscuta inclusiv de academia romana.

#95
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 30.08.2017
Ocazional îi mai urmăresc interviurile lui Hagi. Omul a devenit sursă de glume cu erorile lui gramaticale, însă:
-este cel mai bun jucător român din istorie
-are o școală de fotbal cu rezultate foarte bune
-are afaceri de succes

Un om prost n-ar fi avut asemenea realizări. Hagi are educație, dar nu la limba română, ci la fotbal și la afaceri.

Cred că societatea ar avea mai mult de câștigat cu agramați precum Hagi, decât cu indivizi care se exprimă perfect în limba română, dar nu aduc nici un beneficiu comunității în care trăiesc.

Edited by george_alexandru, 12 February 2024 - 14:15.


#96
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,611
  • Înscris: 30.10.2003
Adrian Nastase e un om cult, vorbeste excelent romana :)
Iliescu la fel, intr-adevar statea prost cu engleza.
Vadim Tudor chiar scriitor.

#97
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,677
  • Înscris: 13.06.2004
Iliescu stătea aiurea cu Engleza, dar tot cred că o vorbea mai bine decât alţi puliticeni.
Unii, precum Gică Hagi nu au cine ştie ce educaţie. Am făcut acelaşi liceu, dar la ani după (din păcate am avut colegi idioţi) şi a zis profa de fizică de prin cls. X că nu prea dădea pe la şcoală. Nu au educaţie, dar au inteligenţă nativă.
În schimb, mă enervează cei de pe forum, care teoretic sunt mai culţi, dar când citesc posturile mele, înţeleg cu totul altceva decât am vrut să zic.

#98
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Faptul ca il crezi, sau ii spui unuia ca este prost sau idiot, nu te califica neaparat in categoria inteligentilor si educatilor.
Am vazut de prea multe ori pe sp ca atunci cand unuia nu-i convine argumentul celuilalt, ii spune ca este prost sau idiot.
De obicei eu gandesc in astfel de cazuri in logica inversa.Posted Image

Edited by johnnickelby, 12 February 2024 - 15:28.


#99
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,611
  • Înscris: 30.10.2003
Or sa apara useri din strainatate din familii de romani care nu stiu perfect romaneste.



#100
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Câtă vreme nici 10% din eurodeputați nu știu românește ce folos.
In SUA toți congresmenii știu limba țării.

#101
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 26.07.2023
Si in Bangladesh, la fel.

#102
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Lb romana nu va fi limba oficială a UE, vor fi poate 3 engleza franceza germana și poate si vreo latina italiana spaniola și vreo slava sa nu se simtă aia marginalizați.

#103
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 12 februarie 2024 - 14:33, said:

Iliescu stătea aiurea cu Engleza, dar tot cred că o vorbea mai bine decât alţi puliticeni.
Unii, precum Gică Hagi nu au cine ştie ce educaţie. Am făcut acelaşi liceu, dar la ani după (din păcate am avut colegi idioţi) şi a zis profa de fizică de prin cls. X că nu prea dădea pe la şcoală. Nu au educaţie, dar au inteligenţă nativă.
În schimb, mă enervează cei de pe forum, care teoretic sunt mai culţi, dar când citesc posturile mele, înţeleg cu totul altceva decât am vrut să zic.
  Si nu te intrebi de ce? poate pentru ca scrii la misto, dezlinat, propozitii fara legatura una cu alta, nu folosesti punctuatia, inventezi prescurtari inexistente, pocesti cuvintele fara moriv, ne informezi ce te mai intrebi, fara a ne comunica raspunsul, adese vii cu chestii de 2 bani cind nu stii ce sa mai scrii si multe altele!

View PostBursul, on 13 februarie 2024 - 18:57, said:

Or sa apara useri din strainatate din familii de romani care nu stiu perfect romaneste.
  Aceia au o justificare, limba romana nefiind limba lor materna! deranjanti sint cei care au trecut printr-un liceu, au luat si BAC-ul cu note mari la lb. romana si nu stiu sa lege doua vorbe, sau sa compuna o fraza coerenta!
  Asa cum s-a subliniat adesea, nu este forumul Academiei, dar nici nu cred ca aduc folos cei care se exprima ca in curtea autobazei! Sau ca in tramvaiul 16!

#104
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,290
  • Înscris: 05.06.2002
nu poti sa aplici aceleasi standarde tuturor. pt cei din strainatate care nu folosesc toata ziua limba romana aceasta e cam ca o limba staina pt noi. cati dintre voi sunteti fluenti intr-o limba straina?

la fel si cand merg prin ardeal si vorbesc cu unguri nu aplic aceleasi standarde ca pentru romani, e de apreciat ca au facut efortul sa-mi invete limba, e de inteles daca mai fac cate un dezacord sau nu stiu vreun termen. prin anii 90 am oprit masina prin Sfantul Gheorghe sa cer niste indicatii. am dat peste doi tineri care vorbeau foarte putin romaneste, dar mi-a placut de ei ca nu mi-au servit nem tudom-ul, au facut eforturi sa comunice cu mine si sa ma ajute.

chiar si pe forum, mie mai deranjanta mi se pare lipsa unei minime politeti decat oarecare deficiente pe partea de ortografie sau gramatica.

Edited by Fane, 13 February 2024 - 23:16.


#105
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca vad ca omul e bine intentionat, dar nu se exprima foarte corect, il inteleg si-l ajut.

Daca in schimb vine cu o atitudine aroganta, de "eu sunt al mai dastept si voi sunteti nistr fraieri", atunci il persiflez la greu. De multe ori nici nu se prinde ca-l iau la misto.

#106
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

View Postpufonel, on 13 februarie 2024 - 23:25, said:

omul e bine intentionat, dar nu se exprima foarte corect
                 =
Daca vine cu o atitudine aroganta
Vezi că este doar o chestiune de atitudine?
Te-ai întrebat dacă prin ajutorul tau acordat necondiționat ai putea să influențezi atitudinea arogantului pentru a se schimba in ceva mai apropiat de ceea ce apreciezi tu? Puterea exemplului.
In rest, geniu al persiflarii, ce sa spun : ))

#107
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeorge_alexandru, on 12 februarie 2024 - 14:12, said:

Cred că societatea ar avea mai mult de câștigat cu agramați precum Hagi, decât cu indivizi care se exprimă perfect în limba română, dar nu aduc nici un beneficiu comunității în care trăiesc.
Bingo!
Sa-l punem pe "Almanahe" presedinte.  Sau ala cu "decat"  si ce mai aveam prin guvern "crestere negativa"  sau "alta intrebare".

Avem o gramada de agramati prin guvern. Bubuie tara asta de genii.

View PostBursul, on 12 februarie 2024 - 14:28, said:

Vadim Tudor chiar scriitor.
dar nu avea ce cauta in politica. Uneori ma intreb ce dracu ne faceam daca ar fi castigat alegerile in 2000.
Tin minte ca maica-mea zicea ca ne facem urgent pasapoartele si plecam din tara.

View Posttrac1, on 12 februarie 2024 - 13:40, said:

In prezent, majoritatea dintre noi scriem pe cate o platforma sociala, forum s.a.m.d. Asta inseamna ca, automat, toti vom scrie, iar unii dintre noi nu am fost foarte atenti la scoala, ceea ce rezulta la foarte multe greseli. Practic putem zice ca vedem in mod accelerat, modul cum evolueaza limba romana, pentru ca o greseala daca este suficient de raspandita, va deveni norma si modul corect de a vorbi/scrie. Exemplul cel mai bun cred ca ar fi cand si cum se folosesc "doar" si "decat". In ultimii ani am auzit de mult mai multe ori "decat ceva" in loc de "doar ceva". Sunt destul de sigur ca in 10/20 de ani, va ramane forma "decat" corecta, recunoscuta inclusiv de academia romana.
Cand ne exprimam in scris "pe ecran" si lumea scrie "bn" in loc de bine, "cf" in loc de "ce faci" si tot felul te manelisme, se altereaza scrisul, iar cei care se dedau la astfel de practici se adancesc in prostie.
Salvarea este sa mai punem mana pe o carte, (mai veche) doar citind, carti romane, orice ne extindem orizonturile, ne cultivam, exersam regulile gramaticale.
Din pacate, societatea a devenit atat de superficiala in prezent: in pandemie copilul a ramas la litera F si apoi s-a trecut la scoala on line, stateam si noi sa asistam la lectii. Pai ce sa vezi! "Typo" in abecedar, greseli scapate in manualul care ar trebui sa fie perfect.
Inteleg sa scape greseli pe situl unui ziar online, ca nu avea ala functia de autocrectare, dar sa scape greseli in manualele scolare mi se pare inadmisibil!  


View Postdjl, on 12 februarie 2024 - 14:33, said:

dar când citesc posturile mele, înțeleg cu totul altceva decât am vrut să zic.
Iti recomand sa iti faci un obicei din a reciti propriile postari, ca sa iti dai seama daca ai exprimat clar ideea pe care ai vrut sa o expui. Uneori si eu scap cate un porumbel, daca apuc sa corectez bine, daca nu, vine tytylica si mi-o da in freza, ca ii place sa bage bațu prin gard.

Edited by tfmercedez, 14 February 2024 - 03:50.


#108
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.02.2008

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2024 - 03:48, said:


Cand ne exprimam in scris "pe ecran" si lumea scrie "bn" in loc de bine, "cf" in loc de "ce faci" si tot felul te manelisme, se altereaza scrisul, iar cei care se dedau la astfel de practici se adancesc in prostie.
Salvarea este sa mai punem mana pe o carte, (mai veche) doar citind, carti romane, orice ne extindem orizonturile, ne cultivam, exersam regulile gramaticale.
Din pacate, societatea a devenit atat de superficiala in prezent: in pandemie copilul a ramas la litera F si apoi s-a trecut la scoala on line, stateam si noi sa asistam la lectii. Pai ce sa vezi! "Typo" in abecedar, greseli scapate in manualul care ar trebui sa fie perfect.
Inteleg sa scape greseli pe situl unui ziar online, ca nu avea ala functia de autocrectare, dar sa scape greseli in manualele scolare mi se pare inadmisibil!  
Cand se scrie de la o tastatura de pc/telefon mobil,  prescurtarile gen "bn", "cf", mai vechiul "asl pls" etc. sunt inevitabile.
Erorile din manualele scolare sunt inadmisibile.
Cata vreme, majoritatea textului citit provine de pe retelele sociale, greselile si agramatismul vor continua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate