Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Useri fara carte/educatie pe SP

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

Poll: Useri fara carte/educatie pe SP (79 member(s) have cast votes)

Cum ne purtam cu cei care nu scriu/nu se exprima corect pe forum?

  1. Duca-se invartindu-se de unde au venit. N-am nevoie de ei aici. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  2. Fac bascalie de ei. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  3. Le atrag atentia ca suntem intr-un cerc academic si ar fi bine sa se comporte ca atare. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  4. Ii incurajez sa scrie mai departe pe forum. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  5. Nu ma intereseaza. (39 votes [49.37%] - View)

    Percentage of vote: 49.37%

Vote Guests cannot vote

#127
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Nu am mai intrat de câțiva ani pe Reddit Romania, dar nu este nicio pierdere

O clică, cel mai probabil de puștani, care vorbesc o rom-engleză forțată à la struțocămilă a căror singură strategie de contraargumentare a unor idei ce intră în conflict cu gândirea lor de turmă este abuzul de butonul downvote

Reddit USA rulzzzz!
Useri care ajută, scriu mesaje bine intenționate și au umor :)


#128
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009

View PostBursul, on 09 februarie 2024 - 21:14, said:



Si mai e o categorie de oameni necajiti: aia fara nici o experienta de viata: Cum bat un cui? Cum spal geamul? Cum curat cartofii? Pun intrebari asa de elementare ca ramai masca, ai impresa ca a scris un copil de 7 ani. Sau poate chiar are 7 ani.

Intrebari elementare sau de-a dreptul tampite veti gasi pe Quora. Te tampesti si tu daca le citesti. E o masa imensa de idioti pe planeta, care totusi sunt in stare sa butoneze ceva pe net.
E drept ca unele sunt generate automat de niste programe IA tampite rau, dar asta nu e de bine pentru ca arata cat duce mintea pe cei care le-au conceput, fiind un potential pericol in persoectiva dezvoltarii IA si patrunderii ei in viata noastra.

Aici pe SP e relativ usor de depistat si cu toate astea unii useri au “zabovit” multa vreme, ani de zile chiar dat fiind intelegerea si bunavointa celorlalti. N-am observat nici o imbunatatire sau schimbare in ceea ce scriau, ca idei nu gramatica pana cand au plecat desi mai toti ceilalti au incercat in timp sa-i lamureasca. Nu vroiau sa inteleaga, nu credeau, toate vin cred de la lipsa educatiei de acasa combinat cu un anume fel de caracter. Sunt cei care cad cel mai usor in capcana manipularilor din media si din retelele sociale, devenind raspandaci fara voie.
Fenomenul e persistent.
Cat despre limba, gamatica, acolo e o problema, limba romana fiind grea la capitolul acesta daca e vorba de invatat la scoala (materie de baza si esentiala in ciclul gimnazial) dar o influenta majora o are mediul in care s-a dezvoltat copilul/adolescentul, cel familial in special.
N-ai sa vezi cineva educat (real) exprimandu-se aiurea, desi greseli sau omisiuni se pot intampla. Am observat de ademenea discrepante intre calitatea exprimarii verbale si acea in scris, asta din urma fiind uneori mult sub cealalta. Bun e gura dar praf la scris :D . Cred ca vine de la modul cum se face scoala in Ro.

Edited by Rosebud09, 20 February 2024 - 19:48.


#129
Angela456

Angela456

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 23.07.2018
Poate ca acest topic ar trebui sa se numească bun simt versus învățare.  Nu ca a învață nu e ceva rău,dar prea mulți oameni cu carte mukta sunt lipsiți de bun simt din păcate,cum și multi cei fără carte nu știu regulile educației și asta se datorează în special celor șapte ani de acasă care nu știu cât au legătură neapărat cu a ști sa scrii.

#130
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,582
  • Înscris: 15.06.2007

 Intaritu, on 18 februarie 2024 - 15:40, said:

Eu consider ca romanii sunt un popor inteligent.
mda.. si cand vezi cate uscaturi are, te minunezi dupa care te resemnezi: de aia merg lucrurile asa de prost in tara asta.

Primul șoc l-am avut acum 20+ ani la recrutare la armata. Nu-mi venea sa cred ca exista asa de multi oameni "cruzi" sa zic asa, needucati, nespalati, o treapta peste bosketari. Apoi la coada la pașapoarte, pe vremea cand se faceau liste, se statea la coada peste noapte, inainte de 2005.

 Jesssica, on 19 februarie 2024 - 23:06, said:

Nu am mai intrat de câțiva ani pe Reddit Romania, dar nu este nicio pierdere

O clică, cel mai probabil de puștani, care vorbesc o rom-engleză forțată à la struțocămilă a căror singură strategie de contraargumentare a unor idei ce intră în conflict cu gândirea lor de turmă este abuzul de butonul downvote

Reddit USA rulzzzz!
Useri care ajută, scriu mesaje bine intenționate și au umor :)
dar cum deosebesti reddit pe tari? Unde scrie sau unde sunt impartite subiectele pe arii geografice?  In functie de subiect, gasesti ce te intereseaza, indiferent de provenienta membrilor care apar pe acolo.

 a010, on 17 februarie 2024 - 19:14, said:

Yep. Se duc toti pe discord, manca-i-ar internetu' sa-i manance..
am incercat sa vad cu ce se mananca discord.. neah, nu e de mine.

 RaimondMacelaru, on 18 februarie 2024 - 23:11, said:

Te inseli rau de tot. Cunosc multi de 20-30 de ani care stau pe reddit. Ori n-au auzit de Softpedia, ori se amuza cand aud, stiu ca e locul cu batrani.
pai si facebook ce rahat este?  Cred ca tinerii din gen X nici nu vor sa auda de meta&shit.

Bine ca o duce bine youtube.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate