Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Useri fara carte/educatie pe SP

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

Poll: Useri fara carte/educatie pe SP (79 member(s) have cast votes)

Cum ne purtam cu cei care nu scriu/nu se exprima corect pe forum?

  1. Duca-se invartindu-se de unde au venit. N-am nevoie de ei aici. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  2. Fac bascalie de ei. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  3. Le atrag atentia ca suntem intr-un cerc academic si ar fi bine sa se comporte ca atare. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  4. Ii incurajez sa scrie mai departe pe forum. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  5. Nu ma intereseaza. (39 votes [49.37%] - View)

    Percentage of vote: 49.37%

Vote Guests cannot vote

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
[...]

Cu totii ne folosim de acest site, sa aflam informatii, sa discutam, sa socializam, sa ne rezolvam unele probleme. Exista useri si care nu stiu sa scrie sau sa se exprime corect, din diferite motive. De obicei acestia sunt luati peste picior, descurajati sa-si continue activitatea.

Cum poate un asemenea user sa isi imbunatateasca educatia, daca atunci cand are nevoie de ajutor sau de informatii i se da cu tifla? Unde ar putea sa mearga sa invete? Pe Tik tok? Pe Facebook? Instagram? ChatGPT?
Avand in vedere ca noi suntem aici miezul interntului romanesc si nu numai, nu e indicat sa ii ajutam in loc sa-i trimitem la plimbare?
Credeti ca o palma peste bot ii va face sa fie mai atenti cand scriu sau ii va descuraja?

Astept parerile voastre nepretuite Posted image

Edited by Barboso, 09 February 2024 - 17:49.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Jumatate de tara este analfabeta functional.

Sunt prea multi ca sa-i ignori, dpdv al unui business sau chiar si politic. Ori nu-i bagi in seama ori treci cu vederea, sau incerci sa ii explici de ce are nevoie (cu surse, limbaj simplu, etc).

edit: si elitismul, ca la asta s-a ajuns, ca oamenii care sunt in in stare sa scrie si sa inteleaga un text atunci cand il citesc sunt "elite" din punctul lor de vedere, nu ajuta. Si vedem asta mai ales in politic.

Edited by Lex404, 09 February 2024 - 16:54.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am o parere proasta despre ei.
Daca nu esti in stare sa te exprimi corect oral si in scris (comunicarea fiind la baza interactiunii umane si fiind unul din primele lucruri invatate in viata, cand ai creierul "burete"), care sunt sansele sa poti face ceva mai complex?

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Scoala + cititu' e ovăratted. AIu' ne intelege acu' ori cum m-a exprim, șii mai dăstept decat zece mozi la o lalta Posted Image

Edited by __Dan__, 09 February 2024 - 17:07.


#5
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostBursul, on 09 februarie 2024 - 16:47, said:

Avand in vedere ca noi suntem aici miezul interntului romanesc si nu numai,

Hai nu zau, pe Softpedia era miezul?

View Post__Dan__, on 09 februarie 2024 - 17:02, said:

AIu' ne intelege acu' ori cum m-a exprim, șii mai dăstept decat zece mozi la o lalta Posted Image

AI nu e nici pe departe ce presupune denumirea pe care o are.

Edited by danigoleman, 09 February 2024 - 17:19.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt doua categorii de oameni fara carte/educatie:
-cei care stiu asta si sunt deschisi la a invata ceva nou
-cei care nu stiu asta, dar sunt convinsi ca detin adevarul absolut pe orice subiect si devin impertinenti cand intri in discutii in contradictoriu cu ei; in general sunt conturi care dupa o vreme ne parasesc apoi o iau de la capat.

Primii trebuie ajutati, cei din urma...ignore sau bascalie.

PS. Frumos ar fi sa nu nominalizam useri in aceasta dezbatere.

Edited by george_alexandru, 09 February 2024 - 17:14.


#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
[...]

Vizualizare mesajBingo, pe 09 februarie 2024 - 17:10, a scris:

Acestia si multi altii nu au familie , prieteni , servici ?
Traiesc doar virtual ?


Nu.
Da.
Probabil imping vantul pe undeva pe la stat sau pe la mama acasa.

Edited by Barboso, 09 February 2024 - 17:47.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
[...]

nu suntem toti pruteanu, poate ca unele "mici scapari" pot fi acceptate/iertate, semnalate autronului, iar daca persista in molestarea campilor, mistocarit putin, in limita bunului simt si ulterior ignorat. daca se porceste, cartonas rosu ..

Edited by Barboso, 09 February 2024 - 17:48.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e din ciclul - Un prost arunca o piatra in apa si zece intelepti nu o pot scoate

Prostii sunt mai mult decat necesari nene Bursul

Si eu sunt prost dar, cand vad astfel de exemplare, prind curaj Posted Image

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Discutam subiectul, nu userii !

Am sters referirile la diversi useri, urmatoarele sunt pasibile de sanctiuni.

Multumesc pt intelegere !

Edited by Barboso, 09 February 2024 - 17:54.


#11
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Exact la asta mă steptam .
Seara frumoasă va doresc.

#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 08.01.2021
Mă enervează să mă enervez, deci am votat ultima opțiune.

Plus ca ce sa le ceri omuleților de pe SP atâta timp cât ditamai liderii națiunii abia reușesc sa lege trei cuvinte fără să sodomizeze fie logica, fie limba, fie pe amândouă?


#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostBursul, on 09 februarie 2024 - 16:47, said:

Useri fara carte/educatie pe SP
[...]

Cu totii ne folosim de acest site, sa aflam informatii, sa discutam, sa socializam, sa ne rezolvam unele probleme. Exista useri si care nu stiu sa scrie sau sa se exprime corect, din diferite motive. De obicei acestia sunt luati peste picior, descurajati sa-si continue activitatea.

Cum poate un asemenea user sa isi imbunatateasca educatia, daca atunci cand are nevoie de ajutor sau de informatii i se da cu tifla? Unde ar putea sa mearga sa invete? Pe Tik tok? Pe Facebook? Instagram? ChatGPT?
Avand in vedere ca noi suntem aici miezul interntului romanesc si nu numai, nu e indicat sa ii ajutam in loc sa-i trimitem la plimbare?
Credeti ca o palma peste bot ii va face sa fie mai atenti cand scriu sau ii va descuraja?

Astept parerile voastre nepretuite Posted Image
Eu is analfabet! Da, nu am fost la scoala in viata mea si nu e o lauda ca is constient ca e ceva rau da daca situatia mea familiala nu m a ajutat sa merg la scoala cat sa invat sa scriu si sa citesc, asta e

Si desi eu incerc sa invat acuma cand is mare asta nu inseamna ca accept sa primesc palme peste bot reale sau virtuale ca asa analfabet cum is eu pot sa dau peste nas la aia care stiu carte da is narcisisti si plini da ei ca ei "au si altii nu au" bani, munca, educatie, femei, masini etc.
Ce le fac si in viata reala nu zic aicea ca nu permite regulamentu Softpedia

Ce l mai mult mi a placut ce a zis colegu @george_alexandru fiinca eu fac parte din prima categorie

View Postgeorge_alexandru, on 09 februarie 2024 - 17:12, said:

Sunt doua categorii de oameni fara carte/educatie:
-cei care stiu asta si sunt deschisi la a invata ceva nou
-cei care nu stiu asta, dar sunt convinsi ca detin adevarul absolut pe orice subiect si devin impertinenti cand intri in discutii in contradictoriu cu ei; in general sunt conturi care dupa o vreme ne parasesc apoi o iau de la capat.

Primii trebuie ajutati, cei din urma...ignore sau bascalie.
Eu stiu ca is analfabet da sunt deschis sa invat ce am pierdut in scoala copilariei si de aicea tupeu meu jegos de a da pest nas (si nu numai atat) alora care vor sa imi dea mie o palma peste bot ca nu am carte si educatie cand eu incerc din rasputeri sa invat  ca sa imi depasesc conditia da analfabet

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Eu dețin adevarul absolut.
Sa vă bazați pe mine ptr că sunt f destept, user de încredere.

Sa va zec ceva real.
Aia de scriu subiecte că cel amintit sunt copchii și cam asta e nivelul lor, școala ii bulește intenționat cu niste formule aride și exerciții inutile la materiile realiste si cu niste povesti execrabile la alea umaniste. Când afla ceva mai altfel i se pare straniu și devine fascinat. Școala actuala nu e nici cultura generala nici pregătire ptr piata muncii ci o îndobitocire extrema. Ei astfel buliți refuza situația si se refugiază pe rețelele sociale unde-si petrec viața care ar fi trebui sa insemne cărți și studiu pregătire de viitor și de meserie și devin niște prăjiți dezorientați la 18 ani care nu știu ce să facă mai departe și abia atunci realizează că școala a fost degeaba și tot ce poate fi de folos e eventuala diploma de bac sau de 8 clase sau de 10 clase.
Unii reușesc să își dorească o anume meserie de ex informatician sau medic se focalizezeaza pe materiile de admitere inclusiv cu meditații și atât restul ignorand. Școala actuala poate face doar 2 pregătiri: ori olimpic dar daca are iq extrem de mare și pompa extrema - oameni relativ inutili țării și restul de 99% prăjiți aflați sub nivelul livratorilor de pizza.

Edited by cipri2bau, 09 February 2024 - 18:31.


#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajBarboso, pe 09 februarie 2024 - 17:54, a scris:


Am sters referirile la diversi useri, urmatoarele sunt pasibile de sanctiuni.

Am fost nominalizata ? Sa stiu daca mai are rost sa ridic manuta si sa recunosc ca si eu am multe probleme :lol:

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
inteligenta nativa nu e direct corelata cu educatia. poti sa fii inteligent fara multa carte si educatie, si poti sa fii prost  si cu 3 facultati, mai ales daca au fost platite de banutii "munciti"  de tati....

dar pe de alta parte educatia/cartea facuta cum trebuie, in care subiectul chiar isi propune sa se imbunatateasca si sa creasca, sa invete chestii noi, te poate ridica.

un alt aspect e ca pe masura ce nivelul multimii creste, nivelul de inteligenta scade, indiferent de nivelul fiecarui individ.  fenomenul e documentat si explicat in multe carti si studii de specialitate, vroiam doar sa mentionez. similar e si cu internetul, ca generalizare, odata ajuns pe internet poti considera ca nivelul de inteligenta al unui user oarecare poate fi si cu 50% mai mic, in functie de situatia in care se pune..:)

#17
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023

View PostBursul, on 09 februarie 2024 - 16:47, said:

[...]

Unde ar putea sa mearga sa invete? Pe Tik tok? Pe Facebook? Instagram? ChatGPT?


La scoala, poate ?

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostNoua_pe_site, on 09 februarie 2024 - 18:22, said:

Am fost nominalizata ? Sa stiu daca mai are rost sa ridic manuta si sa recunosc ca si eu am multe probleme Posted Image
Deja ai recunoscut.   :D   :peacefingers:
Dar nu, n-ai fost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate