Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Useri fara carte/educatie pe SP

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

Poll: Useri fara carte/educatie pe SP (79 member(s) have cast votes)

Cum ne purtam cu cei care nu scriu/nu se exprima corect pe forum?

  1. Duca-se invartindu-se de unde au venit. N-am nevoie de ei aici. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  2. Fac bascalie de ei. (11 votes [13.92%] - View)

    Percentage of vote: 13.92%

  3. Le atrag atentia ca suntem intr-un cerc academic si ar fi bine sa se comporte ca atare. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  4. Ii incurajez sa scrie mai departe pe forum. (9 votes [11.39%] - View)

    Percentage of vote: 11.39%

  5. Nu ma intereseaza. (39 votes [49.37%] - View)

    Percentage of vote: 49.37%

Vote Guests cannot vote

#37
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

Vizualizare mesajFane, pe 09 februarie 2024 - 18:42, a scris:

dar softpedia a devenit asa un loc elitist si eu n-am aflat? Posted image

De mosi si babe care sparg mingile copiilor, mai degraba :D

#38
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022
“Mai tz a venit politia …”
“Raporturile zilnice ale politiei zice altceva”


“tz”, “raporturile … zice”.   Stiti cine a slobozit respectivele chiftele?

#39
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asta este si motivul pentru care nu folosesc Tik-tok, goana dupa accesari, calitatea subiectelor sau a postarilor nu au importanta, ci doar numarul de followers, care implicit aduc bani in cont.

Pe FB ma ingrijoreaza nivelul postarilor, s-a transformat intr-o platforma de publicitate sau de manipulare, in special politica, este o vitrina (contra cost) de expunere a tot felul de fake news propagate fara discernamant. Plus ca se duc adevarate campanii de presa, un subiect este dezbatut simultan de 10-15 pagini diferite, evident cu acelasi finantator, in ideea ca are importanta cantitatea, iar principiul este Calomniez, calomniez, il en restera toujours quelque chose! Nu de putine ori mi s-a intamplat ca denumirea sa fie una, fara legatura cu subiectul supus dezbaterii, sau userii sa posteze pe langa subiect. De fabrici de trolli nici nu mai vorbesc. Iar cand sunt subiecte sensibile, apar, ca din pamant, zeci, sute de admiratori care aplauda precum coreenii marele carmaci. Dar na, interesul financiar primeaza. Si da, la alegerile parlamentare de acum 4 ani propaganda pe FB a avut un rol decisiv, de la ceva peste 2% la locale in cateva luni un partid galagios a ajuns la 10% la parlamentare.

Concluzionez că Țara te vrea prost, ca să citez Sarmalele reci.

Asa ca SP este un site cat de cat echilibrat, adica parfum fata de concurenta.

Edited by claudiu1, 09 February 2024 - 19:40.


#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
ba, io am fost destept si nu mai vreau.. mi-e bine prost.

#41
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Dar ce va mai straduiti sa puneti virgule, cratime, pe subiectul acesta...Posted image
Eu scriu cum am invatat. Daca fac unele greseli si mi se atrage atentia, le accept si incerc sa le corectez. Imi place sa pot scrie corect gramatical.
.Daca observ ca un utilizator este varza la capitolul scriere, il ignor. Nu dau sfaturi. Trebuie sa intelegem ca nu toti au avut parte de aceeasi educatie, din diverse motive.
Mai rau ma deranjeaza cei care bat campii, aiurea pe SP si alte platforme. Mai bine scrii prost, dar expui o idee bun, decat sa comentezi despre avioanele care lasa urme pe cer, 5G, cipuri, etc, si sa fii prost gramada.

Edited by phoenix76, 09 February 2024 - 19:47.


#42
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Aici mai e cum mai e, dar sa vedeti pe Facebook ce e, toți hAURstii, Sosocarii, ciobanii, tractoristi si zidarii au acum acces la un telefon și un cont de fb. Discuțiile și limbajele suburbane s au transferat acum de la coltul străzii în on-line��
Pâine și circ le trebuie ăstora, în rest îs buni de vot. Nu degeaba las fierbinți are asa mult succes în tara asta.

#43
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008
Nu ma regasesc in optiunile din poll

Deopotriva ma enerveaza  agramatii care nu respecta nicio regula gramaticala sau de ortografie pentru ca asa vrea pilula lor, cat si nazis grammar (poate vine unu sa imi atraga atentia ca nu am scris corect) care fac moarte de om pentru o cratima sau virgula, imuni la un mesaj poate chiar valoros.

Eu insumi, pana in anul 2 de facultate, nu puneam spatiu dupa virgula, si habar nu aveam ca am lacuna asta, am fost uluit sa aflu ca o am, cand cineva mi-a explicat amical.

Pot intelege scrierea cu ceva deficiente, dar cand ideea transmisa e infantila si absolut prosteasca, aceasta combinatie nu ma lasa indiferent, replic in functie de situatie

Pe aici, cineva a zis ceva de genul "serialul a fost cancelat", i-am zis textual "prietene, nu te supara, si eu ma mai manjesc la gurita cu romgleza, dar a folosi in limba romana verbul a cancela e prea de oaie" M-a facut troaca de porci. Probabil din cauza de oaie, o fi crezand ca il insult.

Daca cineva isi aminteste, de cateva ori mi-am cerut public scuze pentru dezacorduri gramaticale pe care le-am mai comis

Sunt limite si diferente pentru o forma gresita de exprimare, conteaza intentia, nestiinta neintentionata, atitudinea la atunci cand i se atrage atentia, multe alte chestii. Nu toate sunt alb si negru.

I-as atrage atentia initiatorului ca este posibil a avea carte, dar ioc educatie, a avea educatie fara pic de carte
La fel cum e tot atat de adevarat ca educatia e ca erectia, cand o ai, se vede! Posted image

Edited by Atreides, 09 February 2024 - 20:25.


#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
totusi, care-i nivelul de la care putem afirma despre cineva ca are carte/educatie? bac, licenta, master, doctorat? scoala privata / scoala de stat? bursier sau cu taxa? daca s-a inchinat toata facultatea la sfantul 5 izbavitorul de restante se pune? sau e suficient sa stie ca ma-sa are cratima?

Edited by Fane, 09 February 2024 - 20:30.


#45
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

Vizualizare mesajAtreides, pe 09 februarie 2024 - 20:23, a scris:

Eu insumi, pana in anul 2 de facultate, nu puneam spatiu dupa virgula, si habar nu aveam ca am lacuna asta, am fost uluit sa aflu ca o am, cand cineva mi-a explicat amical.
Greseala asta pentru mine a fost mereu o enigma, mai incercam sa formatez documente si era complicat. Si cea cu "Enter" la capat de rand, care poate ar fi de inteles pentru cei care am invatat sa tastam pe masina de scris. Posted image
Ma gandesc ca majoritatea am citit carti si manuale in scoala, acolo era spatiu dupa virgula, nu?

#46
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajFane, pe 09 februarie 2024 - 20:27, a scris:

totusi, care-i nivelul de la care putem afirma despre cineva ca are carte/educatie? bac, licenta, master, doctorat? scoala privata / scoala de stat? bursier sau cu taxa? daca s-a inchinat toata facultatea la sfantul 5 izbavitorul de restante se pune? sau e suficient sa stie ca ma-sa are cratima?

Uite, eu de exemplu pe topicul asta inca nu am vazut niciun coleg care sa se exprime intr-un fel din care ar rezulta ca nu ar avea carte/educatie, niciunul, inclusi cei care au fost sarcastici si cei care isi banuiau vreo musca pe caciula. Si cu siguranta nivelurile( sau nivelele) noastre de educatie sunt diferite

Vizualizare mesajlexraz, pe 09 februarie 2024 - 20:31, a scris:


Ma gandesc ca majoritatea am citit carti si manuale in scoala, acolo era spatiu dupa virgula, nu?
Uluitor si inexplicabil e ca desi citisem pana atunci biblioteci intregi (fara falsa modestie) aveam lacuna asta, si nu la scrisul de mana, ci la tastat

#47
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Vizualizare mesajlaffin, pe 09 februarie 2024 - 19:39, a scris:

ba, io am fost destept si nu mai vreau.. mi-e bine prost.
I feel you, bro.

#48
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 09 februarie 2024 - 20:39, a scris:

I feel you, bro.

[ https://humanitas.ro/assets/images/products/M-am-hotarit-sa-devin-prost_2020-(1).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajBursul, pe 09 februarie 2024 - 16:47, a scris:

[...]

Cu totii ne folosim de acest site, sa aflam informatii, sa discutam, sa socializam, sa ne rezolvam unele probleme. Exista useri si care nu stiu sa scrie sau sa se exprime corect, din diferite motive. De obicei acestia sunt luati peste picior, descurajati sa-si continue activitatea.

Cum poate un asemenea user sa isi imbunatateasca educatia, daca atunci cand are nevoie de ajutor sau de informatii i se da cu tifla? Unde ar putea sa mearga sa invete? Pe Tik tok? Pe Facebook? Instagram? ChatGPT?
Avand in vedere ca noi suntem aici miezul interntului romanesc si nu numai, nu e indicat sa ii ajutam in loc sa-i trimitem la plimbare?
Credeti ca o palma peste bot ii va face sa fie mai atenti cand scriu sau ii va descuraja?

Astept parerile voastre nepretuite Posted image
La scoala? sa nu fi baut cerneala daca deja a depasit virsta?

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Topicul asta e la fel de amuzant ca gandul ca va trebui sa imi pun proteza. Alegeti voi locul protezei.

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

Vizualizare mesajstrongsss, pe 09 februarie 2024 - 19:16, a scris:

snobismul e o forma elitista de prostie!

I'm stealing this.

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajjeffy86able, pe 09 februarie 2024 - 16:52, a scris:

Am o parere proasta despre ei.
Daca nu esti in stare sa te exprimi corect oral si in scris (comunicarea fiind la baza interactiunii umane si fiind unul din primele lucruri invatate in viata, cand ai creierul "burete"), care sunt sansele sa poti face ceva mai complex?
Dar unul care poceste limba, nu are voie sa afle de ce telefonul s-a defectat, de ce are o eroare la masina, etc? Informatii simple si utile care se pot afla de pe forum.

Edited by Bursul, 09 February 2024 - 21:03.


#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajDorel-Jefuitorul, pe 09 februarie 2024 - 18:46, a scris:

Adevarul este ca e plin pe sp de academicieni, in orice domeniu apare si unul care sa atraga atentia ca n-ai pus corect cratima, virgula etc.
Visati baiti si fete care va credeti la academie pe softpedia, visati frumos, oricine intelege ca este doar un forum si atat, academicienii n-au timp sa scrie pe sp.
Dar acest forum are zone in care cei care nu stim sa scriem nici nu scriem, sunt zonele de elevati, pe cultura, carti. Pe din astea nu vine dorel sa deranjeze, ori poiana lui iocan este o gluma, nu mediu academic.
Iar daca aveti pretentia sa scrie doar academicieni pe topicurile despre masini, despre termopane, despre case, bricolaj, etc., eu asta va doresc asta sper sa vi se intample. Inclusiv, ar fi frumos doar academicienii sa voteze, sa vedem cati dintre voi o sa aveti drept de vot.
Avem destui colegi foarte priceputi! Ii puteti gasi scriind pe toate topicurile, indiferent de ora si de subiect, ceea ce inseamna ca au cunostiinte vaste, enciclopedice, chiar daca nu sint academicieni!

#54
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

Vizualizare mesajAtreides, pe 09 februarie 2024 - 20:47, a scris:


Un roman interesant, dar o prostie in sine.... Nu poti deveni prost... Esti sau nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate