Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Care este nemulțumirea taximetriștilor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttfmercedez, on 11 februarie 2024 - 15:47, said:

Transportul in comun este varza in multe locuri. Nu toata Romania este Bucuresti.  
De cînd e Bucureștiul vreun model de transport în comun?

#110
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsebulbus, on 08 februarie 2024 - 20:57, said:

Se vede ca n-ati avut nevoie sa ajungeti vreodata la Otopeni de undeva aproape. Aia nu se misca din aeroport nici daca presupune doar sa treaca strada pentru 30 lei. Doar isi fac unii altora comenzi si apoi le refuza ca sa creasca tariful dinamic in timp ce atarna toti prin toate colturile posibile ale benzilor de acces.
Noroc ca exista aurtobuz cu 3 lei acolo si nu mai ai treaba Posted Image

#111
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,216
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGaSar, on 11 februarie 2024 - 14:48, said:

Ar trebui sa fie limitate numarul de copii conforme + Licente taxi la numarul licentelor de taxi dinainte de UBER/Bolt. Doar asa pretul cursei o sa fie mare si va incuraja folosirea transportului in comun.
Si ce faci daca pierzi autobusul si intarzii la munca?Iti zic eu, chemi un taxi.Daca vrei sa incurajezi transportul in comun, inbunatatesti transportul in comun in asa fel incat sa merite sa il folosesti.Degeaba interzici taxi, daca transportul in comun vine la 30 min.

#112
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Au rezolvat taximetristii plata cu cardul? Sau e tot pe baza de "nu am rest boss".

Au eliminat butelia de gpl din portbagaj ca sa ai loc sa iti bagi valiza cand mergi la aeroport?

Au scos centurile de siguranta de sub husele canapelei din spate ca sa le poti purta incat sa nu iti risti viata grosolan?

Au terminat cu vorbitul la telefon in timp ce conduc cu client in masina?

Eu nu sper sa dispara taximetristii, ca e buna concurenta in ambele sensuri, nu vreau sa devina Uber/Bolt un duopol de tip cartel. Dar taximetristii sa puna mana si sa concureze imbunatatind serviciile, nu cerand sa fie ailalti persecutati cat mai tare.

Edited by murdar, 11 February 2024 - 21:54.


#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

 radunic, on 11 februarie 2024 - 18:30, said:


De cînd e Bucureștiul vreun model de transport în comun?
pai numai pe bucuresteni i-am auzit ca prefera sa mearga cu metroul decat cu masina. Pai noi n-avem metrou..csf.

#114
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Posttfmercedez, on 12 februarie 2024 - 13:21, said:

pai numai pe bucuresteni i-am auzit ca prefera sa mearga cu metroul decat cu masina. Pai noi n-avem metrou..csf.
csf sa stai in aglomeratie bara la bara in Bucuresti,cu autoturismul? go for it!

View Postmurdar, on 11 februarie 2024 - 21:52, said:

Au rezolvat taximetristii plata cu cardul? Sau e tot pe baza de "nu am rest boss".

Au eliminat butelia de gpl din portbagaj ca sa ai loc sa iti bagi valiza cand mergi la aeroport?

Au scos centurile de siguranta de sub husele canapelei din spate ca sa le poti purta incat sa nu iti risti viata grosolan?

Au terminat cu vorbitul la telefon in timp ce conduc cu client in masina?

Eu nu sper sa dispara taximetristii, ca e buna concurenta in ambele sensuri, nu vreau sa devina Uber/Bolt un duopol de tip cartel. Dar taximetristii sa puna mana si sa concureze imbunatatind serviciile, nu cerand sa fie ailalti persecutati cat mai tare.
trebuie sa adaugi taximetristii care fac live-uri la volan cu clientii in masina, pe youtube,facebook,tiktok

Edited by DannyHuwe, 12 February 2024 - 14:22.


#115
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyHuwe, on 12 februarie 2024 - 14:23, said:


csf sa stai in aglomeratie bara la bara in Bucuresti,cu autoturismul? go for it!
pai nu trebuie sa vin la Bucuresti ca sa stau bara la bara, s-a inventat si la Timisoara aglomeratia.

#116
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

View Postmurdar, on 11 februarie 2024 - 21:52, said:

Au rezolvat taximetristii plata cu cardul? Sau e tot pe baza de "nu am rest boss".


D-asta ador serviciile astea. Nu tre' sa stau sa ma tiganesc cu nimeni. Dau cat face. La banut.

#117
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 21.02.2022

View Postspider8, on 07 februarie 2024 - 13:26, said:

Tocmai ca tu, CLIENTUL poți sa mergi cu Uber, Bolt sau cu cine vrei tu.
Ceea ce nu înțelegi este însă că pe fond taximetriștii au dreptate - fie ca e taxi, fie ca e Uber, Bolt se prestează același serviciu și anume se transporta oameni din punctul.A în punctul B. Doar ca la taximetrie ai niște reguli, iar la Uber/Bolt ai alte reguli, mai relaxate.

Iar taximetriștii vor sa fie aceleași reguli pentru toți.
Solutia nu este sa reglementezi si mai mult Uber/Bolt ci sa dereglementezi taximetria. Dupa parerea mea in general trasnsportul public necesita reglementare doar pentru a putea primi subventii ca sa acopere cat mai bine teritoriul tarii si compatibilitate cu spatiul economic si politic din care facem parte.  Chiar astazi cand vorbim CFR nu aplica legea, care ii obliga sa circule pe toate rutele abandonate de privati motivand ca nu au bani, mijloace etc. Uber si Bolt au adus civilizatie in domeniul asta. Vara trecuta taxi galben n-a vrut sa ma ia in bucuresti pe motiv ca s-ar fi intors gol. Uber, m-a luat! Eu sunt dispus sa platesc mai mult numai sa nu merg cu taxi galben! Daca taximetria este un serviciu public! Este?! Pe "public" a intrebat cineva cu cine vrea sa circule?! Eu n-am auzit pe nimeni cunoscut pana acum ba, eu vreau cu taxi!

Edited by echoshoworacle, 12 February 2024 - 21:59.


#118
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Posta010, on 12 februarie 2024 - 17:20, said:

Dau cat face. La banut.
Am vazut mentalitatea asta intr-un Shop&go Mega Image, dadea la centima 10 bani sau 50 bani, ca sa nu lase casierului un ban in plus.
Erau persoane cu prea mult timp liber ,care stateau sa se certe cu casierul ptr ca sa li se dea la centima restul,ii ameninta jegosii ca suna la Anpc sa il reclame :D facea scandal acolo la casa,se forma coada in spate :)))
Dar aveau pretentia sa le schimbe casierul bani mari 200 lei sau 100 lei, cumparau o paine sau ceva foarte ieftin =))

Edited by DannyHuwe, 13 February 2024 - 14:16.


#119
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Posta010, on 12 februarie 2024 - 17:20, said:


D-asta ador serviciile astea. Nu tre' sa stau sa ma tiganesc cu nimeni. Dau cat face. La banut.


Eu nu dau nimic. Ma urc si ma dau jos din masina. Pot calatori cu Uber fara portofel sau vrun ban in buzunar. Cu taxiul e exclus asa ceva.

#120
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,995
  • Înscris: 10.01.2023
taximetriștii au fost de-a lungul vremurilor un fel de castă privilegiată. și nu numai în Ro
pe oriunde te duci prin marile orașe (vorbim de Eu), prin natura meseriei, taximetriștii sunt infiltrați în lumea interlopă, mai ales cei care fac ture de noapte
astfel aveau acces la combinații, ponturi, bani negri, erau săgeți, muncă ușoară și profitabilă

am fost  de curând cu unul (nu în Ro, ci în altă capitală europeană), mi-a oferit curve și cocaină direct, ba chiar mi-a lăsat și carte de vizită pentru viitor

mulți provin din foști pușcăriași sau infractori. ca să conduci o mașină nu trebuie să știi carte sau să ai moralitate. și cred că într-o vreme era printre puținele meserii unde puteai să te angajezi cu cazier
acum cu apariția ridesharing, lumea lor s-a destrămat. brusc, oricine poate intra în piața de taxi. chiar și șoferi politicoși, curați, corecți, care nu fură clienții și nu le pun maimuța

#121
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
am cunoscut un pustan taximetrist prin 2010, omu era de bani gata (taicasu era taximetrist), se facuse si el taximetrist (amandoi cu masina separata cumparata de taicasu)
au castigat bani multi din taximetrie, au mai facut 1-2 masini si au angajat soferi la plan
Aveau relatii la curve,ajunsese sa nu mai faca taxi si sa fie la dispozitia curvelir de lux contracost, le duceau pe alea noaptea unde aveau ele deplasari si ei le asteptau contracost.
Stateau mai tot timpul pe la Gara de Nord si faceau bani multi cu taxiul

#122
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Rugamintea mea, in calitate de moderator, este sa pastrati un limbaj decent si sa evitati flameul gratuit.

Zuckerwatte, te rog sa fii mai atent la jignirile aduse colegilor de discutie!

#123
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View Postbogdan_o, on 07 februarie 2024 - 13:12, said:

Activitatea de taximetrie este ultra-reglementata.
Poate e reglementata doar in sensul de a fi limitata competitia - ceea ce nu e tocmai ok. Atat.

In rest cere fiecare cat are chef. Cel putin in capitala. Nu ar strica controale inopinate permanente - din cand in cand se suie politisit/anaf si face o cursa - este taxa conform aparatului de taxat, ok, nu, retras deptul de a face taximetrie pe cutare perioada sau definitiv.

#124
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyHuwe, on 13 februarie 2024 - 15:39, said:

am cunoscut un pustan taximetrist prin 2010, omu era de bani gata (taicasu era taximetrist), se facuse si el taximetrist (amandoi cu masina separata cumparata de taicasu)
au castigat bani multi din taximetrie, au mai facut 1-2 masini si au angajat soferi la plan
Aveau relatii la curve,ajunsese sa nu mai faca taxi si sa fie la dispozitia curvelir de lux contracost, le duceau pe alea noaptea unde aveau ele deplasari si ei le asteptau contracost.
Stateau mai tot timpul pe la Gara de Nord si faceau bani multi cu taxiul
ce mai, baroni locali, nu alta.

#125
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 21.02.2022

View PostDannyHuwe, on 13 februarie 2024 - 14:13, said:

Am vazut mentalitatea asta intr-un Shop&go Mega Image, dadea la centima 10 bani sau 50 bani, ca sa nu lase casierului un ban in plus.
Erau persoane cu prea mult timp liber ,care stateau sa se certe cu casierul ptr ca sa li se dea la centima restul,ii ameninta jegosii ca suna la Anpc sa il reclame Posted Image facea scandal acolo la casa,se forma coada in spate Posted Image))
Dar aveau pretentia sa le schimbe casierul bani mari 200 lei sau 100 lei, cumparau o paine sau ceva foarte ieftin =))
Am scapat de problema asta de cand platesc exclusiv cu cardul

#126
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postechoshoworacle, on 15 februarie 2024 - 19:43, said:

Am scapat de problema asta de cand platesc exclusiv cu cardul
pai nu vroiau sa plateasca cu cardul,tot venea si se spargea in figuri ca isi transfera de pe un card pe altul acolo la casa, sau se laudau ca platesc ei cu Revolut :)))
dar majoritatea ciumegilor de cartier venea sa schimbe acolo bani mari 200 si 100 lei, nu ptr cumparaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate