Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Internet obligatoriu de la "Orange" (telefonie fixă)

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Au sunat-o pe mama mea acum ceva zile cei de la "Orange" să-i spună că pe viitor nu se va mai putea telefonie fără abonament la internet și că până la sfârșitul lunii trebuie să dea răspuns în privința noului contract. Conform persoanei de la telefon (eu nu am asistat la discuție) ar urma să plătim mai puțin, adică vreo 35 Lei în loc de 55 Lei. Urmează să ne treacă pe fibră sau e doar o măgărie făcută de vreun agent disperat, că din câte am citit pe aici pe forum unii agenți de vânzări de-a lor au metehne de "RomTelecom".

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Asa e regula comerciala, nu e nicio magarie a agentului.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Daca platesti mai putin, este bine. Oricum tie iti plac telefoanele fixe.

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021
La telefonie fixa se refera?

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 11:20, said:

Au sunat-o pe mama mea acum ceva zile cei de la "Orange" să-i spună că pe viitor nu se va mai putea telefonie fără abonament la internet şi că până la sfârşitul lunii trebuie să dea răspuns în privinţa noului contract. Conform persoanei de la telefon (eu nu am asistat la discuţie) ar urma să plătim mai puţin, adică vreo 35 Lei în loc de 55 Lei. Urmează să ne treacă pe fibră sau e doar o măgărie făcută de vreun agent disperat, că din câte am citit pe aici pe forum unii agenţi de vânzări de-a lor au metehne de "RomTelecom".
.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai au de gand sa desfiinteze complet telefonia fixa, cel putin in forma sa actuala. Nu i-a interesat de la fostul Telekom Fix decat baza de clienti.

Sunt orase in care nici macar fibra nu ofera - doar desfiintare post fix si oferta ptr trecere pe mobil.

Poti eventual sa ceri portare la digi.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Reclamație la ANPC.
Art. 51. -
Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.
Din OUG 99/2000

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Acum, nu e exclus sa fie si vreo tactica a unor agenti, sa faca o reinnoire de contract. Se poate suna inapoi sau dat mail la Orange ptr verificare.
Maica-mea inca nu a primit nimic.

#8
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Parintii mei platesc 15 pentru telefonia fixa de la Orange.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,686
  • Înscris: 21.03.2020
LA Digi e 5 lei telefonia fixa....

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă o avea rețea în zona aia.

#11
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Asa e vrajeala la toti. Te atrag la inceput cu un pret mai mic si inca un serviciu in plus si mai tarziu iti trimit notificare ca nu mai pot livra serviciile respective la acel pret si ca trebuie sa iti creasca abonamentul.

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Partea rea: cei de la Orange desfiinteaza telefonia pe sarma de cupru, si nu au in oferta comerciala doar telefonie pe fibra, trebuie sa iei un pachet. Eu tineam telefonul fix pe post de sonerie la casa si n-am dorit sa renunt la numar, asa ca am luat un pachet tf. fibra + internet 500 la 30 lei, un backup pentru internetul de la RDS fiind binevenit. Discuta cu cei de la comercial sa-ti faca o oferta, daca doresti sa ramai la ei.

#13
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

Vizualizare mesajdjl, pe 07 februarie 2024 - 11:20, a scris:

Au sunat-o pe mama mea acum ceva zile cei de la "Orange" să-i spună că pe viitor nu se va mai putea telefonie fără abonament la internet şi că până la sfârşitul lunii trebuie să dea răspuns în privinţa noului contract. Conform persoanei de la telefon (eu nu am asistat la discuţie) ar urma să plătim mai puţin, adică vreo 35 Lei în loc de 55 Lei. Urmează să ne treacă pe fibră sau e doar o măgărie făcută de vreun agent disperat, că din câte am citit pe aici pe forum unii agenţi de vânzări de-a lor au metehne de "RomTelecom".
E marketing.
Daca vrea doar telefon,cred ca poate migra la Digi
https://www.digi.ro/.../telefonie-fixa

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajMKdens24kw, pe 07 februarie 2024 - 11:44, a scris:

...
Sau mai simplu, nu spun ca oferta e pe x luni, dupa care treci la pretul normal, ci e scris doar in contract cu caractere de 2 sau 3 undeva pe dosul unei pagini.
Iar cat timp semnezi ca ai luat la cunostinta, sunt acoperiti din cate stiu.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 11:34, said:

Reclamație la ANPC.
Art. 51. -
Este interzisă condiţionarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiţionată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.
Din OUG 99/2000

Inceteaza cu tampeniile.

Vor desfiinta produsul pe care il are acum (telefonia fixa prin infrastructura de cupru) si vor sa il treaca pe infrastructura de fibra, care presupune si internet, nu e disponibila doar telefonia voip.
Nu l-a obligat nimeni sa accepte, doar l-a intrebat daca accepta sau nu trecerea. In cazul in care nu accepta se va inchide serviciul si nu va fi inlocuit cu altceva.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Mai ... eu cred ca este vorba de VoIP (telefonie prin internet)
Asa functioneaza si DIGI din cate stiu

Cred ca Orange renunta la telefonia fixa "clasica" (din antichitate) si trece pe asta moderna - VoIP (Voice over Internet Protocol)
Si nu cred ca este vorba de bagat pe gat

Nu vrei internet (deci VoIP) ? = nu mai ai telefon fix

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 07 februarie 2024 - 12:34, a scris:

Unii sunt atasati de operatorii avuti din copilarie-tinerete.
Am fost si eu abonat Orange 18 ani parca (de cand numerele erau cu 0944) dar plateam o palarie de bani si cand am trecut la Digi la sfert de pret aveam mai mult internet (nu mai tin minte ca se intampla acum vreo 5-6 ani).

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cu 52 lei avem 3 abonamente nelimitate la Digi.
Daca ai deja net si tv de la ei, poti sa o pui si pe mama ta pe abonamentul tau, de ce sa stea la Orange si sa plateasca cat 3 abonamente la Digi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate