Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Internet obligatoriu de la "Orange" (telefonie fixă)

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 08 februarie 2024 - 09:48, a scris:

La internet da, este cu siguranţă viitorul, la telefonie, acolo unde exista, puteau s-o lase. O să-i urăsc toată viaţa pentru asta.
Eu ii iubesc ca desfiinteaza cuprul.

In 2013 am scapat de sarme, fibra optica cu ONT e mult mai frumoasa si mai interesanta decat sarma comunista.

Nu uita, comunicatiile mobile merg fara curent. Cel putin 6-12 ore, apoi termenul se poate prelungi cand baietii intervin cu generatoare. Dar oricum la oras curentul nu prea se ia.

Pentru telefonul cu disc poti folosi pulse-tone converter.

#38
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
NU înţeleg ce ai cu cablul clasic, că la oraş era o.k.
În rest, cred că e ar fi bine să se oprească postările, că am aflat răspunsul şi voi vorbi cu mama, să vedem ce decizie se va alege.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Fara cabluri aiurea pe stalpi :)

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Doar cu fibre optice, fara cabluri aiurea de cupru gen telefonic (arata urat de tot cand e cu multe perechi si mansoane termocontractile) sau coaxiale si echipamente active, aviz Vodafone. Si in canalizatiile subterane este bine sa fie cat mai putine cabluri.

Estetic, mult mai estetic, si foarte functional, fibra optica este nelimitata la capacitate/viteza. Nu are pierderile cuprului.

Cine vrea serviciile functionale la curent luat poate pune UPS la ONT-ul sau. La mine tocmai asta e farmecul, sa pice cand se ia curentul (dar nu admit opriri deliberate din casa mea, evit pe cat posibil) si imi e destul mobilul cu voce si net 4 G, chiar si lanterna. Posted image

Edited by Neaceasca85, 08 February 2024 - 11:19.


#41
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Se discuta despre telefonia fixa in anul...2024!!! Thuamne-fere`...Posted Image Posted Image

#42
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da mă rog, ce are?
Dacă ar fi după unii, nici cărţi, poze pe hârtie nu ar trebui să avem. Sau să nu mai ştim a scrie de mână.

Edited by djl, 08 February 2024 - 12:44.


#43
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Comparatie mai stupida n-am pomenit...telefon fix vs carti si fotografii!Posted Image
Telefonul fix mai are sens doar pe meleaguri unde telefonia mobila e prea scumpa/ nu exista BTA-uri cu acoperire, teritorii vaste, etc.
In RO/Balcani e useless, nici macar pentru international nu iesi mai ieftin decat pe mobil.
Niciun avantaj.

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Fiecare stabileste ce are si nu are nevoie. Nu va mai bagati cu picioarele peste alegerile altora si nu duceti discutia in directia aia.

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mi se bagă pe gât ceva ce nu-mi place şi nu am alternativă. Rămâne de văzut dacă rămânem la ei.
Telefonul fix are avantajele lui, mai ales pe sistem clasic. Poate unii nu au nevoie de ele.

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 09 februarie 2024 - 15:29, a scris:

Mi se bagă pe gât ceva ce nu-mi place şi nu am alternativă.
Ai alternativa, telefonul fix modern digital.

#47
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Aia nu e alternativă pentru că nu are sistemul clasic, care rezistă şi la pene de curent.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdjl, pe 10 februarie 2024 - 12:48, a scris:

Aia nu e alternativă pentru că nu are sistemul clasic, care rezistă şi la pene de curent.
Ba da rezista, cum sa nu, fibra e pasiva, merge cu backup-ul din OLT iar la tine acasa instalezi un UPS de 12V cum se poarta prin zonele cu curent problematic de prin lume si merge exact ca vechiul sistem, te tine 1-2 zile fara curent fara greata. Mai pui si un panou in balcon conectat la UPS-ul de telecom si nu mai ai grija curentului.
Bagi in ala toti consumatorii de 12V cc, ONT, router, media converter... cand ai retea merge prin sursa in comutatie, cand pica curentul nici nu simti, pleaca convertorul DC to DC din baterie care e oricum mai eficient decat sa ridici la 230V.

Edited by andreic, 10 February 2024 - 13:12.


#49
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Uite aici telefon care rezista peste o saptamana la o pana de curent.Posted Image Deja peste o saptamana de lipsa de curent, telefonul o sa fie ultima ta grija.Posted Image
https://doogeemall.c...=43557693522168
Attached File  WhatsApp Image 2024-02-10 at 13.16.34_a839f145.jpg   116.67K   39 downloads

Edited by baribalu, 10 February 2024 - 13:29.


#50
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Repet, nu veţi înţelege. Da, e bun un sistem de back-up, dar să ai şi tu, şi operatorul ceva, e bine.

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
De cate ori a trebuit sa vorbesti la telefonul fix cand nu aveai curent, in ultimii 30 de ani?

#52
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postgogu1905, on 07 februarie 2024 - 17:02, said:



Nu e chiar asa. Eu am contractat doar net prin fibra la Digi, acum un an jumate. Un singur serviciu. Fara nimic altceva.
Și eu, drept dovadă îmi veniseră cu ONT din ăla care îndeplinește și funcția de router pe care l-am refuzat dar aveau la ei și model fără, apoi mi-am pus routerul meu.

Tel fix l-am eliminat demult din motive de securitate.  e mai puțin safe petru vârstnici decât cel mobil. Sau fix-mobil.

Edited by echoshoworacle, 10 February 2024 - 16:53.


#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Topic epuizat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate