Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Internet obligatoriu de la "Orange" (telefonie fixă)

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu a menţionat persoana de la telefon sau a uitat mama să-mi menţioneze dacă vor să ne treacă la mizeria aia de V.o.I.P. Telefonul fix a rămas şi pentru că încă poate funcţiona fără curent de la priză. În rest, nu sunt abonat la "Digi".
Cum nu a menţionat despre o eventuală trecere, mă gândesc şi la ce a zis cineva, contract ieftin la început, apoi urmează vreo scumpire. Că am citit-o şi pe asta pe forum.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
De ce nu trece lumea la Digi sau la alti operatori e alt subiect.

#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmannick, on 07 februarie 2024 - 11:53, said:

Partea rea: cei de la Orange desfiinteaza telefonia pe sarma de cupru, si nu au in oferta comerciala doar telefonie pe fibra, trebuie sa iei un pachet. Eu tineam telefonul fix pe post de sonerie la casa si n-am dorit sa renunt la numar, asa ca am luat un pachet tf. fibra + internet 500 la 30 lei, un backup pentru internetul de la RDS fiind binevenit. Discuta cu cei de la comercial sa-ti faca o oferta, daca doresti sa ramai la ei.
Puteai sa faci portare in DIGI mai ales ca aveai deja servicii de la RDS. Iti pastrai si numarul de telefon prin portare si dadeai in plus doar la 5,75 lei. :)

#22
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Puteam, asa-i, dar ideea de backup la Digi mi s-a parut ok, nu ca as avea cine stie ce mari probleme cu Digi, dar s-a intamplat de cateva ori sa raman fara net cateva ore. In plus exista momente cand este util sa ai la dispozitie IP-uri din retele diferite care nu sunt alocate de arhicunoscutele servere VPN.

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că s-a făcut, din moment ce i s-a zis mamei să revină cu un răspuns.
O s-o rog să sune să întrebe dacă ne vor trece pe fibră, caz în care ar fi de înţeles de ce vor şi internet. Dacă nu e aşa, să vedem cum ar reacţiona cei de la "Orange".

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValy_User, on 07 februarie 2024 - 11:34, said:

Reclamație la ANPC.
Nu tine, la fel e si la Digi, nu poti pune fibra daca nu contractezi minim 2 servicii si de de ani buni asa, 15-20 ani cel putin.

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 11:20, said:

Urmează să ne treacă pe fibră
Da.

Edited by andreic, 07 February 2024 - 15:26.


#25
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostGlCA_Contras, on 07 februarie 2024 - 11:42, said:

LA Digi e 5 lei telefonia fixa....
Si tot asa merge?  Posted Image

Edited by Lexon, 07 February 2024 - 15:35.


#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ andreic : sper ca azi să ajungă mama să întrebe dacă ne trec pe fibră.

#27
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View Postandreic, on 07 februarie 2024 - 15:25, said:

Nu tine, la fel e si la Digi, nu poti pune fibra daca nu contractezi minim 2 servicii si de de ani buni asa, 15-20 ani cel putin.

Nu e chiar asa. Eu am contractat doar net prin fibra la Digi, acum un an jumate. Un singur serviciu. Fara nimic altceva.

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006
Apropo de vanzatori bulangii- am lucrat undeva in UK, si m-am mutat intr-o casa chiar langa ferma. N-aveam inca internet, asa ca omu' a zis sa folosesc netul din birou, ca avea wifi. Bag la descarcat niste...hmm...retete de shaorma, dupa vreo 20 de min, cade netu'. Suna ala a doua zi la firma, si aia zic, pai s-a consumat...hau-bau, afla omu' cu stupoare ca avea inca un abonament luat cu vreo 15 ani inainte, cu 1 Gb de net la vreo 30 de lire :))) si aia l-au lasat asa si i-au incasat banii. Deoarece nu-l folosea nimeni decat pentru mailuri, nu se consuma niciodata.

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostLexon, on 07 februarie 2024 - 15:25, said:

Si tot asa merge?  Posted Image
Nu stiu ca nu-l folosesc decat pe fax si acolo nu am mai primit fax de niste ani buni... Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 07 February 2024 - 17:54.


#30
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
la orange e de mult treaba asta ca am lucrat, nu poti avea telefonie fixa fara internet din cauza ca telefonia fixa vine pe fibra de la internet

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostAlexEn, on 07 februarie 2024 - 12:20, said:

Vor desfiinta produsul pe care il are acum (telefonia fixa prin infrastructura de cupru) si vor sa il treaca pe infrastructura de fibra, care presupune si internet, nu e disponibila doar telefonia voip.
Nu l-a obligat nimeni sa accepte, doar l-a intrebat daca accepta sau nu trecerea. In cazul in care nu accepta se va inchide serviciul si nu va fi inlocuit cu altceva.
Il obliga sa cumpere doua servicii (internet + telefonie), daca nu accepta doar unul ii inchide serviciul, iar tu spui ca nu e vanzare conditionata?
telefonia si internetul sunt licentiate diferit, e clar ca sunt 2 servicii.

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 11:20, said:

Au sunat-o pe mama mea acum ceva zile cei de la "Orange" să-i spună că pe viitor nu se va mai putea telefonie fără abonament la internet ...
sa inteleg ca acum au telefonie fixa pe cupru?
nu prea ai ce face, deoarece Orange desfiinteaza firele de cupru!
cel mult sa ceri trecerea numarului pe o cartela pe care sa o pui intr - un telefin din asta. fix, dar pe GSM.
pentru persoanele in varsta e OK!

Edited by strongsss, 07 February 2024 - 18:53.


#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am întrebat-o pe mama şi da, e din cauză de fibră optică. Dacă menţiona de mai devreme, nici nu deschideam subiectul. Deci sunt nişte bulangii. Azi nu mai există conceput de strategic.   :disgust:
O să văd ce facem. Poate ne portăm la altă companie.

#33
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View Postdjl, on 07 februarie 2024 - 19:52, said:

Am întrebat-o pe mama şi da, e din cauză de fibră optică. Dacă menţiona de mai devreme, nici nu deschideam subiectul. Deci sunt nişte bulangii. Azi nu mai există conceput de strategic.   Posted Image
O să văd ce facem. Poate ne portăm la altă companie.

orange desfiinteaza in toata tara reteaua de cupru si trece tot pe fibra acolo unde sunt abonati destui! fibra este viitorul! eu zic sa vorbesti tu cu ei si sa negociezi un pachet bun tv+net+telefonie fixa si poti sa ai pret super bun chiar mai mic fata de digi! eu am si digi si orange si vodafone si recomand orange!

#34
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La internet da, este cu siguranţă viitorul, la telefonie, acolo unde exista, puteau s-o lase. O să-i urăsc toată viaţa pentru asta.

#35
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Ai o sansa sa iti migreze linia telefonica fixa la fibra doar in caz ca semnalul gsm in zona ta este 0 pe reteaua orange si nu au o alternativa (greu ajungi sa rezolvi asta dar se poate) sau o varianta ar mai fii sa iei televiziune , nu neaparat internet ...

Intradevar la OROC ca sa te migreze pe fibra optica trebuie sa mai achizitionezi un serviciu, internet sau televiziune .. sau daca ai o antena parabolica la acceasi adresa sa iti migreze antena + telefonul fix pe fibra si ai rezolvat problema .. iar antena parabolica sa desfinteaza pe loc dupa ce sau migrat serviciile

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajgogu1905, pe 07 februarie 2024 - 17:02, a scris:

Nu e chiar asa. Eu am contractat doar net prin fibra la Digi, acum un an jumate. Un singur serviciu. Fara nimic altceva.
Acu multi ani nu mergea asa, acum probabil au mai relaxat treaba. Daca voiai catv fara internet era musai sa pui telefon.

Edited by andreic, 08 February 2024 - 10:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate