Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

G31 520d MHEV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu am avut in 10 ani doua masini noi VAG (le schimb cam la 5 ani) la care am schimbat uleiul cum a zis producatorul, adica 30.000km. Revizii doar la reprezentanta. Zero probleme, masinile s-au vandut cam la 180.000 km, mergeau ceas.

Edited by murdar, 08 February 2024 - 09:36.


#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

 remvirg, on 08 februarie 2024 - 07:14, said:

@igor06,
Nu adăuga aditivi și alte tâmpenii pe nicăieri.

poate auzim (defapt citim) si argumentul.  La fel poti zice ca si cauciucurile run flat sunt o tampenie. In 23 de ani nu stiu daca am facut o pana, si aia fîsîită lent, de am ajuns la vulcanizare fara sa trebuiasca sa inlocuiesc roata.

Edited by tfmercedez, 08 February 2024 - 09:47.


#39
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Daca mașină avea nevoie de aditivi pentru dpf sau orice altceva găseai recomandarea asta in carte.
Am o vaga impresie ca BMW ca de altfel orice alt producător nu recomanda folosirea aditivilor.
In plus nici logica nu ar recomanda asta. De ce sa bagi in motor lichide cu compoziție incertă, netestate, neverificate de către producătorul mașinii? Că așa spun anumite reclame plătite? Sau unii pe net, distribuitori de chestii sau doar habarniști?
Producătorul recomanda folosirea ... Scrie in carte.
Fluide care sa respecte anumite norme. Atât.

On, ai un motor modern, aproape nou, cu estima de 255k km la dpf și te apuci sa bagi dubiosenii in el?

Edited by remvirg, 08 February 2024 - 10:01.


#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007
Deja poluam topicul omului. DPF este "lifetime" la masina. Acel life time in conditii de laborator, la fel ca si consumul declarat de producator difera de conditiile reale de pe strada. Acel life time este interpretabil, daca se refera la condus 100% pe autostrada, sau in regim de "taxi" toata ziua prin oras, drumuri scurte cu motorul rece.  Cand am facut revizii la reprezentanta am insistat sa intru in atelier, unde vazusem DPF pus "pe masa", la inlocuit, si intrebam sa stiu si eu, pe la cati km incep sa crape.  Multe crapa inainte de 200.000km.

Cat despre recomandarea producatorului: niciodata nu vor recomanda un produs, daca ei nu au nimic de castigat din vanzarea lui. Am cerut si eu in scris de la skoda Romania, nici macar un raspuns nu am primit. Skoda UK au fost domni, si au spus ca au o atitudine neutra. Nu incurajeaza dar nici nu recomanda.
Avand in vedere ca masina lui igor este relativ tanara si cu km putini, nu se stie cat si cum o va folosi. Daca peste 3 ani o vinde la 150.000km atunci sa nu puna aditiv, paseaza problema la viitorul proprietar si gata. Daca intentioneaza sa pastreze masina cat mai mult, atunci poate prelungi viata DPF cu costuri minime si sa amane o reparatie/inlocuire care sare de 1000 de euro.

 remvirg, on 08 februarie 2024 - 09:18, said:


cel mai contrafacut ulei de pe piata este Castrol. Am vazut un documentar de investigatii, unde se arata ca pe Air Force One  (avionul prezidential SUA) s-au descoperit repere de mentenanta contrafacute. Ce sa mai ridicam pretentii atunci la un ulei "original".

PS: ca fapt divers, mie la fiecare regenerate incasata de DPF, si daca stau pe loc in timpul procesului, "oil life time" scade cu 100 de km. In timpul regenerarii DPF, tot motorul se incinge de miroase ars, inclusiv uleiul are de suferit.

In cazul de față fiind si hibrida, o mai ajuta motorul electic, poate ca injectia nu este in regim bogat asa de des ca la un diesel simplu, ajuta sa nu se incarce DPF asa de repede.

Edited by tfmercedez, 08 February 2024 - 11:40.


#41
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Cei de la Dormag sunt servis autorizat BMW, unde poti face reviziile si in perioada de garantie. Iti trec toate operatiunile in istoric (doar sa te asiguri ca le transmiti asta inainte sa pleci de la ei, ca sa nu uite cumva).

#42
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Fa reviziile cand iti cere masina si nu baga nimic in motorina.

#43
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Posttfmercedez, on 08 februarie 2024 - 00:07, said:

pai nu mai e Diesel? Ai vrut sa zici motorina..
Grijanie mare la pompa sa nu le incurci din obisnuinta.. am patit odata sa o comit.
E primul diesel... defect profesional Posted Image
Sper sa n-o comit la pompa. Din cate stiu, doar la benzina nu intra pompa diesel; invers cam intra.

View Postremvirg, on 08 februarie 2024 - 07:14, said:

@igor06,
Nu adăuga aditivi și alte tâmpenii pe nicăieri.
Pt interval revizii o sa auzi tot felul de păreri.
Deși BMW utilizează cbs (condition based service), ceva asemănător cu ce aveai pe civic, dacă circuli urban, mai ales în București, fa schimburile la 10k.
https://www.google.c...55079477538&z=4
O hartă cu serviceurile BMW.
E luată de pe forumul de marca, detalii despre cum lucrează fiecare găsești acolo
Multumesc mult pentru harta.
Chair este de ajutor.

View PostRaySefo, on 08 februarie 2024 - 08:49, said:

Legat de schimbul de ulei, la G30 toate le-am facut cand ma anunta masina ca trebui sa fac schimbul, niciodata mai tarziu sau mai devreme. La 200.000 km nu consuma ulei absolut deloc si mergea mortorul ca in prima zi. Doar LongLife am pus intodeauna, asta cu schimbul la 10.000 cu LL mi se pare o tampenie.
P.s km respectivi au fost facuti in proportie de 90% in oras.
Asta chiar imi da sperante ca n-o s-o omor in oras.
Sper sa nu confund, dar cred ca ti-am citit jurnalul si faceai Uber Black cu ea.
Daca a rezistat 200 000 km in oras, atunci asta chiar imi da sperante ca o sa fie ok si la mine.
In general merg cam 60-70% in oras.

View PostFlorinMihai, on 08 februarie 2024 - 12:46, said:

Cei de la Dormag sunt servis autorizat BMW, unde poti face reviziile si in perioada de garantie. Iti trec toate operatiunile in istoric (doar sa te asiguri ca le transmiti asta inainte sa pleci de la ei, ca sa nu uite cumva).
Multumesc pentru confirmare.


Astazi am descoperit si HDMI-ul Posted Image
Era ascuns de o mica usita in cotiera.
Am tras de curiozitate si am vazut inca doua porturi type-c + hdmi.
In total am pe cotiera 4 porturi type-c + HDMI + bricheta + un type-c in cotiera.

Am cumparat un Chromecast pe care l-am alimentat la unul din porturile type-c si l-am conectat la HDMI.
Aveam deja un router portabil pe care l-am alimentat la bricheta si am conectat Chromecastul la router.
Am testat si pe cele doua ecrane din spate si acum pot reda Youtbe si Netflix.
Copiii nu mai voiaiu sa coboare din masina cand i-am luat de la scoala Posted Image

Acum sa vad daca reusesc sa trag fir de alimentare pentru camera de bord pana la cotiera.

De asemenea am descoperit ca intr-un Bucuresti la pranz masina merge in coasting cam de la un semafor la altul (asta daca nu e aglomerat).

Am achizitionat o tavita pentru portbagaj si presuri de cauciuc + o husa pentru bancheta spate ca sa nu deteriorez pielea de la scaunele de copii.
La Civic mi-au ramas cateva dungi albe dupa 6 ani de purtat scaunele.

Edited by igor06, 08 February 2024 - 19:02.


#44
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Civic-ul l-ai vandut sau urmeaza?

L.E: doar ce am vazut update-ul pe subiectul Civic-ului. Pregateste-ti nervii pentru ce o sa urmeze :) .

Edited by closchkutza, 08 February 2024 - 19:13.


#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

 igor06, on 08 februarie 2024 - 19:00, said:


De asemenea am descoperit ca intr-un Bucuresti la pranz masina merge in coasting cam de la un semafor la altul (asta daca nu e aglomerat).

merge mult, daca ai rabdare sa vezi unde se opreste. Eu am scos 3km in coasting de la 100 la 0.

#46
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcloschkutza, on 08 februarie 2024 - 19:07, said:

Civic-ul l-ai vandut sau urmeaza?

L.E: doar ce am vazut update-ul pe subiectul Civic-ului. Pregateste-ti nervii pentru ce o sa urmeze Posted Image .
Mi-e groaza de ce urmeaza.
Ii intrebasem cu vreo luna de zile in urma pe cei de la Tiriac daca cumpara si Civic si mi-au zis ca imi pot da pe el 15 000 euro.
I-am refuzat si am zis ca o vand singur.

View Posttfmercedez, on 08 februarie 2024 - 19:11, said:

merge mult, daca ai rabdare sa vezi unde se opreste. Eu am scos 3km in coasting de la 100 la 0.
Nice.
Pe DN1 am reusit vreo 2 minute sa merg asa ca se mergea in coloana constant.
A inceput sa-mi schimbe putin condusul masina asta.
Cand opreste motorul, incerc s-o las pana la punctul in care sa nu incurc nici traficul.

#47
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Pt camera de bord arunca un ochi aici
https://fitcamx.com/...mw-5-6-7-series


#48
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajigor06, pe 08 februarie 2024 - 19:19, a scris:


Ii intrebasem cu vreo luna de zile in urma pe cei de la Tiriac daca cumpara si Civic si mi-au zis ca imi pot da pe el 15 000 euro.
I-am refuzat si am zis ca o vand singur.

Eu l-am dat pe al meu catre Asko in Aug. 2020 cu 18.000 Eur (avea 2.5 ani si pana in 40 k km parca). Ei l-au vandut cam cu acelasi pret dupa vreo 5 luni .

#49
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003

 igor06, on 08 februarie 2024 - 19:19, said:


Mi-e groaza de ce urmeaza.
Ii intrebasem cu vreo luna de zile in urma pe cei de la Tiriac daca cumpara si Civic si mi-au zis ca imi pot da pe el 15 000 euro.
I-am refuzat si am zis ca o vand singur.

Ai fost cu mașina și au verificat-o sau doar le-ai dat datele generale? VIN, km, an fabricație, etc ?

#50
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Depinde de piață. In general buy-back este sub prețul pieței sa o revândă și ei cu ceva profit.

#51
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Știu, și e normal pana la urma (nu întru în detalii gen cum a spus un coleg: când o vinzi îți dau 2 lei pe ea și când o cumperi îți cer cu 2 lei mai puțin decât prețul la una noua). Și știu și ca scad tva-ul.

Întrebarea era dacă e vreo diferență între ce poți obține teoretic în urma unui schimb de mailuri și ce obții în urma unei evaluări. Și ma refer doar la partea pozitiva: masina e chiar foarte întreținută. Ca partea negativa e clara: masina lovita, neglijata, hămălita, etc.

#52
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcloschkutza, on 08 februarie 2024 - 23:39, said:

Eu l-am dat pe al meu catre Asko in Aug. 2020 cu 18.000 Eur (avea 2.5 ani si pana in 40 k km parca). Ei l-au vandut cam cu acelasi pret dupa vreo 5 luni .
Daca imi aduc bine amine ai avut un sport plus alb si il luasei cu cateva luni inaintea mea.
Stiu ca iti poluam topicul cu tot felul de intrebari ca nu era prea hotarat daca s-o iau Posted Image

Am incercat azi sa sun la Asko la numarul de pe site dar nu cred ca raspunde nimeni vreodata (eu n-am reusit pana acum Posted Image ).
Asa ca am solicitat o oferta de buy back, dar nu m-au sunat.
Chiar sunt curios cat ofera.

View Postakeem, on 09 februarie 2024 - 05:58, said:

Ai fost cu mașina și au verificat-o sau doar le-ai dat datele generale? VIN, km, an fabricație, etc ?
Am vorbit cu ei la telefon, mi-au cerut poze de peste tot si au revenit spunandu-mi ca imi pot oferi maxim 15 000, dar va trebui sa vin si la atelier.
Nu m-am mai dus pt ca aveam de gand sa incerc s-o vand mai intai eu.

View Postandrey23, on 09 februarie 2024 - 07:38, said:

Depinde de piață. In general buy-back este sub prețul pieței sa o revândă și ei cu ceva profit.
Daca nu vrei batai de cap, e o varianta.
O sa incerc s-o vand singur in prima instanta.


Astazi mi-a aparut pentru prima data atentionare de coliziune in bord dupa ce am lasat-o pe coasting si am franat mai tarziu.
Credeam ca nu are sau daca are, atunci nu merge pentru ca nu m-a atentionat deloc pana acum.

Azi am primit si fiscalul prin curier.
O sa depun actele la taxe si impozite si sper ca spre finalul saptamanii viitoare sa fie si inmatriculata Posted Image

#53
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Cat mai dureaza o inmatriculare in RO?

#54
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Dacă ai tot dosarul te programezi online, mergi la ora programării la inmatriculari și pleci cu numerele și dovada care înlocuiește CI dacă nu vrei preferențiale.
Dacă vrei preferențiale durează câteva ore.
Ci-ul vine prin posta.

Edited by remvirg, 09 February 2024 - 19:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate