Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

G31 520d MHEV

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
Sa o stapanesti sanatos! interiorul pare similar cu ce am avut eu pe Seria3 G20 inainte de a-l strica cu facelift.
Cele 8 butoane programabile au fost preferatele mele (cand doar plimbi degetele peste ele iti arata pe infotainment ce e programat si abia cand apesi face schimbul (o implementare geniala)); pe Seria3 facelift au renuntat la ele.

Edited by sirronkcuhc, 07 February 2024 - 17:12.


#20
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbobalex18, on 06 februarie 2024 - 21:47, said:

18 e puțin. Minim 19.

În talon nu se mai trec  jantele, doar în carte
In cazul acestei masini, vad ca le are si in talon si in carte.
Vad ca are trecute dimensiuni de 17, 18, 19 si 20.

Stiu ca se vede mai frumos cu unele mai mari, dar cred ca voi merge pe ceva cu balon mai mare din cauza gropilor pe care le avem peste tot.

View PostFlorinMihai, on 07 februarie 2024 - 13:10, said:

Bun venit in club. Sa o stapanesti sanatos, fara incidente!
Seria 5 este o masina exceptionala si eu sunt ferici sa constat asta de 3 ani incoace. Ma bucur ca ai gasit un model care sa te satisfaca.

Cateva sugestii din partea mea:
- jante de 18 sunt varianta optima. Ai anvelope runflat care sunt ceva mai tari (iti recomand sa ramai pe runflat indiferent de sugestiile celor din jur);
- verifica daca ai vreo rechemare in service nefacuta. Stiu ca la motorul acesta au fost niste probleme cu racitorul de gaze;
- discuri, placute, ulei si filtre originale BMW. Orice alt brand, desi va parea optiunea mai logica dpdv economic, va avea durata de viata scurta si poate cauza probleme in utilizare;
- revizia la maxim 15k km. Depinde unde circuli cu ea, dar daca mergi in oras foarte mult, poti face si la 10k km, insa daca stai mult extraurban, 15k este chiar in regula;
- daca esti din Bucuresti, iti recomand o vizita la Dormag. Este un servis specializat BMW, cu oameni chiar priceputi;
- motorina buna, ideal superioara;
- daca e RWD, invata sa respecti asta in trafic si nu vei avea niciodata probleme. Bunul simt combinat cu niste anvelope de calitate te vor duce pe aproape orice drum in sezonul rece.
- nu te zgarci la anvelope. Mergi doar pe branduri premium. Recomandarea mea pentru avelopele de vara este Michelin Pilot Sport 4 runflat. Pilot Sport 5 sunt doar normale, deci nu ti le recomand.
- casco e aproape obligatoriu si din pacate ofertele nu sunt foarte bune. Seria 5 este pe o lista a masinilor cu risc ridicat, inclusiv de furt, motiv pentru care pretul la casco este marisor.

Felicitari pentru alegere! Sigur vei fi foarte satisfacut de masina, daca o intretii corespunzator.
Multumesc!

1. La jante cred ca voi merge fie pe 17 sau fie pe 18, iar ca anvelope vreau sa pun Michelin Pilot Sport run flat

2. Am verificat pe bmw.ro si masina nu face parte din vreo campanie activa.
Totusi, in raportul de pe checkvin.eu apare urmatoarea campanie de rechemare:  "1SACC023714 - P22 Charging pressure sensor. Local campaign number: -"
Nu inteleg de ce pe siteul din Romania nu apare. Sa le dau totusi un telefon?

Conform aceluiasi raport masina a avut urmatoarele reparatii pe garantie:
- Job: G0x G2x G3x G4x B47B B47D B47F Program control units (DDE / EGR) ==> asta e celebrul racitor EGR?
- Diesel particulate sensor Permanent malfunction
- Nitrogen oxide sensor (NOxsensor) before SCR catalytic converter Permanent malfunction

3-4-5. Merg destul de mult in oras cu ea si am de gand sa fac revizia la 10 000 km.
As fi vrut sa merg intr-un service unde introduc si reparatiile in baza de date BMW.
Voi merge numai pe filtre OEM.
Pot cei de la Dormag sa actualizeze detaliil despre mentenanta in baza de date BMW?

6. Prima alimentare a fost la OMV cu motorina superioara.
Am de gand sa alimentez doar de la OMV sau Mol si numai cu motorina superioara.

7. Da, RWD, asta am cautat. N-am vrut sa-mi bat capul cu cutia de transfer.
N-am abuzat-o si nici nu cred ca o s-o fac.
Parca masina te calmeaza la cat de lin ruleaza Posted Image

8. Anevlope Pilot Sport vreau sa pun si neaparat run flat pt c anu am roata de rezerva.
Le-am avut si pe Civic (dar fara run flat) si nu vad de ce nu as lua tot la fel si pt BMW.

9. La CASCO nici nu m-am gandit.
O sa cer totusi cateva oferte sa vad cam pe la ce nivel sunt.

View Postsirronkcuhc, on 07 februarie 2024 - 17:12, said:

Sa o stapanesti sanatos! interiorul pare similar cu ce am avut eu pe Seria3 G20 inainte de a-l strica cu facelift.
Cele 8 butoane programabile au fost preferatele mele (cand doar plimbi degetele peste ele iti arata pe infotainment ce e programat si abia cand apesi face schimbul (o implementare geniala)); pe Seria3 facelift au renuntat la ele.
Multumesc!
Inca n-am ajuns la acele butoane cu descoperitul masinii, dar umeaza incet, incet Posted Image



Aseara am reusit sa ma conectez cu Bimmerlink la masina (prima incercare de conectare la dealer a fost una esuata -- din vina mea) si am dat o cautare dupa erori.
Nu are nici o eroare.
Cu ocazia asta am verificat si infromatiile de pe DPF si am constatat ca am avut o regenerarer chiar in momentul cnad ma intorceam de la dealer.

In momentul de fata incerc sa-mi dau seama cum as purtea reda continut de pe Netflix si Youtube pe tablete din spate.
Vazseum intr-un clip pe Youtube ca mergea conectarea unui Chromecast prin HDMI si redarea continutului, dar eu nu am HDMI.
La mine e o bricheta, DVD si doua porturi type C (de incarcare daca e sa ma iau dupa pictograme).
Am deschis si tabletele din spate si avea acolo o sectiune de aplicatii, dar nu prea imi dau seama cum pot cumpara/adauga aplicatii acolo (aplicatii gen Youtube/Netflix).

Attached Files



#21
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Încearcă sa împrumuți un set pe 19.

Eu am 19 pe a4 și nu ma plâng

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Felicitari, sa fie intr-un ceas bun si sa te poarte fericit. La banii aia nu luai nici macar o Octavia, poate una basic.

 igor06, on 07 februarie 2024 - 18:31, said:



3-4-5. Merg destul de mult in oras cu ea si am de gand sa fac revizia la 10 000 km.
As fi vrut sa merg intr-un service unde introduc si reparatiile in baza de date BMW.
Voi merge numai pe filtre OEM.
Pot cei de la Dormag sa actualizeze detaliil despre mentenanta in baza de date BMW?

6. Prima alimentare a fost la OMV cu motorina superioara.
Am de gand sa alimentez doar de la OMV sau Mol si numai cu motorina superioara.
fiind diesel, cred ca nu ar fi o idee rea sa adaugi din cand in cand la un plin niste aditiv pentru curatarea DPF, asa preventiv. Din ce am citit pana aici masina a avut deja recall pentru partea de evacuare.

Edited by tfmercedez, 07 February 2024 - 19:49.


#23
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu as fi curios cu cat a cumparat-o cine a adus-o din Germania.

Daca te uiti prin vest la masini similare, sub 30.000 de euro nu vezi.

Edited by murdar, 07 February 2024 - 20:14.


#24
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Piata din Germania nu mi se mai pare un reper. Preturile din Germania au luat o razna de aproape 2 ani,in special la masinile sub 2017-2018. Sunt si multe masini cu an de fabricatie 2020 ce se vand cu acelasi pret cat au costat de noi.  

Ramai la jante pe 18. E compromisul ideal intre confort, stabilitate, franare si uzura puntii fata in asamblul ei.

#25
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai cum nu e un reper cand masina din topic a fost adusa din Germania?

#26
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View Postbobalex18, on 07 februarie 2024 - 19:34, said:

Încearcă sa împrumuți un set pe 19.

Eu am 19 pe a4 și nu ma plâng
Mai am o luna jumate sa ma decid.

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2024 - 19:48, said:

Felicitari, sa fie intr-un ceas bun si sa te poarte fericit. La banii aia nu luai nici macar o Octavia, poate una basic.

fiind diesel, cred ca nu ar fi o idee rea sa adaugi din cand in cand la un plin niste aditiv pentru curatarea DPF, asa preventiv. Din ce am citit pana aici masina a avut deja recall pentru partea de evacuare.
Multumesc.
Cei de la BMW Artizan mi-au zis sa nu pun aditiv, ci doar benzina de calitate.

View Postmurdar, on 07 februarie 2024 - 20:13, said:

Eu as fi curios cu cat a cumparat-o cine a adus-o din Germania.

Daca te uiti prin vest la masini similare, sub 30.000 de euro nu vezi.
Cum am zis si in descriere: ori am luat o teapa de zile mari, ori am facut o afacere buna.

Cei de la Bavaria mi-au dat linkul asta si sa-mi aleg ce masina vreau ca mi-o vor aduce ei.
https://gebrauchtwag...ouring:series:5

N-am mai precizat in descrierea initiala, dar la un moment dat chiar faceam calcule cam cat m-ar costa sa ma duc pana in Germania, sa stau cateva zile pe acolo si s-o aduc pe roti.
Probabil ca aici ajungeam daca nu gaseam maisna asta la Bistrita.

View Postnewusername123, on 07 februarie 2024 - 20:46, said:

Piata din Germania nu mi se mai pare un reper. Preturile din Germania au luat o razna de aproape 2 ani,in special la masinile sub 2017-2018. Sunt si multe masini cu an de fabricatie 2020 ce se vand cu acelasi pret cat au costat de noi.  

Ramai la jante pe 18. E compromisul ideal intre confort, stabilitate, franare si uzura puntii fata in asamblul ei.
Am o luna jumate de gandire Posted Image


Edit:
Initial pe asta o ochisem, dar mi-au zis ca nu o recomanda ca nu a intervalele de service respectate si ofera doar un an garantie:
https://gebrauchtwag...ouring:series:5

Edited by igor06, 07 February 2024 - 21:41.


#27
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 igor06, on 07 februarie 2024 - 21:37, said:



Cei de la Bavaria mi-au dat linkul asta si sa-mi aleg ce masina vreau ca mi-o vor aduce ei.
https://gebrauchtwag...ouring:series:5


Salut , ti-au zis si ce/cat comision vor? Cine verifica masina?

https://gebrauchtwag...fuelType:Benzin

Mie imi place asta , as fi curios cat vor ...si cum e cu garantia ? 2 ani e la Premium Selection? Nu am mai avut BMW pana acum si parca as incerca . Imi place mai mult un A6 , dar cutia aia S-Tronic ma da inapoi. Cred ca la BMW combimatia de motor + cutie e mai reusita fata de cea de pe Audi. La BMW vad ca are convertizor...clasica .Faina masina, sa te bucuri de ea ! Si eu zic sa mai faci odata reparatia aia la vopsea, posibil sa ascunda ceva rugina.

#28
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 igor06, pe 07 februarie 2024 - 21:37, a scris:



Edit:
Initial pe asta o ochisem, dar mi-au zis ca nu o recomanda ca nu a intervalele de service respectate si ofera doar un an garantie:
https://gebrauchtwag...ouring:series:5

Daca si cu intervalele de service din Germania si tot a sarit de ele.. Iar tapiseria arata destul de trist.

Edited by closchkutza, 07 February 2024 - 22:42.


#29
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

View PostDodo03, on 07 februarie 2024 - 22:39, said:

Salut , ti-au zis si ce/cat comision vor? Cine verifica masina?

https://gebrauchtwag...fuelType:Benzin

Mie imi place asta , as fi curios cat vor ...si cum e cu garantia ? 2 ani e la Premium Selection? Nu am mai avut BMW pana acum si parca as incerca . Imi place mai mult un A6 , dar cutia aia S-Tronic ma da inapoi. Cred ca la BMW combimatia de motor + cutie e mai reusita fata de cea de pe Audi. La BMW vad ca are convertizor...clasica .Faina masina, sa te bucuri de ea ! Si eu zic sa mai faci odata reparatia aia la vopsea, posibil sa ascunda ceva rugina.
Salut
Multumesc!

Mi-au zis ca trebuie sa achit 10 000 RON ca avans, ei aduc masina si ma cheama s-o vad.
Iar daca sunt probleme, le rectifica.

Pentru cea la 29k, mi-au cerut in plus  2 700 euro.

Garantia e de la Premium Selection, dar din ce mi-au zis mie, la unele ofera 1 an, la altele 2 ani in functie de istoricul masinii.

View Postcloschkutza, on 07 februarie 2024 - 22:39, said:

Daca si cu intervalele de service din Germania si tot a sarit de ele.. Iar tapiseria arata destul de trist.
Pe bimmer are intervale de service de 30.000 Km/24 Months.
Nu prea imi dau seama cum ai putea sta cu uleiul in motor peste 30 000 km.
Plus ca majoritatea sunt in leasing si au serviceul inclus.

Mi-au luat ochii anul (2022) si farurile laser.
https://bimmer.work/...40632d/options/

Edited by igor06, 07 February 2024 - 22:59.


#30
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Daa, mor cand vad 3 revizii in 90k km. 🤦

#31
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

 igor06, on 07 februarie 2024 - 22:55, said:


Salut
Multumesc!

Mi-au zis ca trebuie sa achit 10 000 RON ca avans, ei aduc masina si ma cheama s-o vad.
Iar daca sunt probleme, le rectifica.

Pentru cea la 29k, mi-au cerut in plus  2 700 euro.

Garantia e de la Premium Selection, dar din ce mi-au zis mie, la unele ofera 1 an, la altele 2 ani in functie de istoricul masinii.


Pe bimmer are intervale de service de 30.000 Km/24 Months.
Nu prea imi dau seama cum ai putea sta cu uleiul in motor peste 30 000 km.
Plus ca majoritatea sunt in leasing si au serviceul inclus.

Mi-au luat ochii anul (2022) si farurile laser.
https://bimmer.work/...40632d/options/

Mda, o sa merg si eu sa intreb sa vad ce ofera de cei 2700 euro:).
Legat de revizii la 30k, simplu, nu le pasa, nu vezi ca schimba masina dupa 2-3 revizii si 3-4 ani?

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 murdar, on 07 februarie 2024 - 20:13, said:

Eu as fi curios cu cat a cumparat-o cine a adus-o din Germania.

Daca te uiti prin vest la masini similare, sub 30.000 de euro nu vezi.
nu mai baga fitile, vrei sa ii dai insomnii?

 igor06, on 07 februarie 2024 - 21:37, said:

Multumesc.
Cei de la BMW Artizan mi-au zis sa nu pun aditiv, ci doar benzina de calitate.

pai nu mai e Diesel? Ai vrut sa zici motorina..
Grijanie mare la pompa sa nu le incurci din obisnuinta.. am patit odata sa o comit.

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 igor06, on 07 februarie 2024 - 22:55, said:

Pe bimmer are intervale de service de 30.000 Km/24 Months.


Uleiul uzat este considerat un reziduu periculos, poluant. De aici considerentul sa fie utilizat cat mai mult, oricum majoritatea masinilor nu trec de 300.000km, motoarele rezista. Si daca ajung la 300.000km, oricum devalorizarea este atat de mare si probabil vechimea mare incat nimeni nu-si mai bate capul cu asa ceva daca se strica ceva pe la motor.

Eu cand am luat acum 17 ani un Opel astra, in cartea de service toate reviziile erau sarite cu cateva mii de km. Schimburile de ulei se faceau la 33.000~ 35.000km.  Am luat-o la 3 ani si 160.000km si acuma are 350.000 si nu consuma ulei intre schimburi. Am facut-o dauna totala si am pastrat epava, merge si acuma.

Cat e noua masina nu se observa ca uleiul e prea uzat, dar dupa ce sari de 100.000km apar si semnele de uzura, mai bine schimbi la 15000 sau pe acolo.

Quote

Nu prea imi dau seama cum ai putea sta cu uleiul in motor peste 30 000 km

Ei cum? Am auzit povesti prin service.. Seat aproape nou.. habar nu avea propretara de notiunea de service. La 70.000km s-a oprit masina in intersectie.. avea uleiul din  fabrica, magiun.

Edited by tfmercedez, 08 February 2024 - 00:26.


#34
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
@igor06,
Nu adăuga aditivi și alte tâmpenii pe nicăieri.
Pt interval revizii o sa auzi tot felul de păreri.
Deși BMW utilizează cbs (condition based service), ceva asemănător cu ce aveai pe civic, dacă circuli urban, mai ales în București, fa schimburile la 10k.
https://www.google.c...55079477538&z=4
O hartă cu serviceurile BMW.
E luată de pe forumul de marca, detalii despre cum lucrează fiecare găsești acolo

Edited by remvirg, 08 February 2024 - 07:23.


#35
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Legat de schimbul de ulei, la G30 toate le-am facut cand ma anunta masina ca trebui sa fac schimbul, niciodata mai tarziu sau mai devreme. La 200.000 km nu consuma ulei absolut deloc si mergea mortorul ca in prima zi. Doar LongLife am pus intodeauna, asta cu schimbul la 10.000 cu LL mi se pare o tampenie.
P.s km respectivi au fost facuti in proportie de 90% in oras.

#36
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Teoretic cbs-ul știe ce are de făcut. Cu toate acestea, chiar și printre profesioniști (ingineri) exista voci care contestă algoritmii.
Mai treuie să iei în calcul și alte aspecte.
Calitatea motorinei.
"Posibilitatea" că măcar o dată să faci schimbul cu un ulei contrafăcut.
Prin 2015-2016 a fost o știre care a circulat prin toată media despre o megafabrica clandestină care producea ulei contrafăcut in Rusia. Nu produceau câteva baxuri pe săptămâna ci tiruri întregi.
Daca în Germania sau ... Elveția șansa să cumperi așa ceva este mica, in Romania nu cred.
Faci o singura data schimbul cu așa ceva, îl tii 25k km, că doar pe cutie scrie LL, apoi te plângi de fiabilitatea redusă a motorului.
Exista forumuri unde găsești o grămadă de topicuri cu indivizi care au trimis uleiul la laborator pt analize.
Fiecare face cum vrea până la urmă.

Edited by remvirg, 08 February 2024 - 09:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate