Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Aplicare LEGE nr. 9 din 4 ianuarie 2023-Dispare dosarul cu șină - doar copii electronice ale documentelor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023

View PostNaijax, on 02 februarie 2024 - 17:29, said:

Nu pot ... nu vor ... n-au chef ... nu stiu ... NU MAI CONTEAZA

Vrei sa rezolvi problema ?
Ia un dosar cu sina frate
Stai ca i-am speriat cu legea deocamdata, vedem ce raspund luni, trebuie sa facem ceva. Trebuie incercat mai intai.


Am mai avut un caz in care nu voiau de data asta sa-mi comunice niste informatii, pe scurt celebra BT, m-au chemat scurt cu CI la ghiseu, chiar nu aveam timp de glume, le-am trimis cerere pe GDPR, au revenit cu saru'mana pe 8 pagini cand le-am spus ca urmatorul forward va fi la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Am sarit peste primele 7 pagini si am luat raspunsul din pagina 8, fara mers la ghiseu.

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 17:36.


#20
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 18.08.2021
Se incadreaza la aria de fun, ramura ... formularul online se depune in dosar cu șina, la etajul 3... daca nu ar fi vorba de nervii, sănătatea și timpul nostru. O batjocură generalizată, meciul statul român versus fraierul de contribuabil... Ghici cine isi ia KO de fiecare data, in primele zece secunde ale rundei 1...

#21
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 16:33, said:

Dispare pe dracu.
Tocmai ce am venit de la politie ca voiam sa-mi fac si eu buletinul mai repede decat m-au programat astia (aproape 2 luni din momentul programarii).
Chestia e ca as cam avea nevoie de buletin sa nu fie exprirat.

Mi-a cerut adeverinta de la serviciu, stampilata. N-au fost de acord sa o trimita pe mail sau pe fax sau.. ceva. Doar hartia scrisa si stampulita.
Nu era nimeni la ghiseu. Probabil ca de aia s-au dus programarile asa de tarziu, ca baga 2 insi pe ora, in rest stau si-o freaca.
Adeverinta de la serviciu ? Pentru buletin ? Furi curent nene.

Edited by victord36, 02 February 2024 - 17:53.


#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,330
  • Înscris: 13.03.2017
Aia cu adeverinta de la serviciu pentru CI mi se pare de toata jena
N-am mai auzit pana acum dar, poate ne lamureste colegul

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,426
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2024 - 16:49, said:

Unde e cu programare?
Ieri și-a scos fiul meu CI. Depus actele cu 10 zile in urma.
In Bucuresti.
Te programezi, te duci la data programarii cu docomentele. Semnezi acolo o cerere, iti face poza si il ridici dupa 10 zile. Si fii-mea si-a facut primul ei buletin relativ recent cu 2 luni in urma. A avut programare si tot ce trebuie.

Insa stiu persoane care s-au dus si asa, fara programare. Daca persoana pe care au nimerit-o a fost draguta, s-a rezolvat, ca e chestie de maxim 10 minute daca ai docomentele.
Am indraznit si eu , insa n-am avut succes. Ghinion!
:)

Acuma, ma gandesc sa iau o hartie de la serviciu, dar sigur cand ma duc data viitoare, nimeresc pe altcineva care-mi cere altceva. Probabil ca pana la urma o sa-mi fac la data programarii. Dar tre sa mai astept inca o luna, si e foarte posibil sa am nevoie de buletin, ca va trebui sa intru prin niste locuri(institutii de stat) unde stiu ca nu se intra decat cu actele in regula, ca au niste reguli de securitate stricta (AACR, Romatsa).
Si mai voiam sa-mi fac un cod EORI sa cumpar ceva din China. Sigur nu merge cu buletin expirat sau cu adeverinta de alt fel.

View PostNaijax, on 02 februarie 2024 - 17:45, said:

Aia cu adeverinta de la serviciu pentru CI mi se pare de toata jena
N-am mai auzit pana acum dar, poate ne lamureste colegul
O sa-i cer numarul duamnei care mi-a cerut. Pe mine nu m-a lamurit la ce-i trebuie, dar poate te lamureste pe tine.
:)

Aaa, nu-ti fa sperante, ca-i o baba grasa cu cochetarie ieftina, par vopsit pana la deterioraresi privire de scorpie. Adica.. nu te lipesti de nimic.
Daca era una mai frumusica, cred totusi ca cu sharmul meu, nu-mi mai cerea nimic.:)
De fapt nici nu e nevoie de sharm, ca  fetele frumoase sunt si mai de treaba. Alea urate, dupa ce ca-s vai de mama lor, mai sunt si ale dracu de afurisite.
:)

#24
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 28.12.2012
O lume kkiosasa

Edited by vis_constructiv, 02 February 2024 - 17:56.


#25
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 17:48, said:

In Bucuresti.
Te programezi, te duci la data programarii cu docomentele. Semnezi acolo o cerere, iti face poza si il ridici dupa 10 zile. Si fii-mea si-a facut primul ei buletin relativ recent cu 2 luni in urma. A avut programare si tot ce trebuie.

Insa stiu persoane care s-au dus si asa, fara programare. Daca persoana pe care au nimerit-o a fost draguta, s-a rezolvat, ca e chestie de maxim 10 minute daca ai docomentele.
Am indraznit si eu , insa n-am avut succes. Ghinion!
Posted Image

Acuma, ma gandesc sa iau o hartie de la serviciu, dar sigur cand ma duc data viitoare, nimeresc pe altcineva care-mi cere altceva. Probabil ca pana la urma o sa-mi fac la data programarii. Dar tre sa mai astept inca o luna, si e foarte posibil sa am nevoie de buletin, ca va trebui sa intru prin niste locuri(institutii de stat) unde stiu ca nu se intra decat cu actele in regula, ca au niste reguli de securitate stricta (AACR, Romatsa).
Si mai voiam sa-mi fac un cod EORI sa cumpar ceva din China. Sigur nu merge cu buletin expirat sau cu adeverinta de alt fel.
Dezvolta putin cu adeverinta de la servici.Please.Nu e mistocareala,am un copil care face luna viitoare 14 ani.Ce fac,il bag in campul muncii ? Multumesc

Edited by victord36, 02 February 2024 - 18:03.


#26
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.01.2023
Acte necesare pentru schimbarea buletinului expirat cererea pentru eliberarea actului de identitate; actul de identitate; certificatul de naştere; certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor; certificatul/hotărârea judecătorească de divorţ definitivă/irevocabilă, după caz; extrasul de carte funciară sau documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, obţinut cu cel mult 30 de zile anterior datei depunerii cererii; documentul cu care face dovada achitării contravalorii actului de identitate.

Nu e cu adeverinta de la munca

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 17:58.


#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,426
  • Înscris: 06.01.2007
De la servici, nu de servici.
Daca te grabesti si vrei mai repede decat data programata, iti trebuie cica asa ceva. In viziunea unei doamne X, pe care am avut (ne)placerea s-o nimeresc.

View PostSterone, on 02 februarie 2024 - 17:58, said:

Ce taxe trebuie să plătești


Nu e cu adeverinta de la munca
Taxa e de 7 lei, ceva de genul.
Desigur ca nu e. Dar  e cu programare.

#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,330
  • Înscris: 13.03.2017
Pai si daca n-am servici de face duamna ?
Ma lasa fara CI ?

Nu cred asa ceva

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,426
  • Înscris: 06.01.2007
Daca n-ai servici, astepti pana la data programarii.

Nu conteaza, ideea e ca inca se mai cere docomentele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-UtZO9kTSE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 15.04.2007

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 17:59, said:

De la servici, nu de servici.
Matale te auzi ?
Daca te grabesti si vrei mai repede decat data programata, iti trebuie cica asa ceva. In viziunea unei doamne X, pe care am avut (ne)placerea s-o nimeresc.


Taxa e de 7 lei, ceva de genul.
Desigur ca nu e. Dar  e cu programare.


#31
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,426
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvictord36, on 02 februarie 2024 - 17:56, said:

am un copil care face luna viitoare 14 ani.Ce fac,il bag in campul muncii ? Multumesc
Nu bre. N-ai inteles?
Faci programare si te duci la data programarii.

#32
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Un fel de justificare pt eliberarea in regim de urgență.
Cumva e logic, or avea si ei controale si daca ii intreaba de ca toată lumea l a luat la 10 zile iar maccip in 2 zile, trebuie sa răspundă ceva.

#33
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu am fost la Evidența populației să îmi ștampilez o hârtie și mi-a au cerut copie după certificatul de căsătorie. Deci după un act care îl au ei.

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,598
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 16:33, said:

Dispare pe dracu.
Tocmai ce am venit de la politie ca voiam sa-mi fac si eu buletinul mai repede decat m-au programat astia (aproape 2 luni din momentul programarii).
Chestia e ca as cam avea nevoie de buletin sa nu fie exprirat.

Mi-a cerut adeverinta de la serviciu, stampilata. N-au fost de acord sa o trimita pe mail sau pe fax sau.. ceva. Doar hartia scrisa si stampulita.
Nu era nimeni la ghiseu. Probabil ca de aia s-au dus programarile asa de tarziu, ca baga 2 insi pe ora, in rest stau si-o freaca.
cred ca au facut misto! in ce situatie a fost necesara adeverinta? sinteti cetatean roman?

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 17:59, said:

De la servici, nu de servici.
Daca te grabesti si vrei mai repede decat data programata, iti trebuie cica asa ceva. In viziunea unei doamne X, pe care am avut (ne)placerea s-o nimeresc.


Taxa e de 7 lei, ceva de genul.
Desigur ca nu e. Dar  e cu programare.
  Sincer, probabil ca le-ai spus ca esti cetatean euriopean, nu exista nici o explicatie ca sa te impotmolesti la eliberarea unei CI. Si tot in Bucuresti, asta vara a fost fiica mea fara programare si nu a avut nici un act solicitat peste ce prevede legea!

View PostProphecy, on 02 februarie 2024 - 18:21, said:

Un fel de justificare pt eliberarea in regim de urgență.
Cumva e logic, or avea si ei controale si daca ii intreaba de ca toată lumea l a luat la 10 zile iar maccip in 2 zile, trebuie sa răspundă ceva.
Aiurea! cum justifica adeverinta respectiva urgenta?

#35
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.09.2005
se face asa: va rugam sa eliberati in regim de urgenta CI pt. cutarescu, angajatul nostru, deoarece ii este necesar pt a isi indeplini sarcinile de serviciu. semneaza: director/adm/sef de trib etc. am vazut la cineva, nu spun povesti...

Edited by serginho, 02 February 2024 - 19:51.


#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,598
  • Înscris: 02.09.2006
Asta suna deja altfel, colegul nostru a spus ca nu stie la ce ii folosea adeverinta, nu stia ce sa ceara si deci putea duce o adeverinta obiosnuita care nu i-ar fi folosit la nimic!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate