Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Ati gasit vreodata bani pe jos? Daca da, ce sume?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,457
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmaccip, on 30 ianuarie 2024 - 15:32, said:


Sau nu se pedepseste.
Posted Image


Ai grijă, maccip. Ai grijă.. :D

https://youtu.be/7Au...Ha93bMW5oagyE4A

Edited by caiuscorneliu, 30 January 2024 - 18:04.


#74
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 01.03.2016
Unde gasiti voi bani pe jos, nu stiu? Eu nici fise nu gasesc!

#75
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2021
Ce imi plac mie astia care predau banii la politie crezand ca politia e ca un fel de mamica care stie ea ce e mai bine, cand in realitate banii aceia sunt impartiti intre ei. Pe langa asta mai si rad de fraierul care i-a dus.. Asta se intampla cand oamenii nu au tangenta cu politia decat prin tv, si atunci traiesc intr-o bula idealista si nu cunosc realitatea trista din teren

#76
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
E bine sa predai la poliție dacă găsești o sumă mare de bani. Ei au mecanisme care pot verifica in caz că se prezintă vreun cetățean care revendică suma.
Imagineaza-ti ca vrei sa faci o faptă bună și pui anunț că ai găsit o sumă de bani și te sună un ins oarecare sa vă întâlniți că sunt banii lui iar la întâlnire vine Bebino cu clanul, ce faci atunci? Adică sunt free money, oricine poate veni peste tine.
Dacă te gândești să rămâi banii aia găsiți, zic de o sumă mare, atunci nu ai respect pentru oameni și orice ți se întâmplă rău în viața meriti cu vârf și îndesat.

#77
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011

View Postkrtyna, on 30 ianuarie 2024 - 20:16, said:

Ce imi plac mie astia care predau banii la politie crezand ca politia e ca un fel de mamica care stie ea ce e mai bine, cand in realitate banii aceia sunt impartiti intre ei. Pe langa asta mai si rad de fraierul care i-a dus.. Asta se intampla cand oamenii nu au tangenta cu politia decat prin tv, si atunci traiesc intr-o bula idealista si nu cunosc realitatea trista din teren
Pai nu-i lasi asa pur si simplu, se face un proces verbal, se fac intocmesc niste acte...

#78
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 24.04.2008

View Postrhdghdhs, on 30 ianuarie 2024 - 20:38, said:

Pai nu-i lasi asa pur si simplu, se face un proces verbal, se fac intocmesc niste acte...

Corect, doar nu lasi banii pe masa si pleci. Nici nu stiu cum gandesc unii.

#79
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.02.2008

View Postkrtyna, on 30 ianuarie 2024 - 20:16, said:

Ce imi plac mie astia care predau banii la politie crezand ca politia e ca un fel de mamica care stie ea ce e mai bine, cand in realitate banii aceia sunt impartiti intre ei. Pe langa asta mai si rad de fraierul care i-a dus.. Asta se intampla cand oamenii nu au tangenta cu politia decat prin tv, si atunci traiesc intr-o bula idealista si nu cunosc realitatea trista din teren
Cum ati ajuns, oameni buni, la varsta la care sa va intretineti singuri, dar totusi sa mai credeti in basme? Posted Image
Asa se intampla cand nu ai tangenta cu viata reala decat prin facebook si tiktok.

Quote

Dacă bunul ori preţul nu este pretins de proprietarul originar, el va fi considerat lucru fără stăpân şi remis găsitorului pe bază de proces-verbal. În acest caz, găsitorul dobândeşte dreptul de proprietate prin ocupaţiune. Dovada ocupaţiunii se poate face prin procesul-verbal menţionat sau prin orice alt mijloc de probă.
Extras din https://www.codulciv...tre-proprietar/

#80
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,504
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2024 - 13:19, said:

Salutare,

desigur, cand gasesti sume mari, gen valize, portofele sau acte, trebuie sa mergi la Politie. Eu am mers la Politie dar cu o carte de identitate pierduta de cineva, nu cu vreo valiza cu Euro.

Am gasit de regula bancnote de 1 leu, dar am gasit 400 lei o data, compusi din 2 bancnote de 200, apoi 100 de lei alta data. Am adaugat la fondul meu de cumparat shaorme in weekend. Posted Image

LE: puteti spune si daca si cati bani ati pierdut din buzunare. Desi asta e trist.

*********
Imi scrie cineva din grupul meu ca a gasit 50 de lei la o toaleta publica, cineva a cautat 1 leu pentru taxa WC si a scapat 50.
ii dau mai departe la alții

#81
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.12.2023
am si pierdut, am si gasit,d ar sume mici.
cel mai des am gasit pachete de tigari pline sau aproape pline

#82
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 09.08.2009
Am gasit de doua ori cate 50 de lei prin 2008 sau 2009, 184 de lei acum cateva luni in parcare la Kaufland si inca 5 lei acum vreo luna, in parcare in zona locului de munca!

O ruda de-a mea a gasit acum vreo 10 ani, 4400 de lei in fata biroului sediului firmei la care lucra atunci! Banuia si cine i-a pierdut, niste tigani cu care faceau ei facturi fictive pe firme fantoma ca sa nu plateasca TVA. A stat o perioada cu banii deoparte, cu frica, sa vada daca vine cineva sa intrebe de ei, dar nu a mai venit nimeni. I-au prins bine intr-un final, a platit vreo 3 rate la creditul pentru apartament.

#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2024 - 13:19, said:

....
prin 2004 - 500 lei la metrou, fix cu o zi inainte de ziua nevestii, au intrat la fix
tot pe la metrou cate 100 in diverse situatii
prin 2010  cca 100$ in disneyland, iarasi au intrat la fix

nu am noroc la loto sau orice joc de noroc dar trebuie sa casc bine ochii ca efectiv calc pe bani.

glumesc, normal ca am sunat la 22.22.22

p.s. am uitat de vreo 3 carduri cu cip. pe astea le-am bagat in primul bancomat si le-am lasat acolo. ca dupa ceva timp le trage in el si le trimite la banca care le-a emis.
nu de alta dar daca le duceam la un ghiseu, imi cereu datele si pe urma se gasea un prost care sa zica ca i-am furat bani de pe card.
dar nici sa le las pe strada sa le gasesca un "binevoitor" care sa le goleasca.

Edited by arg, 30 January 2024 - 23:02.


#84
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014

View PostAlexEn, on 30 ianuarie 2024 - 13:26, said:

In rest am mai gasit cate 10 lei. A gasit si catelul 1 leu la ultima plimbare Posted Image

Cățelul tău, nu are frați, surori, care vor la casă nouă cu parc frumos lângă?
Promit că îl scot la plimbare de 3 ori pe zi :)

#85
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Nu pui mana,nu ai vazut,pleci mai departe.
A patit cineva din Tg Jiu,a gasit pe jos un card , a mers de a facut de 11 ori cumparaturi de la acelasi magazin in valoare de 600 lei. La scurt timp s-a trezit cu politia la usa .

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,899
  • Înscris: 15.06.2007
200 de lei pe trotuar, cu mai multi ani in urma.
Sotia a gasit vreo 50 de euro intr-o pereche de blugi intr-o pereche de blugi pe care ii proba la magazin, in alta tara.

View PostVulpoiul-Jhon, on 30 ianuarie 2024 - 20:05, said:

Unde gasiti voi bani pe jos, nu stiu? Eu nici fise nu gasesc!
mereu sunt fise in aparatul automat de plata de la auchan /kaufland. Toata lumea lasa acolo fisele de 1-5 bani.

#87
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.02.2008
Ah, era sa uit, am facut o romaneasca acum cativa ani, nu mai stiu cat, probabil ca s-a prescris si am voie sa zic :))
Am parcat masina 3 zile intr-o parcare subterana din Cluj si cand m-am dus sa platesc la automat m-am inchinat cand am vazut totalul. Dumnezeu, vazand ca sunt brusc foarte credincios, mi-a trimis in aparatul de plata de langa mine o alta cartela, cred ca a uitat-o cineva acolo cand a iesit. Am luat-o pe aia, am bagat-o iar in aparat... 30 de lei. Am platit 30 si am iesit cu cartela aia.

#88
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
Acum 2 ani am gasit si eu un card la ... (hai sa zic) 100 de metri de casa. L-am luat de jos si l-am pus pe cutia unui contoar de gaze de pe cladirea cea mai apropiata. Chiar nu m-a interesat ce e cu el. Oricum este infractiune sa faci cumparaturi cu un card care nu e al tau, cum bine s-a scris mai sus. In plus chiar nu aveam niciun fel de chef sa merg sa il predau nicaieri. Timp pierdut aiurea.

#89
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,767
  • Înscris: 12.09.2015

View PostAlexEn, on 30 ianuarie 2024 - 13:26, said:

Da, am gasit. O suma mare am gasit in copilarie (vai de capul cui o pierduse) si le-am dat-o parintilor.
In rest am mai gasit cate 10 lei. A gasit si catelul 1 leu la ultima plimbare Posted Image

Alex,cainele tau e de mare valoare,mai sunt aceia ce cauta in pamant trufe Posted Image,,al tau gaseste direct banii,nu se mai complica cu trufe Posted ImagePosted ImagePosted Image

#90
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View PostSkyler-ftw, on 31 ianuarie 2024 - 10:13, said:

. Am luat-o pe aia, am bagat-o iar in aparat... 30 de lei. Am platit 30 si am iesit cu cartela aia.


Ma mir ca ai reusit. Acum la bariere sunt si camere video care iti imprima numarul de inmatriculare pe cartela respectiva. Cel putin in Bucuresti cam toate Mall-urile au implementat sistemul asta. Se scriu automat: data , ora si numarul masinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate