Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Ati gasit vreodata bani pe jos? Daca da, ce sume?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

desigur, cand gasesti sume mari, gen valize, portofele sau acte, trebuie sa mergi la Politie. Eu am mers la Politie dar cu o carte de identitate pierduta de cineva, nu cu vreo valiza cu Euro.

Am gasit de regula bancnote de 1 leu, dar am gasit 400 lei o data, compusi din 2 bancnote de 200, apoi 100 de lei alta data. Am adaugat la fondul meu de cumparat shaorme in weekend. Posted image

LE: puteti spune si daca si cati bani ati pierdut din buzunare. Desi asta e trist.

*********
Imi scrie cineva din grupul meu ca a gasit 50 de lei la o toaleta publica, cineva a cautat 1 leu pentru taxa WC si a scapat 50.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Când aveam 5 ani (prin 70) am găsit 100 de lei pe jos lângă o stație de autobuz goală. Pe vremea aia erau bani mulți.

#3
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 03.11.2009
Eu n-am gasit bani multi pe jos, numa' ceva maruntis, dar... am pierdut odata 400 lei, apoi 100, nici nu mai stiu pe unde!Posted Image
Cand am sa gasesc valiza aia cu bani, n-am sa spun la nimeni, dar o sa stiti voi din semne: fac plinul-ochi la masina, asa... de-astea Posted Image

Edited by Costi_68, 30 January 2024 - 13:26.


#4
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Eu am găsit zilele trecute 50 de bani.
Știind ce prevede legea, m-am gîndit să-i predau la poliție, dar pînă la urmă i-am adăugat la fondul de fise pentru cărucioarele de la Lidl și Kaufland.


Astă vară am mers cu fiică-mea cea mare la Iași, să vedem și noi Palas Mall. Am pierdut acolo o bancnotă de 100 de lei, care a ajuns mai mult ca sigur în fondul de cumpărat șaorme al cuiva.



#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
50 de bani sau alte fise, ori bancnote de 1 leu, e normal sa mai gasesti. De la 10 lei in sus devine interesant, te simti norocos cand gasesti.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Da, am gasit. O suma mare am gasit in copilarie (vai de capul cui o pierduse) si le-am dat-o parintilor.
In rest am mai gasit cate 10 lei. A gasit si catelul 1 leu la ultima plimbare Posted Image

Edited by AlexEn, 30 January 2024 - 13:26.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Am găsit într-o zi când ieșisem la alergat o bancnotă de 50 de lei. Am băgat-o în buzunar, am continuat alergarea, apoi la un moment dat am realizat că nu o mai am în buzunar.
Faza ciudată e că am rămas cu un sentiment de tristețe, cu toate că nu aveam nici mai mulți nici mai putini bani decât înainte de a ieși la alergat  Foarte ciudat psihicul uman.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Am gasit

Acum multi ani am gasit in acelas loc in 2 zile diferite una dupa alta cate 10 RON (pe vremea aia erau 100.000 lei), valorau ceva... era 1 RON ora la netcaffe... pe asta i-am cheltuit

Am gasit intr-o dimineta pe la 4:00 cand ma intorceam de la un chef (deh, eram student) vreo 200 ron (prin 2008) s-a intamplat... mi-am dat seama dupa ce am gasit banii ca nu am petrecut suficient ca inca eram treaz de am vazut banii pe jos..

Am gasit telefon pe strada, m-am indreptat catre primul politist sa il predau, si cand ajung la politist in timp ce ii explicam suna telefonul... politistul imi zice sa raspund, i-am zis sa raspunda el si sa rezolve...

Am gasit portofel cu acte + medicamente (ceva anticonceptionale), am cautat pe facebook, tipa ce il pierduse, avea facebook-ul blocat si nu puteam sa ii trimit mesaj... i-am trimis mesaj lu gagicasu sa ia legatura cu mine ca ametita lui si-a pierdut portofelul... m-am intanlit cu ea, si m-a intrebat daca nu cumva avea si niste bani in el... din pacate i-am zis ca l-am gasit fara bani... si chiar asa il gasisem fara bani... probabil ca l-a gasit cineva inaintea mea si l-a golit de bani si l-a aruncat mai departe.

Edited by mirel3003, 30 January 2024 - 13:28.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Gasiti: 203, predati la Politie, acum vreo 5-6 ani.
Pierduti: cand eram mic dar nu mai stiu sume, nimic notabil.
Pierduti si gasiti: 1000 de lei cand aveam salariul vreo 400. Am luat un plic de la munca cu salariul unui coleg si, daca tot aveam drum prin zona, urma sa ii duc doar ca, atunci cand urma sa ma intalnesc cu el, am descoperit ca nu mai sunt. I-am cautat cateva minute prin masina, am refacut traseul (pentru ca am avut o oprire la cea care mi-e sotie acum), m-am uitat si pe drum si nimic. M-am resemnat, am sunat seful sa-mi mai dea inca o data banii si aia e, paguba mea pe care urma s-o acopar. L-am sunat pe om, i-am povestit de problema si a zis sa ne vedem oricum, poate-poate. Eee, poate-poate ca i-am gasit pe sub scaunul unde ma uitasem de vreo cateva ori. :)

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
Am gasit in urma cu 3 ani un portofel cu cateva sute de lei + vreo 2000 de euro.
Ma rog , povestea e mai lunga.
Eram in parc cu sotia si cel mic, pe vremea aceea in carucior. Trecem pe langa o banca si era o poseta dar pe banca de langa mai erau niste persoane in varsta. Ma gandeam ca na, sigur le-a zis sa se uite sau cine stie. Ne asezam pe o banca  din apropiere si ne gandim daca sa merg sa vad ce e cu poseta sau nu. M-am dus am intrebat pe cei care erau deja acolo si mi-au spus ei nu stiu nimic, asa ca mi-am facut curaj sa iau poseta si sa codrobaiesc prin ea sa vad daca gasesc un portofel cu ceva date sau vreun telefon. Gasesc portofelul , am vazut banii dar am cautat un telefon pentru ca era mai rapid si sun la ultimul numarul apelat. A raspuns copilul doamnei si m-a rugat sa stau acolo ca o sa vina maica-sa. I-am spus sa stea linistit ca mergem noi intr-o plimbare pana unde statea doamna.
Aici a urmat "circul" . I-am dat doamnei portofelul ne-a spus plangand ca a trebuit sa se roage de neamuri ca sa ii ajute cu bani pentru operatia sotului , etc... o adevarat poveste. Cand a terminat , ne-a intins o bancota de 100ron pe care evident ca i-am refuzat. Atunci a inceput sa insiste, eu in continuare refuzand , pana cand ea a inceput sa ridice tonul , sa ma tina de maneca sa nu plec si intr-un final i-am acceptat pentru simplul motiv ca nu a vrut sa creada lumea ca am inceput eu vreun scandal acolo, ea fiind si cu banii in mana, va dati seama ca se uita deja lumea Posted Image

In rest, maruntisuri , 1-5 ron .
Saptamana trecut in Iulius mall in timisoara i-au cazut unei domnisoare 15 ron din buzunar dar m-am dus dupa ea sa ii dau

Edited by Andreysc7, 30 January 2024 - 13:31.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Anul trecut, în perioada Crăciunului. Eram cu soția și copilul în piața din fața Casei de Cultură Bacău. Aici se amplasează bradul, se adună lume. Văd pe jos carduri împrăștiate și niște bancnote. Era și un card de sănătate. Mă aplec să le strâng, aparțineau unei persoane de sex feminin. Când unul mai rapid se apucă și culege toți banii. Apoi, cu zâmbetul de bucurie, vede că mă uit la el și vine să împartă banii cu mine. Evident că-l refuz, ăla pleacă, la revedere. Deci i-a luat fără să clipească. Eu am strâns cardurile și le-am predat unui echipaj de jandarmerie cu mașina care se afla pe-acolo. Au zis că se ocupă ei și caută persoana să le înapoieze.

Edited by caiuscorneliu, 30 January 2024 - 13:30.


#12
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

View Postgeorge_alexandru, on 30 ianuarie 2024 - 13:26, said:

Am găsit într-o zi când ieșisem la alergat o bancnotă de 50 de lei. Am băgat-o în buzunar, am continuat alergarea, apoi la un moment dat am realizat că nu o mai am în buzunar.
Faza ciudată e că am rămas cu un sentiment de tristețe, cu toate că nu aveam nici mai mulți nici mai putini bani decât înainte de a ieși la alergat  Foarte ciudat psihicul uman.

Quote

Un copil mergea pe stradă și plângea. Un preot l-a vazut și l-a întrebat:
– Ce ai copile?
– Pai, mama mi-a dat 100 de lei iar eu i-am pierdut! răspunse copilul.
Preotul, vazând acestea, i-a dat copilului 100 de lei să nu mai plânga. După ce băiatul a primit banii a început a plange și mai tare.
– Acum de ce mai plangi? îl întrebă preotul.
-Păi, dacă nu pierdeam cei 100 de lei, acum aveam 200 de lei!


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Apropo de portofel, o cunostinta de familie, vitezoman de fel, si-a pus portofelul pe plafonul masinii si a uitat sa-l ia cand a plecat, evident in tromba. Posted Image

#14
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022
Eram adolescent , 14 ani,  deci in urma cu 43 ani, eram la marginea localitatii pe unde era si drumul national, trece un autoturism in viteza mare si in urma ei val de frunze . . . . de fapt nu erau frunze ci sute.
Cred ca am gasit peste doua mii lei si nu mi-a trecut prin minte sa-i predau la militie. Posted Image

Edited by Paco_ste1, 30 January 2024 - 13:35.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
pe 31.12.2023 vântul mi-a trimis în curte o hârtie de 50 de lei
încă n-am cheltuit-o :)

despre alte câștiguri „ilicite” aduse de vânt, nu vă spun! :P

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Cand eram copil, cautam prin iarba din fata carciumii monezi pierdute de betivani. Mai gaseam cate ceva.
Acum vreo 15 ani am gasit un telefon smecher pe o banca din parcul din fata oficiului postal 53.
Si, sa i-l dau omului inapoi. Am sunat la unul din numerele de pe telefon sa dau de proprietar sa vina sa-l ia.
Si cum facerea de bine e .. stiti voi, am sfarsit prin a ma plimba in Bucuresti cu telefonul sa-l caut eu pe ala sa i-l dau. Era o ea de fapt.
Ca nu poate miercuri ci joi, dar sa ne intallnim la metrou. Eu ma duc, ea nu vine. Ajung sa ma plimb eu cu taxiul pana in nordul Bucurestilor sa i-l dau.
Mai bine il lasam acolo pe banca.

Edited by maccip, 30 January 2024 - 13:36.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Facerea de bine e f...de mama corect, de asta am preferat sa duc CI-ul la Politie si sa nu merg la Potcoava, de unde era pierzatorul.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Da ba Neaceasca, dar tu nu esti impresionat de faptul ca persoana cealalta e femeie. Eu da.
Posted Image

Glumesc, era o nesimtita, ca m-am dus in doua locuri dupa ea cu taxiul s-o caut. Ma duc colea, cand ajung sun si ea plecase in alta parte.

Si .. cand intrri in hora o joci pana la capat. Iti propui sa faci un bine, ai si timpul sa faci si in rest te lasi dus de val. Dar unii profita de slabiciunile astea omenesti.

Edited by maccip, 30 January 2024 - 13:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate