Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ati gasit vreodata bani pe jos? Daca da, ce sume?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
In 1995 trecand un pod, scuipam si ma uitam cum se duce in zapada. Si uite asa mi-au sarit in ochi 6 bancnote rasfirate de 5000 lei fiecare. M-am uitat acum si vad ca ar fi cam 14% din salariul mediu de atunci. Oricum mie mi s-au parut destul de multi atunci, fiind liceean. I-am impartit cu un coleg, ca nu eram singur.
Altadata am gasit un inel de aur de vreo 4-5 grame, l-am amanetat rapid :)
In Italia am gasit 2*20 euro.

#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Prin anii '70 m-am dus la joacă într-un parc și, era acolo un loc unde anumite specimene jucau cărți și consumau alcool, am găsit o cutie de chibrituri și în ea, împăturită frumos era o bancnotă de 25 de lei cu poza lui Vladimirescu. Adică, echivalentul a 25 de înghețate Polar. Happy!  Posted Image

.

Attached Files



#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
10 dolari mototoliti in Bucuresti, intr-o seara de vara. In rest nu imi amintesc......

Oricum, conform legii, esti obligat sa predai la politie orice suma gasesti, inclusiv uitata in vreun magazin sau la bancomat. Altfel e considerat furt.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ar trebui o valoare prag stabilita la legea asta. De la 1000 lei in sus. Posted Image

#23
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Offtopic

Un bărbat sună la emisiunea de muzică a unui post de radio şi spune:
– Tocmai am găsit un portofel cu zece mii de lei în el.
– Bine, și vreți să-i înapoiați păgubașului?
– A, nu! Vreu să-i dau o dedicație.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBogotta, on 30 ianuarie 2024 - 13:43, said:

Oricum, conform legii, esti obligat sa predai la politie orice suma gasesti, inclusiv uitata in vreun magazin sau la bancomat. Altfel e considerat furt.

Chiar furt nu e, ci "Însușirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor", art. 243 CP

#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Portofelele indiscutabil se dau la Politie, nu ai ce face cu actele omului si lui ii e greu si scump sa-si faca altele.

View Postcaiuscorneliu, on 30 ianuarie 2024 - 13:52, said:

Chiar furt nu e, ci "Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor", art. 243 CP
Si se pedepseste cu ce? Amenda penala? Daca e in CP e clar ca nu e contraventie ci infractiune.

In Turcia, orice suma lasata la vedere in hotel este bacsis si perfect legal. Trebuie pusi banii in seif.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cel mai fain sentiment e când găsesc bani in hainele nepurtare câteva luni. Când le schimb la sezonul vara-iarna.
In palton cel mai des am găsit bani uitați de iarna trecuta.
Dar de câțiva ani folosesc doar cardul, așa că nu mai am aceasta bucurie de mult. ;)

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pana in 4 ani oricum e cu suspendare, daca nu ai antecedente.

#29
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2024 - 13:19, said:

Salutare,

desigur, cand gasesti sume mari, gen valize, portofele sau acte, trebuie sa mergi la Politie. Eu am mers la Politie dar cu o carte de identitate pierduta de cineva, nu cu vreo valiza cu Euro.

dar am gasit 400 lei o data, compusi din 2 bancnote de 200, apoi 100 de lei alta data. Am adaugat la fondul meu de cumparat shaorme in weekend. Posted Image


Care, alea cu urme de tutun de Carpati? Ai mei erau..
Cea mai mare "avere" a fost un lantisor de aur cu o cruciulita in nisipul dintr-un parc.
I le-am facut cadou mamei

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,246
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2024 - 13:54, said:

Cel mai fain sentiment e când găsesc bani in hainele nepurtare câteva luni.

Exact ! Aşa sunt şi eu. Posted Image

În ultimii ani chiar fac asta: aşa, pe la sfârşit de Februarie când renunţ la haine groase, las bani în ele; la fel las bani la final de Martie, când trec pe haine de primăvară; la final de vară când trec pe haine de toamnă...şi tot aşa. Ador să găsesc bani uitaţi în hainele pe care le iau pe mine la început de sezon.

Cât despre bani găsiţi, mai ales pe stradă, la mine se întâmplă ceva straniu: rar pierd ceva din buzunar, dar mi s-a întâmplat în anii trecuţi: am pierdut odată 50 de lei...şi, peste 3-4 zile, găsesc pe stradă...50 de lei. Odată am pierdut, sau de fapt mi-au fost luaţi dintr-o geacă, atunci când eram la frizer, 400 de lei, în bancnote de 200.  Şi, straniu...peste câteva zile găsesc pe stradă, într-o noapte...400 de lei, în bancnote de 200. Posted Image  Straniu.

Nu sunt singurii bani pe care i-am găsit.

Edited by lupini, 30 January 2024 - 14:14.


#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Deci ai gasit de 2 ori fix cat ai pierdut, tande pe mande. La mine a fost profit. Posted Image

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Ultima data am gasit 20 euro intr-o benzinarie. Ghici cu ce mi-am platit motorina? Posted Image

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Motorina eu pun de cate 100 lei, mai rar 150-200 la drum mai lung. Cand am gasit 400 lei aveam motorina, poate oi fi luat de 100 de lei din ei, nu mai tin minte.

#34
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
De foarte multe ori, de cam 10 ori, de la 5 lei la 50 lei.
În ultimul timp nimic, de vreo 5 ani. Am mai văzut bancnote de 1 leu dar nu am luat.

#35
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
In Romania am mai tot gasit bani pe jos,mai des decat in oricare alta tara.
In Germania am gasit o singura data,o bancnota de 20 de euro. In schimb,in Germania am gasit droguri pe jos cand plecam de la Oktoberfest. Fiind un tip foarte responsabil,ca acestea sa nu ajunga pe mana unor copii carora sa le nenoroceasca viitorul, le am luat si consumat impreuna cu prietenii mei.

#36
alpeba1996

alpeba1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.01.2024
Și eu când aveam vreo 15 ani, am găsit 70 de lei! Maxim și o singură dată!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate