Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ati gasit vreodata bani pe jos? Daca da, ce sume?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Aoleo, m-ai lovit cu asta, credeam ca le-ai dus la Politie. Dar o consider gluma.

#38
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Cred ca zece lei a fost maximu in care am gasit si i am ridicat, am vazut de multe ori cate un leu pe jos, dar nu m am aplecat dupa ei, monede nici nu mai zic.

#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Smecheria e sa gasesti un card cu pinul notat pe el :)
Nevastamea a gasit odata un telefon pe jos si desteapta l-a luat.
Am avut scandal in casa ca a trebuit sa pierdem vreo 3 ore pe la politie sa declaram pe unde l-a gasit, ce si cum.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu prea ridic monede sau bancnote de 1 leu, vorba celor din "Belgravistan", ce sunt astea, monede, nici nu avem monede. Posted Image

Dar cand adun de prin sertare bancnotele de 1 leu si chiar pun cap la cap fise de 50 bani, ca sa se faca ce suma vreau, mama ce bine e. Acum mai greu de cand shaorma e 25 de lei, mai merge pentru dulciuri de la magazin, Viva-Olla raport bun calitate-pret, Joe e scump si nu-si merita banii, Nutella e scumpa si nu mai iau.

View PostTheWarrior, on 30 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Smecheria e sa gasesti un card cu pinul notat pe el Posted Image
Nevastamea a gasit odata un telefon pe jos si desteapta l-a luat.
Am avut scandal in casa ca a trebuit sa pierdem vreo 3 ore pe la politie sa declaram pe unde l-a gasit, ce si cum.
La carduri e nasol pentru ca in extrasul de cont se vede absolut tot. Cand, la ce ora, ce suma si catre cine a plecat. Daca cardul nu e al meu si doar eu sa am acces la extrasul de cont, nu iau shaorma sau dulciuri cu el. Doar motorina, eventual.

Pentru buletin nu mi-au cerut nimic la Politie.

#41
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Maxim ce am găsit a fost vara aceasta, o bancnotă de 50€ într-o parcare subterană de la o mare În rest nu îmi amintesc să fi găsit ceva. Și maxim cât am câștigat vreodată la loto a fost 79€.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La Loto nu am castigat. Am bagat de cateva ori dupa ce a murit tata in 2014 dar nu am castigat nimic.

#43
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Maxim 10 lei am gasit, si imi amintesc ca odata chiar ii gasisem cand aveam nevoie de bani si nu aveam la mine nimic.

Recent, in Germania, am gasit doua bonuri de sticle returnate in doua zile consecutive. In total vreo 15€.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
1 leu am ridicat cand imi cazuse mie din buzunar, atunci da. Am auzit cand a cazut. Vorba ceea, nu a fost cutremur ci a cazut portofelul meu pe jos. Posted Image

Altcineva imi spune ca a gasit 300 lei pe jos in 2016.

Cei 400 lei gasiti de mine erau cazuti in zapada, de aia nu i-a mai gasit pierzatorul. Dar tutun Carpati sugereaza un om machit, matrafoxat, afumat, tuicat.

#45
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pierdut prin 2005 800 coco+documente. Jale mare pt acte.Gasit credit cars al une pustoaice aici unde sant. Predat la penitenciarul din Maidstone,era cel mai aproape de mine in momentul ala.  Mai tineam hartii de 20 euri intre pacu de tigari si plasticul care le inveleste.Le aruncam ciuciulite la tomberoane pe strada(in Italia sant de alea de 1,5 lungime si 1,2 inaltime  De ceva ori am sarit in tomberoane,fml!

#46
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010

View PostTalibane, on 30 ianuarie 2024 - 14:22, said:

Cred ca zece lei a fost maximu in care am gasit si i am ridicat, am vazut de multe ori cate un leu pe jos, dar nu m am aplecat dupa ei, monede nici nu mai zic.

Am citit mai demult o istorioară cum că un bogătaș american (milionar, miliardar, nu mai știu) a fost văzut de un reporter că s-a aplecat să ia de pe jos o monedă de un cent (cea mai mică monedă de la ei). Reporterul s-a dus la el și l-a întrebat:
- Dar cum e posibil așa ceva? Dumneavoastră aveți milioane de dolari...
Iar acela i-a răspuns:
- Milioanele alea sunt făcute tot din cenți.  Posted Image

#47
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Nu am gasit si nici nu am pierdut....
poate pentru ca tata imi spunea:
-"cand mergi pe strada uitat-te in sus, sa vezi ce cladiri si lucruri frumoase descoperi.

Edited by vio69c, 30 January 2024 - 15:16.


#48
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,267
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcaiuscorneliu, on 30 ianuarie 2024 - 13:54, said:

Se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
Sau nu se pedepseste.
Posted Image

View Postvio69c, on 30 ianuarie 2024 - 15:08, said:

Nu am gasit si nici nu am pierdut....
Eheee, cati bani am pierdut eu.. sa fie sanatosi cei care i-au gasit.
Asa zapacit cum sunt si am fost, inainte de a se baga banii pe card ii imprastiam peste tot.
Unii  ma mai faceau atent: "Domnul, vedeti ca v-au cazut niste bani"

Portofel nu am avut niciodata in viata. De fapt am avut in liceu. Era o moda sa ai portofelul gol si poza prietenei in buzunarul ala de PVC transparent.
Si cand mi-am tras si eu gagica, primul lucru a fost sa-i cer o poza sa o am si eu la portofel sa ma mandresc si sa ma laud la baeti.
Cand mi-a dat cu jet, am aruncat si portofel si tot. Si scarbit de asta, nu am mai avut niciodata portofel si a inceput sa mi se para penibil nu doar sa-ti pui prietena la portofel, dar si sa ai portofel.
Ce dracu sa faci cu el, ca nu aveai nimic in el decat poza gagicii si un prezervativ plictisit, uscat de eletroliti si de trecerea timpului.

LE: Ba da maaa, am avut dar nu era al meu. L-am pierdut la Sighisoara la nici o ora dupa ce m-a lasat trenul si am ramas fara un sfant. Undeva prin 2003, ma duceam la un festival.
Uite, vezi, ma mai lasa memoria si mint aiurea.
Damn, it!
:)

Edited by maccip, 30 January 2024 - 15:25.


#49
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Noi ,daca gasim pe strada , un portofel, un portmoneu , un portvizit cu bani ....anuntam imediat militia , la telefon 22.22.22 !! Posted Image

- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AuP186vvwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Dupa 3 pagini, . concluzia e ca lumea nu pierde bani. Cel putin nu pe strada.

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Dar de gasit mai gaseste. Insa, ca sa gasesti bani pe strada, trebuie ca altii sa-i piarda. Banii sunt facuti sa circule, intentionat sau nu. Posted Image

Sa nu furi si sa nu ucizi sunt 2 infractiuni prevazute atat in legea umana cat si in legea lui Dumnezeu. Dar a gasi bani pierduti nu e neaparat un furt, ci il consideri noroc.

Odata cu cardurile si scaderea folosirii numerarului, va fi tot mai dificil sa mai gasesti bani pe jos.

#52
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Dacă găsești 100 de lei este una și dacă găsești 2000 de lei este altceva. Consider ca în cazul sumei mai mari ar trebui predați la poliție, poate fi salariul unui om pe o luna de zile. Și de anunțat pe Facebook sau in ziar, nu știm exact ce face poliția cu banii predați care nu sunt revendicați după niste ani.

#53
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Nu am pierdut niciodata nimic, nici portofel, nici telefon, nici bani, realizez imediat cand imi cade ceva din buzunar. Bine, exista si optiunea ca am pierdut ceva si n-am realizat nici pana acum ca am pierdut :))

Cea mai mare suma de bani, cred ca 200 sau 300 de lei, i-am gasit in bancomat. A trebuit sa ii iau de acolo pentru ca aveam nevoie de bani si imi era lene sa caut alt bancomat, dar m-am dus a doua zi de dimineata la sediul central al bancii si i-am dat inapoi, m-am gandit ca merge mai repede decat la politie, banca stia exact cine a retras bani de la bancomatul ala inaintea mea si puteau sa ii returneze usor. Tot am pierdut vreo 2 ore in dimineata aia cu drum si asteptat pe la banca.

View PostPietreNeispirescu, on 30 ianuarie 2024 - 15:48, said:

Dacă găsești 100 de lei este una și dacă găsești 2000 de lei este altceva. Consider ca în cazul sumei mai mari ar trebui predați la poliție, poate fi salariul unui om pe o luna de zile. Și de anunțat pe Facebook sau in ziar, nu știm exact ce face poliția cu banii predați care nu sunt revendicați după niste ani.
Legal, te cheama inapoi si ti-i dau tie. Bunurile carora nu li se gaseste proprietarul de drept raman la cel care le-a gasit.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La bancomat este logic ca nu poti sa iei banii gasiti. Au si camere video.

Da, fix ce spuneam, in tranzactiile bancare se vede tot ce faci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate