Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Ati gasit vreodata bani pe jos? Daca da, ce sume?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,303
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTheWarrior, on 30 ianuarie 2024 - 14:23, said:

Am avut scandal in casa ca a trebuit sa pierdem vreo 3 ore pe la politie sa declaram pe unde l-a gasit, ce si cum.
Politia romaneasca, daaa. cunosc.
Vrei sa faci un bine cetatenesc si te trateaza de parca tu ai fi raufacatorul.
Parca vad:
"- Cum nu va mai aduceti aminte doamna? " completata in gand cu "Sunteti idioata?"
:)

#56
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.04.2008
Acu vreo 2 ani gasit 100 lei in parcare la Kaufland. Dupa 2 saptamani pierdui o bancnota de 200 in aceeasi zona. Parca a fost triunghiul Bermudelor. Nici nu mai calc pe acolo.

Edited by lost2209, 30 January 2024 - 15:59.


#57
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,303
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPietreNeispirescu, on 30 ianuarie 2024 - 15:48, said:

nu știm exact ce face poliția cu banii predați care nu sunt revendicați după niste ani.
Avem totusi fiecare dintre noi niste banuieli.
:)

Dupa cum ziceam, am pierdut bani de nenumarate ori. Daca ar fi oameni care duc la politie ce gasesc si politie care sa gaseasca (cumva???) pierzatorul, as fi recuperat macar ceva, dar n-a fost cazul.

#58
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 22.10.2007
Am gasit vreo 400 lei prin 2009 parca. Tare bine au prins.Posted Image

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Deci tot 400 lei cea mai mare suma gasita. Ah nu, e cel din anii 90 cu 2000 lei. Dar pe atunci moneda era cu multe 0-uri, hmmm....

#60
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007
Eu n-am gasit niciodata bani pe pamant, dar la mare nu se-ntampla sa fie an sa nu ies cu ceva din mare.
Intr-un an cu 25 de lei, in altul cu 4-5 lei, inainte cu 150 si tot asa.

Acum 10 ani mi-au furat portofelul in autobuz. Politia a zis ca l-am pierdut ca daca nu i-am prins p-aia asupra faptului normal ca l-am pierdut eu, nu?
Aveam vreo 2000lei in el. Au fost baieti de treaba. S-au cinstit bine si au aruncat portofelul cu actele in fata unei sectii de politie.
Dracu ma lua daca trebuia sa imi fac buletin, permis, talon. Si-asa am suferit pana mi-am facut carduri noi.
De atunci nu mai merg cu bani in portofel.

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Portofel nu folosesc, banii ii pun in buzunar interior geaca (vara nasol ca nu am decat buzunarele de la pantalonii scurti) iar actele le tin in masina sub volan (buletin, permis, talon) si in torpedou (asigurare RCA, Rovigneta).

#62
DT34

DT34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.12.2021
Veneam de la săniuș de pe dealul Patriarhiei în drum spre casă, eu in față, prietenul meu în spate. Am văzut un plic în  zăpadă, dar l-am ignorat, prietenul meu mai curios l-a deschis, erau 200 lei în  el. Să-mi bag unghia în  gât de bou ce am fost. 😁
Asta se întâmpla pe la mijlocul anilor 70.

#63
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNeaceasca85, on 30 ianuarie 2024 - 16:10, said:

Deci tot 400 lei cea mai mare suma gasita. Ah nu, e cel din anii 90 cu 2000 lei. Dar pe atunci moneda era cu multe 0-uri, hmmm....

Sau...poate că cei care au găsit (mult) peste 400 de lei, nu scriu aici ci doar stau şi citesc, şi râd de ăştia de am găsit mărunţişuri. :)

#64
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Impozitare bacsis am auzit. Dar de impozitarea banilor gasiti pe jos nu. Posted Image

#65
DT34

DT34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.12.2021
Am uitat să  adaug, că  nu sînt norocos la gasit bani. O singură  dată  am găsit un TV(25 lei), în  lift prin 80's.

#66
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 04.03.2014
Acum vreo doi ani intr-o dimineata ma ia panica, dau sa ies din casa nu-mi gasesc portofelul. Cateva injuraturi, blocat cardurile din app/siteul banii. planuri sa trec pe la politie sa dau pierdut ID-ul si permisul. Banii asa la ochi erau vreo 100-150 eur, nu mai mult.

Cobor sa plec de acasa si tipul de la cafeneaua de langa ma striga, un crasmar asa pe la 65 de ani, numai de el nu aveam chef in dimineata aia dar din politete ma indrept spre el sa-l salut.  Il vad ca scoate de dupa tejghea portofelul. Documentele si cardurile la locul lor, banii disparuti. L-a gasit aruncat pe prag la el.  Cineva din cartier l-a gasit, s-a uitat pe adresa dar totusi nu a reusit sa se abtina de la bani, sau poate chiar avea nevoie de ei:)

#67
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Asa e corect, doar numerarul, dar lasa restul documentelor.

Cum sunt eu generos la Wi-Fi, fara parola dar cu interfata de administrare parolata bine, bucura-te de internet dar nu-mi f*te setari din router. Posted Image Posted Image

Stiu ca acuma ati zice ca cei ce ar clona carduri si alte rele, le-ar face de pe netul meu, dar au la dispozitie si Wi-Fi 4 EU stradal la liber, iar un hacker adevarat sparge orice parola. Posted Image

#68
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007
Cand eram copil, gaseam bani frecvent pe strada, cam la cateva saptamani, cateodata la cateva zile. Mereu se mirau ai mei de norocul pe care il am.

In studentie, cand stateam la camin in Regie, au intrat 2 hoti peste mine in camera in timp ce dormeam. Ma intorsesem pe la 5 dimineata din club, rupt de ...oboseala si aia intrasera peste mine pe la ora 7. Au luat portofelul de pe etajera si au disparut. Eram sarac (nu m-au ajutat banii gasiti in copilarie Posted Image ) pentru ca aveam in portofel doar vreo 15 lei si niste bonuri de masa. Dupa cateva zile a venit un boschetar la usa cu portofelul in care mai erau totusi actele (din fericire) spunand ca l-a gasit intr-un cos de gunoi. I-am dat omului toti banii pe care ii mai aveam, 12 lei, drept recompensa.

#69
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
La gazda nu intrau hotii peste tine. Student la gazda am fost. Posted Image

Banii gasiti pe jos au fost doar in Slatina, in Bucuresti nicio sansa.

#70
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,130
  • Înscris: 16.10.2018
În 2002 am găsit în parc un telefon (Alcatel). Am încercat să sun la ultimul număr dar, ce credeți? Telefonul nu avea minute (era cu cartelă). Am căutat în agendă și am găsit ”acasă”, am mers la un public și am sunat. Tare bucuroasă a fost doamna respectivă, deoarece telefonul era al fetei ei, il luase cu credit la bancă pe 5 ani.

#71
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
eu cand am gasit un portmoneu, un portvizit pe jos am anuntat imediat Militia la telefon 22 22 22

Edited by doujdelei, 30 January 2024 - 17:27.


#72
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 21.02.2022
Nu prea mai găsești bani pe jos că au început și babele să plătească cu cardul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate