Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Tutela pentru soacra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Ma gandesc sa-i trec pensia soacrei pe banca, si as vrea s-o iau sub aripa mea, s-o reprezint
Cred ca tutela se numeste.

Cum as putea sa faca asa ceva, tinand cont de nea Alzheimer?
Acum primeste banii cash. As dori sa-i primesc eu direct in cont.

La electricitate si cablu am trecut-o pe numele meu fara probleme, dar... ma gandesc ca va fi din ce in ce mai greu

Multumesc

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Cand am vazut titlul, fix la tine m-am gandit :lol:

#3
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006
la electrica si cablu - acolo merge usor, fara prea multe intrebari

dar unde este vorba de bani

ori merge cu dvs personal si vb acolo (la casa de pensii sau la banca)
ori la notar da o declaratie prin care va imputerniceste

ori o sentinta civila definitiva si irevocabila care dispune acest lucru

#4
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
in cazul in care boala este deja declansata, nu merge cu procura la notar. Actiune in instanta, cu toate documentele medicale in spate, prin care cereti tutela. Dupa ramanerea definitiva a sentintei, cu aceasta puteti face absolut orice.
Se da relativ usor, daca documentele medicale sunt OK (din cate stiu se cere diagnosticul medical si un certificat medico legal) Un avocat va poate indruma mult mai precis.

#5
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 12.05.2005
Poti sa incerci si direct la notar daca boala nu e instalata grav si soacra are momente oarecum indelungate de luciditate.
Adica daca in alea 5-10 min cat o intreaba notarul una-alta te poti baza pe ea sa te recunoasca, sa stie unde se afla si ce face, sa nu fie confuza etc...

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Conform modificărilor aduse Codului Civil prin Legea nr. 140/2022, tutela specială se poate institui atunci când persoana a cărui ocrotire se solicită nu are capacitate psihică de a-şi exercita drepturile şi de a-şi asuma obligaţii civile, de a conştientiza consecinţele social-juridice care pot decurge din exercitarea drepturilor şi obligaţiilor civile, afecţiunea psihică având un caracter general, permanent şi ireversibil.
Deoarece în deteriorarea facultăților sale mintale este totală și permanentă și este necesar să fie reprezentată în mod continuu în exercitarea drepturilor și libertăților sale, neputând fi asigurată o protecție adecvată a persoanei ocrotite prin consiliere judiciară se impune instituirea tutelei speciale așa cum este prevăzută prin modificările aduse dispozițiilor civile prin legea 140/2022.
Tutela este o sarcină gratuită şi are menirea de a oferi protecţie persoanei puse sub interdicţie și mai ales îngrijire. Tutorii în realizarea tutelei au drepturi şi îndatoriri, răspunzând pentru întreaga activitate desfăşurată în această calitate.
Având în vedere dispoziţiile art.171 Cod civil, se reţine că tutela se exercită numai în interesul persoanei pusă sub interdicţie, atât în ceea ce priveşte persoana, cât şi bunurile acestuia. Tutorele are îndatorirea de se îngriji de persoana ocrotită, el este obligat să asigure îngrijirea acestuia. Tutorele are îndatorirea de a administra cu bună-credinţă bunurile persoanei ocrotite (art.142 Cod civil). În acest scop, tutorele acţionează în calitate de administrator însărcinat cu simpla administrare a bunurilor persoanei ocrotite (art. 142 Cod civil). De asemenea, tutorele are îndatorirea de a reprezenta persoana pusă sub interdicţie în actele juridice, actele de dispoziţie având un regim special potrivit art.144 Cod civil.
Tutela specială se dispune pentru o perioadă cuprinsă între 5 și 15 ani și dosarul se soliționează pe baza următoarelor probe: proba cu înscrisuri, anchetă socială, raport psihologic și expertiză medico-legală IML pentru stabilirea deteriorării totale a facultăților mintale. Cauza se soluționează cu participarea obligatorie a procurorului de către judecătoriile competente teritorial, de la domiciliul persoanei a cărei ocrotire se solicită.

Tutela se instituie doar cu hotarare judecatoreasca.

Mai bine plateste o consultatie la avocat ca sa iti spuna care e cea mai buna solutie in situatia ta.
De ce ai lua tu controlul si nu sotia ta (fiica ei)?

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexEn, on 10 ianuarie 2024 - 11:51, said:


De ce ai lua tu controlul si nu sotia ta (fiica ei)?

Ca mandra ma pune tot pe mine si ea a venit cu propunerea
Daca e mai greu la mine, atunci la ea, nu-i bai

Ce-as putea face cel mai simplu este sa merg cu ea sa ii treaca pensia pe cont.
Nici nu stiu ce presupune asta

Gagica e misto, e olimpica, mai mult p-afara sta, problema e ca uita (memoria scurta), altfel la 88 de ani e criminal de sanatoasa.
Si-al dracu de nu mor de bucurie cand o vad fericita.

Daca stau sa ma gandesc, doar pensia e o problema, restul le am in control.
Casa, cand o muri succesiune, aia nu e problema

Intre timp am intrebat si notarita mea si mi-a recomandat ca cel mai bine e sa consult un avocat.
Asta e, o sa vedem.

Deocamdata e inca bine, o vizitam o data pe saptamana, mai are "iesiri" ca am prins-o ca isi calca pijamaua.
Si la calcat e circ.
Fierul se incalzeste pe aragaz, ca are firul taiat.
De ce trebuie calcat? Aia nu ma mai intrebati, "pentru ca am vazut-o necalcata, maica" (i le pusese mandra pe pat ca ii schimbam lucrurile la saptamana, i le spalam noi.

 Xelo, on 10 ianuarie 2024 - 11:44, said:

Poti sa incerci si direct la notar daca boala nu e instalata grav si soacra are momente oarecum indelungate de luciditate.
E lucida permanent dar nu stiu daca vreun notar sa-si ia raspunderea.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu are probleme psihice nu iti da nimeni tutela.
Cel mult imputernicire pe conturi.

Dar cel mai bine mergi la avocat.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 MirceaDWC, on 10 ianuarie 2024 - 11:40, said:

in cazul in care boala este deja declansata, nu merge cu procura la notar. Actiune in instanta, cu toate documentele medicale in spate, prin care cereti tutela. Dupa ramanerea definitiva a sentintei, cu aceasta puteti face absolut orice.
Se da relativ usor, daca documentele medicale sunt OK (din cate stiu se cere diagnosticul medical si un certificat medico legal) Un avocat va poate indruma mult mai precis.

Nu vreau s-o barai cu comisii cu doctori etc.
Multi ma imping sa incep procedura de a lua aprobarea de insotitor sa mai castig niste bani, dar, nu vreau s-o stresez.
SI-asa are acum peste 3,000, si de cheltuit,... dracu' ca cu toti banii pe care-i iau eu si-i cheltuie ea, tot ii mai raman 1,800/luna
Scopul meu este s-o tin fericita pana da coltu' nu s-o stresez

 AlexEn, on 10 ianuarie 2024 - 12:09, said:

Daca nu are probleme psihice nu iti da nimeni tutela.
Cel mult imputernicire pe conturi.

Dar cel mai bine mergi la avocat.

Cred c-o pun sa semneze sa i se verse pensia la noi in cont si gata, si, odata pe luna sa-i dam niste cash sa aiba impresia ca a luat pensia

Multumesc tuturor.

#10
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:12, said:

Scopul meu este s-o tin fericita pana da coltu' nu s-o stresez

Și casa cui rămâne? Asta e marea problemă din punctul meu de vedere.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 miki07, on 10 ianuarie 2024 - 12:13, said:


Și casa cui rămâne? Asta e marea problemă din punctul meu de vedere.

E ultimul lucru la care ma gandesc
Legal, noua

Am muncit amandoi in asa fel incat sa nu avem nevoie de averea nimanui

Taica-su desi nu avea alti copii de ex, ne-a tras-o si a refuzat sa-i lase ceva fetei lui.
Maica-mea e posibil sa-i fi donat casa celulalt frate.

Mi se cam rupe
Chiar daca nu i-a lasat apartamentul lui frate-miu, tot o sa-i dau 60 sau 65% dupa moartea ei.
El a mai ajutat.

Pe mine ma intereseaza ca ele sa moara fericite, chit ca merita sau nu

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
nu se rezolva la banca?
deschidere cont, cerere de virare pensie in cont, apoi trimis contul la casa de pensii(daca nu cumva face asta banca direct).
contul pe numele ei, la bancomat mergi tu.

Edited by richi_e, 10 January 2024 - 13:06.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:07, said:

Ce-as putea face cel mai simplu este sa merg cu ea sa ii treaca pensia pe cont.
Alegi banca și mergeți împreună și deschideți un cont la care ești împuternicit.atenție să faci și card și online deodată să nu mai trebuiască dusă soacra.după ce ai cont o simplă cerere la casa de pensii

#14
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:12, said:


Cred c-o pun sa semneze sa i se verse pensia la noi in cont si gata, si, odata pe luna sa-i dam niste cash sa aiba impresia ca a luat pensia

Te complici inutil.

La mine e aproape aceeasi problema numai ca e mai avansata. Vizitele sunt zilnice si chiar de doua ori pe zi. Nu mai poate sa faca nimic singura.

Fie-sa, adica nevasta-mea, a hotarat sa primeasca pensia soacra-mi pe card. Cardul ei, al soacra-mi, card pe care il pasteaza nevasta-mea. Fara imputerniciri, fara notari, fara nimic. Simplu.

Contul in care se varsa pensia trebuie sa fie obligatoriu pe numele ei, al pensionarei :D Nu merge in alt cont

 EMPP, on 10 ianuarie 2024 - 13:25, said:

Alegi banca și mergeți împreună și deschideți un cont la care ești împuternicit.

Cum se face imputernicirea asta? Cei de la CEC n-au auzit de asa ceva!

Sau, mai bine zis, cei de la sucursala la care am fost n-au auzit de asa ceva.

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Asa cum s-a scris mai sus deschide-i cont la o banca ca sa primeasca pensia in cont, sa o puna imputernicita  pe sotia ta si sa foloseasca aplicatia bancii respective pentru platit toate facturile. Cu tutela stiu de la cineva ca e mai complicat trebuie sa arati si ce bunuri ai tu in ideea ca nu o sa profiti de bunurile pe care le ai in administrare.

PS: In caz ca se intampla ceva cu soacra BCR e foarte rigid, CEC-ul e flexibil.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:07, said:

E lucida permanent dar nu stiu daca vreun notar sa-si ia raspunderea.
atunci numai la bancă mergi

 dcr, on 10 ianuarie 2024 - 13:36, said:

Cum se face imputernicirea asta? Cei de la CEC n-au auzit de asa ceva!
eu am făcut la BT.
contul este al persoanei și cineva are acces la el.este ceva standard.atenție cu cardul că la expirare  trebuie dusă persoana și când se împute treaba este mai nasol ded aceea trebuie făcut totul acum

eu de ex nu am putut face card pe acel cont deși aveam acces și ridicam banii de la ghișeu.o cutumă a băncii

 MirceaDWC, on 10 ianuarie 2024 - 11:40, said:

in cazul in care boala este deja declansata
nu contează asta numai în cazul în care există mai mulți moștenitori și se ajunge la procese atunci actele se pot anula fiindcă era bolnavă persoana și nu avea discernământ.aici merge repede dacă la bancă zice DA

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:12, said:

Cred c-o pun sa semneze sa i se verse pensia la noi in cont
Numai în contul personal merge

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 EMPP, on 10 ianuarie 2024 - 14:10, said:

Numai în contul personal merge

Asa tineam si eu minte.
Cel mai simplu imputernicire pe contul personal al soacrei.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

 Tsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 11:31, said:

Ma gandesc sa-i trec pensia soacrei pe banca, si as vrea s-o iau sub aripa mea, s-o reprezint
Cred ca tutela se numeste.

Cum as putea sa faca asa ceva, tinand cont de nea Alzheimer?
Acum primeste banii cash. As dori sa-i primesc eu direct in cont.

La electricitate si cablu am trecut-o pe numele meu fara probleme, dar... ma gandesc ca va fi din ce in ce mai greu

Multumesc

Ambii mei socri si-au facut cu ajutorul meu cont online la LibraBank si au trimis extrasul de cont la Casa de pensii si  le intra pensia "pe card" la Libra de mai bine de 2 ani.
Totul online, fara drumuri la banca...

Edited by wertyck, 10 January 2024 - 14:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate