Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Tutela pentru soacra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 15:13, said:

Da Alex, dar inseamna sa o tarai, sa ne intrebe de mii de ori ce face ea acolo, comisioane, ilegalitati, chestii d-astea.
Daca putea semna undeva sa imi verse mie banii, era okay, daca nu, stau in contact cu postasul in cazul in care n-o gaseste sa ma duc sa-i iau eu pensia sau s-o tarasc la posta
E okay so far.
Dac-o sa-i blocheze pensia la un moment dat, se strange undeva la care va avea sotia dreptul dupa succesiune, si-asa am aproape €20,000 de la ea si cheltuie cum am zis pana in 1500lei/luna
   Un milion si jumatate de pensionari primesc pensia in contul bancar! Cit de complicat sa fie? iar daca poate sa semneze ca sa-ti ''verse tie banii'' ppoate sa semneze si pentru contul personal. Dupa care o aburesti usor, ii iei cardul si-i dai unul de farmacie in loc!

P.S.: nu te intreaba nimeni de ''mii de ori'' nimica!

Edited by tytysor, 10 January 2024 - 20:09.


#38
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2024 - 20:07, said:

iar daca poate sa semneze ca sa-ti ''verse tie banii'' ppoate sa semneze si pentru contul personal. Dupa care o aburesti usor, ii iei cardul si-i dai unul de farmacie in loc!
nu e nevoie de asta. e nevoie doar de 1. sa fii adaugat pe contul ei bancar (se rezolva cand deschizi contul) si 2. sa instalezi aplicatia bancii pe telefonul tau.

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
batrina nu are cont! iar colegul nostru o poate duce la banca sa semneze ''sa-i verse banii'' lui sau sa o ''tirasca'' la posta, dar nu o poate deplasa pentru a-si deschide un cont! oricum colegul pare omenos, i-a luat si cei 15000 detinuti anterior ca sa nu mai fie impovarata de griji si sa fie...fericita!

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2024 - 20:07, said:

Cit de complicat sa fie?

Eu iti doresc sa nu simti vreodata cat de complicat poate fi.
Uite un exemplu.
Am comandat un celular din Australia.
NU AM REUSIT s-o fac sa inteleaga ca ala e telefon
Stai sa pun poza:
Attached File  telefon.jpg   191.48K   19 downloads

Fiecare nume e un buton care acceseaza daca e apasat o data,d e 2 sau 3 ori telefonul acelei persoane
Nu intelege.
"Cat de greu e?"
E greu.
Cu toate astea fii atent la ce se pricepe:
Attached File  IMG_6045.jpg   207.7K   22 downloadsAttached File  IMG_6046.jpg   274.28K   17 downloads

E criminal cum functioneaza creierul, viteza de calcul si memoria, separate complet.

#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, ca sa semneze la banca deschiderea contului sigur se poate. In rest, nu verifica nimeni pe ce telefon e aplicatia! Si nici nu are nevoie, folosesti cardul bancar, unde la fel, nu te verifica la magazin daca e al tau sau nu!
Sincer nu inteleg care-i greutatea! Iar la banca, nu vei fi primul care vii cu un batrin aiurit la minte pentru cont bancar!

ciudat ca o femeie precum cea descrisa de dv., sa aiba in vocabularul curent cuvintul ''etaloane''! si sa mai stie si ce inseamna!

Edited by tytysor, 10 January 2024 - 21:14.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2024 - 20:46, said:

batrina nu are cont! iar colegul nostru o poate duce la banca sa semneze ''sa-i verse banii'' lui sau sa o ''tirasca'' la posta, dar nu o poate deplasa pentru a-si deschide un cont!

Batrana A AVUT CONT la CEC
Cand am verificat platea o taxa de intretinere de ... nu imi mai aduc aminte de cat
Cont care nu-l folosea vreodata, erau banii stransi de mult timp, nu-mi mai aduc aminte cat, cred ca pana-n €3,000.
Ei acolo se strangea si dobanda, si costa mai mult intretinerea
Si ca al ei erau multi batrani, care, ma uitam la ei ca nu stiau ce se intampla cu ei in viata, oameni resesemnati de care-si bate joc sistemul.
Ei nu intelegeau de ce trebuie sa plateasca dar erau resemnati ca... asa trebuie

Normal ca i-am desfiintat contul si i-am pus la mine
La mine statul nu fura
Apoi banii stransi din pensie... pai daca vedeai ce-i pe dulapul ala de sute... pai aia era motiv de crima, erau peste €12,000.
Am pus-o-n cont si tin evidenta cu cat am luat de la ea. Nu pentru ea, dar vreau sa imi fac eu analiza banilor mei si trebuie sa stiu ce e strain in cont

Am gasit-o cu contract la telefonie mobila la Orange si unul la Telecom, cu abonament la internet si telefon mobil, cu numar valabil si ea n-a avut niciodata mobil.
Cand am fost cu ea sa anulez, mi s-a resprosat ca reinoise contractul cu 2 luni in urma pe 2 ani. Si ca trebuie sa platesc probabil penalizari.

Astia sunt batranii de care-si bat joc romanii.
Si ne mai intrebam de ce il regreta pe Ceausescu?

I-am luat Vodafonele (cablul), pe contul meu, dupa care i-am transferat pe Digi, direct pe numele meu.

Acum ne intreaba de fiecare data cand mergem la ea daca mi-am luat din banii ei ceea ce platesc, ca ea nu vrea sa ramana datoare, :lol:
Si cheltuie mai putin de jumate din pensie...

Cand isi vede banii aia din dulap (peste 5000 cash), "ai cui sunt banii aia?"
"ai tai, ai cui sa fie ca uite, nu vrei sa cheltui!"
"aoleo, atatia bani am eu?"
"ai mai multi, dar sunt la noi in banca"

dupa 2 minite ne intreaba iar daca am luat banii de la ea de cheltuieli sa nu ramana datoare.

Nu cred c-o sa fac nimic cu pensia, o las asa cat s-o putea, banii o sa-i recuperez eu daca s-o schimba situatia

Inca o data multumesc de ajutor

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2024 - 21:11, said:

ciudat ca o femeie precum cea descrisa de dv., sa aiba in vocabularul curent cuvintul ''etaloane''! si sa mai stie si ce inseamna!

:lol:
iz dai seama ca am ramas cracanat, d-aia am si facut poza, :lol:

si nu "dv", ci "tu", ce naiba?

View Posttytysor, on 10 ianuarie 2024 - 21:11, said:

Sincer nu inteleg care-i greutatea!

Jesus mate, nu intelegi ca se streseaza tare?
Nu intelege si uita la minut

A luat-o o data salvarea si am fost cu ea la spital si ne rugam sa n-o interneze ca ii bloca pe toti

Ei, de la 7PM la 3AM a trebuit sa stam cat i-au facut investigatiile langa ea, care vroia sa plece acasa, care nu intelegea de suntem acolo, ca ala e spital, de ce e ea, acolo, si mai deranja si p-altii care chiar sufereau. Ea avusese o cadere de calciu iar doctorii au investigat sa nu cumva sa fie stroke.
N-a avut nici pe dracu, dar a fost foarte stresant si pentru ea si pentru noi.

La banca poate declansa anchete cu politie ca i se nazare ca n-are nevoie sa-si faca cont care ea nu stie ce e ala si nu stie sa cheltuie banii altfel decat cash
Sincer, ma lipsesc si de pensia ei pana o muri decat sa-i (sa ne) agravam situatia.

Cel mai tare a lovit-o COVID-ul cand i-a obligat pe batrani sa stea in case, ea, care nu e fun-ul tv-ului si sta toata ziua p-afara.

Cel mai mare avantaj este ca are incredere oarba in noi. Cel putin acolo nu avem de luptat

Si-nc-o chestie.
Nu ma plang ca-i greu, insa e al dracu de interesant
Sa ne puna la munca si scopul este sa fie fericita.
Cand o vad cum zambeste, e nebunie de vis ce e in sufletul meu, e evaluarea mea ca performanta.

Uite, pana si concediul l-am programat dupa ea.
Plecam sambata dupa ce-i ducem mancarea si rufele si ne intoarcem vineri.

De cateva ori o gasim ca-si face mancare, ciorba, v-am zis ca am prins-o cum calca in bucatarie.
E criminal sa vezi cum functioneaza creierul

#43
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Asta e, renunt! nu pricep de ce nu o insotiti la banca sa-i deschideti un cont. Si nici de ce va mirati ca trebuia platit un comision pentru existenta contului respectiv.

In fine, faceti ce doriti!

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am înțeles acum situația particulara și înțeleg de ce ambele situații propuse de mine sunt greu de aplicat.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwertyck, on 10 ianuarie 2024 - 23:47, said:

Eu am înțeles acum situația particulara și înțeleg de ce ambele situații propuse de mine sunt greu de aplicat.

Mersi,

Da, e clar ca doresc o situatie cat mai simpla pentru mine, dar scopul algoritmului principal e:
"Tine-o pe baba cat mai fericita!"

Si-s multe de povestit, iar aici pe aria asta nu e locul, apoi, poate parea ca ma plang.
E clar ca va avea o pondere importanta in cartea mea.
Ca merita ea sau nu, nu-mi pasa, eu sunt egoist si ma intereseaza cum ma simt eu, iar eu nu ma simt bine sa stiu ca depinde doar de mine si eu sa nu misc nimic.
Nu pot dormi bine noaptea si ala e cel mai important moment din viata. Noaptea, cand pun capul pe perna trebuie sa fiu okay eu, cu mine.
Ea, e un proiect pentru mine si, a devenit asa de cand am hotarat sa ne intoarcem. A inceput in aprilie 2020 in SUA, cand am platit avansul la 2 apartamente in care urma sa locuim in Romania. Ea, la garsoniera, noi la 2 camere. Asta s-a tot modificat. Cand i l-am prezentat sotiei, "asa de nasol sa fie?" Am zis, ca poate deveni chiar mai nasol daca avem ghinion, dar da, ne va schimba viata definitiv si irevocabil.
Daca aveam noroc sa moara in perioada covidului, da, planul se schimba radical, asa, am renuntat la stabilitatea aia incredibila si am inceput din nou viata.
Si, nu pot sa nu recunosc ca are o mare doza de aventura care ma atrage ca un magnet. Absolut ca imi place viata mea si n-as da-o.
Da, daca aveam un copil, e clar ca nu era el cel sacrificat, dar atunci era alta situatie, alt proiect.
Trebuie sa am tot timpul impresia ca la ce mi-a dat viata am facut tot ceea ce a depins de mine, in rest, fuck it, e destinul.

Hai ca devin siropos

#46
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostTsunamii, on 10 ianuarie 2024 - 12:19, said:

Taica-su desi nu avea alti copii de ex, ne-a tras-o si a refuzat sa-i lase ceva fetei lui.

Din cite stiu eu copii sint mostenitori rezervatari, deci ori a dezmostenit-o, ori a vindut / donat.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postundesignus, on 11 ianuarie 2024 - 10:59, said:

Din cite stiu eu copii sint mostenitori rezervatari, deci ori a dezmostenit-o, ori a vindut / donat.

Asa e, dar a scris in testament ca nu-i lasa ei nimic

#48
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Atentie cu cardurile fizice: De curant mi-a expirat cardul la BT, am mers la banca sa iau altul, surpriza, nu se poate elibera altul deoarece nu l-ati mai folosit fizic 6 luni si a fost dezactivat (plasticul).
Toate platile le faceam exclusiv online sau prin aplicatie. Mi-au emis alt card, cu alt comision etc ....

Deci, cand aveti carduri de la persoane netransportabile si "nu prea" le folositi, folositi-le la cateva luni sa nu aveti surprize ca a mea!

#49
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
sau alegeti o banca care nu face rahaturi din astea.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMirceaDWC, on 12 ianuarie 2024 - 12:26, said:

sau alegeti o banca care nu face rahaturi din astea.

nu cred ca exista
Deocamdata o las asa, poate moare inainte sa "cada la pat", desi dupa analizele medicale... pare de 40 de ani gagica

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTsunamii, on 11 ianuarie 2024 - 11:38, said:


Asa e, dar a scris in testament ca nu-i lasa ei nimic

Spre deosebire de US, aici testamentul nu poate incalca rezerva succesorala. Deci daca omul chiar avea ceva pe numele lui atunci mostenea si ea o bucata indiferent de ce a scris el in testament.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 12 ianuarie 2024 - 13:16, said:

Spre deosebire de US, aici testamentul nu poate incalca rezerva succesorala. Deci daca omul chiar avea ceva pe numele lui atunci mostenea si ea o bucata indiferent de ce a scris el in testament.

Stiu asta, dar noi am respectat ceea ce a dorit el, chiar daca nu merita (nici el si nici sotia lui).
Nu avem absolut nici un aport la ce a strans el cu sotia lui, deci sa se indeplineasca dorinta lui care s-a vrut fara copil toata viata lui.

Asa ca sotia a consimtit la notar ca nu doreste nimic

SIncer acum, ar fi fost destul de trist ca aia fiind lovita deja de moartea celui cu care a trait 40 de ani sa trebuiasca sa vanda apartamentul sa-i dea sotiei partea.
M-as fi asteptat sa-i lase sotiei apartamentul dupa ce moare si ea (nu au copii), dar daca a scris clar in testament, iar ea nu a sugerat nimic, be it!

As fi inaintat divort daca sotia avea pretentii.

(si as fi venit pe s/pedia pentru pretendente, organizam concursuri, teste alea, alea...)

#53
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostTsunamii, on 12 ianuarie 2024 - 13:11, said:


nu cred ca exista
Deocamdata o las asa, poate moare inainte sa "cada la pat", desi dupa analizele medicale... pare de 40 de ani gagica
Problema este semnarea documentelor initiale de deschidere de cont si imputernicire pe cont. Ulterior, sunt banci care emit si cardurile din aplicatie la distanta si ti-l trimit acasa.
Atentie, te vad om mai mult decat OK, nu folosi cardul ei daca reusesti sa deschizi cont, fa-l cu imputernicire si card pe numele tau/al sotiei, altfel nu esti in drept. Stiu caz cand s-a folosit cardul defunctului dupa deces pentru a scoate banii necesari inmormantarii din cont, ulterior au fost la banca sa inchida contul cu certificat de deces si de mostenitor si banca, sesizand operatiuni pe cont dupa data decesului, a facut sesizare penala. Noroc ca erau unici mostenitori si au scapat cu o amenda, dar au tras-o vreun an si jumatate.

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMirceaDWC, on 12 ianuarie 2024 - 14:10, said:

Problema este semnarea documentelor initiale de deschidere de cont si imputernicire pe cont. Ulterior, sunt banci care emit si cardurile din aplicatie la distanta si ti-l trimit acasa.
Atentie, te vad om mai mult decat OK, nu folosi cardul ei daca reusesti sa deschizi cont, fa-l cu imputernicire si card pe numele tau/al sotiei, altfel nu esti in drept. Stiu caz cand s-a folosit cardul defunctului dupa deces pentru a scoate banii necesari inmormantarii din cont, ulterior au fost la banca sa inchida contul cu certificat de deces si de mostenitor si banca, sesizand operatiuni pe cont dupa data decesului, a facut sesizare penala. Noroc ca erau unici mostenitori si au scapat cu o amenda, dar au tras-o vreun an si jumatate.

Asa e omu', dar d-asta nici nu fac nimic
O las asa, postasul ii da pensia
Cand se strang 10,000 ii iau 5,000 la dulap si-i pun la mine-n cont, ii verific sa aiba mereu 1,000 pe servanta in bucatarie si 150-200 in portofel si... asta e.
Dac-o cadea la pat, banii aia de pensie s-or strange undeva pe care o sa-i recuperam pana o muri
De cheltuiala are la mine €20,000 sau daca are nevoie, doar n-am venit in tara s-o las sa moara in mizerie, :lol:
Ea sa moara.
Numai ca nu vrea nici d-a dracu'

:lol:
Cand i-am zis cati ani a implinit a cazut pe spate
"Ai mah mama, n-am cum sa am atat!"
"Pai ia fa 2023-1935"
"Aoleo... da' mult am trait... eh io sa fiu sanatoasa si uite ca ma duc si picioarele si capu' "
"Da, da, aia vedem in fiecare zi"
"Ei, lasa mama, ca uite... cand eram mai tanara nu stiam cum e sa uiti, ei, uit si gata"

La sf discutiei uitase cati ani are

Asta e, bine ca suntem aici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate