Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Tutela pentru soacra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 Tsunamii, on 11 ianuarie 2024 - 11:38, said:


Asa e, dar a scris in testament ca nu-i lasa ei nimic

Chiar si asa, atit timp cit persoana respectiva e mostenitor rezervatar, are partea lui/ei rezervata, de unde si denumirea. Testamentul poate fi atatcat in virtutea acestui lucru.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 undesignus, on 15 ianuarie 2024 - 09:52, said:

Chiar si asa, atit timp cit persoana respectiva e mostenitor rezervatar, are partea lui/ei rezervata, de unde si denumirea. Testamentul poate fi atatcat in virtutea acestui lucru.

Omu', el nu a dorit sa-i lase nimic copilului lui. De ce, nu ma intreba pentru ca a parasit caminul conjugat cand asta mica avea 6 ani, deci exclus sa o urasca cu vreun motiv.
Nevasta lui nu doreste sa-i lase sotiei mele dupa ce moare nimic din ce au strans impreuna, cu toate ca nu au urmasi. So, be it.
SIncer, m-as fi asteptat sa ne spuna ca ne ramane noua apartamentul dupa ce moare ea. Dar nu a dorit asa ceva si nici eu nu am deschis discutia.
Ba mai mult a sarit si la gatul meu, nervoasa ca nu-i dau renuntarea la mostenire mai repede. Promisesem ca ii fac actul la notar, platit de mine, duminica si miercurea urmatoare ea-mi trimite text, ca nu sta ea sa se milogeasca pentru un drept al ei, ca are si alte metode de castig..., penibil.
Ba a incercat sa si ascunda ca are testament. De ce? Nu ma intreba ca nu stiu, asa ca am facut si al 2-lea act la notariat, primul fiind nul pentru ca a ascus faza cu testamentul si pare-se ca, daca exista testament asta trebuie mentionat in renuntarea la mostenire si acceptarea 100% a testamentului.

Daca asta a fost dorinta lor, si dupa parerea mea DOAR ei, sunt in drept moral sa hotarasca ce se intampla cu ce au agonisit ei, noi respectam asta.
Asa ca am renuntat prin act la notar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate