Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Unde sa investesc banii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact, @KiloW
Intra in imobiliare fix pe varf adica pe ''boom imobiliar'' si apoi, din diverse motive (lipsa lichiditate, de ex.) este nevoit sa vanda in pierdere.
Nu ar conta intrarea daca investitia se vrea pe termen foarte lung, gen 20 de ani sau mai mult... chestia e ca se poate profita de ocazie daca intelegi cum functioneaza ciclurile imobiliare (cumperi in criza, la pret destul de mic si vinzi dupa 5-6-7 ani, cu profit mai mare de 30%)

Edited by rz, 08 January 2024 - 11:07.


#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 utopium, on 08 ianuarie 2024 - 11:00, said:

Corect, nimeni nu iti poate spune cu certitudine. Eu am luat apartament in 2015, acum valoreaza triplu in euro. Sigur, am bagat si in finisaje, deci sa zicem 2.5 ori fata de investitia initiala. Tot nu e rau deloc. Vechiul apartament l-am vandut tot cam de peste 2 ori mai scump decat investitia initiala, asta desi trecusem printr-o perioada cu scaderi majore (2009+).

Triplu dupa 8 ani. Foarte bine, dar daca iei azi, mai scoti triplu peste 8 ani?

Si in 2008 se ofereau argumente similare, iar cine a luat atunci numai triplul nu si-a scos Posted Image

De aceea tot zic asta, randamentul anterior nu reprezina o garantie pentru randamente viitoare. Intotdeauna trebuie analizate conditiile pietei respective (Cluj in cazul taul), condiile econimice si mediul politic ca as iti dai seama daca esti mai aproape de un moment 2008 sau mai aproape de un moment 2015. Pe langa asta, uneori mai gasesti diamante in noroi, diverse evenimente care fac ca o zona cu preturi mici sa se aprecieze puternic.  De exemplu, ai luat la marginea campului, dar orasul s-a extins si ti-au facut si statie de metrou.

Edited by george_alexandru, 08 January 2024 - 11:10.


#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Luat cu 11K $ in 2001 > ajuns la 75K $ inainte de criza 2008 (nu l-am vandut) > prabusit la 35K dupa 2009 (chiria a avut continuitate, ap. nu a stat deloc gol) > vandut in 2018 cu 82K Euro
Chiria medie pentru el (2 camere ultracentral) a fost undeva la 200-250$
Deci caz real, nu povesti... au mai fost si altele dar nu cu 8X ci cu 3-4X profit
Probabil ca nu se vor mai intoarce acele vremuri dar un dublu tot va fi (dupa 2035-2040)... mai mult de 2X chiar 4-5X va fi probabil doar la unele terenuri (inca mai au potential, in anumite zone)

Edited by rz, 08 January 2024 - 11:22.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2024 - 11:06, said:

De aceea tot zic asta, randamentul anterior nu reprezina o garantie pentru randamente viitoare. Intotdeauna trebuie analizate conditiile pietei respective (Cluj in cazul taul), condiile econimice si mediul politic ca as iti dai seama daca esti mai aproape de un moment 2008 sau mai aproape de un moment 2015. Pe langa asta, uneori mai gasesti diamante in noroi, diverse evenimente care fac ca o zona cu preturi mici sa se aprecieze puternic.  De exemplu, ai luat la marginea campului, dar orasul s-a extins si ti-au facut si statie de metrou.
Evident ca nu e ceva ce poti face constant, dar mie mi s-a intamplat sa am cresteri de astea mari de 2 ori pana acum. Preturile vor creste in continuare odata cu veniturile, asa e peste tot. Sunt convins ca si la preturile actuale, care par mari (in Cluj), tot va fi un castig de 50% in aprox 10 ani. A, ca poate sa apara o criza imobiliara (temporara) oricand, asa e, dar criza aia trece, pe termen lung intr-un stat unde veniturile cresc accelerat, si preturile la imobiliare vor creste accelerat.

Sigur, perioadele de cresteri alerte au cam trecut, dar Romania tot va avea cresteri mai mari ale veniturilor decat vestul, deci inevitabil si o crestere a preturilor la imobiliare. Chestiile astea doua sunt strans legate. Plus ca si turismul creste intr-un ritm mai bun decat in alte parti pentru ca abia incepem sa atragem turisti straini.

Cresterea pe care am avut-o eu a fost generala in Cluj, nu doar la mine in cartier. Da, poate ca am luat cu vreo 20% sub pret cand am cumparat, asta a fost un mic avantaj. Dar preturile au crescut mult peste tot in Cluj. Si in contextul in care respectivul apartament e in centru si anul asta incep lucrarile la metrou, peste 10 ani sunt sanse ca acel metrou sa fie gata si sa fie si metroul un motiv de crestere Posted Image Sau aparitia centurii metropolitane care va reduce traficul auto in centru.

Edited by utopium, 08 January 2024 - 11:19.


#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Situatia asta cu preturile din Cluj nu a fost generata doar de ''epoca IT''... totul a inceput in ''epoca Caritas'' practic din acei ani Cluj-ul a fost mereu mai scump la imobiliare (si Brasov-ul dar nu atat de mult)

Edited by rz, 08 January 2024 - 11:29.


#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Caritasul a fost o mica parte a contributiei (la inceputul anilor 2000 cand trecuse deja Caritasul inca erau foarte ieftine locuintele, chiar daca ceva mai scumpe decat in rest) ... cel mai mare factor e procentul foarte mare de studenti si inevitabil de chiriasi. Si da, si IT-ul e un factor important, pentru ca 12% din angajati lucreaza in domeniul IT, ceea ce e un procent masiv.

Pe ansamblu insa sunt multi factori, se mai adauga ritmul de dezvoltare economica a orasului, administratia din ultimii 20 de ani care a fost semnificativ mai eficienta/progresista decat in orasul mediu din Romania, etc. Inclusiv pozitia orasului, suficient de aproape de vest, dar in acelasi timp suficient de central incat sa atraga populatie din toate directiile (chestie pe care Timisoara sau Iasi nu le au). E un cumul de factori.

Edited by utopium, 08 January 2024 - 11:40.


#43
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 06.08.2015

 rz, on 08 ianuarie 2024 - 11:27, said:

Situatia asta cu preturile din Cluj nu a fost generata doar de ''epoca IT''... totul a inceput in ''epoca Caritas'' practic din acei ani Cluj-ul a fost mereu mai scump la imobiliare (si Brasov-ul dar nu atat de mult)
clar caritasul a fost catalizatorul. are  zaiafet un video dedicat pe canal, spunea ca o paine ajunsase sa fie 10 lei ... in cluj
acum piata imobiliarelor e cam la fel ca cea din hong kong, tinuta artificial -cerere mare oferta mica=preturi mari

#44
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.09.2005

 el_marino_loko, on 08 ianuarie 2024 - 08:36, said:

Ce sunt titlurile de stat ?
Gasesti aici explicatii foarte bune despre titlurile de stat romanesti pentru populatie, in Lei si Euro. Daca vrei mai multe detalii, gasesti pe forum un topic dedicat.

Ca sugestie la intrebarea initiala, ai putea subscrie (adica cumpara de la stat) titluri de stat tip Fidelis, pe 5 ani, in Euro. Urmatoarea emisiune va fi probabil in luna Martie, la o dobanda anuala (cupon) in jur de 5 %.
Daca ai vrea sa faci asta, atunci pe scurt procedura ar fi: mergi la BCR, sau BRD, sau... (vezi in articol prin cine poti cumpara), deschizi cont in EUR (daca nu ai deja cont acolo), schimbi leii in euro, completezi hartiile si gata (cam 30 - 45 min). Va trebui sa ai la tine si un document justificativ privind provenienta banilor.
Ulterior, dobanda o s-o primesti anual, in contul deschis mai sus, in aceeasi luna in care ai cumparat titlurile, la o data fixa specificata in prospectul titlurilor. Dupa 5 ani, primesti ultima dobanda plus suma initiala.
Daca in acesti 5 ani ai nevoie de bani, poti vinde o parte (sau chiar toate) titlurile Fidelis (doar Fidelis!) la Bursa de Valori Bucuresti.

Edited by teoteo, 08 January 2024 - 12:27.


#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 KiloW, on 08 ianuarie 2024 - 10:34, said:

S-ar putea ca pierderile sa fie mai mici. Dacă statul intra in incapacitate de plata obligațiunile valorează 0e


Daca acest risc il consideri ca merita luat in calcul, o idee mai buna ar fi sa cauti alt stat in care sa investesti, sau chiar sa emigrezi.

#46
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

 dan210, on 07 ianuarie 2024 - 22:40, said:

titluri de stat, bursa?
si eu as baga la bursa, banci, farma, energie

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2024 - 12:40, said:



Daca acest risc il consideri ca merita luat in calcul, o idee mai buna ar fi sa cauti alt stat in care sa investesti, sau chiar sa emigrezi.

Cum spuneam riscul e proporțional cu câștigul :)
Am dat exemplul Belgiei, titlurile de stat sunt cu 2.8% aka la jumate. Ceea ce însemna că și riscul (asa cum e perceput de piață) e tot la jumate.
Și nu-i neapărat o tara super-safe are și ea probleme cu bugetul și cu datoriile, gangsterii aia de la agențiile alea de evaluare tot "trag semnale de alarma" etc.


#48
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 el_marino_loko, on 07 ianuarie 2024 - 22:03, said:

Am gasit un apartament de vanzare cu 2 camere si utilat foaret frumos in Cluj la 117000 euro. Agentia imobiliara zice ca poti lua 450 euro pe el pe luna daca il dai in chirie fiind intr-o zona centrala. Deci pot sa il cumpar sa il dau in chirie, sa imi bat capul cu chiriasi, facturi, plati, taxe si impozite, umblaraie, reparat daca se strica ceva prin apartament, posibil sa am perioade in care nu il dau in chirie si sa nu produca nimic si in cazul cel mai fericit sa obtin 450 euro pe luna din care dau statului 10% si deci mai raman cu 405 euro pe luna.

SAU

Pot sa bag banii aia intr-un depozit de economii la BT spre exemplu cu dobanda de 4.5% pe an, care e cel mai prost depozit ce il poti avea dar care te lasa sa ti scoti banii cand vrei, sa depui bani cand vrei si sa castigi 438 euro pe luna fara absolut nici un stres posibil. Daca optez pt un depozit la termen acolo pot avea dobanda de 5-6-7% deci venituri muult mai mari.

Deci ceva e putred in danemarca si nu imi dau seama ce. E evident ca nu ar trebui sa stea lucrurile in felul asta, dar nu inteleg ce anume nu functioneaza cum trebuie si ce ar trebui sa se intample. Poate stiti voi mai bine sa ma indrumati ce ar trebui sa fac.
Daca as avea banii tai niciodata nu m-as complica cu apartamente de inchiriat la jegosi de chiriasi care iti pot  strica prin casa. Ce as face eu ?  As cumpara terenuri la  periferia Bucurestiului sau Brasovului care peste cativa ani se vor vinde mult mai mult.  Daca ai si relatii ceva sa iei la licitatii ''pe lucru de nimic' te -ai scos.

Sau poti investi intr-un magazin mic,  ori cumperi un teren construiesti o casa o vinzi ,sau construiesti o hala sa o inchiriezi.

Edited by Un-ZeU, 08 January 2024 - 12:52.


#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,895
  • Înscris: 20.10.2015
Subiectul asta a ajuns, "Ce-as facea eu sa castig €100M!"
:lol:

Copii, TOTI stim unde ar trebui sa investeasca altii banii lor, asa cum stiam eu sa joc fotbal din tribune mai bine, mult mai bine decat hagi.
Mai bine la munca, faceti banii aia apoi sa va vad.
Ca nu e usor sa ai bani

#50
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 13:01, said:

Subiectul asta a ajuns, "Ce-as facea eu sa castig €100M!"
Posted Image

Copii, TOTI stim unde ar trebui sa investeasca altii banii lor, asa cum stiam eu sa joc fotbal din tribune mai bine, mult mai bine decat hagi.
Mai bine la munca, faceti banii aia apoi sa va vad.
Ca nu e usor sa ai bani
Tot toxic ai ramas.
Omul a cerut un sfat, daca aici sunt oameni care doresc il ofere gratis care e problema?  Daca apela la un consultant financiar mai si platea si nici nu-l ajuta cu nimic.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,895
  • Înscris: 20.10.2015

 Un-ZeU, on 08 ianuarie 2024 - 13:16, said:

Tot toxic ai ramas.
Omul a cerut un sfat, daca aici sunt oameni care doresc il ofere gratis care e problema?  Daca apela la un consultant financiar mai si platea si nici nu-l ajuta cu nimic.

Si tu crezi ca-l pot ajuta sarantocii?
Sa-ti zic care e diferenta intre sarantoci si cei care au ceva de vor sa-i inmulteasca?
Sarantocii NU AU NIMIC de pierdut.
Genul de oameni care se uita la Bentely pe internet si se gandesc cum le-ar sta la volan.
Aia nu au teama ca-si pierd ce-au strans pentru ca n-au strans.

Pentru sarantoc, faptul ca unu care are €1M pierde cu inflatia €150,000 intr-un an, e okay, pentru ca sarantocul gandeste: "ii mai raman €850,000, da-l dracu", iar ala de facut milionul doar el stie cat a muncit.
Sarantocu' daca pune mana pe €80,000, isi cumpara masina si merge la terasa

Cum dracu sa ceri sfaturi de la astia? Ce sfaturi crezi c-ar primi de la unu fara nici o responsabilitate fata de bani?

#52
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 10:19, said:


Trebuie sa te si pricepi sa evaluezi un risc
De ex sa ai parte in 5 ani de un cutremur de 8°Richter e mai improbabil  decat sa ai € la 6 lei

Cum evaluezi riscul, daca nu are expertiza facuta, dar este posibil sa o aiba peste cativa ani ?
Daca este bloc ( mai ) nou, dar prost construit si/ sau cu modificari ?
Cutremurul poate fi si de circa 7 grade, similar cu cel din Martie 1977.

 rz, on 08 ianuarie 2024 - 11:02, said:

Exact, @KiloW
Intra in imobiliare fix pe varf adica pe ''boom imobiliar'' si apoi, din diverse motive (lipsa lichiditate, de ex.) este nevoit sa vanda in pierdere.
Nu ar conta intrarea daca investitia se vrea pe termen foarte lung, gen 20 de ani sau mai mult... chestia e ca se poate profita de ocazie daca intelegi cum functioneaza ciclurile imobiliare (cumperi in criza, la pret destul de mic si vinzi dupa 5-6-7 ani, cu profit mai mare de 30%)
De exemplu, cei care au cumparat in 2000-2006 si au vandut in 2007-2008.
Sau cei care au cumparat in 2009- 2020 si au vandut in 2021-2023.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,895
  • Înscris: 20.10.2015

 vacantamijlocie, on 08 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Cum evaluezi riscul, daca nu are expertiza facuta, dar este posibil sa o aiba peste cativa ani ?
Daca este bloc ( mai ) nou, dar prost construit si/ sau cu modificari ?
Cutremurul poate fi si de circa 7 grade, similar cu cel din Martie 1977.

Cauti in istoria lumii si vezi in ultima suta de ani cate cutremure de peste 7°Richter au fost si tot in ultima suta de ani cate crize, recesiuni majore, nationalizari, reforme monetare, tzepe de banci, caritasuri, FNI-uri etc
Si, cand s-au intamplat astea, care era probabilitatea ca apartamentul tau sa se afle intr-un bloc cazut si care era probabilitatea ca tu sa fi fost lovit de problemele bancare.

Ia zi, acum stii sa evaluezi mai corect?

 vacantamijlocie, on 08 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Daca este bloc ( mai ) nou, dar prost construit si/ sau cu modificari ?

Te poti interesa? Sau e la noroc?

 vacantamijlocie, on 08 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Cutremurul poate fi si de circa 7 grade, similar cu cel din Martie 1977.
Au cazut toate blocurile in 77?

 vacantamijlocie, on 08 ianuarie 2024 - 14:58, said:

De exemplu, cei care au cumparat in 2000-2006 si au vandut in 2007-2008.
Cati oameni cunosti tu care fac credit si cumpara un apartament pentru a-l vinde fortzat in 2 ani???

#54
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 14:05, said:


Si tu crezi ca-l pot ajuta sarantocii?

Da. Mai repede te ajuta un sarantoc(cu un sfat)  decat unul bogat. Un bogat nu o sa ne spuna noua cheia succesului, in pus omul vb de 120 k nu de milioane .
Cum dracu sa ceri sfaturi de la astia? Ce sfaturi crezi c-ar primi de la unu fara nici o responsabilitate fata de bani?
E o zicala in viata ,Un om inteligent poate invata de la un prost ,invers nu se poate. Plus ca e lipsa de respect sa vb asa cu '' astia'.
Eu unul zic ca i-am dat un sfat bun dim moment ce nu stie sa faca cu banii acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate