Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Unde sa investesc banii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 07.05.2018

View Postutopium, on 08 ianuarie 2024 - 11:39, said:

Caritasul a fost o mica parte a contributiei (la inceputul anilor 2000 cand trecuse deja Caritasul inca erau foarte ieftine locuintele, chiar daca ceva mai scumpe decat in rest) ... cel mai mare factor e procentul foarte mare de studenti si inevitabil de chiriasi. Si da, si IT-ul e un factor important, pentru ca 12% din angajati lucreaza in domeniul IT, ceea ce e un procent masiv.

Pe ansamblu insa sunt multi factori, se mai adauga ritmul de dezvoltare economica a orasului, administratia din ultimii 20 de ani care a fost semnificativ mai eficienta/progresista decat in orasul mediu din Romania, etc. Inclusiv pozitia orasului, suficient de aproape de vest, dar in acelasi timp suficient de central incat sa atraga populatie din toate directiile (chestie pe care Timisoara sau Iasi nu le au). E un cumul de factori.

clujul a avut parte de boom economic din 2012 pana acum

totusi, vorba aia, orice minune tine 3 zile

scaderea puterii de cumparare, combinata cu dobanzile mari+cresterile de taxe pentru acoperirea deficitului bugetar o sa duca la o scadere sau o stagnare a preturilor la imobiliare

cel putin asa vad eu lucrurile

#56
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 19.05.2008
In Romania, bias-ul spre imobiliare e foarte puternic - visul oricarui roman e sa ia 1-2...10 apartamente (pe credit, evident) si sa le dea in chirie (cui? mai conteaza? :D ). In realitate, exista 5 clase de active financiare (ordonate dupa risc si in acelasi timp randament):
1. Titluri de stat
2. Imobiliare
3. Instrumente financiare sintetice (ETF-uri)
4. Instrumente financiare individuale (actiuni/bonduri corporate)
5. Instrumente financiare derivate
Exceptand categoria 5 (care este extrem de riscanta si merge doar la oameni cu multa experienta), un mix din celelalte ar putea fi o solutie. Cu observatia ca pentru categoriile 1, 3 si 4 trebuie sa ai banii (nu merg pe credit). Ceea ce in Romania e o problema :)

Edited by catalinin, 08 January 2024 - 22:03.


#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcarturarulobosit, on 08 ianuarie 2024 - 21:47, said:

clujul a avut parte de boom economic din 2012 pana acum

totusi, vorba aia, orice minune tine 3 zile

scaderea puterii de cumparare, combinata cu dobanzile mari+cresterile de taxe pentru acoperirea deficitului bugetar o sa duca la o scadere sau o stagnare a preturilor la imobiliare
Boom-ul a inceput cu vreo 5 ani mai repede de fapt, cam de la aparitia parcurilor industriale si a primilor mari investitori (Emerson, Nokia) + a mall-urilor. Puterea de cumparare a tot crescut de atunci, faptul ca ai un an cu o inflatie mai mare care mai roade din puterea de cumparare nu inseamna ca asta va fi un trend pe termen lung.

Chiar daca vor mai fi si perioade complicate (cum e si acum), pe ansamblu veniturile vor creste in continuare, iar odata cu ele si preturile la imobiliare.

Edited by utopium, 09 January 2024 - 00:18.


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,998
  • Înscris: 20.10.2015

View PostUn-ZeU, on 08 ianuarie 2024 - 21:26, said:

E o zicala in viata ,Un om inteligent poate invata de la un prost ,invers nu se poate.
E corect
Si atunci unu inteligent ia ce spune un sarantoc si exclude
De ce?
Pai, puterea exemplului. Daca ala e sarantoc, asta spune multe

View PostUn-ZeU, on 08 ianuarie 2024 - 21:26, said:

Mai repede te ajuta un sarantoc(cu un sfat)  decat unul bogat. Un bogat nu o sa ne spuna noua cheia succesului
Vii si cu un exemplu de sarantoc?
Un bogat?
Cum sa nu-ti spuna cheia. O arata tuturor.
Se numeste munca, perseverenta, tenacitate, realism, disciplina
Ah, ca nu va place?
Ce sa va faca sensei?



View PostUn-ZeU, on 08 ianuarie 2024 - 21:26, said:

Eu unul zic ca i-am dat un sfat bun dim moment ce nu stie sa faca cu banii acum.
Vrei sa mergem pe exemplele tale sa le evaluam?
Asa ca sa-ti deonstrez...
Apoi sa te intreb de ce tu nu faci ceea ce sfatuiesti?
Eu n-as vrea sa intru acolo, dar daca ma fortezi, o fac

#59
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 31.08.2023

View Postteoteo, on 08 ianuarie 2024 - 12:25, said:

Gasesti aici explicatii foarte bune despre titlurile de stat romanesti pentru populatie, in Lei si Euro. Daca vrei mai multe detalii, gasesti pe forum un topic dedicat.

Ca sugestie la intrebarea initiala, ai putea subscrie (adica cumpara de la stat) titluri de stat tip Fidelis, pe 5 ani, in Euro. Urmatoarea emisiune va fi probabil in luna Martie, la o dobanda anuala (cupon) in jur de 5 %.
Daca ai vrea sa faci asta, atunci pe scurt procedura ar fi: mergi la BCR, sau BRD, sau... (vezi in articol prin cine poti cumpara), deschizi cont in EUR (daca nu ai deja cont acolo), schimbi leii in euro, completezi hartiile si gata (cam 30 - 45 min). Va trebui sa ai la tine si un document justificativ privind provenienta banilor.
Ulterior, dobanda o s-o primesti anual, in contul deschis mai sus, in aceeasi luna in care ai cumparat titlurile, la o data fixa specificata in prospectul titlurilor. Dupa 5 ani, primesti ultima dobanda plus suma initiala.
Daca in acesti 5 ani ai nevoie de bani, poti vinde o parte (sau chiar toate) titlurile Fidelis (doar Fidelis!) la Bursa de Valori Bucuresti.

Ce inseamna document justificativ de provenienta a banilor. Daca am primit de la parinti dealungul anilor si pus la ciorap inseamna ca nu pot cumpara titluri ?

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,998
  • Înscris: 20.10.2015

View Postel_marino_loko, on 09 ianuarie 2024 - 09:13, said:

Ce inseamna document justificativ de provenienta a banilor. Daca am primit de la parinti dealungul anilor si pus la ciorap inseamna ca nu pot cumpara titluri ?

Mergi cu ciorapu-acolo

Da, trebuie justificat de unde ai banul

#61
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017

View Postel_marino_loko, on 09 ianuarie 2024 - 09:13, said:

Ce inseamna document justificativ de provenienta a banilor. Daca am primit de la parinti dealungul anilor si pus la ciorap inseamna ca nu pot cumpara titluri ?

Stai asa, tu aia 100k euro ii ai cash, nu intr-un cont?

#62
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 14.01.2013

View Postel_marino_loko, on 07 ianuarie 2024 - 22:03, said:

....
Deci ceva e putred in danemarca
...
hä ?

deschide o ghereta in mijlocul clujului si fa langosi (bah da' reteta buna, nu rahat Posted Image ) sau covrigarie, prostii din astea ce baga lumea ca disperatii
cafa pe langa
faci bani de nu poti sa-i cari seara cand inchizi !!!

#63
Xelo

Xelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 12.05.2005

View Postel_marino_loko, on 09 ianuarie 2024 - 09:13, said:

Ce inseamna document justificativ de provenienta a banilor. Daca am primit de la parinti dealungul anilor si pus la ciorap inseamna ca nu pot cumpara titluri ?

La depunerea de numerar in cont bancar pentru mai mult de 10K EUR/echivalent RON o sa trebuiasca sa completezi un formular in care ti se cere sa mentionezi sursa fondurilor.
Scrii frumos "economii proprii / imprumuturi returnate in numerar / bla bla bla" sau daca nu e graba depui sume <10K/luna timp de mai multe luni, eventual la diferite sucursale si in cuantumuri diverse...  eventual si la banci distincte, dupa caz. Inca nu s-a inventat sistemul care sa bata romanul la inventivitate si descurcareala.

#64
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 31.08.2023

View Postgeorge_alexandru, on 09 ianuarie 2024 - 10:25, said:


Stai asa, tu aia 100k euro ii ai cash, nu intr-un cont?

Pai ca ii am cash sau ca ii am cash si ii bag intr un cont care e diferenta ?

View PostXelo, on 09 ianuarie 2024 - 11:02, said:

La depunerea de numerar in cont bancar pentru mai mult de 10K EUR/echivalent RON o sa trebuiasca sa completezi un formular in care ti se cere sa mentionezi sursa fondurilor.
Scrii frumos "economii proprii / imprumuturi returnate in numerar / bla bla bla" sau daca nu e graba depui sume <10K/luna timp de mai multe luni, eventual la diferite sucursale si in cuantumuri diverse...  eventual si la banci distincte, dupa caz. Inca nu s-a inventat sistemul care sa bata romanul la inventivitate si descurcareala.

atat am vrut sa aud. noroc ca suntem cu un pas inaintea lor

Apropo de apartamente, sa ma feresc de mansarde daca e sa iau ? Si tot de apartamente, care ar merge mai bine in chirie, 1,2 sau 3 camere ? Iar ca pret merg direct proportionale sau scade pretul cu cat ai mai multe camere ca la biscuiti ?

#65
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017

View Postel_marino_loko, on 09 ianuarie 2024 - 17:22, said:

Pai ca ii am cash sau ca ii am cash si ii bag intr un cont care e diferenta ?


E o diferenta foarte mare. Daca ii ai deja in cont, inseamna ca o banca deja a realizat formalitatile AML, practic e un simplu transfer bancar dintr-un cont al tau intr-un alt cont al tau.
Depunerea unei sume in numerar de asemenea valoare ridica niste suspiciuni, asa ca va trebui sa oferi niste motive pertinente pentru o asa suma.

View PostXelo, on 09 ianuarie 2024 - 11:02, said:

La depunerea de numerar in cont bancar pentru mai mult de 10K EUR/echivalent RON o sa trebuiasca sa completezi un formular in care ti se cere sa mentionezi sursa fondurilor.
Scrii frumos "economii proprii / imprumuturi returnate in numerar / bla bla bla" sau daca nu e graba depui sume <10K/luna timp de mai multe luni, eventual la diferite sucursale si in cuantumuri diverse...  eventual si la banci distincte, dupa caz. Inca nu s-a inventat sistemul care sa bata romanul la inventivitate si descurcareala.

Bancile au softuri care in baza unor scenarii pot considera tranzactiile suspecte. De exemplu, daca depui sume mari la sucursale diferite ale aceleasi banci, foarte probabil softul lor AML va ridica o alerta. O spun ca persoana care a vazut un astfel de soft la lucru.

Edited by george_alexandru, 09 January 2024 - 18:44.


#66
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostTsunamii, on 09 ianuarie 2024 - 06:37, said:


Vrei sa mergem pe exemplele tale sa le evaluam?
Asa ca sa-ti deonstrez...
Apoi sa te intreb de ce tu nu faci ceea ce sfatuiesti?
Eu n-as vrea sa intru acolo, dar daca ma fortezi, o fac
Te fortez :)))))

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,998
  • Înscris: 20.10.2015

View PostUn-ZeU, on 09 ianuarie 2024 - 19:30, said:

Te fortez Posted Image))))

Bun, care e venitul tau?
Cum ai pus mana pe €100,000?

#68
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,184
  • Înscris: 30.11.2021
Valoarea investititiilor este relativa.
Cunosc si eu care au mult mai multi bani ca mine dar nu stiu ce sa faca cu ei.

Pana la urma toti traim cu un ceas, inevitabil o sa murim.

Inainte nu stiam ce sa raspund la intrebarile alea tampite, unde te vezi peste 5 ani, peste 10 ani.
Ma uit doar unde eram acum 5 ani.

#69
okd

okd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.04.2022
Răspunsul corect poate fi doar subiectiv, exemplu:
a) ești un extraterestru care ajunge azi pe planetă cu 117k euro - mă îndoiesc că cea mai bună investiție e un apartament la Cluj/Romania/Europa de Est
B) ești OP și dormi mai bine noaptea daca ai banii in cărămizi palpabile în același oraș cu tine - liniștea ta sufletească e mai importantă decât un eventual randament superior în sp500 sau alte instrumente financiare

#70
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021

View PostMindArchitect, on 14 ianuarie 2024 - 10:25, said:

Cunosc si eu care au mult mai multi bani ca mine dar nu stiu ce sa faca cu ei.



Da multă lume fără imaginație :D

#71
nicdp80

nicdp80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.01.2024

View Postel_marino_loko, on 07 ianuarie 2024 - 22:03, said:

Am gasit un apartament de vanzare cu 2 camere si utilat foaret frumos in Cluj la 117000 euro.
" Antreprenorii nu trebuie să îşi pună toate ouăle într-un singur coş. Diversificarea este cheia pentru anduranţă " ( https://www.zf.ro/sf...uranta-12929139 )
  Merita incercata o diversificare , informatie ai la un " click " distanta , in plus ai sansa de a invata mult mai multe .

#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,998
  • Înscris: 20.10.2015

View Postnicdp80, on 20 ianuarie 2024 - 13:26, said:

" Antreprenorii nu trebuie să îşi pună toate ouăle într-un singur coş. Diversificarea este cheia pentru anduranţă " ( https://www.zf.ro/sf...uranta-12929139 )
  Merita incercata o diversificare , informatie ai la un " click " distanta , in plus ai sansa de a invata mult mai multe .

E un titlu prost, si nu se refera la diversificare.
Antreprenorii nu pot avea grijanie de oua in cosuri diferite, e un non-sense

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate