Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Unde sa investesc banii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
450 chirie la 117k e usor sub 3% randament daca nu dai la negru. Asta nu e investitie. Daca mai faci si credit deja nu mai vorbim de investitie ca nu mai e randament real fiind sub inflatia la euro.

Vezi ca statul nu ia doar 10%. Mai ia si CASS mai ai si cheltuieli de intretinere, impozite si taxe la imobile, reparatie capitala (cam la 10 ani)....  Daca esti full corect (nu la negru nu la gri), pe o perioada de 10 ani, cam 60% din chiria incasata e incasarea ta neta

Edited by MooF2010, 07 January 2024 - 23:40.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,899
  • Înscris: 20.10.2015

 spider8, on 07 ianuarie 2024 - 23:12, said:


-din acești bani plătești 8% impozit (de fapt 10 % cu o deducere de 20% din cei 10%, adică 8%) precum și CASS deoarece din chirie încasezi mai mult de 6 salarii minime;

Nu stiu de unde ai scos tu 8% ca acum e 10% iar anul 2022 a fost 6%

Eu la chirii ma bazez doar pe 60%
(20, impozit si cass si 20 reparatii si perioade moarte)
De anul asta o sa pun si taxele si reparatiile la termen sa mai recuperez

Dar in imobiliare nu mai poti vorbi de investitii, poate depozite care-si mentin valoarea
Partea proasta e ca in altceva, in Romania nu am incredere sa-mi duc banii

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 06:33, said:

… Nu stiu de unde ai scos tu 8% ca acum e 10% iar anul 2022 a fost 6% …
Incepand cu 2024 s-a reintrodus deducerea forfetara, dar este de 20% nu 40% cat a fost mai inainte. Bineinteles ca nu afecteaza veniturile din chirii pe 2023 care se definitiveaza acum, la ele nu ai deducere deloc.

#22
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Acu ceva timp , Iancu Guda a facut o analiza la emisiunea Banii in miscare la subiectul Investitia intr-un apartament vs. Titluri de Stat.
Ce aspecte mai apar la un apartament inchiriat (am retinut asta fiindca cochetam si eu cu ideea)
-Apartamentul il cumperi, dar nemobilat ->investie suplimentara.Intre 5 si 7% din valoare, depinde de ce cumperi.(Ikea sau Mobexpert)
-Un apartament sta inchiriat cam 9 luni pe an-nu mai tin minte de unde a luat cifra, dar parea credibil.
-Cheltuieli suplimentare in reparatie/inlocuire electrocasnice, mobilier, etc
-Cheltuieli suplimentare pentru revizie CT, inlocuire/verificare apometre.
-Cheltuieli suplimentare pentru zugraveala, igienizare sau, mai rau, o dauna totala de la un chirias.Chiria in avans nu acopera nici jumate din cost.
-Neprvazute-1% din valoarea apartamentului.
Randamentul de recuperare a iesit undeva la 60% fata de investitia in Titluri de Stat.

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,899
  • Înscris: 20.10.2015

 sags, on 08 ianuarie 2024 - 06:44, said:

Incepand cu 2024 s-a reintrodus deducerea forfetara, dar este de 20% nu 40% cat a fost mai inainte. Bineinteles ca nu afecteaza veniturile din chirii pe 2023 care se definitiveaza acum, la ele nu ai deducere deloc.


Bine de stiut, good news, desi eu am facut pe sistem real, decio imi deduc si asigurarea si comisionul agentului

Mersi

 rinaldoparaipan, on 08 ianuarie 2024 - 07:49, said:

Acu ceva timp , Iancu Guda a facut o analiza la emisiunea Banii in miscare la subiectul Investitia intr-un apartament vs. Titluri de Stat.
Ce aspecte mai apar la un apartament inchiriat (am retinut asta fiindca cochetam si eu cu ideea)
-Apartamentul il cumperi, dar nemobilat ->investie suplimentara.Intre 5 si 7% din valoare, depinde de ce cumperi.(Ikea sau Mobexpert)
-Un apartament sta inchiriat cam 9 luni pe an-nu mai tin minte de unde a luat cifra, dar parea credibil.
-Cheltuieli suplimentare in reparatie/inlocuire electrocasnice, mobilier, etc
-Cheltuieli suplimentare pentru revizie CT, inlocuire/verificare apometre.
-Cheltuieli suplimentare pentru zugraveala, igienizare sau, mai rau, o dauna totala de la un chirias.Chiria in avans nu acopera nici jumate din cost.
-Neprvazute-1% din valoarea apartamentului.
Randamentul de recuperare a iesit undeva la 60% fata de investitia in Titluri de Stat.

mobila doar IKEA, nu consider nimic altceva

La titlurile de stat, discutam unu la mana de lei si doi la mana, nu-si maresc valoarea ca un apartament in timp
Apartamentul e mai sigur pe timp lung decat mizeriile facute de politicieni

#24
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Ce sunt titlurile de stat ?

#25
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
https://mfinante.gov...entru-populatie

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,899
  • Înscris: 20.10.2015

 el_marino_loko, on 08 ianuarie 2024 - 08:36, said:

Ce sunt titlurile de stat ?

Niste tichete pe care ti le da guvernul in schimbul banilor tai
Cu alte cuvinte tu imprumuti statul

Lumea e bucuroasa pentru ca sunt dobanzi bune, eu nu prea am incredere in modul in care gestioneaza guvernul banii, asa ca daca nu e in valuta eu nu o sa cumpar.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 08:18, said:


La titlurile de stat, discutam unu la mana de lei si doi la mana, nu-si maresc valoarea ca un apartament in timp
Apartamentul e mai sigur pe timp lung decat mizeriile facute de politicieni

Oare? Acum ceva timp era Fidelis la euro cu maturitate 5 ani la dobândă 5.5%. Bani neimpozabili, pentru care nu aveai nimic de cheltuit. Adică atâta luai.

 el_marino_loko, on 07 ianuarie 2024 - 22:03, said:

Am gasit un apartament de vanzare cu 2 camere si utilat foaret frumos in Cluj la 117000 euro.

Ca idee, când investești iei în calcul câteva aspecte:
-randamentul total (cât îți generează pe lună/an, cât se apreciază/depreciază, ce cheltuieli ai, cât e impozitul)
-lichiditatea - dacă ai nevoie de o parte din sumă, cât de repede o iei
-comoditatea - vrei să aloci timp și efort, poate și nervi, sau stai relaxat si nu-ti bati capul?

Si tine minte un principiu sfânt : past performance does not guarantee future results. Conteaza foarte mult realitatea economica în care te afli. Cine a luat apartament în 2000 și l-a vândut în 2008 s-a umplut de bani. Cine l-a luat în 2008 la 15 ani distanță abia a ajuns beak even. Cine a luat în 2012 are un profit decent. Ce vreau să zic, dacă iei azi în apartament, poate fi o investiție foarte bună, sau nu. Nimeni nu-ți poate spune cu certitudine.
La tirului ai garantat niște câștiguri pe cei x ani. Dar când inflația trece, randamentul ăla e spre zero. Măcar nu plătești impozit. Adică doar în acei ani, până la maturitate este garantat câștigul.
Mai ai etf-urile, in teorie randament bun și stres mic, dar dacă vine vreo recesiune, câțiva ani vei fi mult pe minus. În cazul unei crize majore, acei câțiva ani se vor transforma în mulți ani.

In concluzie, mai cercetează, nu te arunca imediat.

Edited by george_alexandru, 08 January 2024 - 09:50.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 el_marino_loko, on 07 ianuarie 2024 - 22:03, said:

Am gasit un apartament de vanzare cu 2 camere si utilat foaret frumos in Cluj la 117000 euro. Agentia imobiliara zice ca poti lua 450 euro pe el pe luna daca il dai in chirie fiind intr-o zona centrala. Deci pot sa il cumpar sa il dau in chirie, sa imi bat capul cu chiriasi, facturi, plati, taxe si impozite, umblaraie, reparat daca se strica ceva prin apartament, posibil sa am perioade in care nu il dau in chirie si sa nu produca nimic si in cazul cel mai fericit sa obtin 450 euro pe luna din care dau statului 10% si deci mai raman cu 405 euro pe luna.

SAU

Pot sa bag banii aia intr-un depozit de economii la BT spre exemplu cu dobanda de 4.5% pe an, care e cel mai prost depozit ce il poti avea dar care te lasa sa ti scoti banii cand vrei, sa depui bani cand vrei si sa castigi 438 euro pe luna fara absolut nici un stres posibil. Daca optez pt un depozit la termen acolo pot avea dobanda de 5-6-7% deci venituri muult mai mari.

Deci ceva e putred in danemarca si nu imi dau seama ce. E evident ca nu ar trebui sa stea lucrurile in felul asta, dar nu inteleg ce anume nu functioneaza cum trebuie si ce ar trebui sa se intample. Poate stiti voi mai bine sa ma indrumati ce ar trebui sa fac.

Ce e putred cand banca iti ofera un randament mai bun decat inchirierea ?! Au fost multi ani cand situatia a fost pe dos. Si nici dobanzile astea nu vor dura o vesinicie.
E undeva in constitutie sa se ofere solutii decente pentru economii sau ce ?!

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 09:00, said:


Niste tichete pe care ti le da guvernul in schimbul banilor tai
Cu alte cuvinte tu imprumuti statul

Lumea e bucuroasa pentru ca sunt dobanzi bune, eu nu prea am incredere in modul in care gestioneaza guvernul banii, asa ca daca nu e in valuta eu nu o sa cumpar.

Cei mai mari creditori ai statului sunt bancile, bine ca ai incredere in banci.

#29
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 Tsunamii, on 08 ianuarie 2024 - 08:18, said:

La titlurile de stat, discutam unu la mana de lei si doi la mana, nu-si maresc valoarea ca un apartament in timp
Apartamentul e mai sigur pe timp lung decat mizeriile facute de politicieni
Daca ajunge cu risc seismic sau cade la cutremur, nu e mai sigur.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,899
  • Înscris: 20.10.2015

 vacantamijlocie, on 08 ianuarie 2024 - 10:12, said:

Daca ajunge cu risc seismic sau cade la cutremur, nu e mai sigur.

Trebuie sa te si pricepi sa evaluezi un risc
De ex sa ai parte in 5 ani de un cutremur de 8°Richter e mai improbabil  decat sa ai € la 6 lei

 overseas, on 08 ianuarie 2024 - 10:12, said:

Cei mai mari creditori ai statului sunt bancile, bine ca ai incredere in banci.

In ING, am

#31
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
În general riscul e proporțional cu profitul.
Titlurile de stat din România dau 5.5% dobânda. Alea din Be de exemplu dau 2.8%.

Asta înseamă cumva ca piața apreciază riscul ca România să-ți dea teapa e dublu față de Be. Și experții zic că BE are probleme cu bugetul....

Revenind la "speță" sunt șanse mari ca de fapt chiriile sa fie indexate într-o forma sau alta, aia 400e/luna sunt pentru primul an. Pe la mine prin sat indexarea asta e o chestie oficiala si in general e 2-3% anual.
Pe termen lung sunt șanse mari ca apartamentul sa fie o afacere mai bună. Peste 10 ani chiria aia care azi e 400e net s-ar putea sa fie 600. Și prețul apartamentului sa acopere măcar inflația.

Dacă dobânzile rămân ridicate, creditele sunt scumpe, mulți vor amâna sa cumpere și e posibil sa crească chiriile.

Dacă dobânzile vor scădea una la mana ca n-o sa mai ai 5.5%, și a doua la mana creditele devin accesibile și lumea s-ar putea sa se repeada iar la cumpărat. Posibil sa stagneze chiriile însă aproape sigur creste prețul la apartament.

Edited by KiloW, 08 January 2024 - 10:29.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Riscul e ca startul să intre în incapacitate de plată. Acuma, dacă se va întâmpla asta, oare ce se va întâmpla cu restul economiei, inclusiv piața imobiliară?

In general, daca investești într-o țară anume, titlurile de stat sunt considerate cele mai sigure investiții din țara respectivă.

Edited by george_alexandru, 08 January 2024 - 10:31.


#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
S-ar putea ca pierderile sa fie mai mici. Dacă statul intra in incapacitate de plata obligațiunile valorează 0e

Apartamentul n-o să scadă la 0E.

Mai mult pentru mulți cărămizile sunt valoare-refugiu, ca aurul. Când lucrurile o iau la vale mulți care au bani și-i parchează in cărămizi, considerate mai safe decât băncile sau bursa în perioadele zbuciumate. De căzut tot cade probabil însă s-ar putea mai puțin decât bursele, sau economia.
Casa e bun "primar", oricât sunt lucrurile de nasoale trebuie sa ai mâncare, apa și adăpost.
Când economia se duce la vale renunti întâi la vacante, la schimbatul mașinii și a aifonului, însă rata sau chiria e ultimul lucru la care vei renunța, cu excepția mâncării. Și probabil a țigărilor :D

Edited by KiloW, 08 January 2024 - 10:38.


#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Daca vine o criza similara cu aia din 2008 se poate duce in jos chiar si cu 40-50% pretul unui apartament (in decurs de un an, nu brusc) dar ramane siguranta chiriei deoarece chiriile merg bine si pe timp de criza astfel ca nu o sa vezi scaderi mai mari de 20% la chirii intr-o criza majora. Putina rabdare adica cativa ani (insa pot fi chiar si 10 ani) si veti vedea ca pretul la apartamente va incepe din nou sa creasca, dupa ce revine cresterea economica. Este practic un ciclu imobiliar, la fel cum sunt si alte cicluri, de pe alte piete (uneori acestea sunt sincronizate si cauzate evident de criza economica)

Edited by rz, 08 January 2024 - 10:58.


#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă ai ghinion sa intri fix pe maxim și sa fii obligat să ieși fix pe minim...

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2024 - 09:35, said:

Cine a luat în 2012 are un profit decent. Ce vreau să zic, dacă iei azi în apartament, poate fi o investiție foarte bună, sau nu. Nimeni nu-ți poate spune cu certitudine.
Corect, nimeni nu iti poate spune cu certitudine. Eu am luat apartament in 2015, acum valoreaza triplu in euro. Sigur, am bagat si in finisaje, deci sa zicem 2.5 ori fata de investitia initiala. Tot nu e rau deloc. Vechiul apartament l-am vandut tot cam de peste 2 ori mai scump decat investitia initiala, asta desi trecusem printr-o perioada cu scaderi majore (2009+).

 george_alexandru, on 08 ianuarie 2024 - 10:29, said:

Riscul e ca startul să intre în incapacitate de plată.
Riscul ala e mult prea mic pentru a iti bate capul cu asta. Asa si apartamentul poate sa explodeze si sa nu ai asigurare la el ... dar din nou, e un risc scazut sa se intample asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate