Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Intrebari pentru preoti

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#55
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Păi ce, aici pe forum suntem cu nume prenume și CNP, de te ascunzi?

#56
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Informatia costa Posted Image la enoriasi de rand ca mine, tu ascunzi si IP-ul ? Ce preotul zice ceva din ce te spovedesti ?

#57
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Era vorba de o informație "statistică", "cât se dă la popa"...

Edited by wertyck, 06 January 2024 - 17:15.


#58
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
https://ziare.com/bo...ituatii-1845584

"Popa și vizitele lui de Bobotează""Stau la bloc, și așa cum știți și voi este momentul în care preotul se plimbă cu băieții să mai adune ceva bani de Bobotează. Nu știu cum e pe la voi, dar la mine trimite înainte cu câteva minute ajutoarele să bată la ușă să îi confirmi sau nu că atunci când vine îl primești. Eu nu sunt fan al acestor întâlniri și nu primesc de obicei....Asta până ieri. Știam că trebuie să sosească dar eu știind că nu o să îl primesc am intrat să fac duș. Am auzit bătaia la ușă la un moment dat, dar nu am ieșit (știam că e ajutorul lui). Termin dușul ies din baie când dau nas în nas cu popa care deschisese ușa de la intrare. Noroc că eram îmbrăcat: -)... L-am întrebat în secundă doi ce caută în casa mea fără să îi dau eu drumul? Păi... Știți, Boboteaza... (îmi venea să îi zic câteva)... L-am lăsat să își facă treaba cu Iordan...Când să plece se oprește și aștepta bani.. "păi dacă aveți să ajutați biserica cu ceva?"... Eu zic că nu fiindcă e muncă în folosul comunității, iar eu nu am cerut asta... A ieșit și trântit ușa. Nu sunt cel mai mare creștin și în principiu nu am nimic cu subiectul, dar mă deranjează că îmi dau seama că umblă mai mult pentru bani decât pentru evenimentul în sine....Așteaptă mereu bani să îi dai... Cât îi dai e binevenit dar dacă îi dai puțin pare că nu e prea fericit... La voi cum e?", a întrebat acesta pe Reddit Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Români care nu deschid ușa preotului: "L-am întrebat în secunda doi ce căuta în casa mea fără să îi dau eu drumul?"

#59
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Esti sigur ca nu era un "colindator" bronzat ? La mine numai anul asta au incercat usa vro' doi "colindatori" , dar era incuiata Posted Image preotul, si "baietii" lui nici nu se ating de usa si stiu ca suntem des la biserica, nici la vecini nu suna . Voi nu aveti avizier, usa la intrare pe scara, interfon ?! Voi in ce era traiti sau unde ?? Stati linistit ca preotul stie ca nu are ce cauta pe proprietatea ta fara acceptul tau.

Edited by crischir, 08 January 2024 - 12:40.


#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 crischir, on 08 ianuarie 2024 - 12:33, said:

Esti sigur ca nu era un "colindator" bronzat ?

Pe mine mă întrebi? Era un articol dintr-un ziar.

#61
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Alireza, on 05 ianuarie 2024 - 22:56, said:

Se pasre că te pricepi foarte bine și pe toate le știi, răspunde-i inițiatorului la acele întrebări din primul post, la care nimeni nu a putut răspunde.

nu i-a răspuns nimeni, deoarece întrebările-s greșit formulate!

 krtyna, on 03 ianuarie 2024 - 17:10, said:

...
- cati bani primiti pentru o locuinta? minim, maxim, cati dau / cati nu dau(daca exista)

minim 5 lei, că le e rușine să dea bancnote de 1 leu :)
maximu' nu există..., anu ista-i 50 de lei, la anu' poate fi 200...
cei care nu dau sunt întâmplători/uituci sau beți

- cate locuinte sfintiti in aceasta perioada, aprox?

„aprox” ăla strică toată-ntrebarea
dar hai să-ți zic: anu' trecut fu 75% din total, anul ista doar 66%
(și știu asta, deoarece dascălu' are o tabletă cu harta comunității, pe care trece un răboj!!! :P )

- sunteti obligati de superiori sa faceti asta, sau e la discretia voastra?

ți-am zis în celălalt post: obligația vine din nevoia de a avea parohie și la anu'...

- ...va simtiti stingheriti cand vi se dau bani?

nu mă simt stingherit, io tocesc tălpile, car ditai strana cu apă sfințită, busuiocu' se consumă și ăla, iar enoriașii sunt bucuroși să mă vadă băgând tufla-n buzunar!

- am vazut ca de obicei sunt echipe de cate 2 preot + asistent.

ai văz't prost! sunt numa io cu sluga mea..., ba pardon - a domnului!
(poate ai nimerit o predare de parohie, când fuseră 2 preoți!)

se impart banii intre voi, cam in ce procent?

nu se-mparte ni'ka; dacă dascălu mai vrea să cânte și anul ista, varsă tot la nenicu'
(e vorba aia: știi tu câți dascăli așteaptă la poartă? :o )

- care este tariful daca sunteti chemati sa sfintiti o casa in mod special?

mă aștept la cel puțin 100 la mine și 50 la dascăl, mâncare și beutură la discreție, servit înaintea tuturor rudelor celor fraiere care așteaptă smerite să-nfulec io.

multumesc in avans

n-ai pt ce..., am fabulat adevăruri deosebit de... adevărate!


#62
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 dark, on 08 ianuarie 2024 - 12:46, said:

Pe mine mă întrebi? Era un articol dintr-un ziar.

Si tu sustii ideia..

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 crischir, on 08 ianuarie 2024 - 13:02, said:

Si tu sustii ideia..

^ideea

Normal, doar sunt ateu.

#64
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
"Dute la credinta" ta sa comentezi Posted Image Crezi ca nu stie preotul ce "mielusei" are in parohia lui ? Sigur pe tine te evita Posted Image Te are scris in "catastif", " de evitat" ca astia sunt mai putini .

Edited by crischir, 08 January 2024 - 13:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate