Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Intrebari pentru preoti

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Alireza, on 04 ianuarie 2024 - 00:15, said:

...
Dacă la o casă primea 15 lei adică 3€ ...
... pe-acolo nu mai trecea , niciodată.

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

 krtyna, on 03 ianuarie 2024 - 17:10, said:

Dupa 1990 Romania a adoptat capitalismul in economie dar in religie a ramas tot comunismul.

multumesc in avans
Probabil tu crezi ca trecut echivalent comunism. La fel de corect cu a numi bine sau rau Aladin
Par egzamplu dacii cu romanii nu s-au caftit in comunism, biserica nu s-a format in comunism si in general comunismul asta inseamna cu totul altceva, nu ce crezi tu gen stil comunist (btw, comunismului ii placea tare mult hartogaria).
Hartiutele pe care le primiti de la preot nu sunt chitante fiscale sunt bonuri de contributie benevola. Nu poti cere bon fiscal sau factura, nu este o tranzactie comerciala. Pacatul simoniei asta inseamna bani contra harul sfant

#39
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Alireza, on 04 ianuarie 2024 - 00:15, said:

Înseamnă că și muncea omul.
Dacă la o casă primea 15 lei adică 3€ înseamnă că vizita peste 1600 de case.
Asta este enorm. Dacă un medic ar fi cosultat 1600 de pacienți ar fi câștigat mult mai mult. Poate vreo 50k, pe puțin,

15 lei nu cred ca s-a dat niciodata

acum cativa ani, cand a venit popa de boboteaza, i-a cazut o bancnota de 200 din buzunar.

nu spun ca toate casele dau 200, dar o medie de 50-60 lei sigur e. minim

#40
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Sunt surprins si un pic socat de atitiudinea unora aici.
Sunt de acord cu libertatea ta de exprimare si am grija ca tu sa ai acest drept dar totusi nu inteleg "varsta" mentala si psihologica a unora pe aici,ca banuiesc aia fizica nu mai conteaza.
Sau,probabil ca lucrurile sau schimbat si in tara sau posturile de aici nu reprezinta majoritatea celor ce nu au timpsa ste ape softpedia sau sunt provocatoare !?

Noi aici dam circa €50 cel putin.
Facem intelegere prin telefon data si timp.
Suntem fericiti ca putem sa vorbim cu preotul cateva minute in afara bisericii si sa discutem da slarii,de viata,de scoli,de economie,deci de toate cele care nu sunt ecumenice.

Preotii sunt oameni ca si noi,au aceleasi obligatii si datorii,au familii si platesc cu aceeasi bani facturile si mancarea la check-out.
Unii au doua venituri si/sau stau mai bine decta altii,subiect de marimea la Parohie sau de cat de bine se descurca religios si/sau omenesc.

Unii sunt binecuvantati cu o problema fizica (greutatea) dar multi din aceia mananca mult mai putin decat mine, ei postesc serios si fortat creeaza probleme medicale.

Faptul ca nu va factura fiscala este problema ta !? Stiti ca ei platesc o anumita taxa lunara indiferent daca fac banii ai asau nu ?
Treba sa tina evidenta contabila lunara si sa o trimita mai sus ?
Faptul ca eu ii dau cash cativa banuti si el face ce vrea cu ei,asta este intre el si Dumnezeul lui daca si ce face,nu mai este a mea problema.


Deci,nu inteleg care este problema unora de aici cu ei !?
Ca au masini sau arate bine sau gras ? Ca au bani sau au nevoie de ei ?! Ca va bate la usa sa va explice ceva ce voi ati uitat de la parintii vostri ? Ca nu va lauda gadgetus si nu vorbesc curent si decetn limbajul monden ?

Edited by rolion, 04 January 2024 - 12:13.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,603
  • Înscris: 16.03.2004

 rolion, on 04 ianuarie 2024 - 12:08, said:


Noi aici dam circa €50 cel putin.

Este o glumă, da?Posted Image

#42
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 carturarulobosit, on 04 ianuarie 2024 - 11:50, said:

nu spun ca toate casele dau 200, dar o medie de 50-60 lei sigur e. minim
Să sperăm, sună puțin mai bine.

#43
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005

 dark, on 04 ianuarie 2024 - 12:13, said:

Este o glumă, da?Posted Image

Cei din afara tarii probabil ca plang cand vad tricolorul sau crucea pe o biserica de a noastra.
Cei din afara stiu unde sunt bisericile si cauta daca pot sa fie prezenti acolo.
Preotul este vazut ca o legatura cu tara,cu familiile de acolo,cu parintii,cu totul ce este frumos si vesel despre tara noastra.
Banii,nu au relevanta....

PS
Outside the topic.
Imi aduc aminte vazusem DanAir CEO vorbind despre preturile la bilete de avion,Brasov Europa versus Bacau Europa,cand se certau ei sa se mute.
Si a spus ca moldovenii care sunt pe afara si muncesc din greu pentru banii aia apreciaza un bilet de €90 dar sa ii duca si sa aduca decent si in timpul lor.
Brasovenii care sunt mai bogati si au banii mai usor/comod , comenteaza daca un bilet are pretul ala ca ei nu vad banii la fel...
Interesanta mentalitate si .. .au ramas Brasovenii cu banii dara fara zboruri de pe aeroportul ala blestemat de Bucale.

Edited by rolion, 04 January 2024 - 12:33.


#44
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Așa e. Am un prieten în Canada, fizician. Nu fiindcă ar fi practicant religios se duce la biserică. Dar nu ratează nicio întâlnire de Crăciun cu mica lor adunare de români.

Nu s-a simțit vreodată tentat să meargă la Ambasadă. Nici eu, dacă aș fi fost în locul lui.

Edited by Naoto, 04 January 2024 - 12:36.


#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,603
  • Înscris: 16.03.2004

 rolion, on 04 ianuarie 2024 - 12:29, said:

Cei din afara tarii probabil ca plang cand vad tricolorul sau crucea pe o biserica de a noastra.
Cei din afara stiu unde sunt bisericile si cauta daca pot sa fie prezenti acolo.
Preotul este vazut ca o legatura cu tara,cu familiile de acolo,cu parintii,cu totul ce este frumos si vesel despre tara noastra.


Biserica și preoții nu ar trebui să fie un exponent al naționalismului (românesc în cazul nostru) ci o instituție gândită și realizată de Însuși Dumnezeu.

#46
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Ajunși aici, ar urma să facem distincția între forma instituționalizată a religiei și credință.

Dar aș depăși subiectul. Și oricum, casta preoțească în România este supusă acelorași critici precum liderii politici: mercantilism, corupție, abuzuri etc.

Sigur că sunt și excepții, dar nu la ei s-a gândit inițiatorul topicului.

Nu văd însă cine i-ar putea răspunde din partea preoțimii.

#47
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 carturarulobosit, on 04 ianuarie 2024 - 11:50, said:

15 lei nu cred ca s-a dat niciodata

acum cativa ani, cand a venit popa de boboteaza, i-a cazut o bancnota de 200 din buzunar.

nu spun ca toate casele dau 200, dar o medie de 50-60 lei sigur e. minim

Se da si mai putin , am un nepot preot in ardeal , in loc de "spaga" si contributie aduc produse din ograda el stie asta si merge oricum la casa omului care il primeste. Eu stau in moldova noastra, aici oamenii sunt mai apropiati bisericii si totusi 50 lei dau eu ca imi permit "aroganta", restul nu prea. Sunt afaceristi care sunt ctitori, dau sume mari de bani cu factura si chitanta la vedere.. pt. reparatii, mpdernizari, case praznicale sa le administreze preotii care au grija de copii, batrani, bolnavi... si o parte din "spaga" preotului se duce la cei nevoiasi

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Puteti cauta preoti care nu iau bani sau iau cu bun simt, exista.

#49
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Acum cativa ani aveam copii mici , la scoala , preotul a dat o parte din banii meii dati inapoi copiilor mei.. cred ca am "sposorizat" prea mult si copii mei erau "nevoiasi " Posted Image

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,603
  • Înscris: 16.03.2004

 overseas, on 04 ianuarie 2024 - 15:09, said:

Puteti cauta preoti care nu iau bani sau iau cu bun simt, exista.

Și cum vor proceda cu preotul paroh, de care fiecare aparține? Acesta va veni să ceară banul...:ermm:...

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 business11, on 03 ianuarie 2024 - 17:26, said:

...Factura nu exista, la fel cum nu imi dau seama cum stie biserica ce program are preotul. Adica el poate sa declare 10 evenimente intr-o saptamana si defapt sa aiba 20 si asa mai departe.

e mai simplu decât îți închipui!
parohia are stabilită o dijmă în funcție de nr de locuitori, deasemenea în funcție de încadrarea-n zonă (A, B, ...)
dijma se varsă direct la marele bărbos al mitropoliei
parohiile se dau inițial contra-cost, apoi se mențin contra dijmă...

chiar nu-l interesează pe marele fățarnic câte sfințiri faci tu
faci, nu faci - dijma trebe plătită!

nu poți? :o
avem destui purtători de sutană asortată cu barbă-mpletită care stau la poartă!
la marea poartă!
:P

 wertyck, on 03 ianuarie 2024 - 18:54, said:

Dacă scârțâiau, rămâneau cu parohia și cu mita dată.

ești visător!
dacă nu dai dijma, parohia-ți zboară-n cam 6 luni...
și nu mă pune să-ți zic nenumăratele motive pe care le poate invoca măria-sa barbă-nțeleaptă :)

#52
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 gushpi, on 05 ianuarie 2024 - 10:04, said:

e mai simplu decât îți închipui!
parohia are stabilită o dijmă în funcție de nr de locuitori, deasemenea în funcție de încadrarea-n zonă (A, B, ...)
dijma se varsă direct la marele bărbos al mitropoliei
parohiile se dau inițial contra-cost, apoi se mențin contra dijmă...

chiar nu-l interesează pe marele fățarnic câte sfințiri faci tu
faci, nu faci - dijma trebe plătită!

nu poți? :o
avem destui purtători de sutană asortată cu barbă-mpletită care stau la poartă!
la marea poartă!
:P

ești visător!
dacă nu dai dijma, parohia-ți zboară-n cam 6 luni...
și nu mă pune să-ți zic nenumăratele motive pe care le poate invoca măria-sa barbă-nțeleaptă :)

Vai ș'amar... dacă până aici s-a ajuns cu religia... ce religie e asta, unde banu' e centrul închinării?! :habarnam:

Ăștia se închină lui Mamona (zeul bogățiilor), nu lui Dumnezeu... :nonobad:

#53
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 gushpi, on 05 ianuarie 2024 - 10:04, said:

dacă nu dai dijma, parohia-ți zboară-n cam 6 luni...
și nu mă pune să-ți zic nenumăratele motive pe care le poate invoca măria-sa barbă-nțeleaptă Posted Image
Se pasre că te pricepi foarte bine și pe toate le știi, răspunde-i inițiatorului la acele întrebări din primul post, la care nimeni nu a putut răspunde.

#54
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu stiu cate ceva dar e secret, cum fiecare are salariul secret, asa ca nu zic Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate