Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Intrebari pentru preoti

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 P-I-G, on 03 ianuarie 2024 - 18:07, said:

nu are ideologie politica si nu se schimba functie de sistemul economic si social dintr-o anumita perioada.
Numai se pliază după cum se schimbă oamenii politici și-i perie pe fiecare cum ajunge la OS

#20
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022
Eu zic ca exagerati.Nu am auzit niciun preot care a intrat cu forta in casa. Nu vrei, nu-l primesti si gata.
Iar cei care-i primesc ar trebui sa stie ca nu sunt obligati sa dea bani, preotii ar trebui sa nu pretinda bani.

#21
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 EMPP, on 03 ianuarie 2024 - 19:30, said:

Numai se pliază după cum se schimbă oamenii politici și-i perie pe fiecare cum ajunge la OS
Vezi? Eu vorbesc de RELIGIE, voi de biserica. E o mare diferenta intre ele. Fix ca intre doctrine si partidele politice dar aici nu va doare, desi de aici vine toata mizeria.
Dar nuuuuuuu, hai sa vorbim despre preoti ca ei fac si desfac, noroc cu clica de la putere, oricare ar fi ea in orice moment dorim sa o observam, ca ne face viata mai usoara.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,620
  • Înscris: 16.03.2004

 Pavel54, on 03 ianuarie 2024 - 19:32, said:

Eu zic ca exagerati.Nu am auzit niciun preot care a intrat cu forta in casa. Nu vrei, nu-l primesti si gata.
Iar cei care-i primesc ar trebui sa stie ca nu sunt obligati sa dea bani, preotii ar trebui sa nu pretinda bani.

Nu intră cu forța în casă, dar bate cu forță în ușă, ceea ce este deranjant și îți dă impresia că o presiune este asupra ta.

#23
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 krtyna, on 03 ianuarie 2024 - 17:10, said:

Eu am niste intrebari pentru preotii care in aceasta perioada sfintesc locuinte:
De ce crezi tu că dacă ar exista preoți pe forum, ți-ar da ție raportul cu câte case a colindat?
În ce calitate pui întrebările alea?

Tu, dacă vrei primești preotul, dacă nu, îi deschizi și îi spui politicos că tu ești ateu sau catolic și îl rogi să bată la ușa vecinului că ăla e ortodox.
Ce e așa mare neorocire?

#24
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Cum vine preotul fortat sau bate la usa daca tu treba sa ii spui cand esti acasa si la ce ora sa vina !?

#25
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Nu tu ii spui cand sa vina, el iti spune cand vine.
In sate ia fiecare casa pe rand si cand e in zona ta toti deschid usa larg si ies afara ca sa il invite. Daca tu lasi usa inchisa o sa fi barfit de vecini.
In orase se ia tot blocul la rand fiecare apartament, si se face galagie pe scara sa deschida lumea usa. La fel daca nu deschizi usa esti barfit de vecini.
Nu esti fortat dar este o metoda de operare cam securistica.

#26
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 business11, on 03 ianuarie 2024 - 17:26, said:

Eu am fost de curand la o inmormantare

UNDE?
In Austria, in Romania?

#27
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 krtyna, on 03 ianuarie 2024 - 21:01, said:

Nu tu ii spui cand sa vina, el iti spune cand vine.
In sate ia fiecare casa pe rand si cand e in zona ta toti deschid usa larg si ies afara ca sa il invite. Daca tu lasi usa inchisa o sa fi barfit de vecini.
In orase se ia tot blocul la rand fiecare apartament, si se face galagie pe scara sa deschida lumea usa. La fel daca nu deschizi usa esti barfit de vecini.
Nu esti fortat dar este o metoda de operare cam securistica.

La noi a venit azi preotul , a pus afis la avizier de 2 zile, nu bate nimeni in usa deschisa si nici in alea inchise ! Nu te barfeste nimeni !
Eu am asteptat colindatori, uratori cu POS.. iaca canci ca nu au venit decat cunoscutii, rudele si fara chitantier Posted Image si chiar vroiam ceva de al nostru , traditional
Mai bine dau la un preot banii decat la un pisicolog', ma simt mult mai bine sufleteste.

#28
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019

 P-I-G, on 03 ianuarie 2024 - 18:07, said:

Asa ca...de ce nu va vedeti voi de viata voastra si sa-i lasati pe preoti cu pacatele lor si in grija credinciosilor cum decid sa-si cheltuie banii si pe ce?
I-as lasa daca BOR si catedrala aia ultra-necesara ar fi bugetate doar din impozitele credinciosilor (ortodocsi), nu SI din salariul meu de ateu. As prefera ca suma aceea - de banii mei vorbesc - sa ajunga la o fundatie pentru copiii din medii defavorizate sau la un hospice pentru bolnavii in stadiu terminal, de exemplu.

Edited by __Dan__, 03 January 2024 - 21:33.


#29
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 __Dan__, on 03 ianuarie 2024 - 21:32, said:

I-as lasa daca BOR si catedrala aia ultra-necesara ar fi bugetate doar din impozitele credinciosilor (ortodocsi), nu SI din salariul meu de ateu. As prefera ca suma aceea - de banii mei vorbesc - sa ajunga la o fundatie pentru copiii din medii defavorizate sau la un hospice pentru bolnavii in stadiu terminal, de exemplu.
Si eu as vrea ca din taxele si impozitele mele sa nu se mai infrupte diversi prestatori de propaganda denumiti pompos: Jurnalisti, dar nu e mereu cum vreau.
Si pun pariu ca jumatate dintre cei care se leaga de amarata aia de catedrala au in arhiva poze de cand au vizitat ei Domul din Milano sau Catedrala SF Stefan din Viena, Sagrada sau Notre Dame. Si sunt foarte mandri desi alea chiar au fost construite cu sacrificii imense pentru populatie. Eu nu cred ca ai suferit tu, doar propagandistic, ca au ridicat Catedrala Ortodoxa in Bucuresti. Chiar nu cred.
Apropo...stii ca poti sa redirectionezi IMPOZITUL pe VENIT catre ce organizatie doresti? Uite ca, daca tot te macina gandul asta, poti sa o faci tu cu mana ta si nu o sa cheltuie nimeni impozitul tau pe BISERICI!

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 BlueKing-69, on 03 ianuarie 2024 - 21:12, said:

UNDE?
In Austria, in Romania?

Austria este tara catolica. Deci iti putea da seama si singur ca este vorba de Romania.

#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 heartu, on 03 ianuarie 2024 - 18:39, said:

Și "investiția" în cât timp ți-o scoteai?!

un dascal ce tine galeata de boboteaza facea undeva la 2k euro. asta inainte de pandemie

popa cat facea? 5k pe putin

#32
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 Valy_User, on 03 ianuarie 2024 - 17:16, said:

De obicei, când se dau bani la preot, se dă și ceva la dascăl, mai puțin. Adică dacă dai 15 lei la preot, dai 5 lei la dascăl.

 carturarulobosit, on 03 ianuarie 2024 - 23:08, said:

popa cat facea? 5k pe putin

Înseamnă că și muncea omul.
Dacă la o casă primea 15 lei adică 3€ înseamnă că vizita peste 1600 de case.
Asta este enorm. Dacă un medic ar fi cosultat 1600 de pacienți ar fi câștigat mult mai mult. Poate vreo 50k, pe puțin,

 __Dan__, on 03 ianuarie 2024 - 21:32, said:

I-as lasa daca BOR si catedrala aia ultra-necesara ar fi bugetate doar din impozitele credinciosilor (ortodocsi), nu SI din salariul meu de ateu. As prefera ca suma aceea - de banii mei vorbesc - sa ajunga la o fundatie pentru copiii din medii defavorizate sau la un hospice pentru bolnavii in stadiu terminal, de exemplu.
Acolo ajung banii tăi.
În România se dau bani de la buget și BOR și celorlalte biserici și musulmanilor și fundatiilor pentru copiii din medii defavorizate.
Nu se poate controla dacă banii mei merg la BOR sau la musulmani însă finanțele se distribuie procentual, în funcție de numărul de adepți.

#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Mai mult de 800 de case/apartamente nu prea poate. Că intră în parohia altuia deja.
Iar cu partea de apartamente, well cel puțin la mine în bloc un sfert sunt plecați pe dincolo.
Și când merg seara prin sate, văd la multe case contorul cu becul roșu aprins continuu. Ceea ce înseamnă că nu e consum. Aș spune că pe alocuri chiar pe la jumate din case văd asta.
Și oricum, merge de două ori pe an popa din casă în casă. Cu Ajunul și cu Boboteaza.
Nu cred că un preot face din șpagă mai mult decât salariul pe care îl are. Doar dacă o fi ceva mai înalt ierarhic.

Edited by Valy_User, 04 January 2024 - 01:37.


#34
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
@krtyna Habar nu ai in 2024 cu internetul la indemana, ce scrie in "Legea cultelor" , ce este un "Consiliu parohial" sau/si "Comitetul parohial", ce inseamna un "cantaret bisericesc" (auzi, "asistent " Posted Image ) ce este un "stat de plata" etc dar vrei raspunsuri de la preoti !? Posted Image

Edited by stlk, 04 January 2024 - 01:34.


#35
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019

 P-I-G, on 03 ianuarie 2024 - 21:58, said:

Apropo...stii ca poti sa redirectionezi IMPOZITUL pe VENIT catre ce organizatie doresti? Uite ca, daca tot te macina gandul asta, poti sa o faci tu cu mana ta si nu o sa cheltuie nimeni impozitul tau pe BISERICI!
De peste 10 ani acolo ajung procentele alea infime pe care le pot redirectiona. In 2023/2024 au ajuns/vor ajunge la fundatia pentru jurnalism independent a altui ateu - https://stareanatiei.ro/sustine/. Am donat si pentru Recorder, sper ca nu te deranjeaza.

 P-I-G, on 03 ianuarie 2024 - 21:58, said:

Si pun pariu ca jumatate dintre cei care se leaga de amarata aia de catedrala au in arhiva poze de cand au vizitat ei Domul din Milano sau Catedrala SF Stefan din Viena, Sagrada sau Notre Dame. Si sunt foarte mandri desi alea chiar au fost construite cu sacrificii imense pentru populatie.
Pe bune, tu chiar compari buncărul grotesc din Bucuresti cu ACELE catedrale? Gata, nu mai intru pe topicul asta.
P.S. Nu-s sigur ca la toate acele catedrale - cumulat - a furat biserica catolica cat s-a delapidat la noi pentru una. Si aia boccie.

Edited by __Dan__, 04 January 2024 - 04:06.


#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Ieri stăteam pe banca din fața unui bloc. Iese o cucoană îngrijorată să mă întrebe dacă n-am văzut popa, că trebuia să vină și n-a mai ajuns. Îi spun să stea liniștită, că pentru bani vine sigur, nu se rătăcește. N-a prea gustat gluma fiind cel mai probabil vreo habotnică convinsă că popa vine doar ca să-i "sfințească" ei apartamentul, nu pentru lovele. La sfârșit a mormăit ceva, că lumea nu-i dă ăluia drumul, de aia nu mai vine, de oftică :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate