Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Tot mai multe cupluri aleg sa nu faca copil

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
340 replies to this topic

#37
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 30.11.2021
Comunismul si parerea "ce zice lumea" a murit cam tot pe atunci.

Mie imi place ca se discuta despre alegere, nu ca fac un copil ca am nevoie de ajutoare sociale.
In perioada asta a fost plin in oras de copilasi aflati la cersit.
O poza de la mine din oras, nu imi apartine poza, este postata pe un grup din oras.

Ca eu i-am observat in trafic si am zis ca au ceva catelus sau pisicel in cutie. Ca am vazut un copilas cu cutia respectiva la semafor si ma gandeam? Asta cerseste cu catelusul sau pisicelul in cutie?
[ https://scontent.fcra1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/414470651_930545818510314_7752715397983165403_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=dd5e9f&_nc_ohc=GRWnJgH5wB8AX_9plwa&_nc_ht=scontent.fcra1-1.fna&oh=00_AfAq1MzFSBYj1hrEQcN7gJhN6Iex1noLrQhUYsF6Xk3jzw&oe=6595CFF0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 31 December 2023 - 12:18.


#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 pasilla, on 31 decembrie 2023 - 12:15, said:

Se faceau copii si pentru ca era nevoie de forta de munca, de clan puternic, iar mai tarziu de ingrijire.
Acum, copii sunt mult mai independenti. Nu contribuie cu nimic. Se fac mari si dispar.
Pe masura ce va trece timpul, tot mai putine popoare se vor inmulti in nestire.

Exact, cei fără educație fac copii mulți.

#39
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022

 dark, on 31 decembrie 2023 - 11:48, said:

Nu este egosim, până la urmă, câți copii trebuie să aibă un cuplu? Unii vor zice că un copil este prea puțin!

Nu se poate discuta numeric......
"Putin sau mult" .
Ci se poate discuta rational, din experienta .
Un copil este rau pentru parinti si rau pentru copil.
Lipsa unui frate si atentia coplesitoare a parintilor, nu il marcheaza pozitiv

#40
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

 glassofwine, on 31 decembrie 2023 - 12:02, said:

Întotdeauna am fost de părere că populația adultă care dorește copii, ar trebui să fie testată psihologic, și în funcție de rezultate, să se permită sau nu acest lucru.

În urmă cu circa 20-25 de ani, într-o şcoală din Anglia a fost făcut un test: într-o clasă cu copii de 10 - 12 ani, s-au împărţit fiecăruia dintre ei păpuşi electronice, care plângeau regulat, făceau pipi...adică aveau multe comportamente ale unor bebeluşi.

S-au dat acele păpuşi copiilor din clasă, pe perioada unei vacanţe, şi li s-a spus că va trebuie să aibă grijă de ele zi şi noapte. Astfel, dacă la începutul vacanţei toţi copiii erau entuzismaţi că vor avea grijă de păpuşile-bebeluş zi şi noapte...la revenirea după vacanţă...întrebaţi fiind copiii ce cred ei acum despre statutul de părinte, majoritatea a răspuns: în viaţa lor nu vor dori să aibă copii ! Posted Image

Edited by lupini, 31 December 2023 - 12:24.


#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 glassofwine, on 31 decembrie 2023 - 12:02, said:

aspecte comportamentale, etice, didactice și morale.
Si dialectice. Musai, dialectice.

 glassofwine, on 31 decembrie 2023 - 12:02, said:

populația adultă care dorește copii, ar trebui să fie testată psihologic, și în funcție de rezultate, să se permită sau nu acest lucru.
Cred ca e o idee buna.
Le dai voie si se kk pe ei ca e scump, e greu, degeaba etc ? Poate ca ar trebui interzis din start si sa trebuiasca licenta pentru producerea unui copil. N-ai licenta ? Pac avort de stat obligatoriu. Te duci si dai test, proba practica (schimbat scutece la papusi de pilda) si daca nu esti cu nervii si treci proba practica, primesti licenta. Si din bunavointa statului, poti da testul in 24 ore de cand esti prins[-a] cu sarcina. Altfel avort direct.
Zic de 24 ore pt. ca pana se pregateste camera de avort dureaza 24 ore. Si daca iti iei licenta intre timp, se anuleaza programarea.


Glumesc. Un pic :)

#42
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

 MindArchitect, on 31 decembrie 2023 - 10:47, said:

Am observat ca tot mai multe cupluri aleg sa nu faca copil.
Si imi recomanda youtube un videoclip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W5XZ_gJBnns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca este ceva normal sa nu iti doresti un copil, sa fie la nivel de alegere si nu de presiune sociala.

Au dreptate cei care au ales asta.
Sunt multi care nici nu sunt pregatiti sa fie parinti si nici nu sunt potriviti pentru acest rol.

Edited by Moinesti72, 31 December 2023 - 12:43.


#43
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

 MindArchitect, on 31 decembrie 2023 - 12:17, said:

Comunismul si parerea "ce zice lumea" a murit cam tot pe atunci.
Mergi 15 km în orice direcție de unde locuiești și, „surpriză”, o să găsești comunism grămadă în mediul rural unde capra vecinului și „ce zice lumea” e forță.

E on topic, despre a face copii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pJnhG487OG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Tendința aceasta este demult, în Banat. Maxim un copil.

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 Moinesti72, on 31 decembrie 2023 - 12:42, said:

Au dreptate cei care au ales asta.
Sunt multi care nici nu sunt pregatiti sa fie parinti si nici nu sunt potriviti pentru acest rol.

Adevărat! Iar eventualii lor copii, suferă. Decât un copil ostracizat, mai bine nu.

#46
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

 smoke, on 31 decembrie 2023 - 12:00, said:

ce trist tre sa fie seara cand se termina iarba si isi dau seama ca oricum imbatranesc si mor si nimanui nu ii pasa  si nici nu o sa le pese de ei...
Sunt pline azilele de batrani cu copii carora "le pasa"

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 vio69c, on 31 decembrie 2023 - 12:21, said:

Nu se poate discuta numeric......
"Putin sau mult" .
Ci se poate discuta rational, din experienta .
Un copil este rau pentru parinti si rau pentru copil.
Lipsa unui frate si atentia coplesitoare a parintilor, nu il marcheaza pozitiv

Gândești ca acum 100 de ani.

#48
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022

 glassofwine, on 31 decembrie 2023 - 12:02, said:


Întotdeauna am fost de părere că populația adultă care dorește copii, ar trebui să fie testată psihologic, și în funcție de rezultate, să se permită sau nu acest lucru.


Momentul procreatiei, al sarcinii, al nasterii sunt incarcate de sentimente si participari afective.
Tu spui sa fie inlocuite cu venitul lunar sau numarul de camere sau cate haine sunt in sifonier
sau sa le facem cuplului encefalograme inainte de a-i lasa ca aiba un copil..........chiar ti se pare normal ?

Edited by vio69c, 31 December 2023 - 13:17.


#49
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Mie mi se pare normal. Cu cât mai multe criterii, cu atât mai bine. Și număr de camere, și salariu, și test IQ, și test EQ, și examen psihologic și EXAMEN PSIHIATRIC dacă se poate ar fi ideal.

#50
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

 onisifor12, on 31 decembrie 2023 - 13:29, said:

Mie mi se pare normal. Cu cât mai multe criterii, cu atât mai bine. Și număr de camere, și salariu, și test IQ, și test EQ, și examen psihologic și EXAMEN PSIHIATRIC dacă se poate ar fi ideal.
Si genetic  sa iasa copilu cu o mare probabilitate bugerar  stapan , sa nu se chinuie ca restu.

#51
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

 vio69c, on 31 decembrie 2023 - 13:15, said:

Momentul procreatiei, al sarcinii, al nasterii sunt incarcate de sentimente si participari afective.
Sentimentele sau emoțiile de moment nu țin loc abilităților necesare creșterii unui copil, la fel cum entuziasmul de a te urca la volan imediat după ce ai promovat permisul de conducere nu-ți garantează că ești un șofer bun, și nici că vei fi scutit de accidente rutiere.

 vio69c, on 31 decembrie 2023 - 13:15, said:

Tu spui sa fie inlocuite cu venitul lunar sau numarul de camere sau cate haine sunt in sifonier
Unde, mai exact, vezi tu c-aș fi menționat aspectele materiale, sau obligativitatea declarațiilor de avere ca o precondiție de a concepe copii?

 vio69c, on 31 decembrie 2023 - 13:15, said:

sau sa le facem cuplului encefalograme
Pentru deficiențe de ordin psihologic n-ai nevoie de encefalograme, doar pentru probleme neurologice.

 vio69c, on 31 decembrie 2023 - 13:15, said:

chiar ti se pare normal ?
Da!

Edited by glassofwine, 31 December 2023 - 13:35.


#52
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Decat sa sa nasca in mizerie,foamete  mai bine lipsa.Copii se fac pe timp de razboi ,nu pe timp de pace :) asta cand o sa apara si in Romania un razboi,ceea ce nu e indicat,evident.

#53
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 17.08.2022

 onisifor12, on 31 decembrie 2023 - 13:29, said:

Mie mi se pare normal. Cu cât mai multe criterii, cu atât mai bine. Și număr de camere, și salariu, și test IQ, și test EQ, și examen psihologic și EXAMEN PSIHIATRIC dacă se poate ar fi ideal.

Uiti ca, copii se fac la tinerete cand cuplul este departe de a fi stabil si implinit material.

#54
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013
Tocmai de aceea STATUL ar trebui să nu mai fie un ficus pasiv, ci să intervină până sub cearșaf dacă se poate. Ești în urmă cu discuția cu: „uite că”. Este EVIDENT asta, tocmai de asta trebuie luate măsuri.
Vremurile cu NECONDIȚIONAT ORICÂT, ORICÂND (campioni la mame minore) sunt EXPIRATE.
Se poate MULT și PROST până la o limită, asta trebuie să înțelegeți voi ăștia naivii care dormiți în ghete.

 mihai_mc, on 31 decembrie 2023 - 13:33, said:

Si genetic  sa iasa copilu cu o mare probabilitate bugerar  stapan , sa nu se chinuie ca restu.
Nu prea a plouat, dar tot îți recomand cizme de ploaie, chiar bocanci pe câmp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate