Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Tot mai multe cupluri aleg sa nu faca copil

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
340 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Am observat ca tot mai multe cupluri aleg sa nu faca copil.
Si imi recomanda youtube un videoclip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W5XZ_gJBnns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca este ceva normal sa nu iti doresti un copil, sa fie la nivel de alegere si nu de presiune sociala.

#2
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
E clar vina LGBTiului și a globaliștilor capitaliști nenorociți...

(sper că s-a prins ironia)

#3
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Problema apare odata cu copilul pe care nu l-ai vrut, dar l-ai facut. Rezista cuplul?

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Hai ca va raspund, daca tot m-ati intrebat.

Singurul lucru din cauza caruia nu am facut copil au fost banii. Nu ca ma plang, dar mi-ar fi trebuit un salariu foarte, foarte mare ca sa intretin un copil asa cum vreau eu. Multe persoane de varsta a treia mi-au reprosat ca m-as fi descurcat si cu banii pe care ii am acum. Ei cum s-au descurcat pe vremea lor?
Stiu un cuplu care are salarii mari (apartament in centru, masina de 30000 de euro, casa de vacanta etc.) si un copil. La o discutie cu el, mi-a marturisit ca ar mai fi vrut un copil, daca avea bani mai multi. Astfel am ajuns la concluzia ca banii chiar contribuie la fericirea omului. Doh!

Edited by Puferiu_, 31 December 2023 - 11:11.


#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Good stuff. Cum facem sa exportam chestia asta in Nigeria si Bangladesh?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Este dovada extrema de egoism, nimic special.


Intre timp, in restul lumii:

https://ziare.com/po...ori-sua-1844390

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
aam mai zis asta, dar natura a facut o "greseala" in evolutia noastra. Ne-a inzestrat cu o mult mai mare dorinta pt sex decat dorinta de a avea copii. Pentru milenii aceasta diferenta nu prea s-a simtit (sexul sezulta in copii) pt ca nu existau metode contraceptive eficiente, ieftine si usor de folosit. In zilele noastre, dorinta de sex a ramas oarecum constanta, dar sansele ca un copil sa apara in urma sexului sunt foarte mici (daca stii/vrei sa te protejezi).

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 MindArchitect, on 31 decembrie 2023 - 10:47, said:

Am observat ca....
universul 25

#9
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 MindArchitect, on 31 decembrie 2023 - 10:47, said:

Am observat ca tot mai multe cupluri aleg sa nu faca copil.
Si imi recomanda youtube un videoclip:

Cred ca este ceva normal sa nu iti doresti un copil, sa fie la nivel de alegere si nu de presiune sociala.
Crezi tu, da' eu nu cred.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Soulstream, on 31 decembrie 2023 - 11:08, said:

aam mai zis asta, dar natura a facut o "greseala" in evolutia noastra. Ne-a inzestrat cu o mult mai mare dorinta pt sex decat dorinta de a avea copii. Pentru milenii aceasta diferenta nu prea s-a simtit (sexul sezulta in copii) pt ca nu existau metode contraceptive eficiente, ieftine si usor de folosit. In zilele noastre, dorinta de sex a ramas oarecum constanta, dar sansele ca un copil sa apara in urma sexului sunt foarte mici (daca stii/vrei sa te protejezi).

As adauga, poate tot ca o consecinta a naturii, dar a naturii umane de asta data si dorinta de a epata, de a parveni, de a avea orice fara numar (bani, reputatie, etc.)
In plus asta-i trendul capitalist.

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 MindArchitect, on 31 decembrie 2023 - 10:47, said:

Cred ca este ceva normal sa nu iti doresti un copil, sa fie la nivel de alegere si nu de presiune sociala.

Oricum lumea tinde spre facerea de cât mai puţini copii.

Să ne gândim puţin: în majoritatea predicţiilor privind populaţia Globului până spre anul 2100, se poate constata că numărul locuitorilor sa ve stabiliza în jurul a 11 miliarde spre anii 2080, după care va urma chiar o scădere. Şi aici e chestiunea: cum se va stabiliza, şi mai ales din ce motiv va scădea populaţia Globului ?!

Sunt două posibile variante:


1. Va exista un Mare Război, sau mai multe războaie înlănţuite, ce vor cauza dispariţia unui mare număr de oameni


2. Natalitatea va tinde spre cote minime. Adică se vor naşte copii tot mai puţini.



Asta e realitatea: cu cât societatea avansează, cu atâta natalitatea scade. Se poate vedea în Japonia, Coreea de Sud, Vestul Europei. Iar de cealaltă parte, cu cât societatea e mai înapoiată, cu atâta numărul puradeilor e mai mare: Niger, Mali, Bangladesh...& stuff.

Edited by lupini, 31 December 2023 - 11:27.


#12
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Aleg asta pentru că ei sunt încă niște copii și nu vor bătaie de cap cu creșterea unui copil.
Eu nu văd o problemă în asta. Cine alege să nu aibă copii, e așa de... încât este foarte bine că nu se înmulțește. Și da, este un trend, mai ales în vest.

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 lupini, on 31 decembrie 2023 - 11:26, said:

Asta e realitatea: cu cât societatea avansează, cu atâta natalitatea scade. Se poate vedea în Japonia, Coreea de Sud, Vestul Europei. Iar de cealaltă parte, cu cât societatea e mai înapoiată, cu atâta numărul puradeilor e mai mare: Niger, Mali, Bangladesh...& stuff.

ar trebui adaugat ca tendinta este de scadere a natalitatii sin in zonele mai sarace. Chiar si in africa, in ultimii 20 de ani, natalitatea a scazut un 1 copil/femeie (de la 5 la 4). Pur si simplu, dezvoltarea economica trage automat dupa ea si reducerea numarului de copii (indiferent de zona geografica).

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Si planeta arata ciudat, dispar joburile de ne gandim ca nu prindem pensia inainte de AI.
De ce sa nu fim sinceri? Mai aduci pe lume un copilas intr-o lume in care saracia s-a cernut de mult.
Ca esti tu egoist si vrei copil, fara sa te gandesti cum sa o creasca, ce ajutor o sa poti sa ii oferi etc...

#15
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Un coleg de munca mi-a zis ca daca ar face copil / copii ar ramane fara bani de droguri. Si vorbea serios.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Să crești un copil necesita multă responsabilitate. Unii nu vor să se inhame la așa ceva și nu sunt de condamnat.
Prin Occident lumea este ceva mai comodă, de aici și natalitatea in scădere. Dar nu dispare specia, toarnă ăia prin sudul Asiei și Africa.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017
Propaganda progresista CNBC, cuplu de albi care hotaraste sa nu aiba copii ca sa economiseasca banii cu care nu vor avea ce face la batranete.
19 hours ago... s-au gandit ca miile de articole pe tema childfree din trecut nu sunt suficiente, au zis hai sa mai facem unul

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 Adm, on 31 decembrie 2023 - 11:05, said:

Este dovada extrema de egoism, nimic special.
eu tin minte ca am depasit acest prag
https://www.worldome...rld-population/

https://edition.cnn....-hnk/index.html

Edited by MarianG, 31 December 2023 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate