Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Masina electrica pana in 20.000 euro in 2024?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023

View PostMeister, on 20 decembrie 2023 - 13:55, said:

Asta se duce cu avionul in concedii iar prin Bucuresti are motor sau alternative.

Mie imi trebuie electrica sa fie buna la orice. Am fost in vara cu eUP pana in Olanda. Cu baterie de 30kw. Ce sa zic... f..re, dar nu imposibil. :) Insa n-as mai repeta experienta.
Cu o baterie de 50, m-as mai incumeta.
Ce curaj pe tine!!

View PostMeister, on 20 decembrie 2023 - 16:01, said:

Stiu ce zici dar cum spuneam mai sus, una e sa pierzi 50km dintr-un range de 450km si alta e sa pierzi 50 din 250.
Cand era masina noua faceam Bucuresti-Craiova 262km dintr-o bucata si mai ramanea ceva. La fel si pana la mare, ajungeam cu 30% si mergeam si cu AC.
Acum nu mai am curaj si nici chef de riscat, o merge statia de la MOL de pe A2 sau nu? Dar aia de la Cernavoda? Dar daca daca risc pana la Lehliu, nu gasesc oare 2 Springuri la statie si tre sa stau dupa ele? Tara asta nu e facuta pt baterii de 30kw decat la oras. Am facut 7000km cu ea intr-o luna in Europa. Sigurul stres care l-am avut a fost in Romania si in Ungaria. Si cum traiesc aici, nu mai am nevoie de stres. Inca cu 1 an inainte sa iau masina am zis ca poate n-o fi dracu chiar asa de negru, sa o sa mai apara statii pe drumuri... Fix una a mai aparut pe A2. Sau cred ca am mai citit de inca una la Lehliu, in afara de aia de la Renovatio de la Penny.
Tot ceva de la VAG caută,dar să fie 2.0TDi.Asta te-ar "coafa" mult mai bine.

#56
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMeister, on 25 decembrie 2023 - 18:49, said:

Pareri despre un Hyundai Ioniq 2021 cu baterie de 38, 17.000km la 21.500? Varianta Style cu pompa de caldura.

Mie masina imi pare ok ca eficienta. Ajunge lejer la peste 150.000km fara vreo degradare majora la baterie, daca ne luam dupa spusele celor cu generatia anterioara care aveau racire pe aer nu lichid ca acest facelift.

Mi-as baga unghia in gat sa apara 2024 masina cu baterie LFP si range de 350km la 22.000 de euro (in speranta in care mai prind rabla plus de 5000).
Citroen ec3 cu baterie de 41 net, fara pompa de caldura paleste pe langa ce are acel Ioniq Style, atat ca e nou.
Pai ce faci? Vrei sa sari din car in caruta. Masina va fi un upgrade dar nu la autonomie, Care ziceai ca te doare cel mai tare.
Iarna posibil sa fie chiar un downgrade ca sigur nu scoti consum de 16kWh ca si cu E-up

#57
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Ba cica ar scoate sub, avand pompa de caldura care consuma vreo 1kw sau mai putin si o baterie mai mare, in teste am vazut ca scoaze 260km.

#58
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Pai din cate stiu cu pompa aia face management termic si la baterie.
E o masina mult mai grea decat E-up, e mai aerodinamica dar mai grea.

#59
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View PostMeister, on 25 decembrie 2023 - 18:49, said:

Pareri despre un Hyundai Ioniq 2021 cu baterie de 38, 17.000km la 21.500? Varianta Style cu pompa de caldura.

Vezi ca are un coleg de forum un jurnal cu un exemplar din 2020: https://forum.softpe...-de-toata-ziua/ Nu a mai scris de ceva timp, dar poate ca poti afla ceva informatii. Vad ca scoate niste consumuri excelente...chiar impresionante pentru cat de mare e masina.

Vad ca pe mobile.de se gasesc variante mai slab echipate cu preturi si de 16 - 17k euro, an fabricatie 2020 - 2021. Cum de sunt asa mici preturile la ele ?

Edited by laurcj, 25 December 2023 - 21:55.


#60
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la urma tot autobuzul electric e cel mai bun mijloc de transport, pana apare si masina perfecta pentru mine. Nici la Ioniq electric nu prea poti pune ceva de transportat biciclete, decat cu costuri uriase (1200+ euro pt un suport de 2 biciclete). Mi-e cam frica sa bag 21k intr-o masina care nu se mai fabrica dupa ce am vazut pe unu care a avut nenorocul sa i se strice un rulment la motorul electric pe la 100k km iar Hyundai a zis ca nu au acea piesa de schimb pt ca masina nu se mai produce. Variantele de 17k nu au pompa de caldura, deci sint fix ce am acum din punct de vedere al range-ului.

#61
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Sincer, cea mai bună electrică dacă ai de gând s-o folosești doar în oraș este Spring.
Am deja unul. Și cochetam cu ideea de a lua un Ioniq 38kw.
Există însă o mare diferență între cele 2:ioniq este MULT mai complex din toate punctele de vedere.
O tonă de chestii care se pot strica.
Tigaia de Spring mi se pare atit de low level încât cam orice se strică nu te doare la inimă.
Plus că sunt pe toate străzile și găsești piese și la dezmembrări și oriunde
Repet, vorbim de ceva pentru mers la muncă și cumpărături, nu vacanțe....

Personal o să mai iau un Spring.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate